*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;  (Αναγνώστηκε 146347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:26:55 μμ »
Η κατάφωρη αδικία με τους διοριστέους του 2009 πρέπει άμεσα να αποκατασταθεί. Τη χρησιμότητα του νέου ΑΣΕΠ όμως δεν καταλαβαίνω που θα βάλει ειδικότητες πολυπληθείς όπως οι ΠΕ02 να αγωνίζονται με μια χαώδη ύλη για ελάχιστες θέσεις ή μόνο για αναπλήρωση. Όταν έχουμε 2 ή 3 επιτυχίες ασεπ, υπηρετούμε μια πενταετία ή και περισσότερο στο δημόσιο σχολείο τι άλλο πρέπει να αποδείξουμε; Είμαστε καλοί για να καλύπτουμε κενά , να λειτουργούν τα σχολεία και να απολυόμαστε κάθε 30 Ιουνίου αλλά η μόνιμη θέση δε μας αξίζει. Πρέπει ξανά να εγκαταλείψουμε την οικογένειά μας και τις υποχρεώσεις μας, να μπούμε σ΄αυτήν την εξοντωτική διαδικασία, να δίνουμε μαζί με τους πρώην μαθητές μας, να μας επιτηρούν οι μόνιμοι συνάδελφοί μας που κάπου τον έχουν ακουστά τον ΑΣΕΠ, για να διοριστεί ένας στους 50 ή να κερδίσουμε ξανά την αναπλήρωση. Πιστεύω ότι όσοι έχουν επιτυχίες ΑΣΕΠ και προυπηρεσία αξίζουν διορισμό και δεν πρέπει να σέρνονται σ΄αυτήν τη διαδικασία. Απορώ που μερικοί ( εκτός από τους αποφοίτους)θεωρούν θετική εξέλιξη τη διεξαγωγή του. Είναι και θέμα αξιοπρέπειας από ένα σημείο και μετά

Συνάδελφε, η χρησιμότητα του ασεπ έγκειται στο ότι είναι μια αντικειμενική διαδικασία επιλογής προσωπικού, εφόσον δεν είναι εφικτό όσοι έχουν αποφοιτήσει από τις καθηγητικές σχολές να αποκτήσουν μια μόνιμη θέση στο δημόσιο. Αυτοί οι οποίοι έχουν ήδη περάσει από εξετάσεις ασεπ και έχουν συγκεντρώσει προυπηρεσία χρόνων, αφενός δεν χρειάζεται να ξαναπεράσουν από τη διαδικασία αυτή γιατί μπορούν να κρατήσουν την υψηλότερη βαθμολογία από τους τρεις τελευταίους ασεπ και αφετέρου, έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να διοριστούν γιατί θα προσμετράται και η προυπηρεσία τους. Οπότε δεν ισχύει ότι πρέπει κάποιος που έχει ξαναδώσει και επιτύχει να "συρθεί" στις εξετάσεις παρά μόνο αν ο ίδιος θέλει να βελτιώσει την βαθμολογία του. Το ζητούμενο είναι να γίνουν διορισμοί και αυτό θα έπρεπε να διεκδικούμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:14 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:27:32 μμ »
Γνωστο τωρα,να μη γινουν οι διορισμοι μας για να μην παμε σε ΑΣΕΠ.Να μας κρατανε εγκλωβισμενους,εμας και τις οικογενειες μας.Να μας χτισετε και στο γιοφυρι της Αρτας για να μην πεσει!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:32:32 μμ »
Γνωστο τωρα,να μη γινουν οι διορισμοι μας για να μην παμε σε ΑΣΕΠ.Να μας κρατανε εγκλωβισμενους,εμας και τις οικογενειες μας.Να μας χτισετε και στο γιοφυρι της Αρτας για να μην πεσει!!!!!
+=+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:32:57 μμ »

