*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1745613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4326 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:37:12 μμ »
Με τον origenis έχω διαφωνήσει αρκετές φορές. Και κάποιες κι έντονα. Το να μιλάτε, όμως, για παλιανθρωπιά και κανιβαλλισμό και να τον καλείτε σε παραίτηση επειδή ζήτησε ν' αναπνεύσουν κι οι χιλιάδες νέοι άνθρωποι και μαζί τους και τα σχολειά κι οι μαθητές και να μη γίνεται το γήρας κι η παρακμή κανόνας και νόμος στις σχολικές τάξεις ε αυτό παραπάει. Για μαζευτείτε λίγο λέω 'γω και βρείτε αλλού σάκο του μποξ για τ' αδιέξοδά σας.
Άμα μου δώσουν σύνταξη, δέχομαι να μπεις εσύ στη θέση μου.. Αφού γεράσαμε εμείς..
"Πρώτα ο μαθητής" άλλωστε... Το σύνθημα που έγινε λατρεία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:00 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2914
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4327 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:42:26 μμ »
Δεν υπάρχει θέση ΜΟΥ. Καταλάβετέ το. Αξίζεις; Τότε είσαι δάσκαλος. Δεν αξίζεις; Τότε σ' άλλη εργασία να 'λθει ένας που αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4328 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:43:09 μμ »
Δεν υπάρχει θέση ΜΟΥ. Καταλάβετέ το. Αξίζεις; Τότε είσαι δάσκαλος. Δεν αξίζεις; Τότε σ' άλλη εργασία να 'λθει ένας που αξίζει.
Να τη και η άρση της μονιμότητας που έλεγα νωρίτερα!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2914
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4329 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:44:30 μμ »
Φίλε λυπάμαι. Δε θα είσαι εσύ αιώνιος κι οι νέοι να πεινούν. Οι καιροί αλλάξανε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:00 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4330 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:47:58 μμ »
Φίλε λυπάμαι. Δε θα είσαι εσύ αιώνιος κι οι νέοι να πεινούν. Οι καιροί αλλάξανε.
Μου είσαι πολύ γνώριμη ως φυσιογνωμία. Ξέρω πολύ καλά πως θα αλλάξει το τροπάριο αν τυχόν προσληφθεις. Τέλος πάντων, σταματά εδώ η κουβέντα γιατί ούτως ή άλλως έχουμε βγει εκτός θέματος και θα διαγραφούν.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2914
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4331 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 02:49:10 μμ »
Είμαι η asepoula. Το 'χω παραδεχθεί.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4332 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 03:04:15 μμ »
Με τον origenis έχω διαφωνήσει αρκετές φορές. Και κάποιες κι έντονα. Το να μιλάτε, όμως, για παλιανθρωπιά και κανιβαλλισμό και να τον καλείτε σε παραίτηση επειδή ζήτησε ν' αναπνεύσουν κι οι χιλιάδες νέοι άνθρωποι και μαζί τους και τα σχολειά κι οι μαθητές και να μη γίνεται το γήρας κι η παρακμή κανόνας και νόμος στις σχολικές τάξεις ε αυτό παραπάει. Για μαζευτείτε λίγο λέω 'γω και βρείτε αλλού σάκο του μποξ για τ' αδιέξοδά σας.
Ένας γραπτός διαγωνισμός δεν αποκλείει κανέναν. Ούτε νέο ούτε γέρο. Αυτό νομίζω ότι υποστηρίζει κι όχι αναγκαστικά να φύγουν sic να απολυθούν οι παλαιοί. Αν κατάλαβα λάθος, φυσικά διαχωρίζω τη θέση μου. Η εργασία πρέπει να προστατεύεται και στο δημόσιο η μονιμότητα ισχύει για προφανείς λόγους. Αν υπάρχει αξιοκρατία, κανείς ποτέ δεν θα διαμαρτυτηθεί για το ότι υπάρχει μονιμότητα.

Για εμένα βέβαια είναι σημαντικό να γίνει κι ένα συμμάζεμα στις θέσεις εισακτέων στις καθηγητικές λεγόμενες σχολές. Υπερβαίνει όποια λογική να υπάρχουν π.χ. (τυχαία τα νούμερα) 30 τμήματα μιας ειδικότητας με δυνατότητα εισαγωγής σε αυτές 300 ατόμων... Είναι κυνικός λαικισμός χειρίστης μορφής!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4333 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 03:05:11 μμ »
9 χρόνια , που ειμαι μελος του forum, τέτοια παλιανθρωπιά, και καννιβαλισμό πρώτη φορα βλέπω...
Κρίμα...
ο κατηφορος σε αυτο το φορουμ δεν εχει τελειωμο.....
κριμα.... οι πολλαπλες διπλες και τριπλες εγγραφες αυγουστου και σεπτεμβριου 2018 δουλευουν στοχευμενα.....
ο δικηγορος της νουδουλας που μας βγηκε θεολογος απεκτησε λιονταρι συνηγορο.....κλαιμε

