*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865848 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας,
Στην online αίτηση, στην κατηγορία Β2 Ποιστοποιητικά , στο Πλαίσιο Είδος Βεβαίωσης / Πιστοποιητικού μια από τις επιλογές είναι :

"Πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ( Συγκεκριμένα  πτυχίο ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ ή άλλος τίτλος / πρόγραμμα σπουδών σε παιδαγωγικά θέματα)"

Τα  Μεταπτυχιακά στις Επιστήμες της Αγωγής θεωρούνται τίτλοι σπουδών σε παιδαγωγικά θέματα άρα δηλώνονται  σε αυτή την κατηγορία και όχι στην κατηγορία Β1 Τίτλοι Σπουδών ;

Παρακαλώ πολύ εαν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Αναφορικά με την αίτηση που συμπληρώνουμε διαδικτυακά, στο πεδίο της διδακτικής εμπειρίας,
επειδή πάντα ήμουν ωρομίσθια τι κωδικό βάζω στο " κωδικός επαγγέλματος εκπαιδευτή κατά ΣΤΕΠ 92" ?

Επιπλέον, τώρα που είμαι άνεργη, τι κωδικό επαγγέλματος βάζω στα προσωπικά μου στοιχεία? Δεν λέει πουθενά για ανέργους.

Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Γεια σας,
Στην online αίτηση, στην κατηγορία Β2 Ποιστοποιητικά , στο Πλαίσιο Είδος Βεβαίωσης / Πιστοποιητικού μια από τις επιλογές είναι :

"Πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ( Συγκεκριμένα  πτυχίο ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ ή άλλος τίτλος / πρόγραμμα σπουδών σε παιδαγωγικά θέματα)"

Τα  Μεταπτυχιακά στις Επιστήμες της Αγωγής θεωρούνται τίτλοι σπουδών σε παιδαγωγικά θέματα άρα δηλώνονται  σε αυτή την κατηγορία και όχι στην κατηγορία Β1 Τίτλοι Σπουδών ;

Παρακαλώ πολύ εαν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει




Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά θα σου πω εγω τι έκανα και πως μου φαίνεται λογικό.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι μεταπτυχιακό είναι Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας οπότε μπαίνει στα Πιστοποιητικά, εγώ εκει το έβαλα.

Το μεταπτυχιακό είναι μεταπτυχιακο, οπότε μπαίνει στις σπουδές μαζί με το πτυχίο. εγώ το δικό μου εκεί το έβαλα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο!


Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Αναφορικά με την αίτηση που συμπληρώνουμε διαδικτυακά, στο πεδίο της διδακτικής εμπειρίας,
επειδή πάντα ήμουν ωρομίσθια τι κωδικό βάζω στο " κωδικός επαγγέλματος εκπαιδευτή κατά ΣΤΕΠ 92" ?

Επιπλέον, τώρα που είμαι άνεργη, τι κωδικό επαγγέλματος βάζω στα προσωπικά μου στοιχεία? Δεν λέει πουθενά για ανέργους.

Σας ευχαριστώ!

Και γω αυτή την στιγμή άνεργη είμαι  (και χωρίς ταμείο...άσχετο για το θέμα μας -αλλά ήθελα να πω τον πόνο μου!)

Τέσπα, εγώ στους κωδικούς αυτόυς έβαλά την τελευταία δουλειά που είχα στο ιεκ. Και σαν διεύθυνση εργασίας και σαν κωδικό ΣΤΕΠ.  Εφόσον δεν έχει επιλογή για ανέργους δεν φτάιμε εμείς. Νομίζω το λογικό είανι να βάλουμε την τελευταία εργασία μας.

Στο ερώτημα που προκύπτει τι γίνεται με κάποιον που είναι νέος και δεν έχει πουθενά πορυπηρεσία, δεν ξέρω τι να πω, μάλλον το αφήνει κενό ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και γω κάτι όποιος ξέρει...

είχα ρωτήσει και παλίοτερα αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση. Θα προσπαθήσω ξανα!!

Που μπορούμε να βρούμε που ανήκει κάθε δομή? Ρωτώ γιατι έχουν ξαναλλάξει νομίζω και έχω χάσει την σειρα.
Με ενδιαφέρει που ανήκουν τα

1.Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
2. ΕΠΑΣ μαθητείας
3.ΙΕΚ
4.ΚΕΚ
5. Προγράμματα ΗΡΩΝ

Είμαι πάντα ανάμεσα στα α) Αρχική επαγγελματική εκπαίδευση/κατάρτιση και β) Συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση/εκπαίδευση. έχω μια εκτίμμηση για το που πάει τι , αλλά είνι προσωπική και δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Ξέρεις κανείς? που μπορούμε να βρούμε τις αντιστοιχίες?
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και γω αυτή την στιγμή άνεργη είμαι  (και χωρίς ταμείο...άσχετο για το θέμα μας -αλλά ήθελα να πω τον πόνο μου!)

Τέσπα, εγώ στους κωδικούς αυτόυς έβαλά την τελευταία δουλειά που είχα στο ιεκ. Και σαν διεύθυνση εργασίας και σαν κωδικό ΣΤΕΠ.  Εφόσον δεν έχει επιλογή για ανέργους δεν φτάιμε εμείς. Νομίζω το λογικό είανι να βάλουμε την τελευταία εργασία μας.

