*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:28:27 πμ »

Αγάπη,  ποιος είπε οτι η ζωή είναι εύκολη; Ποιος είπε ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες; Ποιος είπε πως ξεκινούν όλοι από το ίδιο σημείο; Αυτοί οι άνθρωποι (κάποιοι από αυτούς μπορεί να είμαστε και μεις) έχουν να αντιπαρέλθουν και αυτά.
Η αδερφή μου διάβαζε με δυο παιδιά 4 και 6 χρονών με πολύ περιστασιακή βοήθεια και διορίστηκε (φυσικός) με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ (η δεύτερή ή η τρίτη της προσπάθεια). Και πήρε τα παιδιά της και πήγε σε νησι μακριά από τον άντρα της. Και θα μείνει αναγκαστικά και δεύτερη χρονιά (μιας και δεν πήρε μετάθεση). Δεν κλάφτηκε ποτέ σε κανένα.

Ο καθένας σηκώνει το σταυρό του λοιπόν. Απλά το θέμα είναι τι είναι διαθετειμένος ο καθένας να κάνει, τι κόστος θα πληρώσει και πόσο θα προσπαθήσει γι' αυτό. Αλλοι προσπαθουν, άλλοι γλύφουν και άλλοι καβατζώνονται στις οικογένειες.
Έτσι απλά.



Και πως ονομάζεται ο διαγωνισμός του ασεπ αξιοκρατικό κριτήριο διορισμού από τη στιγμή που δεν παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους?
Αυτοί που δεν έχουν άτομα ή δε θέλουν να τα κουράσουν κι άλλο φορτώνοντάς τα και με τις δικές του ευθύνες για να διαβάσουν για το ασεπ,δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη?
Είναι τεμπέληδες δηλαδή αυτοί και δε θέλουν να διαβάσουν τόσο όσο χρειάζεται για να πλησιάσουν το διορισμό?
Όχι βέβαια.
Απλά δεν έχουν τη δυνατότητα να απαρνηθούν τα εγκόσμια για το ασεπ.

 Η απάντηση είναι ΝΑΙ και μάλιστα ξερό.
Όσοι εφευρίσκουν δικαιολογίες για να εξηγήσουν γιατί δεν προσπαθούν καν να δώσουν στον ΑΣΕΠ,
τις ίδιες δικαιολογίες θα επικαλούνται και για την ανεπάρκεια τους στην τάξη.
Εκτός και αν νομίζεις ότι επειδή παίρνει κάποιος ένα πτυχίο είναι και παραμένει, εξ ορισμού, ικανός και άξιος να διδάσκει για πάντα.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:49:16 πμ »
Όταν θα αλλάζεις πάμπερσ στη γιαγιά σου και θα είσαι τρεις την ώρα ανέβα κατέβα από το σπίτι σου στο δικό της για να δεις αν το μπιμπερόν έχει νερό,ενώ θα τρέχεις για τις γραφειοκρατικές υποχρεώσεις 5 ατόμων,συμπεριλαμβανομαίνου και του εαυτού σου,έλα να μου το ξαναπείς.
Άσε που δεν έχουν μάθει όλοι να τους νταντεύουν και όλες τις δουλειές να τις κάνει η μαμά και ο μπαμπάς.
Είναι και μερικοί που ανεξαρτητποποιήθηκαν ξέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 07:53:34 πμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:04:27 πμ »

Αγάπη,  ποιος είπε οτι η ζωή είναι εύκολη; Ποιος είπε ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες; Ποιος είπε πως ξεκινούν όλοι από το ίδιο σημείο; Αυτοί οι άνθρωποι (κάποιοι από αυτούς μπορεί να είμαστε και μεις) έχουν να αντιπαρέλθουν και αυτά.
Η αδερφή μου διάβαζε με δυο παιδιά 4 και 6 χρονών με πολύ περιστασιακή βοήθεια και διορίστηκε (φυσικός) με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ (η δεύτερή ή η τρίτη της προσπάθεια). Και πήρε τα παιδιά της και πήγε σε νησι μακριά από τον άντρα της. Και θα μείνει αναγκαστικά και δεύτερη χρονιά (μιας και δεν πήρε μετάθεση). Δεν κλάφτηκε ποτέ σε κανένα.

Ο καθένας σηκώνει το σταυρό του λοιπόν. Απλά το θέμα είναι τι είναι διαθετειμένος ο καθένας να κάνει, τι κόστος θα πληρώσει και πόσο θα προσπαθήσει γι' αυτό. Αλλοι προσπαθουν, άλλοι γλύφουν και άλλοι καβατζώνονται στις οικογένειες.
Έτσι απλά.