Οκ,θα γινουμε μελλοντολογοι,ντεντεκτιβ,αστρολογοι.Δουλιτσα να υπαρχει.Εσας τι σας κοφτει;
Με κόφτει συναδέλφισσα ως παλιό μέλος του φορουμ να υπάρχει έγκυρη ενημέρωση.Το να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό για δήθεν ενημέρωση-στην πραγματικότητα όμως να εκφράζει περισσότερο τις δικές του επιθυμίες-αυτό υποβαθμίζει την αξιοπιστία του φορουμ. Πολλά παλιά μέλη του φορουμ έχοντας προσφέρει στο παρελθόν έγκυρη ενημέρωση έχουν πάψει να γράφουν και κυρίως  και λόγω των ανοησιών που γράφονται άλλα και λόγω του φτηνού διαλόγου που γίνεται.Αν εσύ λοιπόν γουστάρεις να διαβάζεις αυτά που θέλεις να διαβάζεις δικαίωμα σου, όπως φυσικά δικαίωμα σου να να επιλέξεις ότι σου ταιριάζει από αυτά που προανέφερα.Εγώ από τη μεριά μου όσο κι αν δεν θέλω να γίνει ασεπ μπορώ να διαβάζω και περίι του αντιθέτου αρκεί όλα να έχουν μια λογική βάση και πολύ περισσότερο να στηρίζονται οι όποιες πληροφορίες σε επώνυμες δηλώσεις και όχι να λέμε ξέρω γνωρίζω......Βέβαια ακόμη κι από τις επώνυμες δηλώσεις(υπουργού, υφυπουργού) δεν προκύπτει από το καλοκαίρι και μετά ουσιαστική εξέλιξη και στο (δίκαιο) δικό σας αίτημα περί διορισμού αλλά και περί της διεξαγωγής του ασεπ. Το σε λίγο, κάντε υπομονή και θα δείτε μάλλον υποτιμάει τη νοημοσύνη όλων και δε προσφέρει τίποτα περισσότερο.Τα δύο θέματα είναι άμεσα συσχετισμένα(διορισμοί που εκκρεμούν-νέος διαγωνισμός) οπότε δεν μπορεί να αποκλειστεί οτιδήποτε λέγεται για τον διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:14 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:35:45 μμ »
Και ποιος σου ειπε ότι το φορουμ είναι το καταλληλο μερος για να αποκαλυψει ο καθενας μας τις πηγες του και ολο το παρασκηνιο που υπαρχει;
 Το" γουστάρω",ανηκει στον ακριβo διαλογο,να υποθεσω,εναντι του φθηνου διαλογου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2014, 04:38:20 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:38:18 μμ »
Έτσι ακριβώς όπως τα λες συνάδελφε.Το θέτεις σε απόλυτα λογική-ρεαλιστική βάση.Η σπουδή βέβαια κάποιων για διορισμό όμως δεν τους επιτρέπει να δουν πιο μακριά από το το ατομικό τους συμφέρον.Φυσικά θα ακούσουμε για ακόμη μια φορά την καραμέλα περί βυσματικής προυπηρεσίας από πδς με το ομαδικό τσουβάλιασμα όλων.

