*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 548110 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #798 στις: Μάιος 19, 2011, 09:55:14 μμ »
η πιστοποίηση αυτή δεν απευθύνεται σε όλες τις ειδικότητες;;
γνωστός μου, φυσικοθεραπευτής, αφού πήρε κωδικούς, όταν κάνει είσοδο και πάει να συνεχίσει, του βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση, γιατί λέει "δεν υπάρχουν προγράμματα για την ειδικότητα του"

και ξέρω ότι στην  προηγούμενη περίοδο που είχε βγεί, μια συνάδελφός του, εδωσε κανονικά εξετάσεις και πήρε την πιστοποίηση, χωρίς κανένα πρόβλημα.

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;; ??? ??? ???
λογικά ΟΛΕΣ πλην των ΠΕ19, ΠΕ20 (πληροφορικάριων...) αλλά κοίτα και λίγο την ανακοίνωση δεν τις θυμάμαι απ΄έξω.....

Καλησπέρα,συνάδελφοι.Έχω τις εξής απορίες:
1)Η μορφή εξέτσης είναι ίδια με του ECDL;
2)Μέσα σε μια ημέρα δίνουμε όλες τις ενότητες (word,excel κτλ.) μέσα από τα 60 θέματα-ερωτήσεις που θα μας δοθούν;

παρεμφερής δηλ. με απαντήσεις πολλαπλής αλλά και με εργασίες που πρέπει να κάνεις π.χ. αλλαγή γραμματοσειράς κ.λ.π.
όλα τα δλινεις την ίδια ημέρα
το λινκ της rozy4 είναι κατατοπιστικότατο!!!!
Η πιστοποίηση είναι υποχρεωτική για να κάνεις αίτηση για πιστοποίηση Β επιπέδόυ. Επίσης είναι προσόν που συνεκτιμάται για θέσεις διοικητικές. Όλοι να κάνουν αίτηση, θα λεγα. Ένα θεματάκι: Υπάρχει τρομερή έλλειψη ενημέρωσης για τα θέματα και συγκεκριμένα για το σε ΠΟΙΟ office θα εξεταστούμε. Αν είναι το 97, όπως δείχνει το τεστ εξοικείωσης τότε ΑΙΣΧΟΣ. Ξέρει κανείς;

κι εγώ έφτασα στα γραφήματα στο excel και τά παιξα...αλλιώς τα λέει στο εγχειρίδιο με αποτέλεσμα να μην τα βρίσκω στο δικό μου office του 7..Μάλλον δεν υπάρχουν μερικές επιλογές!!!! :-\

ΜΗΝ ΑΓΧΕΣΤΕ για τις λεπτομέρειες παιδιά υπάρχει αλληλλοβοήθεια δεν σε επιτηρούν τα....Μ.Α.Τ. ::) ::) ::)

παιδια μου ηραθνα οι κωδικοι αλλα στο νομο χιου που με ενδιαφερει δεν βγαινει ΚΣτηριξης . Σημαινει οτι δεν θα γινεισ την χιο ή ότι ακομα δεν εχει κανει κανενα κεντρο αιτηση?
μπαίνε συνέχεια με τον κωδικό και ψάχνε ή πάρε τηλ το ΠΥΣΔΕ (ΑΝ υπάρχει αρμόδιος....) κάθε ΠΥΣΔΕ έχει άλλες ημερομηνίες και κέντρα.....

Ας μας πει κάποιος που έδωσε εξετάσεις, αν κάνουμε τα test που υπάρχουν στους συνδέσμους που μας έδωσε η corina αρκεί;

έδωσα το καλοκαίρι του 10 διάβασα μόνο αυτά αλλά έχω γνώσεις ΗΥ από σχετικό μεταπτυχιακό....από ότι είδα ήταν οκ, δεν έπεσαν οι ίδιες αλλά παρεμφερείς είχε όμως και καινούριες....ΑΝ θέλεις 100 πρέπει να διαβάσεις όλο το βιβλίο..... και να εξασκηθείς και στη λεπτομέρεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:30 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #799 στις: Μάιος 19, 2011, 10:19:20 μμ »
Σε ποια office θα εξεταστούμε?
Σε σχετικό ερώτημα που έκανα στο helpdesk μου απάντησαν (αμέσως!) οτι το περιβάλλον της εξέτασης είναι Windows 2000 GR & Office 2000 GR.

