*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες  (Αναγνώστηκε 22651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:15:58 μμ »
Έχω  έγκυρες  πληροφορίες  από  κατάστημα  που  πουλά ιατρικές  μπλούζες (ξέρετε , από  αυτά  που  αγοράζαμε  τις  ποδιές  για  τα  εργαστήρια)  ότι  η  νέα  μόδα  είναι  αυτές  που  κουμπώνουν  από  πίσω! Εγώ  λοιπόν , για  να  μην  επιβαρύνω  τον  κρατικό  προϋπολογισμό , παρείγγειλα  μία  να  βρίσκεται! Μάλιστα  δεν  τον  πλήρωσα , γιατί  του  είπα  ότι  έχω  ποοοοολλούς  γνωστούς  που  θα  χρειαστούν  κι  αυτοί , και  έτσι , αφού  θα  του  φέρω  τόση  πελατεία , την  απαίτησα  ως  δώρο! ;D ;D ;D

Και μία για μένα, παρακαλώ....... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:05 »

Αποσυνδεδεμένος evdmen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:16:59 μμ »
Έχω  έγκυρες  πληροφορίες  από  κατάστημα  που  πουλά ιατρικές  μπλούζες (ξέρετε , από  αυτά  που  αγοράζαμε  τις  ποδιές  για  τα  εργαστήρια)  ότι  η  νέα  μόδα  είναι  αυτές  που  κουμπώνουν  από  πίσω! Εγώ  λοιπόν , για  να  μην  επιβαρύνω  τον  κρατικό  προϋπολογισμό , παρείγγειλα  μία  να  βρίσκεται! Μάλιστα  δεν  τον  πλήρωσα , γιατί  του  είπα  ότι  έχω  ποοοοολλούς  γνωστούς  που  θα  χρειαστούν  κι  αυτοί , και  έτσι , αφού  θα  του  φέρω  τόση  πελατεία , την  απαίτησα  ως  δώρο! ;D ;D ;D
Θέλω την διεύθυνση και το τηλέφωνο του καταστήματος ΤΩΡΑ!!!!Θα αγοράσω 2-3 να υπάρχουν!!

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:20:02 μμ »
Κι εγώ θέλω 2 τουλάχιστο ;D Έχω από καιρό αποφασίσει ότι αν δε στηρίξω το σύστημα θα πέσει να με πλακώσει ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:25:57 μμ »
Λοιπόν , την  παραγγελία  θα  τη  δώσω  εγώ  μαζικά , για  να  πάρω  το  δώρο! Ο  καθένας  αναφέρει  μέγεθος  και  χρώμα , το  σχέδιο  είναι  ένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:05 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:30:44 μμ »
Λοιπόν , την  παραγγελία  θα  τη  δώσω  εγώ  μαζικά , για  να  πάρω  το  δώρο! Ο  καθένας  αναφέρει  μέγεθος  και  χρώμα , το  σχέδιο  είναι  ένα!

εχει και νουμερα??
λοιπον, 3 small, μια ασπρη για το καλοκαιρι, μια μαυρη για το χειμωνα και μια σε φουξακι για οταν θα θελω να κανω εντυπωση!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:36:14 μμ »
Ωραία συνάδελφοι βρήκαμε θέμα για το τριήμερο, γιατί αλλιώς δε θα 'χαμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε ::) ::)!!
Δε βλέπω κάποιοι να έχετε υπομονή... και είναι μεγάλο προσόν στις μέρες μας... Θα σας μαλώσω ;D ;D
Μέχρι να βγει η Εγκύκλιος Διορισμού μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις, να ρεμβάζουμε, να ονειρευόμαστε, να κοιμόμαστε τον "ύπνο του δικαίου"... κ.ά. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αλλά κι αυτή πεθαίνει με την ανακοίνωση της Εγκυκλίου :'( :'( :'( Δυστυχώς!
Αυτές τις "άγιες μέρες" που διανύουμε ας προσευχηθούμε, ας εξομολογηθούμε, ας νηστεύσουμε... και γαλήνια ας δεχτούμε αυτό που είναι να συμβεί :o :o :o Κάποιοι "μη θρήσκοι" πηγαίντε στη παραλία και κάντε τα μπανάκια σας. Δε σας ζηλεύω καθόλου :P :P :P
Ιατρική μπλούζα ακόμη δε θα χρειαστώ. Ελπίζω μόνο γλυκιά μου "Αννούλα" να μη με διορίσεις σε δυσπρόσιτο νησάκι :'( :'( Ξέρεις εσύ... Αν όμως μου συμβεί αυτό, τότε κι εγώ θα αγοράσω "μία λευκή ωραιότατη μπλουζίτσα".

