*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 635075 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1680 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:11:49 πμ »
τα  άτομα που πήραν χτες τα 199 από τη β βάθμια ήταν για παράλληλη;υποθέτω ότι είχαν δηλώσει μειωμένο ωράριο ε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1681 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:18:37 πμ »
Καλημερα...Παιδια οντως δεν θα γινει ανακοινοποιηση αλλα θα βρουν αλλο τροπο  να καλυψουν τα κενα ειπε ο Μπρατης. Δεν εξρω πως...Παντως για παραλληλη δν πηρε ουτε η ξανθη που περσι ειχε μερικους.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1682 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:23:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Πήρα τηλ.στο υπουργείο στο τμήμα  ειδικής αγωγής και μου είπαν οτι δεν θα γίνει ανακοινοποίηση. Ρώτησα για τα λάθη που ακούγονται με τους νομούς. Μου είπαν οτι στο ν. Αι/νιας έστειλαν χθες ΠΕ70.50 για τμήματα ένταξης και ειδικής αγωγής και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα, ή όντως ισχύει ή με δουλέψανε. Αν θέλει κάποιος ας τηλεφωνήσει για να διασταυρώσουμε τις πληροφορίες.
τους πηραν με το συνηθισμενο τροπο >:(

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1683 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:26:54 πμ »
Καλημέρα και από μένα!
Καταρχήν να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαστε  φέτος ποσοστό του επιδόματος Χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ, γιατί ξέχασα να το ρωτήσω τώρα που πήγα και πέρυσι θυμάμαι ότι πήραμε περίπου 100 Ε.
Τηλεφώνησα και εγώ στη διεύθυνση ειδικής αγωγής στο υπουργείο και μου είπαν ότι δε γνωρίζουν κάτι για ανακοινοποίηση προσλήψεων. Επίσης, τηλεφώνησα στην πρωτοβάθμια Αιτ/νιας και δεν ήξεραν τίποτα για αναπληρωτές παράλληλης, ούτε αν τους λείπουν ούτε αν και ποιους έστειλαν ::) ::) ::)
Έστειλα σήμερα και την επιστολή αυτή της ΔΟΕ στο νήμα του parents από τα ολοήμερα και περιμένω να δω αντιδράσεις. Έψαξα επίσης να βρω κάποιον πανελλήνιο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, αλλά βρήκα μόνο μία ομοσπονδία, που περιλαμβάνει πολλούς τοπικούς συλλόγους. Αυτό που θα είχε νομίζω νόημα είναι να στείλει ο καθένας στο σύλλογο της περιοχής του για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί.
Τέλος, σχετικά με το τι μπορούμε να στείλουμε σε εφημερίδες τύπου Ελευθεροτυπία για να δημοσιευτεί, σκεφτόμουν τι θα είναι καλύτερο να αναδημοσιεύσουμε την επιστολή της ΔΟΕ, που είναι συλλογικό όργανο και είναι προφανώς αντιπροσωπευτική ή να στείλουμε κάποιο κείμενο πιο προσωπικό, που θα τραβήξει περισσότερο όσους δεν είναι γνώστες της κατάστασης. Τι λέτε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1684 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:28:15 πμ »
δε νομίζω να κάνουν ξεχωριστή φάση για τους νομούς που ξέχασαν..όλο και κάποιος θα τους περισσεύει από κάπου αλλού να τον στείλουν εκεί...συνηθίσαμε τις παρανομίες και αυτό με φοβίζει περισσότερο

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1685 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:29:03 πμ »
Καλημερα...Παιδια οντως δεν θα γινει ανακοινοποιηση αλλα θα βρουν αλλο τροπο  να καλυψουν τα κενα ειπε ο Μπρατης. Δεν εξρω πως...Παντως για παραλληλη δν πηρε ουτε η ξανθη που περσι ειχε μερικους.

Στην Ξάνθη ήμουν παράλληλη το 2010 και είχε τουλάχιστον 10 παιδιά τότε. Φαντάσου πόσες αιτήσεις θα έχει τώρα, που έχει ήδη λειτουργήσει τρία χρόνια η παράλληλη. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πήραν άτομα :(

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1686 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:32:24 πμ »
τα  άτομα που πήραν χτες τα 199 από τη β βάθμια ήταν για παράλληλη;υποθέτω ότι είχαν δηλώσει μειωμένο ωράριο ε;;

Ναι, ήταν παράλληλη και πήραν με μειωμένο, ενώ δεν είχε ακουστεί τίποτα τέτοιο. Δεν μπορώ να καταλάβω όταν μιλούν για αριθμό πιστώσεων δεν είναι δεδομένο ότι είναι για πλήρες ωράριο;; Πως θα ξέρουμε πότε είναι μειωμένου;; Από φέτος που είχαμε και εμείς τη δυνατότητα να δηλώσουμε και μειωμένο (εγώ δεν έβαλα), φοβάμαι μήπως έχουμε και εμείς σιγά σιγά την τύχη της δευτεροβάθμιας...

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1687 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:36:25 πμ »
γι αυτό λέγαμε από το 2010 να μην πέσουμε στην παγίδα του μειωμένου..αν δεν το επέλεγε κανείς δεν θα έβγαιναν φάσεις ολόκληρες τέτοιου  είδους..

