*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το "ευχαριστω" ειναι λιγο...
Θα ενημερωσω οταν θα εχω νεα, εαν δουλεψω ή οχι φετος.
Ελπιζω να καλεσουνε κι εσενα και να παρεις επαρκεις ωρες ωστε να βγει ενα αξιοπρεπες μηνιατικο.
Και σου ευχομαι οσο το δυνατον γρηγοροτερα απο "διοριστεος"  να γινεις "διορισμενος".
 :)
Σε ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά. Άντε τώρα υπομονή λίγες μέρες μείνανε μέχρι να μας καλέσουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
έχουν καλέσει κανένα από εσάς ;;;

σκέφτηκα να πάρω κανά τηλέφωνο να δω αν έχουν γίνει τμήματα  :( ::)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
έχουν καλέσει κανένα από εσάς ;;;

σκέφτηκα να πάρω κανά τηλέφωνο να δω αν έχουν γίνει τμήματα  :( ::)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
έχουν καλέσει κανένα από εσάς ;;;

σκέφτηκα να πάρω κανά τηλέφωνο να δω αν έχουν γίνει τμήματα  :( ::)
Μα πώς να καλέσουν αφού ακόμα δεν έχει δώσει εντολή η διοίκηση του ΟΑΕΔ από τον Άλιμο;
Αναφέρθηκε πολλές φορές ότι συνήθως καλούν μετά την 1 Οκτώβρη. Άντε φέτος να αρχίσουν
να παίρνουν τηλέφωνα την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου για να είναι εκεί οι πρώτοι ωρομίσθιοι
από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στις τοπικές ΕΠΑΣ για τα τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
φοβάμαι να ακούσω ότι δεν θα έχουν τμήματα στην ειδικότητά μου (πε10)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
φοβάμαι να ακούσω ότι δεν θα έχουν τμήματα στην ειδικότητά μου (πε10)
Ε τότε τι να σου πω... Άστο μην παίρνεις τηλέφωνο για να μάθεις αν έγινε τμήμα...
Απλά να έχεις το νου σου όταν χτυπάει να το προλαβαίνεις μήπως και σε καλέσουν! :)

Βρε μην αγχώνεσαι...αν είναι να σε καλέσουν θα σε καλέσουν! Πάντως εγώ προτιμώ να είμαι ενημερωμένος.
Για αυτό πήρα τηλέφωνο και έμαθα αν έγινε τμήμα γιατί δεν ήθελα να έχω ψεύτικες ελπίδες... ;)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
 σε όλες τις αιτήσεις ωρομίσθιου προσωπικού βγαίνω τρίτη, παίρνω χάλκινο ! θα τηλεφωνήσω μια ψυχή να μάθει κι αυτή!

σε ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς αν απαγορεύεται οι αναπληρωτές π.ω να δουλεύουν έστω και 10 ώρες στον ΟΑΕΔ??Όπως ίσχυε και πέρισυ....

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποτε ξεκινανε τα μαθηματα? Επικοινωνησα και ο διευθυντης μου ειπε οτι δεν ξερουν ουτε αυτοι και περιμενουν ειδοποιηση!

Lasid, σχετικα με την υπευθυνη δηλωση που υπογραφεις οτι δεν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος ή ελ. επαγγελματιας, επειδη μου την ανεφερε στο τηλ και μου την τονισε(!) (υποθετω οτι θα ηθελε να μπει κανα δικος του που ειναι πιο κατω στον πινακα), τι ακριβως υπογραφεις? Οτι "δεν εργαζεσαι τωρα" ή γενικα οτι "δεν θα εργαστεις καθ'ολη τη διαρκεια του ετους"?
Δηλ. αν μου δωσουν και 2 ωρες στα Δ.Ι.Ε.Κ. δεν θα μπορεσω να τις παρω?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 01:14:14 μμ από Κοροιδο »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ποτε ξεκινανε τα μαθηματα? Επικοινωνησα και ο διευθυντης μου ειπε οτι δεν ξερουν ουτε αυτοι και περιμενουν ειδοποιηση!

Lasid, σχετικα με την υπευθυνη δηλωση που υπογραφεις οτι δεν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος ή ελ. επαγγελματιας, επειδη μου την ανεφερε στο τηλ και μου την τονισε(!) (υποθετω οτι θα ηθελε να μπει κανα δικος του που ειναι πιο κατω στον πινακα), τι ακριβως υπογραφεις? Οτι "δεν εργαζεσαι τωρα" ή γενικα οτι "δεν θα εργαστεις καθ'ολη τη διαρκεια του ετους"?
Δηλ. αν μου δωσουν και 2 ωρες στα Δ.Ι.Ε.Κ. δεν θα μπορεσω να τις παρω?
Όντως δεν έχουν πάρει οι ΕΠΑΣ ακόμα εντολή για να καλέσουν ωρομίσθιους. Την Τρίτη μερικές ώρες πριν ανακοινωθούν οι οριστικοί πίνακες μου σε τηλεφώνημα που έκανα στη διοίκηση μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα αρχίσουν να καλούν ωρομίσθιους και ότι θα μάθουμε μέσω των τοπικών ΕΠΑΣ.

Βασικά μπορεί να σου τόνισε την υπεύθυνη δήλωση για τον λόγο που υποπτεύεσαι, αλλά ίσως το έκανε επειδή δε θέλει να γίνουν λάθη στις αναθέσεις ωρών και μετά να πρέπει να κάνει επαναπρογραμματισμό. Σκέψου ότι αν τρεις εκπαιδευτικοί εργάζονται θα πάρουν 7 ώρες ο καθένας, δηλαδή θα καλύψουν όλοι μαζί ένα πλήρες ωράριο 21 ωρών.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι αυτό που υπογράφεις είναι ότι δεν είσαι Ελεύθερος Επαγγελματίας, ούτε ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος. Δεν υπογράφεις ότι αν σου προκύψουν δυο ώρες σε ένα ΙΕΚ δε θα τις αναλάβεις. Εξάλλου μπορεί εις γνώση του διευθυντή της ΕΠΑΣ να έχεις κάποιες ώρες και στο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, αλλά συνήθως εκείνες τις αναλαμβάνεις μετά την πρόσληψη στην ΕΠΑΣ (αν και συνήθως χρονικά και τα δύο γίνονται περίπου παράλληλα, εφόσον αναφερόμαστε στις αρχές Οκτωβρίου).

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΕΟ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΙΣ ΕΠΑΣ ΜΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Η εγκύκλιος τονίζει ότι πρέπει να δίνονται πλήρη ωράρια 21 ωρών (άρα αυτό σημαίνει ότι δε σπάνε τα κενά για να πάρουμε περισσότερους ωρομίσθιους) ενώ όταν κάποιος εργάζεται παίρνει μέχρι 7 ώρες.
Το καινούριο, όμως, είναι ότι οι πίνακες των αποφοίτων ΤΕΙ και ΑΕΙ ενοποιούνται ανά ειδικότητα με βάση τη μοριοδότηση και δε θα ισχύει η πρόσληψη εναλλάξ (ένας από ΤΕΙ - ένας από ΑΕΙ). Αυτό λογικά θα φέρει μεγάλες αλλαγές επειδή αν κάποιος απόφοιτος ΑΕΙ είχε 2000 μόρια και ήταν πρώτος στον πίνακά του, αλλά στον πίνακα ΤΕΙ της ίδιας ειδικότητας υπάρχουν 5-6 εκπαιδευτικοί πάνω από τα 2000 μόρια, τότε πολύ δύσκολο να πάρει ωράριο... Ένώ τόσο καιρό χαιρόταν για την επιτυχία του να είναι πρώτος στην κατάταξη, με το νέο αυτό δεδομένο θα είναι έβδομος.

Παρόλο που η πληροφορία μπορεί να είναι άσχημη για πολλούς, έκρινα ότι πρέπει να σας ενημερώσω επειδή είναι έγκυρη! Αυτό που απομένει πια είναι να ελέγξετε πώς επηρεάζει τη θέση σας αυτή η αλλαγή.

Radius

  • Επισκέπτης
Πως κρίνεται η συνάφεια ΑΕΙ και ΤΕΙ για να ομαδοποιηθούν;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πως κρίνεται η συνάφεια ΑΕΙ και ΤΕΙ για να ομαδοποιηθούν;
Αυτό δεν το ξέρω για όλες τις ειδικότητες, αλλά για τους τεχνολόγους το ξέρω.
Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ΤΕΙ ΠΕ17.03 ---> Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ΑΕΙ ΠΕ12.05
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕΙ ΠΕ17.02 ---> Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΑΕΙ ΠΕ12.04
Πολιτικοί Μηχανικοί ΤΕΙ ΠΕ17.01       ---> Πολιτικοί Μηχανικοί ΑΕΙ ΠΕ12.01
Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί ΤΕΙ ΠΕ17.04 ---> Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί ΑΕΙ ΠΕ12.06

Μερικές ειδικότητες μπορεί να μην έχουν αντίστοιχη στα ΑΕΙ όπως η αισθητικοι ΤΕΙ
ή αντίθετα οι Χημικοί Μηχανικοί ΑΕΙ δεν έχουν αντίστοιχη ειδικότητα στα ΤΕΙ.

Ωστόσο, η πληροφορική και η λογιστική όπως και οι περισσότερες ειδικότητες έχουν αντίστοιχες σε ΤΕΙ & σε ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
α, οι περίφημες εσωτερικές εγκύκλιοι ...  :D
γιατί να μην αναγράφεται στην προκήρυξη ο τρόπος κλήσης ωρομισθίων;
εδώ και χρόνια ακούω αλλού την λογική να καλούν βάσει μορίων και αλλού βάσει 1 αει - 1 τει.
ας τα ξεκαθαρίσουν επίσημα και εγγράφως, να ξέρουμε επιτέλους τι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος vasilitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Lasid, ευχαριστούμε για την έγκυρη ενημέρωση.  Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάπου αυτή την εγκύκλιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160706
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.