Σπουδή για διορισμό??? Ας ήσουν κι εσύ με φεκ διορισμού 5 χρόνια και ας ήσουν χαλαρός να περιμένεις για άλλη μια 5ετία...Στους διοριστέους του ασεπ αναφέρεσαι όταν μιλάς για σπουδή για διορισμό? Όσο για το ατομικό συμφέρον ας μην το θίξουμε καλύτερα...Εμείς, τόσα χρόνια το έννομο συμφέρον μας διεκδικούμε. Το ατομικό το διεκδικούν άλλοι εις βάρος μας. Αν δεν θέλεις τη λαιμητόμο του ασεπ όπως την αποκαλείς, κράτα το βαθμό σου και την προυπηρεσία σου και μπες στον καινούριο πίνακα που θα διαμορφωθεί. Έχεις αυτό το δικαίωμα. Άσε όμως και αυτούς που θέλουν να δώσουν, είτε για να βελτιώσουν τις πιθανότητές τους, είτε για να έχουν μια ευκαιρία να δουλέψουν για πρώτη φορά, να το κάνουν. Μονά-ζυγά δικά μας δε γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:43:39 μμ »
Και ποιος σου ειπε ότι το φορουμ είναι το καταλληλο μερος για να αποκαλυψει ο καθενας μας τις πηγες του και ολο το παρασκηνιο που υπαρχει;
 Το" γουστάρω",ανηκει στον ακριβo διαλογο,να υποθεσω,εναντι του φθηνου διαλογου
Ήσουν σαφέστατη όσον αφορά τις πηγές σου.Παρασκήνιο, κρυφές πηγές αναρωτιέμαι τι σχέση έχουν με την αξιοκρατία που πολλοί από εσάς επικαλείστε.Τέλος αν το φτηνό ή τον υψηλού επιπέδου διάλογο το χαρακτηρίζεις από τα ρήματα και από τις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται αντί των επιχειρημάτων που χρησιμοποιούνται, νομίζω ότι είσαι στην άλλη κατεύθυνση.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:52:03 μμ »
Δεν θα κατσω να αναλυσω τι εννοω με τη λεξη παρασκηνιο,πηγες κτλ.Να εισαι απολυτα σιγουρος ότι ΟΛΑ εχουν να κανουν με την αξιοκρατια.Ακριβως όπως το εθεσες είναι τα πραγματα.Δε θα μπορουσες να εισαι πιο ακριβης!
 Εγω βεβαια είμαι "β διαλογης εκπαιδευτικος" και δεν μπορω να παρακολουθησω διαλογους υψηλης τεχνης και επιπεδου...

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:54:50 μμ »
Σπουδή για διορισμό??? Ας ήσουν κι εσύ με φεκ διορισμού 5 χρόνια και ας ήσουν χαλαρός να περιμένεις για άλλη μια 5ετία...Στους διοριστέους του ασεπ αναφέρεσαι όταν μιλάς για σπουδή για διορισμό? Όσο για το ατομικό συμφέρον ας μην το θίξουμε καλύτερα...Εμείς, τόσα χρόνια το έννομο συμφέρον μας διεκδικούμε. Το ατομικό το διεκδικούν άλλοι εις βάρος μας. Αν δεν θέλεις τη λαιμητόμο του ασεπ όπως την αποκαλείς, κράτα το βαθμό σου και την προυπηρεσία σου και μπες στον καινούριο πίνακα που θα διαμορφωθεί. Έχεις αυτό το δικαίωμα. Άσε όμως και αυτούς που θέλουν να δώσουν, είτε για να βελτιώσουν τις πιθανότητές τους, είτε για να έχουν μια ευκαιρία να δουλέψουν για πρώτη φορά, να το κάνουν. Μονά-ζυγά δικά μας δε γίνεται.