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 13, 2011, 08:39:25 μμ »
Μα οταν λεμε τροπολογια μια εγκυκλιο εννουμε βρε συναδελφοι Αλλωστε και οταν ηταν να μη διορισει τους ΑΣΕΠ μια εγκυκλιο εβγαλε το ΥΠΕΣ που ελεγε πως λογω κρισης θα απορροφηθουν ως το 2015 (μιλαω για ολο το Δημοσιο) Λογω κρισης κανουν οτι θελουν μην μου λετε δεν προλαβαινει να περασει τροπολογια και κουραφεξαλα Το χουν αποδειξει αλλωστε

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 13, 2011, 09:29:44 μμ »
Η Βουλή πάντως ανοίγει στις 22 Αυγούστου οπότε και αναμένεται το τελικό κείμενο νομοσχεδίου για την τριτοβάθμια.
Και απο όσο γνωρίζω μόνο οι τροποποιήσεις με το ΔΝΤ δεν τις στέλνουν για υπογραφη στη Βουλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2011, 09:33:23 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος hlios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Free Spirit
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 13, 2011, 11:35:51 μμ »
Βρε παιδιά, σας ακούω (δλδ διαβάζω) τόση ώρα και δε μιλάω. Δεν αντέχω όμως. Καταρχήν να πω ότι δεν θέλω να αδικηθεί καμιά κατηγορία διοριστέων. Δεν φταίμε εμείς γι' αυτήν την κατάσταση αλλά η απαράδεκτη πολιτική του Υπουργείου Παιδείας. Έχω αδικηθεί πολύ στη ζωή μου και δεν θέλω κανένας να αδικείται. Είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ με δύο πτυχίο, μεταπτυχιακό και διδακτορικό και καταδικασμένη στην ανεργία, γιατί το σχολικό έτος που μας πέρασε δεν κάλεσαν αναπληρωτές από την ειδικότητά μου. Και όπως λένε όλοι, ούτε φέτος θα διοριστούμε. Θέλω όμως να πω κάτι σε όσους προβάλλουν το επιχείρημα του 60-40. Πέρυσι που καταστρατηγήθηκε αυτή η αναλογία εις βάρος του 60% δεν μίλησε κανείς. Πέρυσι το 40 έγινε 70 και το 60 έγινε 30. Το ξέρετε όλοι αυτό. Έτσι δεν είναι; Προσωπικά δεν πιστεύω ότι φέτος θα διοριστεί μόνο το 60% (αν και θα με συνέφερε, για να αποκατασταθεί η αδικία που έγινε εις βάρος των τεχνικών ειδικοτήτων, σε μία από τις οποίες ανήκω). Αλλά δεν αντέχω να ακούω για την υποχρέωση του Υπουργείου να τηρήσει την αναλογία, αφού η πρόθεση του Υπουργείου είναι να διορίσει 103 ΑΣΕΠίτες μόνο (δλδ φιλολόγους, μαθηματικούς, φυσικούς, χημικούς) και να ρίξει τους υπόλοιπους στον Καιάδα. Φυσικά οι υπόλοιποι 213 θα είναι από 40%, 24μηνίτες και ειδικές κατηγορίες. Αυτό είναι το επικρατέστερο σενάριο μέχρι στιγμής. Σας φαίνεται δίκαιο; Μη μου λέτε λοιπόν για αναλογία 60-40, γιατί θα χρειαστώ κι εγώ ... άσπρη μπλούζα. Σας αγαπώ και σας συμπονώ, αλλά δείξτε κατανόηση, που ήθελα κι εγώ να πω κάτι μέσα από την αγανακτισμένη ψυχή μου. Καλό ξημέρωμα. Και η παναγιά να μας λυπηθεί ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 14, 2011, 01:38:01 πμ »
