*

Αποστολέας Θέμα: Καταρκτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας ή μαιευτικής  (Αναγνώστηκε 8004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakasximi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! :D  Είμαι απόφοιτος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ και η αλήθεια είναι ότι ψάχνομαι και για ένα δεύτερο πτυχίο, διότι με το πρώτο δεν είδα "φως στο τούνελ". Γνωρίζεται μήπως υπάρχουν καταρκτήριες σε αυτά τα τμήματα (Εργοθεραπείας ή Μαιευτικής); ΚΑι αν υπάρχουν τι χρειάζονται...;
Αυταααα...!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Καταρκτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας ή μαιευτικής
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2014, 03:24:05 μμ »
Για το τμήμα Μαιευτικής ΤΕΙ Αθήνας: http://www.teiath.gr/seyp/new_midwifery/articles.php?mid=5293&lang=el

Δες στο κάτω μέρος της σελίδας για τις κατατακτήριες 2014-2015. Στο τμήμα Εργοθεραπείας δεν είδα κάτι. Πάρε ένα τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταρκτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας ή μαιευτικής
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2014, 03:32:31 μμ »
 :) καλησπέρα, ορίστε η ιστοσελίδα του τμήματος εργοθεραπείας http://www.teiath.gr/seyp/new_occupational_therapy/categories.php?mid=6494&lang=el
, στις ανακοινώσεις μπορείς να βρεις πληροφορίες για τις κατατακτήριες http://www.teiath.gr/seyp/new_occupational_therapy/articles.php?id=32690&lang=el . Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι μία από τις καλύτερες επιλογές και με πολλές διεξόδους καθώς καλύπτει πολλές ηλικιακές ομάδες ( από μικρά παιδιά έως ηλικιωμένους ) και πολλές περιπτώσεις ( κινητική /παιδιατρική/ψυχιατρική/γηριατρική εργοθεραπεία  :D ), ενώ είναι μοναδική σχολή σε όλη τη χώρα. Έχω ήδη πτυχίο φιλολογίας και έδωσα ξανά πανελλήνιες φέτος αποκλειστικά για αυτή την σχολή  :D !!Δε σκέφτηκα τις κατατακτήριες, γιατί το πρώτο μου πτυχίο δε μου έδινε το γνωστικό υπόβαθρο να διαβάσω τα μαθήματα που χρειάζεται για να περάσω, σε αντίθεση με σένα. Αντίθετα, μέσω θεωρητικής κατεύθυνσης - με μάθημα επιλογής τη βιολογία γενικής ( και ας έχω απώλεια στα μόρια ) - φαντάζει πιο εύκολο για μένα. Εσύ έχοντας τελειώσει νοσηλευτική έκπα, έχεις πολύ καλό υπόβαθρο σε αυτά τα μαθήματα πιστεύω  :D !!Για την εργοθεραπεία, ξέρω ότι δεν απαιτούνται γνώσεις σε χημεία, φυσική, βιοχημεία, για να βγει η σχολή, ενώ η πλειονότητα των φοιτητών είναι κοπέλες και από θεωρητική κατεύθυνση μάλιστα  :) . Δεν είναι δύσκολη σχολή, από ότι μου έχουν πει κοπέλες που πήραν το πτυχίο τους και με πολύ καλό βαθμό και χωρίς υπερβολικές ώρες διαβάσματος  :) . Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι αν πας εργοθεραπεία, πρέπει να ψάχνεσαι μόνος - η σου. Συγκεκριμένα, να παρακολουθείς σεμινάρια, συνέδρια ( κάποια μάλιστα τα πληρώνεις ) και να επιμορφώνεσαι συνεχώς για τις εξελίξεις του επαγγέλματος. Το μεταπτυχιακό δεν είναι τόσο απαραίτητο ( σαφώς ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σου προσφέρει πολύτιμες γνώσεις ), αλλά για το συγκεκριμένο επάγγελμα μου έχουν πει κοπέλες που τελείωσαν πρόσφατα ότι χρειάζεται επιμόρφωση με σεμινάρια, ημερίδες κοκ. Έχει πολύ καλή αποκατάσταση  :) ( σκέψου από το 1977 νομίζω που δημιουργήθηκε το τμήμα έμπαιναν 60-70 άτομα ανά έτος , ενώ μόνο φέτος θα πάρει 110 άτομα για πρώτη φορά μέσω πανελληνίων ). Είναι ένα δυνατό πτυχίο, με πολύ σημαντικές απολαβές, ηθικές πάνω από όλα αλλά και υλικές. Έχω δει έρευνες όπου ο εργοθεραπευτής κατατάσσεται στην πρώτη δεκάδα των επαγγελμάτων υγείας παγκοσμίως, όσον αφορά τις συνθήκες εργασίας, τις απολαβές, ενώ η ζήτηση για τους εργοθεραπευτές θα σημειώσει άνοδο κατά 30% σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω της γήρανσης του πληθυσμού τα επόμενα χρόνια. Η μοναδική σχολή του ΤΕΙ Αθήνας, ανήκει στις σχολές που παρέχουν σπουδές εργοθεραπείας και είναι αναγνωρισμένη παγκοσμίως μαζί με όλες τις άλλες αναγνωρισμένες σχολές εργοθεραπείας , ορίστε όπως δείχνει και η ιστοσελίδα
http://www.wfot.org/Education/EntrylevelEducationalProgrammesWFOTApproved.aspx
:) Αν θες και άλλα στοιχεία για το επάγγελμα του εργοθεραπευτή, με χαρά μου να σε βοηθήσω.
http://el.wikipedia.org/wiki/Εργοθεραπεία και εδώ υπάρχουν κάποια στοιχεία.
Για τη μαιευτική δε γνωρίζω δυστυχώς πράγματα.
Καλή επιτυχία  :D
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος kakasximi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταρκτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας ή μαιευτικής
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2014, 06:35:42 μμ »
Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Μακάρι να καταφέρω να σπουδάσω ένα από τα δυο είναι πολύ ενδιαφέρουσες σχολές. Για την εργοθεραπεία το ξέρω... σπουδάζει και η κολλήτη μου... ειλικρινά αμα ξανα έδινα πανελλήνιες δε παν να εβγαζα 18000 μόρια... εργοθεραπεια θα πήγαινα! Όσο για την μαιευτική μου αρέσει πάρα πολύ σαν αντικείμενο. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες filologos90. Σε ευχαριστω Εριέττα....!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταρκτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας ή μαιευτικής
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:31:20 μμ »
Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Μακάρι να καταφέρω να σπουδάσω ένα από τα δυο είναι πολύ ενδιαφέρουσες σχολές. Για την εργοθεραπεία το ξέρω... σπουδάζει και η κολλήτη μου... ειλικρινά αμα ξανα έδινα πανελλήνιες δε παν να εβγαζα 18000 μόρια... εργοθεραπεια θα πήγαινα! Όσο για την μαιευτική μου αρέσει πάρα πολύ σαν αντικείμενο. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες filologos90. Σε ευχαριστω Εριέττα....!

 :)  :D την ίδια ακριβώς σκέψη έχω κάνει και εγώ μαζί σου ( το 2008 που έδωσα αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτής της σχολής - είχα και 2000 μόρια παραπάνω για να μπω ακόμη και με την απώλεια  ::) - ) αλλά δε μετανιώνω που πέρασα φιλολογία, πολύ αξιόλογη σχολή και σου δίνει εφόδια  :) . Μακάρι να περάσω φέτος εργοθεραπεία, σε ευχαριστώ  ;D , καλή τύχη και σε σένα !!
i <3 occupational therapy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160836
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 692
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.