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #800 στις: Μάιος 19, 2011, 10:37:21 μμ »
Η πιστοποίηση είναι υποχρεωτική για να κάνεις αίτηση για πιστοποίηση Β επιπέδόυ. Επίσης είναι προσόν που συνεκτιμάται για θέσεις διοικητικές. Όλοι να κάνουν αίτηση, θα λεγα. Ένα θεματάκι: Υπάρχει τρομερή έλλειψη ενημέρωσης για τα θέματα και συγκεκριμένα για το σε ΠΟΙΟ office θα εξεταστούμε. Αν είναι το 97, όπως δείχνει το τεστ εξοικείωσης τότε ΑΙΣΧΟΣ. Ξέρει κανείς;
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Και κάθε πότε είναι περίοδος εξετάσεων??? κάθε χρόνο???

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #801 στις: Μάιος 19, 2011, 11:01:14 μμ »
η πιστοποίηση αυτή δεν απευθύνεται σε όλες τις ειδικότητες;;
γνωστός μου, φυσικοθεραπευτής, αφού πήρε κωδικούς, όταν κάνει είσοδο και πάει να συνεχίσει, του βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση, γιατί λέει "δεν υπάρχουν προγράμματα για την ειδικότητα του"

και ξέρω ότι στην  προηγούμενη περίοδο που είχε βγεί, μια συνάδελφός του, εδωσε κανονικά εξετάσεις και πήρε την πιστοποίηση, χωρίς κανένα πρόβλημα.

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;; ??? ??? ???
λογικά ΟΛΕΣ πλην των ΠΕ19, ΠΕ20 (πληροφορικάριων...) αλλά κοίτα και λίγο την ανακοίνωση δεν τις θυμάμαι απ΄έξω.....




λοιπόν, η απάντηση του helpdesk είναι ότι:
αφού η περίοδος αυτή βγήκε μόνο και μόνο για να συμμετέχουν περισσότεροι στην β φάση (όπου απαιτείται η α επιπέδου) γίνονται δεκτές αιτήσεις μόνο από ειδικότητες που μπορούν να συμμετέχουν στο β επίπεδο (πε02,03,04,05,06,07,60,70).
Δηλαδή, κάποιος που δεν είχε κάνει τα προηγούμενα χρόνια πιστοποίηση α επιπέδου και δεν ανήκει στις παραπάνω ειδικότητες του β επιπέδου και απλά θέλει να πάρει τώρα την α επιπέδου μόνο, δεν μπορεί να κάνει αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:30 »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #802 στις: Μάιος 20, 2011, 11:21:14 πμ »
για τον ιουνη δεν μπορουμε να κλείσουμε ημερομηνια για πιστοποιηση;

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #803 στις: Μάιος 20, 2011, 11:22:25 πμ »
για τον ιουνη δεν μπορουμε να κλείσουμε ημερομηνια για πιστοποιηση;
για νομο θεσσαλονικης

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #804 στις: Μάιος 22, 2011, 01:31:25 πμ »
Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να διαγράψω την αίτησή μου και να κάνω καινούρια για εξέταση τον Ιούνιο? Γνωρίζω ότι για να την τροποποιήσω θέλει τουλάχιστον 7 ημέρες πριν..και η ημερομηνία λήγει τη Δευτέρα..... :-\
αλλά δεν νιώθω και τόσο καλά προετοιμασμένη, με τις ημερομηνιες του Ιουνίου να μην έχουν "βγει" ακόμη...
Πώς πάτε με το διάβασμα?
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #805 στις: Μάιος 22, 2011, 11:16:34 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για την ισχύ της βεβαίωσης (του χαρτιού εκείνου που δίνεται τη μέρα της εξέτασεις) αφού το πιστοποιητικό, όπως μου είπαν, βγαίνει μετά από 3 χρόνια! Απίστευτο αυτό φυσικά όταν πιστοποιητικό σχετικό με τις τεχνολογίες που καθημερινά εξελίσσονται θα μπορούσε να είχε ΙΣΧΥ 3 χρόνων κ όχι να βγαίνει μετά από τόσο καιρό!

