*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 728502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 10, 2009, 05:37:25 μμ »
Σιγά-σιγά και μεδοδικά, χρησιμοποιώντας τις πιο προηγμένες τεχνικές της προπαγάνδας κι επιστρατεύοντας "σοβαρά" έντυπα και "απόψεις σοβαρών" επιστημόνων, δημοσιογράφων και άλλων ...πνευματικών ηγετών,  θα περάσει κι αυτό : να γίνουν οι εκπαιδευτικοί οι αποδιοπομπαίοι τράγοι ολόκληρου του σαθρού εκπαιδευτικού συστήματος , να μπουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι-καλοί και κακοι, άξιοι και ανάξιοι (που σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί)- ώστε ύστερα από λίγο να "λιθοβοληθούν" από την υπνωτισμένη ελληνική κοινωνία αίροντας όλες τις αμαρτίες του συστήματος.
Αν ανεχθούμε να συμβεί κι αυτό ,είμαστε παραγματικά άξιοι της μοίαρας μας...

sun συμφωνω απολυτα.
κ οπως κ με τηδημιουργια ασεπ οι καθηγητες χωριστηκαν αμεσως σε ασχετους κ καλους(αναλογα με το ποσο εγραψαν,αρα οι ασχετοι φταινε κ οχι ο αριθμος διοριστεων) αυτο πανε να κανουν κ με την αξιολογηση.ξαφνικα οι του κομματος θα ειναι τελειοι,κ οι του αντιθετου αχρηστοι...γιατι οι αξιολογητες θα ειναι  <ημετεροι> κ εκτος απο τα κομματικα κριτηρια μπορει κ να λαδωνονται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:21:39 μμ »
Μα γιατί να τα βλέπουμε όλα αρνητικά; Η αξιολόγηση γενικά είναι κάτι θετικό. Οι εκπαιδευτικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:45:44 μμ »
 ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:53:39 μμ »
Η αξιολόγηση γενικά είναι κάτι θετικό.
define: αξιολόγηση (κριτήρια, στόχοι, φορείς υλοποίησης, αποτελέσματα)
Οι εκπαιδευτικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν.
define: καλά (κριτήρια,στόχοι, συνεκτιμούμενοι παράγοντες)

ή με άλλα λόγια... "Η αξιολόγηση γενικά" δεν είναι ούτε θετική ούτε αρνητική. Είναι ότι έχει ο καθένας στην κούτρα του. Επίσης το ποσοστό των εκπαιδευτικών που κάνει "καλά" την δουλειά του είναι 100%, διότι ο κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να βρει τουλάχιστον έναν εξωτερικό "κριτή" που θα συμφωνήσει ότι κάνει "καλά" την δουλειά του.
τα χουμε ξαναπει αυτά. δεν μας ενοχλεί η αξιολόγηση. μας ενοχλεί ΑΥΤΗ η αξιολόγηση (που προωθείται να εφαρμοστεί).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 05:44:16 μμ »
Καλησπέρα!

Συγνώμη, αν επαναλαμβάνομαι, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα...και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού οι ερωτήσεις  μου που θα ακολουθήσουν, αν ναι, διορθώστε με...Ας πω λοιπόν!

Ο κάθε εκπαιδευτικός αξιολογείται από το διευθυντή της σχολικής μονάδας του; Αν ναι,πώς;
Οφείλει ο εκπαιδευτικός να καταθέτει στον διευθυντή το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει μέσα στην εβδομάδα, ή που ακολούθησε την εβδομάδα που πέρασε;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:49:28 πμ »
Καλησπέρα!

Συγνώμη, αν επαναλαμβάνομαι, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα...και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού οι ερωτήσεις  μου που θα ακολουθήσουν, αν ναι, διορθώστε με...Ας πω λοιπόν!

Ο κάθε εκπαιδευτικός αξιολογείται από το διευθυντή της σχολικής μονάδας του; Αν ναι,πώς;
Οφείλει ο εκπαιδευτικός να καταθέτει στον διευθυντή το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει μέσα στην εβδομάδα, ή που ακολούθησε την εβδομάδα που πέρασε;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

όχι, αλλά υποχρεούται να γράφει στο βιβλιο ύλης κάθε μάθημα που κάνει, το οποίο ο διευθυντής έχει δικαίωμα να ελέγξει.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:58:16 πμ »
Η αξιολόγηση γενικά είναι κάτι θετικό.
define: αξιολόγηση (κριτήρια, στόχοι, φορείς υλοποίησης, αποτελέσματα)
Οι εκπαιδευτικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν.
define: καλά (κριτήρια,στόχοι, συνεκτιμούμενοι παράγοντες)