Στο ερώτημα που προκύπτει τι γίνεται με κάποιον που είναι νέος και δεν έχει πουθενά πορυπηρεσία, δεν ξέρω τι να πω, μάλλον το αφήνει κενό ...
Εγώ έβαλα ότι έχω κάνει μέχρι τώρα. Αφού σου δίνει περισσότερες από μία επιλογές. Και στο φάκελο  έβαλα όλες τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας..........

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
καλά λες, και θα βάλω κωδικούς από ότι έχω κάνει!!!


Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα δικαιολογητικά που θα στείλουμε πρέπει να  γίνουν ακριβή αντίγραφα;
Το ρωτάω γιατί με νόμο έχει καταργηθεί η επικύρωση αντιγράφων και τα ΚΕΠ  δεν κάνουν ακριβή αντίγραφα.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα δικαιολογητικά που θα στείλουμε πρέπει να  γίνουν ακριβή αντίγραφα;
Το ρωτάω γιατί με νόμο έχει καταργηθεί η επικύρωση αντιγράφων και τα ΚΕΠ  δεν κάνουν ακριβή αντίγραφα.
Όλα τα δικαιολογητικά θα τα βγάλεις μία απλή φωτοτυπία. Κ αν παρατηρήσεις στην υπεύθυνη δήλωση που θα βάλεις στο φάκελο γράφει κάτω κάτω ότι όλα σου τα δικαιολογητικά είναι αληθή και υπογράφεις γι'αυτό.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ .

Όλα τα δικαιολογητικά θα τα βγάλεις μία απλή φωτοτυπία. Κ αν παρατηρήσεις στην υπεύθυνη δήλωση που θα βάλεις στο φάκελο γράφει κάτω κάτω ότι όλα σου τα δικαιολογητικά είναι αληθή και υπογράφεις γι'αυτό.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
menmas μεταξύ των δύο επιλογών που έχεις είναι δύσκολο να ορίσω που ανήκουν τα ΙΕΚ, ΚΕΚ και τα ΣΔΕ.
Το πρόγραμμα ΗΡΩΝ δεν το γνωρίζω καθόλου, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δεν είναι κατάρτιση.
Ούτε καν θεωρούνται εκπαίδευση ενηλίκων, κι ας φοιτούν εκεί αρκετοί μαθητές που είναι άνω των 18 ετών.
Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ανήκουν στην τυπική δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Η άποψη μου είναι ότι στα προσωπικά στοιχεια  στο πεδίο " κωδικός επαγγέλματος εκπαιδευτή κατά ΣΤΕΠ 92" θα βάλεις τους αντίστοιχους κωδικούς των επαγγελμάτων εκπαιδευτή που θα ήθελες να έχεις πιστοποίηση.
Αντίθετα, στην κατηγορία της διδακτικής εμπειρίας βάζεις στα αντίστοιχα παραπάνω πεδία τους κωδικούς που αντιστοιχούν σε κάθε εκπαιδευτική δομή που έχεις εργαστεί.
Αυτες είναι  δικές  μου απόψεις  και  δεν τις έχω επαληθεύσει εαν είναι σωστές.


Καλημέρα!

Αναφορικά με την αίτηση που συμπληρώνουμε διαδικτυακά, στο πεδίο της διδακτικής εμπειρίας,
επειδή πάντα ήμουν ωρομίσθια τι κωδικό βάζω στο " κωδικός επαγγέλματος εκπαιδευτή κατά ΣΤΕΠ 92" ?

Επιπλέον, τώρα που είμαι άνεργη, τι κωδικό επαγγέλματος βάζω στα προσωπικά μου στοιχεία? Δεν λέει πουθενά για ανέργους.

Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ! Για τη διδακτική εμπειρία ρε παιδιά θέλει και....ένσημα και τιμολόγιο όταν κόψαμε κτλ?! Δε φτάνουν οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας?? Και τα τελευταία χρόνια που πληρωνόμασταν με ΑΕΔ?! Γιατί στα απαιτούμενα δικαιολογητικά τονίζει ότι θέλει ΚΑΙ αυτά... Κάνω λάθος? Τζάμπα λεφτά τζάμπα τρέξιμο....   :-\

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και γω κάτι όποιος ξέρει...

είχα ρωτήσει και παλίοτερα αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση. Θα προσπαθήσω ξανα!!

Που μπορούμε να βρούμε που ανήκει κάθε δομή? Ρωτώ γιατι έχουν ξαναλλάξει νομίζω και έχω χάσει την σειρα.
Με ενδιαφέρει που ανήκουν τα

1.Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
2. ΕΠΑΣ μαθητείας
3.ΙΕΚ
4.ΚΕΚ
5. Προγράμματα ΗΡΩΝ

Είμαι πάντα ανάμεσα στα α) Αρχική επαγγελματική εκπαίδευση/κατάρτιση και β) Συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση/εκπαίδευση. έχω μια εκτίμμηση για το που πάει τι , αλλά είνι προσωπική και δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Ξέρεις κανείς? που μπορούμε να βρούμε τις αντιστοιχίες?
Σας ευχαριστώ.
Τώρα μόλις το άνοιξα δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά για τα ΙΕΚ εγώ που ήμουν παλιά πιστοποιημένη μου τα έχει τσεκαρισμένα σαν α) Αρχική επαγγελματική εκπαίδευση/κατάρτιση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160718
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.