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1688 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:44:53 πμ »
γι αυτό λέγαμε από το 2010 να μην πέσουμε στην παγίδα του μειωμένου..αν δεν το επέλεγε κανείς δεν θα έβγαιναν φάσεις ολόκληρες τέτοιου  είδους..

Στους καθηγητές δυστυχώς είναι παράδοση το μειωμένο και η ωρομισθία εδώ και πολλά χρόνια, καθώς και η ανεργία τους ήταν πολύ μεγαλύτερη και πολλοί από αυτούς έχουν κύκλο ιδιαίτερων στον τόπο τους, οπότε προτιμούν απλώς να έχουν και λίγες πρωινές ώρες για τα ένσημα. Πάντως από δασκάλους που ξέρω δεν το επέλεξαν και πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1689 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:47:48 πμ »
Από το fb του Μπράτη για καινούριες φάσεις προσλήψεων:
"Δεν υπάρχει κάτι νεότερο για προσλήψεις ούτε νηπιαγωγών ,ούτε άλλων ειδικοτήτων πτος το παρόν.Ούτε από κρατικό προυπολογισμό,ούτε από ΕΣΠΑ.
Πριν λίγο ρώτησα όλα τα τμήματα στο υπουργείο."

Αποσυνδεδεμένος fnradio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1690 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:51:01 πμ »
Καλημέρα σε όλους! :) Είμαι δασκάλα (ΠΕ70)στον πίνακα με προϋπηρεσία.Να διευκρινίσω ότι το θέμα για την Αιτ/νία δεν αφορά την παράλληλη αλλά την ειδική αγωγή. Στην παράλληλη πήραν 6 άτομα πε 70.5 και άλλους 4 πε70.Είμαστε συνολικά 10 άτομα για παράλληλη στην Αιτ/νία που μας κάλεσαν κανονικά μαζί με όλους τους υπόλοιπους προχθές. Δεν γνωρίζω αν τα κενά στο νομό για παράλληλη είναι περισσότερα από ότι εμείς. Πάντως επειδή είχα επικοινωνία με την πρωτοβάθμια του νομού μου είπαν ότι το θέμα αφορά την Ειδική Αγωγή (πε71) και όχι την παράλληλη.Νομίζω πως στους πίνακες της ειδικής δεν υπάρχει καθόλου μέσα η Αιτωλ/νία. Καλό κουράγιο σε όλους και καλά αποτελέσματα εύχομαι αν και κάθε χρόνο και χειρότερα!!!

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1691 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:55:43 πμ »
μήπως καλέσουν από γενικής όσους τίκαραν το αντίστοιχο κουτάκι;;ξέρω αρκετούς που το έβαλαν

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1692 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:57:37 πμ »
Καλημέρα και από μένα!
Καταρχήν να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαστε  φέτος ποσοστό του επιδόματος Χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ, γιατί ξέχασα να το ρωτήσω τώρα που πήγα και πέρυσι θυμάμαι ότι πήραμε περίπου 100 Ε.
Τηλεφώνησα και εγώ στη διεύθυνση ειδικής αγωγής στο υπουργείο και μου είπαν ότι δε γνωρίζουν κάτι για ανακοινοποίηση προσλήψεων. Επίσης, τηλεφώνησα στην πρωτοβάθμια Αιτ/νιας και δεν ήξεραν τίποτα για αναπληρωτές παράλληλης, ούτε αν τους λείπουν ούτε αν και ποιους έστειλαν ::) ::) ::)
Έστειλα σήμερα και την επιστολή αυτή της ΔΟΕ στο νήμα του parents από τα ολοήμερα και περιμένω να δω αντιδράσεις. Έψαξα επίσης να βρω κάποιον πανελλήνιο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, αλλά βρήκα μόνο μία ομοσπονδία, που περιλαμβάνει πολλούς τοπικούς συλλόγους. Αυτό που θα είχε νομίζω νόημα είναι να στείλει ο καθένας στο σύλλογο της περιοχής του για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί.
Τέλος, σχετικά με το τι μπορούμε να στείλουμε σε εφημερίδες τύπου Ελευθεροτυπία για να δημοσιευτεί, σκεφτόμουν τι θα είναι καλύτερο να αναδημοσιεύσουμε την επιστολή της ΔΟΕ, που είναι συλλογικό όργανο και είναι προφανώς αντιπροσωπευτική ή να στείλουμε κάποιο κείμενο πιο προσωπικό, που θα τραβήξει περισσότερο όσους δεν είναι γνώστες της κατάστασης. Τι λέτε;;

δεν μπορουμε να δημοσιευσουμε την επιστολη της δοε χωρις την εγκριση της!!!!και για να στειλουμε στο συλλογο πρεπει να οργανωθουμε μπορει ολοι να ειμαστε στην ιδια περιοχη...θα στειλουμε ολοι???????το θεμα ειναι να συνταξουμε ενα κειμενο που να αντιπροσωπευει ολους τους αναπληρωτες και να γραψουμε ολα τα προβληματα και να το κοινοποιησουμε σε ολες τις ιστοσελιδες.....να το στειλουμε σε ολους τους συλλογους γονεων.....ετσι λεω!!!!αλλος την γνωμη του????

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1693 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:16:15 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
Από τον κρατικό προυπολογισμό έχουν προσληφθεί μέχρι στιγμής 754 Νηπιαγωγοί και 570δάσκαλοι.
Υπάρχουν ακόμη περίπου 100 πιστώσεις για την π.ε,από τον κρατικό προυπολογισμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160778
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.