H σπουδή που γράφω πάει στη βιασύνη κάποιων να γίνει ασεπ ώστε σύμφωνα με τα όσα έχει πει ο Λοβέρδος προηγουμένως να έχουν γίνει οι διορισμοί που εκκρεμούν.Είναι απόλυτα δίκαιο το αίτημα για τους διορισμούς που εκκρεμούν εδώ και 5 χρόνια.Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει παράλληλα με έναν ασεπ όπως, όπως που θα πετάει στον καιάδα την προσφορά χρόνων.Ο νόμος 3848 ακόμη κι αν πούμε ότι ήταν δίκαιος όταν ψηφίστηκε(που δεν ήταν) προέβλεπε ασεπ για το 2011.Αν λοιπόν γίνει στη καλύτερη το 2015 πάρα πολλοί θα έχουν ως τότε 6-8 χρόνια αναπλήρωσης(κάποιοι κλάδοι και περισσότερο).Είναι  παράλογο αυτοί οι άνθρωποι που ήταν καλοί να διδάξουν ως αναπληρωτές 6-8 χρόνια να τους καλείς να αποδείξουν σε 8 ώρες πόσο καλοί είναι.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:57:11 μμ »
Δεν θα κατσω να αναλυσω τι εννοω με τη λεξη παρασκηνιο,πηγες κτλ.Να εισαι απολυτα σιγουρος ότι ΟΛΑ εχουν να κανουν με την αξιοκρατια.Ακριβως όπως το εθεσες είναι τα πραγματα.Δε θα μπορουσες να εισαι πιο ακριβης!
 Εγω βεβαια είμαι "β διαλογης εκπαιδευτικος" και δεν μπορω να παρακολουθησω διαλογους υψηλης τεχνης και επιπεδου...
στο φορουμ
Μου αρέσει η αυτογνωσία σου.Αλλά και να μη το παραδεχόσουν τα μηνύματα σου είναι αδιάψευστος μάρτυρας.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:00:29 μμ »
Σ ευχαριστω που με προγενέστερα μηνυματα σου με βοήθησες να αποκτησω το γνωθι σ αυτόν...Και εγω και οι συναδερφοι μου,ξενογλωσσοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2014, 05:03:31 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:01:33 μμ »
mathstavros,δεν χρειαζεται να χαλνιεσαι μαζι μας αφου ασεπ οπως λες δεν θα γινει.Ασε και μας τους κακομοιρους να γραφουμε στ ο καημενουλι thread μας για τον καημενουλι διορισμο μας,μην μας δινεις σημασια ασχολεισου με κατι αλλο και μην γινεσαι αιτια να κλειδωθει το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:04:35 μμ »
Με κόφτει συναδέλφισσα ως παλιό μέλος του φορουμ να υπάρχει έγκυρη ενημέρωση.Το να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό για δήθεν ενημέρωση-στην πραγματικότητα όμως να εκφράζει περισσότερο τις δικές του επιθυμίες-αυτό υποβαθμίζει την αξιοπιστία του φορουμ. Πολλά παλιά μέλη του φορουμ έχοντας προσφέρει στο παρελθόν έγκυρη ενημέρωση έχουν πάψει να γράφουν και κυρίως  και λόγω των ανοησιών που γράφονται άλλα και λόγω του φτηνού διαλόγου που γίνεται.Αν εσύ λοιπόν γουστάρεις να διαβάζεις αυτά που θέλεις να διαβάζεις δικαίωμα σου, όπως φυσικά δικαίωμα σου να να επιλέξεις ότι σου ταιριάζει από αυτά που προανέφερα.Εγώ από τη μεριά μου όσο κι αν δεν θέλω να γίνει ασεπ μπορώ να διαβάζω και περίι του αντιθέτου αρκεί όλα να έχουν μια λογική βάση και πολύ περισσότερο να στηρίζονται οι όποιες πληροφορίες σε επώνυμες δηλώσεις και όχι να λέμε ξέρω γνωρίζω......Βέβαια ακόμη κι από τις επώνυμες δηλώσεις(υπουργού, υφυπουργού) δεν προκύπτει από το καλοκαίρι και μετά ουσιαστική εξέλιξη και στο (δίκαιο) δικό σας αίτημα περί διορισμού αλλά και περί της διεξαγωγής του ασεπ. Το σε λίγο, κάντε υπομονή και θα δείτε μάλλον υποτιμάει τη νοημοσύνη όλων και δε προσφέρει τίποτα περισσότερο.Τα δύο θέματα είναι άμεσα συσχετισμένα(διορισμοί που εκκρεμούν-νέος διαγωνισμός) οπότε δεν μπορεί να αποκλειστεί οτιδήποτε λέγεται για τον διαγωνισμό.

Οκτώβριος 22, 2014, 11:26:52 μμ
αρα ισχυει το 1 ;)

Απο nat84 Οκτώβριος 22, 2014, 11:22:01 μμ
Δεν ησυχαζεις, οχι...ειδικα αν εχεις περασει ολο αυτο που εχουμε περασει εμεις τα τελευταια χρονια. Μεχρι στιγμης απο οτι εχω καταλαβει υπαρχουν δυο σεναρια: 1. Να βγει αμεσα η εγκυκλιος διορισμων εφοσον προκειται να προκηρυχτει ασεπ 2. Να παμε για διορισμους Γεναρη. Στο δευτερο σεναριο ομως δεν προλαβαινει να προκηρυξει ασεπ...

Απο    fantastic06
Οκτώβριος 22, 2014, 11:26:52 μμ
αρα ισχυει το 1 ;)
Απο margarita82 Οκτώβριος 25, 2014, 03:18:12 μμ
Συναδέλφισσα, δεν είναι δυνατόν να μην κάνει ΑΣΕΠ μέχρι το 2020, δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου με το ΕΣΠΑ.

