*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865860 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πληροφορική

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει φαντάζομαι μία εξαιρετικά δύσκολη περίπτωση να συμβεί. Π.χ σε ένα νησί να τρέχει κάποιο πρόγραμμα κ να χρειάζονται ειδικότητα κ να μην υπάρχει κάποιος πιστοποιημένος... οπότε μπορεί να αποκτήσει κ αυτός μετά το σεπτ 2017 ώρες σε εκπαίδευση ενηλίκων... ελλείψει δηλαδή πιστοποιημένων..

Δεν χρειάζεται να είναι σε νησί. Και στο κέντρο της Αθήνας τρέχουν προγράμματα από τα ιδιωτικά ΚΕΚ που μπορούν να προσλάβουν  όποιον θέλουν και να δηλώσουν πως π.χ δεν βρήκαν πιστοποιημένο και πήραν κάποιο/α από το εισαγωγικό μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Καλό να έχεις μια επαφή με κάποια ΚΕΚ ώστε να σε έχουν υπόψη τους. Πολλές ειδικότητες δουλεύουν συχνά τα τελευταία χρόνια σε προγραμματα vouchers διαφορα που τρέχουν. Τώρα ξεκινούν κάποια πάλι. Ειδικότητες νομικής, πληροφορικής κλπ θα χρειαστούν. Στείλε βιογραφικά σε όποια ΚΕΚ σε βολευουν και παρε τηλ. Θέλει θάρρος και θράσος σε όλα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Σωστό και αυτό!

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν χρειάζεται να είναι σε νησί. Και στο κέντρο της Αθήνας τρέχουν προγράμματα από τα ιδιωτικά ΚΕΚ που μπορούν να προσλάβουν  όποιον θέλουν και να δηλώσουν πως π.χ δεν βρήκαν πιστοποιημένο και πήραν κάποιο/α από το εισαγωγικό μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Καλό να έχεις μια επαφή με κάποια ΚΕΚ ώστε να σε έχουν υπόψη τους. Πολλές ειδικότητες δουλεύουν συχνά τα τελευταία χρόνια σε προγραμματα vouchers διαφορα που τρέχουν. Τώρα ξεκινούν κάποια πάλι. Ειδικότητες νομικής, πληροφορικής κλπ θα χρειαστούν. Στείλε βιογραφικά σε όποια ΚΕΚ σε βολευουν και παρε τηλ. Θέλει θάρρος και θράσος σε όλα τα πράγματα.

Εδώ πάντως που είναι επαρχία και έχουμε 2 ΚΕΚ όλα κι όλα ξέρω ότι παίρνουν πιστοποιημένους από την εποχή του ΕΚΕΠΙΣ, σκέφτηκα να κάνω μια κρούση σε αυτά τα 2 ΚΕΚ, αλλά τζάμπα ο κόπος θα μου πουν ότι δεν είμαι πιστοποιημένος και για αυτό παίρνουν αυτούς που παίρνουν, από την άλλη οι εκπαιδευτές είναι απλήρωτοι περισσότερο καιρό από ότι εμείς στα ΔΙΕΚ, υπάρχουν και χειρότερα από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
 

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Εγω χωρις να το περιμενω μεσα σε 2 χρονια περυσι και φετος συμπληρωσα πανω απο 150 ωρες σε ΚΔΒΜ και σε ΣΔΕ, δεν ειμαι πιστοποιημενη και δεν προκειται να στειλω ουτε ευρω για να πιστοποιηθω! Και δεν μενω σε νησι αλλα ουτε κ σε μεγαλο αστικο κεντρο βεβαια.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω χωρις να το περιμενω μεσα σε 2 χρονια περυσι και φετος συμπληρωσα πανω απο 150 ωρες σε ΚΔΒΜ και σε ΣΔΕ, δεν ειμαι πιστοποιημενη και δεν προκειται να στειλω ουτε ευρω για να πιστοποιηθω! Και δεν μενω σε νησι αλλα ουτε κ σε μεγαλο αστικο κεντρο βεβαια.

Αν και είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το το προσφέρει η πιστοποίηση, ποιος πρέπει να την παρέχει κλπ, καλό θα ήταν να πιστοποιηθείς καθώς κάποια στιγμή οι μη πιστοποιημένοι, όταν γίνουν αρκετοί, δε θα μπορούν να διδάξουν σε αντίστοιχες δομές.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν και είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το το προσφέρει η πιστοποίηση, ποιος πρέπει να την παρέχει κλπ, καλό θα ήταν να πιστοποιηθείς καθώς κάποια στιγμή οι μη πιστοποιημένοι, όταν γίνουν αρκετοί, δε θα μπορούν να διδάξουν σε αντίστοιχες δομές.
Θα συμφωνήσω αν και καταλαβαίνω την αγανάκτηση της anneta. Επειδή τα πράγματα όμως είναι ρευστά καλό θα ήταν να πάρεις την πιστοποίηση γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να θεωρείται απαραίτητο προσόν. Άποψή μου, φυσικά. :)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Να στε καλα παιδια!
Καλο καλοκαιρι  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Εγω χωρις να το περιμενω μεσα σε 2 χρονια περυσι και φετος συμπληρωσα πανω απο 150 ωρες σε ΚΔΒΜ και σε ΣΔΕ, δεν ειμαι πιστοποιημενη και δεν προκειται να στειλω ουτε ευρω για να πιστοποιηθω! Και δεν μενω σε νησι αλλα ουτε κ σε μεγαλο αστικο κεντρο βεβαια.