ή με άλλα λόγια... "Η αξιολόγηση γενικά" δεν είναι ούτε θετική ούτε αρνητική. Είναι ότι έχει ο καθένας στην κούτρα του. Επίσης το ποσοστό των εκπαιδευτικών που κάνει "καλά" την δουλειά του είναι 100%, διότι ο κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να βρει τουλάχιστον έναν εξωτερικό "κριτή" που θα συμφωνήσει ότι κάνει "καλά" την δουλειά του.
τα χουμε ξαναπει αυτά. δεν μας ενοχλεί η αξιολόγηση. μας ενοχλεί ΑΥΤΗ η αξιολόγηση (που προωθείται να εφαρμοστεί).

 ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 08:08:55 πμ »
 Σε ένα σύστημα δεν αξιολογείς επιλεκτικά και μόνο ένα κομμάτι του, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο εκπαιδευτικός. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που χρήζουν αξιολόγησης. Πιστεύω  ότι ορισμένες ανακοινώσεις εκτελούν χρέη πυροτεχνημάτων για να αποπροσανατολίσουν του εκπαιδευτικούς από την ουσία, που είναι η μείωση των διορισμών εκπαιδευτικών.

Αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης που ακούει για αξιολόγηση και αξιοκρατία και χαίρεται, γιατί δεν γνωρίζουν πόσο σύνθετα είναι και τα δύο για να εφαρμοσθούν.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 09:54:49 πμ »
Καλησπέρα!

Συγνώμη, αν επαναλαμβάνομαι, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα...και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού οι ερωτήσεις  μου που θα ακολουθήσουν, αν ναι, διορθώστε με...Ας πω λοιπόν!

Ο κάθε εκπαιδευτικός αξιολογείται από το διευθυντή της σχολικής μονάδας του; Αν ναι,πώς;
Οφείλει ο εκπαιδευτικός να καταθέτει στον διευθυντή το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει μέσα στην εβδομάδα, ή που ακολούθησε την εβδομάδα που πέρασε;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

όχι, αλλά υποχρεούται να γράφει στο βιβλιο ύλης κάθε μάθημα που κάνει, το οποίο ο διευθυντής έχει δικαίωμα να ελέγξει.

Ξέχασα να τονίσω ότι ανήκω στη Α/βάθμια (ΠΕ 60) και βιβλίο ύλης δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει....Απλά κάνουμε όλοι μαζί τον 3μηνο προγραμματισμό...Τουλάχιστον όσα χρόνια είμαι στο χώρο, καμία από τις διευθύντριες μου δεν είχε κάνει κάτι άλλο...φέτος μόνο ζήτησε από μια καινούργια κοπέλα(δεν έχει κλείσει ακόμα μήνα στο χώρο) αναλυτική αναφορά των δραστηριοτήτων....
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:10:57 μμ »
Καλησπέρα!

Συγνώμη, αν επαναλαμβάνομαι, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα...και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού οι ερωτήσεις  μου που θα ακολουθήσουν, αν ναι, διορθώστε με...Ας πω λοιπόν!

Ο κάθε εκπαιδευτικός αξιολογείται από το διευθυντή της σχολικής μονάδας του; Αν ναι,πώς;
Οφείλει ο εκπαιδευτικός να καταθέτει στον διευθυντή το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει μέσα στην εβδομάδα, ή που ακολούθησε την εβδομάδα που πέρασε;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

όχι, αλλά υποχρεούται να γράφει στο βιβλιο ύλης κάθε μάθημα που κάνει, το οποίο ο διευθυντής έχει δικαίωμα να ελέγξει.

Ξέχασα να τονίσω ότι ανήκω στη Α/βάθμια (ΠΕ 60) και βιβλίο ύλης δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει....Απλά κάνουμε όλοι μαζί τον 3μηνο προγραμματισμό...Τουλάχιστον όσα χρόνια είμαι στο χώρο, καμία από τις διευθύντριες μου δεν είχε κάνει κάτι άλλο...φέτος μόνο ζήτησε από μια καινούργια κοπέλα(δεν έχει κλείσει ακόμα μήνα στο χώρο) αναλυτική αναφορά των δραστηριοτήτων....
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...
α παρντόν. Τα της Αθμιας δεν τα ξέρω :) Ίσως σου απαντήσει κάποιος άλλος συνάδελφος

