*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης  (Αναγνώστηκε 44732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 08:48:43 μμ »
Ήμουν τυχερή και μίλησα με έναν ευγενικό κύριο, ο οποίος μου είπε ότι δόθηκε εντολή επανελέγχου των δικαιολογητικών που είχαμε καταθέσει. Δεν έχουν, όμως, προσωπικό και θα προσπαθήσουν να μας αποζημιώσουν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Τα χρήματα πάντως όπως είπε "δεν τα χάνουμε". Μήπως θα μπορούσαν να ασκήσουν πίεση και οι ΕΛΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 08:56:56 μμ »
τα χρήματα από τα πεκ του 2010 τα ξεχάσαμε;
τώρα ζητάνε πάλι να χρηματοδοτήσουμε εμείς την επιμόρφωση; αναφέρομαι ειδικά στους αναπληρωτές των νησιών.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 09:53:42 μμ »
μηπωσ γνωριζει καποιος τα τηλφ πεκ πατρων.αυτα που δινει το ιντερνετ δεν τα απανταει κανεισ.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος photius1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:51:43 πμ »
Για τα ΠΕΚ Πειραιά αποζημίωση 2010-11 κανένα νέο υπάρχει διότι πλέον εξαντλείται η υπομονή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:35:31 πμ »
Για τα ΠΕΚ Πειραιά αποζημίωση 2010-11 κανένα νέο υπάρχει διότι πλέον εξαντλείται η υπομονή;

Πάρε ένα τηλέφωνο στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής. Είχα πάρει πριν το Πάσχα και μου είπαν ότι δήθεν δεν έχουν προσωπικό να κάνει τον επανέλεγχο των στοιχείων. Πώς θα έβγαινε το "πρωτογενές πλεόνασμα" του πιτσαδόρου;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 11, 2014, 07:50:15 μμ »
Καιρός είναι να στείλουμε  και καμία επιστολή μέσω των σχολικών μονάδων μας με διαβιβαστικό κλπ. για να υποχρεωθούν να μας δώσουν γραπτή επίσημη απάντηση. Σε αυτή την περίπτωση είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν σε ένα μήνα.  Ετοιμάζω να στείλω και εγώ φυσικά, όποτε έχω απάντηση, θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 22, 2014, 08:35:58 μμ »
@harac

Φίλε για ενημέρωσε μας για τη διαδικασία,σήμερα μου σφυρίξαν ότι το ΙΕΠ το πάει πάσα-πάσα καλάθι μια και σε 5 χρονάκια τα χρέη παραγράφονται...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 23, 2014, 05:58:03 μμ »
Ο  καθε ένας μπορεί να γράψει ότι νομίζει, εγω ετοίμασα αυτό:

Θέμα: "Καταβολή εξόδων μετακίνησης ΠΕΚ Πειραιά 2010"
Αγαπητοί κύριοι

Το έτος 2010, μαζί με πολλούς ακόμα νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς, παρακολούθησα υποχρεωτικά τα σεμινάρια εισαγωγικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών που διοργάνωσαν τα ΠΕΚ Πειραιά, στη ...... Υπηρετούσα στο δυσπρόσιτο νησί της .......... όπου δεν υπάρχουν καθημερινά ακτοπλοϊκά δρομολόγια σύνδεσης με τη ....... 
Είχαμε πάρα πολλά έξοδα σε εισητήρια και ξενοδοχεία. Είχαμε αποστείλει όλες τις αποδείξεις και τα απαραίτητα δικαιολογητικά στα ΠΕΚ Πειραιά, στο χρονικό περιθώριο που μας ζητήθηκε. Πριν δύο περίπου χρόνια μας πήραν τηλέφωνο για επαλήθευση στοιχείων λογαριασμού μισθοδοσίας, τα επιβεβαιώσαμε και από τότε δεν είχαμε νεώτερα.
Έχουν περάσει τέσσερα χρόνια και δεν έχουμε ακόμα αποζημιωθεί.
Θα ήθελα να γνωρίζω πότε θα καταβληθούν τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής και για ποιούς λόγους καθυστερεί η καταβολή τους.

Με εκτίμηση
...........
Ειδικότητα
Σχολείο κλπ

Επειδή έχω ξανακάνει τη διαδικασία πρόσφατα με το ΥΠΑΙΘ, για άλλο ζήτημα, το οποίο ικανοποιήθηκε, η διαδικασία είναι η εξής:
Στέλνεις μέσω της διεύθυνσης του σχολείου σου, στην υπηρεσία (π.χ. ΙΕΠ) το αίτημά σου με διαβιβαστικό. Το αίτημα διαβιβάζεται σε αυτούς μέσω της  ΔΙΔΕ. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν γραπτά σε ένα μήνα (στο σχολείο σου).