Το θέμα των διορισμών και του τι μέλλει γενέσθαι  στην εκπαίδευση είναι ουσιαστικά θέμα πολιτικής απόφασης.
Όπως ακριβώς και η μη χρεοκοπία της Ελλάδας…
Σύμφωνα με τα στοιχεία της στατιστικής υπηρεσίας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση το 2001 δούλευαν 64.000 καθηγητές ενώ το 2009 αυξήθηκαν στους  84000. Δηλαδή σε 8 χρόνια είχαμε μια αύξηση κατά 20.000 (κύρια στις τεχνικές ειδικότητες (160 παρακαλώ ο αριθμός τους ) στις υπερκορεσμένες ειδικότητες: γυμναστές (3000 με την ολυμπιακή παιδεία), πληροφορική, ξενόγλωσσοι κλπ κλπ….
Ιδού η καθόλου ειδυλλιακή  εικόνα, με ευθύνη και των δύο κυβερνήσεων πασοκ-νδ.
Τι θέλω να πω με αυτά: ότι το όποιο πρόβλημα στο ξεχείλωμα και τώρα στο συμμάζεμα πάρθηκε με όρους που δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με τις  «ανάγκες».
Οι «ανάγκες» έχουν μια σχετική θεώρηση ανάλογα με τους συσχετισμούς και την συγκυρία.
Πχ τώρα με την Διαμαντοπούλου που έρχεται πεφωτισμένη απ’ την Εσπερία αντιλαμβάνεται ένα αριθμητικό εξορθολογισμό συμβατό με τις αναλογίες των υπολοίπων χωρών που επιβάλλεται και απ’ την οικονομική κατάσταση.
Αυτό  που πρέπει να κάνει όμως, είναι να πάρει μια ξεκάθαρη πολιτική απόφαση.
Θα απολύσει κόσμο ή όχι;
Η απάντηση είναι σαφώς ότι θα αποφύγει να απολύσει κόσμο.
Για να το πετύχει αυτό αλλάζει την δομή στα προγράμματα του λυκείου, γυμνασίου, τεχνικού και δημοτικών ώστε να δημιουργήσει ανάγκες αιτιολογημένες από την επιδίωξη   της ποιοτικής αναβάθμισης της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Επίσης προσπαθεί να διώξει στην σύνταξη όσους περισσότερους γίνεται και ασφαλώς να αποθαρρύνει όσους επιδιώκουν να μπουν...
Φυσικά κάτι τέτοιο γίνεται βεβιασμένα . Αποσπά την προσοχή της τρόικας με την λογική της επιχειρούμενης μεταρρύθμισης που περιλαμβάνει συγχρόνως και την ρητορεία του συμμαζέματος.
Μέσα σε αυτή την συγκεχυμένη ατμόσφαιρα δεν υπάρχει η άνεση για  δημόσιο διάλογο και διαφάνεια.
Πχ. Πως διπλασιάζονται οι ώρες των τεχνικών ειδικοτήτων στο νέο τεχνικό λύκειο; Και ταυτόχρονα πως γίνεται οι περισσότεροι να μην έχουν πλήρες ή καθόλου ωράριο;
Το προφανές…
Στην ουσία το καίριο ζήτημα που απασχολεί αυτή την στιγμή το υπουργείο παιδείας είναι να μην γίνουν απολύσεις. Και όλο αυτό που ζούμε είναι ένα σίριαλ ελιγμών και πάλι ελιγμών. Απ΄ ότι καταλαβαίνω έχουν στριμωχθεί. Πρέπει να πείσουν ότι κάνουν σοβαρή μεταρρύθμιση. Όχι αναγκαστικά την εκπαιδευτική κοινότητα ,που είναι τόσο αμέτοχη όσο μια αγελάδα στο πέταγμα των πουλιών, αλλά οπωσδήποτε τους ελεγκτές που είναι καχύποπτοι…