Σου έχω ένα κακό νέο... Δε τα μετρούν τα ΚΔΒΜ γιατί τότε που έγινε ο νόμος περί πιστοποίησης δεν είχαν ιδρυθει. Εμένα δε μοπυ τα μέτρησαν κι είχα πάνω από 150 ώρες από ΚΔΒΜ.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σου έχω ένα κακό νέο... Δε τα μετρούν τα ΚΔΒΜ γιατί τότε που έγινε ο νόμος περί πιστοποίησης δεν είχαν ιδρυθει. Εμένα δε μοπυ τα μέτρησαν κι είχα πάνω από 150 ώρες από ΚΔΒΜ.

Στην τελευταία προκήρυξη των ΚΔΒΜ μοριοδοτήθηκε κανονικότητα και μάλιστα με 15 μόρια. Απλά επειδή εκεί τους παίρνουν όλους κυκλικά ακόμα και τον τελευταίο όταν φτάσει η σειρά του γιαυτό αναφέρει ότι δεν το χρειάστηκε.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiruL327_LNAhWD1hQKHbjyAcAQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.inedivim.gr%2Fattachments%2Farticle%2F306%2F20130708-prokirixi-gia-ekpaideytes-kdvm9.pdf&usg=AFQjCNH3IF-Bb_dmvkFnFCrVsYb4sSGVQQ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2016, 02:43:53 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Στην τελευταία προκήρυξη των ΚΔΒΜ μοριοδοτήθηκε κανονικότητα και μάλιστα με 15 μόρια. Απλά επειδή εκεί τους παίρνουν όλους κυκλικά ακόμα και τον τελευταίο όταν φτάσει η σειρά του γιαυτό αναφέρει ότι δεν το χρειάστηκε.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiruL327_LNAhWD1hQKHbjyAcAQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.inedivim.gr%2Fattachments%2Farticle%2F306%2F20130708-prokirixi-gia-ekpaideytes-kdvm9.pdf&usg=AFQjCNH3IF-Bb_dmvkFnFCrVsYb4sSGVQQ

Στην προτελευταια προκηρυξη ΚΔΒΜ εγινε αυτο. Αλλο λέω: οτι ο ΕΟΠΠΕΠ δε σου μετραει τα ΚΔΒΜ για να συμπληρώσεις τις 150 ώρες. Εμένα δε μου τις μέτρησαν κι αν δεις δεν υπάρχουν μέσα στις επιλογές κωδικών ΣΤΕΠ. Κακώς κι είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην προτελευταια προκηρυξη ΚΔΒΜ εγινε αυτο. Αλλο λέω: οτι ο ΕΟΠΠΕΠ δε σου μετραει τα ΚΔΒΜ για να συμπληρώσεις τις 150 ώρες. Εμένα δε μου τις μέτρησαν κι αν δεις δεν υπάρχουν μέσα στις επιλογές κωδικών ΣΤΕΠ. Κακώς κι είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί.

Η τελευταία αυτή ήταν. Μετά από την προκήρυξη πέρασαν 7 μήνες να βγουν τα αποτελέσματα και άλλοι 3 να ξεκινήσουν. Ουσιαστικά τέλη 2014 ξεκίνησαν και το 2015 ίσχυσαν οι ίδιοι πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά μετράνε ή δεν μετράνε; Μπερδεύτηκα :o Από δω και πέρα δεν θα μετράνε;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά μετράνε ή δεν μετράνε; Μπερδεύτηκα :o Από δω και πέρα δεν θα μετράνε;

Μόνο όταν βγει η προκήρυξη θα ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Τελικά μετράνε ή δεν μετράνε; Μπερδεύτηκα :o Από δω και πέρα δεν θα μετράνε;

Δε μιλάω για τις προκηρύξεις αν μετρανε τα ΚΔΒΜ (εξαρτάται από την προκήρυξη). Λέω ότι ο ΕΟΠΠΕΠ σε μένα δεν αναγνώρισε τις ώρες των ΚΔΒΜ για απαλλαγή από το σεμινάριο. Ευτυχώς τις είχα από άλλες δομές. Λέω ότι όσοι υπολογίζετε στις 150 ώρες προυπηρεσίας για απαλλαγή από το σεμινάριο και άμεση παραπομπή στις εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ, πιθανώς δε θα σας τις μετρήσει αν προέρχονται από ΚΔΒΜνα συμπληρώσετε τις 150 ώρες-έτσι έγινε με μένα.
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.