Αν λοιπόν, δεν ισχύει το απλό εκείνο χαρτί που σου δίνουν τι κάνεις;Είναι σαν να μην έχεις καμία πιστοποίηση και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις;

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #806 στις: Μάιος 22, 2011, 11:23:52 μμ »
Σε ποια office θα εξεταστούμε?
Σε σχετικό ερώτημα που έκανα στο helpdesk μου απάντησαν (αμέσως!) οτι το περιβάλλον της εξέτασης είναι Windows 2000 GR & Office 2000 GR.

αφού δεν είναι σε περιβάλλον Windows 3.11 πάλι καλά να λέτε. Πιστοποίηση στις Νέες Τεχνολογίες  :D

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #807 στις: Μάιος 23, 2011, 01:17:02 πμ »
Σε ποια office θα εξεταστούμε?
Σε σχετικό ερώτημα που έκανα στο helpdesk μου απάντησαν (αμέσως!) οτι το περιβάλλον της εξέτασης είναι Windows 2000 GR & Office 2000 GR.
Αλήθεια;χαχαχαχαχαχαχ!!!!!!!οκ!ο,τι να 'ναι.Πού να θυμάμαι τα 2000!!!
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #808 στις: Μάιος 23, 2011, 11:15:30 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για την ισχύ της βεβαίωσης (του χαρτιού εκείνου που δίνεται τη μέρα της εξέτασεις) αφού το πιστοποιητικό, όπως μου είπαν, βγαίνει μετά από 3 χρόνια! Απίστευτο αυτό φυσικά όταν πιστοποιητικό σχετικό με τις τεχνολογίες που καθημερινά εξελίσσονται θα μπορούσε να είχε ΙΣΧΥ 3 χρόνων κ όχι να βγαίνει μετά από τόσο καιρό!

Αν λοιπόν, δεν ισχύει το απλό εκείνο χαρτί που σου δίνουν τι κάνεις;Είναι σαν να μην έχεις καμία πιστοποίηση και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις;

Προσωπικά ακόμη δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμεύει αυτή η πιστοποίηση ειδικά ανθρώπους που έχουν ECDL ή άλλα πιστοποιητικά. Και δεν καταλαβαίνω πως θα χρησιμεύσει στον επόμενο ΑΣΕπ.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #809 στις: Μάιος 23, 2011, 12:11:34 μμ »
παιδιά έδωσα το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη, στο Τμήμα Χημικών-Μηχανικών. Ήταν ευγενικοί κι εξυπηρετικοί. Τα θέματα ήταν κατα βάση εύκολα. Δεν μας είπαν για αποτελέσματα κλπ. Να δώσετε όλοι. Ξαναπαραθέτω τα βιβλία που θα σας βοηθήσουν: http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/yliko.html
Για να περάσετε απαντάτε σωστά 36 απο 60 απαντήσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #810 στις: Μάιος 23, 2011, 12:40:40 μμ »
Κ σου δώσανε κάποιο "χαρτί" που μπορείς να το καταθέσεις κάπου επίσημα;

Eva νομιζω ότι αυτό δεν το δίνουν εκείνοι που έχουν το ecdl ή άλλο πιστοποιητικό, εκτός αν "έληξε" η ισχύ του, αλλά όσοι δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό στην πληροφορική.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #811 στις: Μάιος 23, 2011, 01:13:09 μμ »
παιδιά έδωσα το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη, στο Τμήμα Χημικών-Μηχανικών. Ήταν ευγενικοί κι εξυπηρετικοί. Τα θέματα ήταν κατα βάση εύκολα. Δεν μας είπαν για αποτελέσματα κλπ. Να δώσετε όλοι. Ξαναπαραθέτω τα βιβλία που θα σας βοηθήσουν: http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/yliko.html
Για να περάσετε απαντάτε σωστά 36 απο 60 απαντήσεις ;)

Μπράβο σου που έδωσες...γλύτωσες..!εγώ δίνω την Κυριακή και  αγχώθηκα..άσε που έχω μπερδευτεί με τα εικονίδια...έχω το office 7 και στο βιβλίο που παραθέτεις (αυτό διαβάζω κι εγώ) ΄δίνει παραδείγματα από το παλιό offfice..
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160351
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.