 
 

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 23, 2014, 07:16:18 μμ »
Ο συνήγορος του πολίτη είναι αρμόδιος για επίλυση διαφορών με κρατικό φορέα. Μια αναφορά στην ηλεκτρονική φόρμα υποβολής που υπάρχει στην ιστοσελίδα του, δε θα έβλαπτε. Επίσης σε ενημερώνουν για την εξέλιξη της αναφοράς. Αυτό έκανα, μαζί και με άλλο συνάδελφο. Σε τηλεφωνική μου ενημέρωση από το ΙΕΠ, έμαθα ότι αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσουν φακέλους από Κυκλάδες και είναι άγνωστο πότε θα τελειώσουν....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 24, 2014, 06:13:18 μμ »
Σήμερα επικοινώνησα πάλι με το λογιστήριο του ΙΕΠ και μου είπαν περίπου τα ίδια πράγματα για τα ΠΕΚ Πειραια. Δεν έχουν αρκετό προσωπικό για εκκαθάριση και  πρέπει πάλι να επαληθεύσουν στοιχεία όπως τα ΙΒΑΝ που έχουν αλλάξει πάλι καθώς πολλοί εκπαιδευτικοί που πληρωνόντουσαν από την Αγροτική, τώρα μισθοδοτούνται από την Πειραιώς, έχουν να αποζημιώσουν 1800 άτομα  κλπ. Την άλλη εβδομάδα μου είπαν, θα ξεκινήσουν με τα ΠΕΚ Ηρακλείου που είναι πιο μικρά και μετά θα κάνουν του Πειραιά. (Δικό μου σχόλιο, αυτό με το τι θα κάνουν την άλλη εβδομάδα, τέσσερα χρόνια το ακούμε, λεφτά δεν βλέπουμε).
 Πρέπει να κινηθούμε περισσότερο οργανωμένα, να πιέσουμε  με μαζικές επιστολές καθώς και με τη βοήθεια του συνήγορου του πολίτη, γιατί στα πέντε χρόνια το χρέος θα παραγραφεί. Το ΙΕΠ τότε θα αναγκαστεί να πληρώσει πρόστιμο, αλλά εμείς θα έχουμε χάσει ττις αποζημιώσεις.
Στην επιστολή που στείλαμε μαζί με άλους συναδέφους σήμερα με τον τρόπο που περιέγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, προς τον Πρόεδρο και το Διοικητικό Συμβούλιο του ΙΕΠ, στη διεύθυνση Α. Τσόχα 36, Αθήνα,   αντί για την τελευταία πρόταση,  γράψαμε τα εξής:

"Έχουν περάσει περισσότερο από τέσσερα χρόνια και δεν έχουμε ακόμα αποζημιωθεί. Θα επιθυμούσαμε να ενημερωθούμε εγκαίρως, πριν παραγραφούν, από την υπηρεσία σας πότε θα μας καταβληθούν τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής".


Ότι κάνουμε καλό είναι και από το να μη κάνουμε τίποτα, καλύτερο.






Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 24, 2014, 07:51:45 μμ »
Δε νομίζω ότι οι αρμοδιότητες του Συνηγόρου του Πολίτη έχουν σχέση με την περίπτωση αυτή. Η μόνη πίεση που μπορεί να ασκηθεί είναι με επιστολές και καθημερινά τηλέφωνα. Φυσικά και δικαστικά αλλά κανείς δεν πρόκειται να μπει σε αυτή τη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:36:21 μμ »
Κύριοι,ποιός σας είπε πως το χρέος παραγράφεται στα 5 χρόνια;Δυστυχώς,ο νόμος άλλαξε και η παραγραφή είναι στα 2 χρόνια.
Δεν ξέρω τι σκοπό έχουν να κάνουν με τα ΠΕΚ που σας χρωστούν.Γι αυτό η πρώτη κίνηση θα ήταν να γίνει ένα υπόμνημα ενυπόγραφο και επώνυμο,προκειμένου να μάθετε επίσημα τις προθέσεις τους και να τους πιέσετε.Όταν λέω επίσημα,εννοώ έγγραφο απο την αρμόδια υπηρεσία με αριθμό πρωτ.,σφραγίδα,ημερομηνία και υπογραφή του διευθυντή.Απο κει και πέρα, αν δεν σας ικανοποιεί η απάντηση,μόνο βάση της έγγραφης απάντησης μπορείτε να πάτε δικαστικά.Προσοχή: ότι σας πουν να το κάνουν εγγράφως,γιατί νομικά υπολογίζονται μόνο τα επίσημα έγγραφα και όχι οι προφορικές διαβεβαιώσεις.
Ο Συνήγορος του Πολίτη δεν είναι κακή ιδέα,αλλά θα καθυστερήσετε να πάρετε απάντηση περίπου στο 4μηνο.Σίγουρα με τον Συνήγορο του Πολίτη θα πιεστούν κάπως.Γι αυτό καλό θα ήταν να τα κάνετε και τα δύο άμεσα!!!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 25, 2014, 08:35:13 μμ »
Το ότι το χρέος παραγράφεται σε πέντε χρόνια, το είπαν μέσα από το ίδιο το ΙΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΚ 2010-Έξοδα μετακίνησης
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:44:42 πμ »
μετά από πολλές προσπάθειες σήκωσαν σήμερα το τηλ από τα ΠΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ.Τους είπα ότι ήθελα να μου απαντήσουν υπεύθυνα στο πότε θα πληρωθούμε γιατί έχω πάει σε δικηγόρο και θα κινηθώ δικαστικά για να πάρω τα χρήματα μου.Μου είπαν ότι από Δευτέρα 30 Ιουνίου θα ξεκινήσουν να πληρώνουν σταδιακά απλώς είμαστε πάρα πολλά άτομα και μπορεί να φτάσουμε και Αυγουστο για να πληρωθούν αυτοί που ήταν στα τελευταία τμήματα!οπότε ας έχουμε το νου μας και αν κάποιος πληρωθεί από τα ΠΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ ας το πει για να γνωρίζουμε και οι άλλοι ότι θα έρθει και η σειρά μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160237
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.