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2914
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4334 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 03:08:57 μμ »
Jure προσυπογράφω.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4335 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 03:51:54 μμ »
το διδακτορικό και ο βαθμός του πτυχίου θα μετράν ναι για τα καλά, αλλά προτείναμε επιμορφώσεις ,γλώσσες ,δεύτερο πτυχίο ,δεύτερο μεταπτυχιακό κ.α
Δηλαδή στον κλάδο της πληροφορικής ΠΕ86 που υπάρχουν μαζί ΤΕΙ και ΑΕΙ, έχουμε κάποιο που σπούδασε σε ΤΕΙ και έκανε μάθημα multimedia και πήρε βαθμό 10, ενώ κάποιος στο πολυτεχνείο που έκανε θεωρία υπολογισμού και πήρε 6, θα λαμβάνει λιγότερα μόρια. Στον τελευταίο γραπτό ΑΣΕΠ οι απόφοιτοι των ΤΕΙ έγραψαν πολύ λιγότερο λόγω της διαφοράς του επιπέδου σπουδών μιας και ήταν η πρώτη φορά που έγινε γραπτός με ενιαία θέματα. Γιατί να θεσπιστεί ένα άδικο σύστημα? Έχουν όλες οι σχολές την ίδια δυσκολία για να μετράει ο βαθμός πτυχίου?

Αν έχω δίπλωμα στα Ισπανικά, Κινέζικα κτλ γιατί να λαμβάνω περισσότερα μόρια?
Μήπως να πουλάνε και σεμινάρια διδακτικής που δίνουν μόρια?

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4336 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:29:28 μμ »
9 χρόνια , που ειμαι μελος του forum, τέτοια παλιανθρωπιά, και καννιβαλισμό πρώτη φορα βλέπω...
Κρίμα...

+++++

Και δυστυχώς κανένας εδώ μέσα δεν ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει κάνοντας μια αυτοκριτική. Μόνο να θάβουμε τους άλλους ξέρουμε... Λέμε ότι είμαστε και εκπαιδευτικοί τρομάρα μας!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4337 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:35:02 μμ »
Διαβάζω απο ορισμένους να μοριοδοτηθούν οι ξένες γλώσσες και μου ανάβουν τα λαμπάκια. Τι σχέση έχει η εκπαίδευση με τις ξένες γλώσσες; Δηλαδή όσες πιό πολλές γλώσσες ξέρει ένας μαθηματικός ή φιλόλογος είναι καλύτερος και ικανότερος να διδάξει μαθηματικά ή αρχαία απο κάποιον άλλον; Όποιος έχει ξένες γλώσσες και θέλει να τις αξιοποιήσει με κάποιον τρόπο ντέ και καλά, να κάνει αίτηση διορισμού στο Υπουργείο Εξωτερικών να προσληφθεί στο διπλωματικό σώμα, όχι στο Παιδείας δεν κάνει για εκπαιδευτικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2018, 04:39:24 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4338 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:41:49 μμ »
Διαβάζω απο ορισμένους να μοριοδοτηθούν οι ξένες γλώσσες και μου ανάβουν τα λαμπάκια. Τι σχέση έχει η εκπαίδευση με τις ξένες γλώσσες; Δηλαδή όσες πιό πολλές γλώσσες ξέρει ένας μαθηματικός ή φιλόλογος είναι καλύτερος και ικανότερος να διδάξει μαθηματικά ή αρχαία απο κάποιον άλλον; Όποιος έχει ξένες γλώσσες και θέλει να τις αξιοποιήσει με κάποιον τρόπο ντέ και καλά, να κάνει αίτηση διορισμού στο Υπουργείο Εξωτερικών να προσληφθεί στο διπλωματικό σώμα, όχι στο Παιδείας δεν κάνει για εκπαιδευτικός.

Να μας τα μοριοδοτήσουν και μετά  να έχουμε δικαίωμα και β ανάθεσης τις ξένες γλώσσες όπως κάνουν οι ξενόγλωσσοι στην Ιστορία. Αυτό μάλιστα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4339 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:50:16 μμ »
Mack77 το γεγονός ότι είμαστε σε διαδικασία διορισμού οφείλεται (και) στον origenis. Η 527 έφερε στον αφρό τις βρωμιές του παιδείας. Δε ζήτησε κανείς ν' απολυθεί κανένας. Ένα πράγμα ειπώθηκε. Ότι τα σχολειά δίχως νέο αίμα δασκάλων και μόνο με γηρασμένους θα μαραζώσουν και θα σβήσουν.
Να μπει νέο αίμα όχι όμως ρουφώντας το αίμα των παλιών ! Και αυτοί νέοι ήταν και περίμεναν τη σειρά τους . Αν δεν τους επιτρέπεις διορισμό μετά τα 47 δεν είναι άδικο ! Ναι ο origenis βοήθησε για την 527 αλλά εντάξει σε λίγο θα ζητήσει να πυροβολησουμε όποιον είναι πάνω από μια ηλικία .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160320
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 670

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.