*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865866 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιο εννοείς ως "γενικό μέρος", όπου αναφέρεται το ταχύρυθμο σεμινάριο;
Ο πίνακας  2. Κατηγορίες Υποψηφίων για Πιστοποίηση Εκπαιδευτικής Επάρκειας
που υπάρχει στην υπουργική απόφαση, http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/fek2844.pdf νομίζω είναι ξεκάθαρος για τη διαδικασία πιστοποίησης που θα ακολουθηθεί.

Άρθρο 3, παράγραφος 12 . Για εμένα δεν είναι σαφές εάν απαλλάσεσαι από αυτό ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ξέρουμε το κόστος αυτών των σεμιναρίων; για τους ανέργους;
μου είπαν ότι θα βγάλουν αργότερα λίστα με τα πιστοποιήμένα ΚΕΚ

πήρα τηλ. τελικά δεν γνωρίζουν το κόστος των σεμιναρίων μόλις βγει η λίστα των πιστοποιήμένων ΚΕΚ τότε λογικά θα μπορείς να καλέσεις κάποιο από αυτά και να ρωτήσεις
αλλά τώρα πάμε στα τυφλά γιατί πες δίνω 120 ευρώ με το καλημέρα (παράβολα) τα σεμινάρια πόσο θα μου πάνε;
Tα σεμινάρια πάνε παραπάνω δεν είναι μέσα στα 150 ευρώ;;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
mpourmpoulithra ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Άρθρο 3, παράγραφος 12 . Για εμένα δεν είναι σαφές εάν απαλλάσεσαι από αυτό ή όχι.

Άρθρο 3, παραγρ. 12. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή όλων των ανωτέρω στη διαδικασία αξιολόγησης των αιτήσεων και των φακέλων με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι η παρακολούθηση ταχύρυθμου προγράμματος κατάρτισης, το περιεχόμενο του οποίου θα καθορίζεται από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Νομίζω ότι η λέξη- κλειδί είναι "των ανωτέρω". Αναφέρεται στους αξιολογητές των αιτήσεων και των φακέλων με τα δικαιολογητικά που στέλνουν οι υποψήφιοι. Διάβασε την αμέσως προηγούμενη παράγραφο και θα καταλάβεις. Αυτοί που ορίζονται ως αξιολογητές θα περάσουν από ταχύρυθμο σεμινάριο.

H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ έχω σεμινάριο στην εκπαιδευση ενηλίκων 100 ωρών απο ΙΝΕΔΒΙΜ, μετράει κάπου αυτο?

Παράθεση
Είστε ενταγμένος/η σε άλλο Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων φορέα του δημόσιου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα και έχετε ολοκληρώσει επιτυχώς πρόγραμμα εκπαίδευσης εκπαιδευτών φορέα του δημόσιου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα διάρκειας τουλάχιστον 100 ωρών;
-Βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης προγράμματος εκπαίδευσης εκπαιδευτών φορέα που ανήκει στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, διάρκειας 100 τουλάχιστον ωρών
-Βεβαίωση ένταξης σε Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων φορέα που ανήκει στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα

Έχω κι εγώ τη βεβαίωση του 100ωρου και ζήτησα από τα ΚΔΒΜ μια βεβαίωση ότι είμαι στο μητρώο εκπαιδευτών. Τα ΚΔΒΜ μου απάντησαν ότι δεν ανήκουμε σε μητρώο εκπαιδευτών, απλά είμαστε σε μια λίστα επιτυχόντων προκήρυξης με μοριοδότηση!
Άρα στη βεβαίωση του 100ωρου τι να βάλω μαζί? Βεβαίωση ότι είμαι σε Λίστα Εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, ΣΔΕ ή ΙΕΚ ? ΣΔΕ και ΙΕΚ έχουν μητρώο ? Ποια άλλα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων υπάρχουν πέρα από του ΕΚΕΠΙΣ/ΕΟΠΠΕΠ ?

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Χαιρετε,

Έχω έναν προβληματισμό για τα παρακάτω.
Για παράδειγμα:
1. Αρχική Επαγγελαματική Εκπαίδευση/Κατάρτηση
2.Συνεχιζόμενη Επαγγελαμτική κατάρτιση.

που εντασεται η προυπηρεσία σε ΣΔΕ, ΕΠΑΣ μαθητειας ΟΑΕΔ και απο το πρόγραμμα ΗΡΩΝ; στο 1 ή στο 2;
Και ποιος κωδικός ΣΤΕΠ αντιστοιχει σε αυτα?
Επίσης τα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ θεωρούνται ενήλικες ή όχι?