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 08:42:59 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι για την διάθεση να απαντήσεις!Δεν ήμουν και εγώ σαφής από το πρώτο μήνυμα βέβαια!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 07:55:20 μμ »
Σκέφτηκα ότι ζητώντας από τα παιδιά να με αξιολογήσουν στο τέλος της χρονιάς, εντάξει βγάζω κάποια καλά συμπεράσματα και ακούω τις προτάσεις των μαθητών, όμως η χρονιά τέλειωσε... Μήπως θα ήταν καλύτερο να γνώριζα από πιο πριν κάποια πράγματα ώστε να τα διορθώσω στην διδασκαλία μου, ώστε να μην περιμένω την επόμενη χρονιά;

Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω όσους συναδέλφους τολμούν να ζητάνε από τους μαθητές τους να τους αξιολογούν στο τέλος της χρονιάς, μοιράζοντάς τους ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο, αν πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα η αξιολογηση να γίνει στα μέσα της χρονιάς, δηλαδή με το που τελειώσει το Α τετράμηνο στα Λύκεια ή το Α τρίμηνο στα Γυμνάσια... Προσωπικά θεωρώ το διάστημα αυτό αρκετό για  τους μαθητές να με έχουν μάθει, να έχουν μάθει τον τρόπο διδασκαλίας μου, και τις παραξενιές μου! Τι λέτε;


Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:15:35 μμ »
Σκέφτηκα ότι ζητώντας από τα παιδιά να με αξιολογήσουν στο τέλος της χρονιάς, εντάξει βγάζω κάποια καλά συμπεράσματα και ακούω τις προτάσεις των μαθητών, όμως η χρονιά τέλειωσε... Μήπως θα ήταν καλύτερο να γνώριζα από πιο πριν κάποια πράγματα ώστε να τα διορθώσω στην διδασκαλία μου, ώστε να μην περιμένω την επόμενη χρονιά;

Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω όσους συναδέλφους τολμούν να ζητάνε από τους μαθητές τους να τους αξιολογούν στο τέλος της χρονιάς, μοιράζοντάς τους ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο, αν πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα η αξιολογηση να γίνει στα μέσα της χρονιάς, δηλαδή με το που τελειώσει το Α τετράμηνο στα Λύκεια ή το Α τρίμηνο στα Γυμνάσια... Προσωπικά θεωρώ το διάστημα αυτό αρκετό για  τους μαθητές να με έχουν μάθει, να έχουν μάθει τον τρόπο διδασκαλίας μου, και τις παραξενιές μου! Τι λέτε;



πέρισυ μπήκα για πρώτη φορα σε τάξη ,στο τέλος της χρονιάς ζήτησα απο τους μαθητές μου (γυμνάσιο) να μου γράψουν σε 1 φύλλο χαρτι : τι τους άρεσε και τι δεν τους άρεσε από το μάθημα έτσι όπως έγινε φετος (ανώνυμα πάντα ). Ομολογώ πως διαβάζοντας τα , σκέφτηκα οτι θα έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα.
Θα συμφωνήσω μαζι σου σχετικά με  το χρονικό διάστημα που αναφέρεις οτι είναι αρκετό. και ίσως θα μπορούσες να τους ζητήσεις  να σε αξιολογησουν και στα επόμενα τρίμηνα ή και στο τέλος της χρονιας.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:04:05 μμ »
Λοιπον.............Κυριε Προεδρε (της Βουλης) να παρω 3 ακομη  παραπανω.....(σιγη).... απο τα 18 λεπτα για να πω κατι? να παρετε της απαντα...κι αρχιζει που λετε η Διαμαντ. να λεει οτι υπηρχαν 20.000κενα κι αυτη καταφερε να κανει σωστη διαχειριση των ανθρωπινων πορων.....η Διαμαντ. πηρε τα τρια για να κοκορευτει που αφησε εμενα στην ανεργια!! (το κραταω αυτο....)
Στη συνεχεια η Διαμαντ. ειπε οτι θα γινει καθολικη εφαρμογη αξιολογησης στο εκπαιδευτικο εργο τον Σεπτεμβρη του 2011


Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι , που ενω δεν πρεπει ο Προεδρος της Βουλης να σχολιαζει το περιεχομενο της ομιλιας , παρολ αυτα πηρε θεση και εξυμνησε την πρωτοβουλια της Διαμαντ. για την αξιολογηση των εκπαιδευτικων κι οτι δεν υπαρχει λογος  ενας εκπαιδευτικος να μεινει στο σχολειο οταν δεν ειναι αποδοτικος για τον Α ή Β λογο!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:05:36 μμ από belw »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160705
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.