Αποσυνδεδεμένος Pitsirikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 14, 2011, 02:28:07 πμ »
Καλησπερα θα μπορουσε καποιος να μου πει αν η μεταβατικη περιοδος θα συνεχιστει και απο τι εξαρταται.δε θαπρεπε να ξερουμε αν θα σταματησει η οχι

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 14, 2011, 10:45:42 πμ »
Καλησπερα θα μπορουσε καποιος να μου πει αν η μεταβατικη περιοδος θα συνεχιστει και απο τι εξαρταται.δε θαπρεπε να ξερουμε αν θα σταματησει η οχι
Με το που θα κάνει νέο ΑΣΕΠ και θα βγάλει νέους πίνακές θα πρέπει την ίδια στιγμή να έχει διορίσει όλους τους επιτυχόντες διοριστεους του ΑΣΕΠ του 2008.
Απο την στιγμή που δεν θέλει να διορίσει όλους τους διοριστεους του 2008 χρησιμοποιεί σαν ρυθμιστή τον νέο ΑΣΕΠ τον πάει παρα πίσω και έτσι έχει την δυνατοτηητα να μην διορίσει αυτούς που πρέπει αλλά να παίρνει όσους θέλει.
βασικά ο νέος ΑΣΕΠ τους βολεύει αλλά δεν θέλουν να διορίσουν τους εναπομείναντες για να τρέξει το νέο σύστημα. Αυτή την μετατόπιση προς τα πίσω του ΑΣΕΠ την ονομάζει μεταβατική περίοδο και κάνει ότι την βολεύει. Σιγά σιγά τελειώνουν οι διοριστεοι οπότε δεν πιστεύω να πάει παρά πίσω από το 2012 η το πολύ το 2013

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 14, 2011, 02:59:58 μμ »
Παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον και θα ήθελα να σας θέσω και εγώ τον προβληματισμό μου:

Στους  φιλολόγους - που θεωρώ δεδομένο ότι θα διορίσει τους εναπομείναντες ασεπιτες φέτος - του χρόνου εφόσον δεν κάνει νέο ασεπ ποιους θα διορίσει;;Μήπως θα πάρει επιλαχόντες απότον πίνακα του ασεπ 2008;;Εκτός βέβαια και αν του χρόνου δεν κάνει διορισμούς...

Απορία έχω, έτσι;Μην πέσετε να με φάτε....Περιμένω τις απόψεις σας! :D
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διοριστεοι 2011 μονο οι ΑΣΕΠιτες
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 14, 2011, 03:02:05 μμ »
Αν εισαι μονο στο 40 % δεν εχεις ελπιδα διοτι φετος θα παρει 20 ( Αντε να πεσει ο πινακας μεχρι το 40 νουμερο αν οι πρωτοι 20 επιλεξουν να διοριστουν με το 24 μγνο).Του χρονου μαλλον δε θα παρει απο το 40% διοτι τελειωνουν φετος οι 36 ασεπιτες και ο νομος λεει να πηγαινουν πακετο, εκτος και αν παρει επιλαχοντες ασεπιτες οποτε αλλαζει το πραγμα.Αν εισαι στον πινακα του 24 μηνου αγνοειται η τυχη του.Δηλαδη αν φετος παρει 40 ατομα αν εισαι μεσα σε αυτα καλως , για του χρονου αν γινει ασεπ θα μας κλαινε και οι ρεγγες εμας τους 24 μηνιτες αν οχι το πιο πιθανο να διοριστουμε.Αυτα ειναι εν ολιγοις τα πιθανα σεναρια.Αν κατεχεις το συστημα θα καταλαβεις οσα εγραψα αν οχι δυσκολο.Παντως εκανα οτι μπορουσα  για να βοηθησω. ;D ;D ;D

Το εγραψα και αλλου αλλα κολλαει και εδω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161089
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.