Απο    margarita82 Οκτώβριος 25, 2014, 01:22:32 μμ
Φυσικά και το πότε είναι το θέμα, κάποια στιγμή εκ των πραγμάτων θα γίνει ΑΣΕΠ κι εκ των πραγμάτων θα διοριστούμε οι εναπομείναντες.

Απο fantastic06 Οκτώβριος 25, 2014, 03:20:12 μμ
Για φαντασου να περιμένουν όλοι μέχρι το 2020 να κάνει ΑΣΕΠ!!απλά αδύνατον.

Απο margarita82  Οκτώβριος 25, 2014, 03:30:24 μμ
Προφανέστατα θα γίνει για τις '"βασικές ειδικότητες".Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι θα γίνει γι άλλες, αλλά ακριβώς γι `αυτό το λόγο θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει με τις εκρεμμότητες της προηγούμενης προκήρυξης, δεν έχει καμια σχέση εδώ το ΕΣΠΑ.

Συζητάτε εδώ και για ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:07:24 μμ »

H σπουδή που γράφω πάει στη βιασύνη κάποιων να γίνει ασεπ ώστε σύμφωνα με τα όσα έχει πει ο Λοβέρδος προηγουμένως να έχουν γίνει οι διορισμοί που εκκρεμούν.Είναι απόλυτα δίκαιο το αίτημα για τους διορισμούς που εκκρεμούν εδώ και 5 χρόνια.Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει παράλληλα με έναν ασεπ όπως, όπως που θα πετάει στον καιάδα την προσφορά χρόνων.Ο νόμος 3848 ακόμη κι αν πούμε ότι ήταν δίκαιος όταν ψηφίστηκε(που δεν ήταν) προέβλεπε ασεπ για το 2011.Αν λοιπόν γίνει στη καλύτερη το 2015 πάρα πολλοί θα έχουν ως τότε 6-8 χρόνια αναπλήρωσης(κάποιοι κλάδοι και περισσότερο).Είναι  παράλογο αυτοί οι άνθρωποι που ήταν καλοί να διδάξουν ως αναπληρωτές 6-8 χρόνια να τους καλείς να αποδείξουν σε 8 ώρες πόσο καλοί είναι.

Κατανόησα πολύ καλά αυτό που γράφεις και η απάντησή μου πάνω σε αυτό ακριβώς ήταν. Για ποιο λόγο η προσφορά χρόνων πάει χαμένη? Δεν θα προσμετράται και η προυπηρεσία σου στον βαθμό σου? Μη λέμε ότι θέλουμε. Ξέρουμε φαντάζομαι όλοι, ότι οι αναπληρωτές προσλαμβάνονται με βάση τα λειτουργικά κενά ενώ οι διορισμοί γίνονται με βάση τα οργανικά. Βέβαια, λόγω έλλειψης μόνιμων διορισμών τα τελευταία χρόνια, ως αναπληρωτές καλύπταμε και οργανικά κενά. Όπως και να έχει όμως τα λειτουργικά είναι πάντα πολύ περισσότερα απτα οργανικά. Επομένως, όλοι όσοι δούλεψαν αναπληρωτές δεν γίνεται να διοριστούν μόνιμοι. Πρέπει να γίνει κάποια επιλογή για τους μόνιμους διορισμούς. Η επιλογή αυτή, λοιπόν, αν μιλάμε όντως για αξιοκρατία σωστό είναι να γίνει με βάση του ποιοι είναι ικανότεροι. Η ικανότητα, κατά τη γνώμη μου, δε συνδέεται μόνο με την εμπειρία αλλά και με την κατάρτιση, τις γνώσεις και τα προσόντα του καθενός. Εκεί, λοιπόν, έρχεται ο ΑΣΕΠ  να κάνει τη διαλογή. Τώρα, να ζητάμε σε όλο τον υπολοιπο δημόσιο τομέα αξιοκρατία και εμείς να μη τη δεχόμαστε που είμαστε και εκπαιδευτικοί, δεν ξέρω πόσο δεοντολογικό είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2014, 05:09:57 μμ από nat84 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160372
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.