Και πως ονομάζεται ο διαγωνισμός του ασεπ αξιοκρατικό κριτήριο διορισμού από τη στιγμή που δεν παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους?
Αυτοί που δεν έχουν άτομα ή δε θέλουν να τα κουράσουν κι άλλο φορτώνοντάς τα και με τις δικές του ευθύνες για να διαβάσουν για το ασεπ,δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη?
Είναι τεμπέληδες δηλαδή αυτοί και δε θέλουν να διαβάσουν τόσο όσο χρειάζεται για να πλησιάσουν το διορισμό?
Όχι βέβαια.
Απλά δεν έχουν τη δυνατότητα να απαρνηθούν τα εγκόσμια για το ασεπ.

 Η απάντηση είναι ΝΑΙ και μάλιστα ξερό.
Όσοι εφευρίσκουν δικαιολογίες για να εξηγήσουν γιατί δεν προσπαθούν καν να δώσουν στον ΑΣΕΠ,
τις ίδιες δικαιολογίες θα επικαλούνται και για την ανεπάρκεια τους στην τάξη.

Εκτός και αν νομίζεις ότι επειδή παίρνει κάποιος ένα πτυχίο είναι και παραμένει, εξ ορισμού, ικανός και άξιος να διδάσκει για πάντα.

ενω οποιος επιτυγχανει σε μια τριωρη εξεταση συνεπαγεται οτι ειναι απολυτα επαρκης να διδαξει; ας σοβαρευτουμε λιγο τωρα. εισαι πολυ μονολιθικος.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:56:42 πμ »
1) Συμφωνώ με ΑΣΕΠ.
2) Είναι μονόδρομος,το έχω ξαναπεί.
3) Δε συμφωνώ με τον υποδιπλασιασμό των μορίων με το πέρας της διετίας.
4) Δε συμφωνώ με το μηδενισμό των μορίων.
Δηλαδή το 2002 είσαι καλός καθηγητής και το 2009 όχι?
5) Δε συμφωνώ μόνο με ΑΣΕΠ γιατί θέλει αρετή και τόλμη να παρατήσεις τον άντρα σου και να πάρεις παιδιά,σκυλιά γατιά και την πεθερά (για να σου τα κοιτάζει) και να πας στη Ρόδο (στην καλύτερη).
Δε συμφωνώ μόνο με ΑΣΕΠ γιατί δε μπορούν όλοι να παρατήσουν οικογενειακές υποχρεώσεις και να διαβάζουν όλη μέρα κάθε μέρα.
1) συμφωνούμε στα βασικά λοιπόν... πάμε παρακάτω...
2) μου αρέσει που συνεχίζουμε να συμφωνούμε...
3) συμφωνώ  και επαυξάνω
4) συμφωνώ  και επαυξάνω
5) Πράγματι υπάρχουν δυσκολίες . Εγώ δεν είχα αυτές που περιγράφεις αλλά είχα άλλες δυσκολίες.
 Όλα τα χρόνια πριν διοριστώ δούλευα από το πρωί ως το βράδυ. 
Έτσι π.χ. το 2003 έγραψα 94 γνωστικό και απέτυχα ( με 47 στα πολλαπλής των παιδαγωγικών ) γιατί δεν είχα χρόνο να διαβάσω..
Οι όποιες δυσκολίες μπορεί να υπάρχουν. Τα γνωστά παράθυρα κόβουν θέσεις  από όσους προσπαθούν να περάσουν την πόρτα του διορισμού και έτσι δημιουργούν μια έξτρα τεράστια δυσκολία και αδικία ταυτόχρονα . Δεν είναι σαφές ότι τα παράθυρα μείωσαν τις θέσεις του ΑΣΕΠ ?  Δεν είναι σαφές ότι η δυσκολία είναι μεγαλύτερη όταν διεκδικείς 300 αντί για 700 θέσεις ?   Δεν είναι σαφές ότι υπάρχει αδικία όταν κανένας μαθηματικός από τους φετινούς επιτυχόντες δεν θα πάει αναπληρωτής αλλά ούτε και ωρομίσθιος ( αν δεν έχει μόρια από παλιά ή αν δεν είναι ΟΑΕΔιτης κλπ..)
Το να διαφωνούν μαζί μου οι  κατηγορίες ατόμων που τρώνε τις θέσεις του ΑΣΕΠ το καταλαβαίνω..
Το να διαφωνείς μαζί μου εσύ που έχεις τον ΑΣΕΠ μονόδρομο , προσπαθώ αλλά δεν το καταλαβαίνω...
Χαίρομαι πάντως που συμφωνούμε στα πιο πολλά σημεία ...
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.300

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:04:49 πμ »
Βρε συ........δεν είπα "καθόλου ασεπ".
Είπα όχι μόνο ΑΣΕΠ!
Όχι έτσι όπως είναι τώρα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:07:39 μμ »
Για να σοβαρευτούμε!!!

1.   Οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας. Όσοι έχουν τέτοιου είδους προβλήματα έχουν την συμπάθεια μου. Γνωρίζω, από πρώτο χέρι, πόσο δύσκολα είναι.
Για κάποιους είναι πράγματι πολύ δύσκολο να ανταπεξέρθουν. Ανεξάρτητα με το αν έδωσαν ή όχι ΑