*

Αποστολέας Θέμα: πληροφοριες για πρωτο διορισμο  (Αναγνώστηκε 3022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELENI 26

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« στις: Ιούλιος 30, 2009, 03:59:02 μμ »
καλησπερα!περιμενω την εγκυκλιο για διορισμο και θα ηθελα μια γνωμη για τις περιοχες που συνηθως πηγαινουν οι  πρωτοδιοριστοι.απο οτι εχω ψαξει λιγο ειναι μονο νησια.εχετε να προτεινετε καποιο μερος ή καποιο που ειναι προς αποφυγη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2009, 04:19:32 μμ »
Ανά έτος και ειδικότητα μπορεί να δώσουν και περιοχές εκτός νησιών. Αποφευκτέα μέρη δεν υπάρχουν. Εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός. Κάποιοι θέλουν να διοριστούν όσο γίνεται πιο κοντά στο σπίτι τους, άλλοι όσο γίνεται πιο μακριά. Κάποιοι προτιμούν βουνό, άλλοι θάλασσα. Κάποιοι ηπειρωτική Ελλάδα, άλλοι νησιά. Κάποιοι μεγάλα μέρη, άλλοι μικρά.
Κάτι που πρέπει να κοιτάξεις από πριν είναι τα μόρια που δίνουν οι περιοχές που θα δηλώσεις, και αν η περιοχή που θέλεις τελικά να πάρεις την μετάθεσή σου απαιτεί αρκετά μόρια. Αν μπορείς αυτό να το συνδυάσεις με ένα μέρος που πιστεύεις πως τουλάχιστον δεν θα σε ενοχλεί, ακόμη καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2009, 05:29:41 μμ »
καλησπερα!περιμενω την εγκυκλιο για διορισμο και θα ηθελα μια γνωμη για τις περιοχες που συνηθως πηγαινουν οι  πρωτοδιοριστοι.απο οτι εχω ψαξει λιγο ειναι μονο νησια.εχετε να προτεινετε καποιο μερος ή καποιο που ειναι προς αποφυγη?

τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ, με τη διαφορά ότι όπου και να τοποθετηθώ βασίζομαι στην απόσπαση οπότε ακόμα δεν έχω ψάξει περιοχές και μόρια. Παιδιά εδώ στο φόρουμ μου έστειλαν έναν πίνακα με περιοχές και μόρια αλλά και πάνω σε αυτόν έχω κάποιες απορίες...
μπορείς να δεις εδώ τον πίνακα http://www.ypepth.gr/el_ec_category2035.htm και αν γίνεται να μου εξηγήσει κάποιος  σε αυτόν τον πίνακα τι σημαίνει κατηγορία μοριοδότησης Α Β Γ Δ Ε κλπ.
σόρρυ αν είναι ανόητη η απορία μου αλλά δεν το κατέχω καθόλου το θέμα!  :)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2009, 05:35:15 μμ »
Α=1 μόριο, Β=2 μόρια κτλ. Αυτά είναι τα μόρια που σου δίνει το κάθε σχολείο και τα χρειάζεσαι για τη μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2009, 05:41:01 μμ »
Α=1 μόριο, Β=2 μόρια κτλ. Αυτά είναι τα μόρια που σου δίνει το κάθε σχολείο και τα χρειάζεσαι για τη μετάθεση.

υποψιάστηκα ότι κάτι τέτοιο σημαίνουν τα Α Β Γ αλλά έπρεπε να ρωτήσω για σιγουρα!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:20:28 μμ »
έχω γίνει κουραστική αλλά είναι πολλές οι απορίες!!!
διάβασα στα "νέα" το εξής:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να δηλώσουν όλες τις περιοχές διορισμού καθώς και όλα τα δυσπρόσιτα σχολεία, με τη σειρά που επιθυμούν εφόσον επιθυμούν να διοριστούν οπωσδήποτε.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=4529398

Αυτό σημαίνει ότι αν π.χ. δηλώσω μόνο τους νομούς με τα κενά και κανένα δυσπρόσιτο υπάρχει περίπτωση να μη με πάρουν φέτος ως μόνιμη?
(είμαι στους διοριστέους της Α χρονιάς προς το τέλος περίπου 250).
Αν γνωρίζει κάποια-ος παλιά-ος που γνωρίζει από αιτήσεις διορισμού ας μου πει please!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:51:58 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο να δηλώσεις όλες τις περιοχές διορισμού ούτε όλα τα δυσπρόσιτα. Άσε που οι περιοχές και τα δυσπρόσιτα μαζί μπορεί να είναι περισσότερα από τον αριθμό προτιμήσεων που έχει μία δήλωση (αν θυμάμαι καλά, μπορείς να δηλώσεις μέχρι 30 περιοχές/δυσπρόσιτα).

Τι κάνεις; Δηλώνεις περιοχές/δυσπρόσιτα με τη σειρά που θέλεις. Έπειτα τσεκάρεις τις επιλογές δέχομαι διορισμό α. και σε άλλη περιοχή από αυτές που δήλωσα, β. και σε δυσπρόσιτο. Και αφού είσαι στο τέλος της λίστας, αυτό πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε. Έτσι είσαι σίγουρη ότι θα διοριστείς ακόμη και σε περιοχή/δυσπρόσιτο που δεν έχεις δηλώσει.

Φυσικά δεν είναι καθόλου απαραίτητο να δηλώσεις δυσπρόσιτα, όμως πρέπει να τσεκάρεις το κουτάκι για τα δυσπρόσιτα που σου έγραψα παραπάνω. Διότι αν δε μείνει καμία περιοχή κενή, και δεν έχεις δηλώσει ότι θα αποδεχτείς διορισμό και σε δυσπρόσιτο, δεν τους δίνεις το δικαίωμα να σε διορίσουν εκεί. Οπότε θα πας για την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:31:44 μμ »
para5 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος ELENI 26

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2009, 05:59:30 μμ »
Διαβασα στην περσινη εγκυκλιο οτι εαν διοριστεις σε δυσπροσιτο πρεπει να παραμεινεις για δυο χρονια.σε περιπτωση εγκυμοσυνης τι γινεται?παιρνεις την αδεια και πρεπει μετα να ξαναπας μεχρι να συμπληρωθει η διετια?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληροφοριες για πρωτο διορισμο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 03, 2009, 06:03:28 μμ »
Σε περίπτωση εγκυμοσύνης παίρνεις άδεια. Η άδεια θεωρείται κανονική υπηρεσία, οπότε αν ισούται με 2 χρόνια δεν χρειάζεται να πας στο δυσπρόσιτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160126
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.