Υπάρχει κάπου να δούμε τις αντιστοιχίες;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
να κανω κΑΙ εγω 1-2 ερωτησεις? ως αναπληρωτρια εχω παρακολουθησει ΠΕΚ? μπορω να τα καταθεσω ως πιστοποιητικα παιδαγωγικης καταρτησης, σωστα? αλλα το χαρτι πανω δεν γραφει ωρες...τι γινεται?
ΕΠΙΣΗς στην διδακτικη εμπειρια γραφει γνωστικο αντικειμενο/θεματικες ενοτητες και απο κατω λεει ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. εγω που ειμαι αγγλικων τι θα γραψω και που?

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς πόσο περίπου πρέπει να πληρώσουμε για τα σεμινάρια σεμινάρια????

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να κανω κΑΙ εγω 1-2 ερωτησεις? ως αναπληρωτρια εχω παρακολουθησει ΠΕΚ? μπορω να τα καταθεσω ως πιστοποιητικα παιδαγωγικης καταρτησης, σωστα? αλλα το χαρτι πανω δεν γραφει ωρες...τι γινεται?
ΕΠΙΣΗς στην διδακτικη εμπειρια γραφει γνωστικο αντικειμενο/θεματικες ενοτητες και απο κατω λεει ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. εγω που ειμαι αγγλικων τι θα γραψω και που?

Αν πρόκειται για ΠΕΚ α φάσης, εμένα γράφει πάνω 30 ώρες. Στην ηλεκτρονική αίτηση όμως λέει "Πιστοποιητικά/Βεβαιώσεις επιμόρφωσης σε θέματα παιδαγωγικά, διάρκειας άνω των 50 ωρών"  Επομένως δεν έχει νόημα να τα δηλώσουμε..εκτός αν αυτό που παρακολούθησες είχε διάρκεια πάνω από 50 ώρες!

Τώρα για το γνωστικό αντικείμενο, υποθέτω ζητάει περιγραφή για αυτό που δίδαξες π.χ αγγλικά στο γυμνάσιο ή κάπως έτσι, ενώ ειδικότητα ΠΕ06 Αγγλικών..καλύτερα όμως να τα ρωτήσεις αυτά

για πληροφοριες απο τον ΕΟΠΠΕΠ για τη διαδικασια μου ειπανε ο,τι ειναι διαθεσιμοι
ΔΕΥ-ΤΕΤ-ΠΕΜ 12.00 ΜΕ 15.00 . (μα τι ευρος ωρων ειναι αυτό! γι αυτο δε τους βρισκεις ποτε?)
το τηλέφωνο είναι 2102709150

Αποσυνδεδεμένος ntom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρετε μήπως σε ποιά διεύθυνση στέλνουμε τα δικαιολογητικά;

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ

Ώρες κοινού, τηλέφωνα, διεύθυνση και χάρτης παρακαλώ!  ;)

http://www.eoppep.gr/index.php/el/contacts
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αχ και να ξερατε πως σκεφτομαι τα 120 ευρω που θα τους στειλω. Να γινει καμμια στραβη , να πουνε δεν μετραει το μητρωο για ολες τις δομες (αλλαζουν αυτα ακομα και απο κυβερνηση σε κυβερνηση) και να τρεχουμε παλι φτου και απο τ ην αρχη το χαρτομανι.  :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Τα δικαιολογητικά που στέλνουμε θα είναι αντίγραφα χωρίς επικύρωση;
Από ότι γνωρίζω έχει εκδοθεί κ ένας σχετικός νόμος που δίνει το δικαίωμα πλεον όλα τα δικαιολογητικά να στέλνονται σε
σκέτα φωτοαντίγραφα...
Ας  μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
πράγματι υπάρχει αυτός ο νόμος...

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4250
Διοικητικές Απλουστεύσεις – Καταργήσεις, Συγχωνεύσεις Νομικών Προσώπων και Υπηρεσιών του Δημοσίου Τομέα – Τροποποίηση Διατάξεων του π.δ. 318/1992 (Α΄ 161) και λοιπές ρυθμίσεις.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8R5ab1UmX_HjtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6hq6ZkZV96FImHkPgqZsUosktuJxnO8XiQsI-E8P9Jzti1QjuORI6yE.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.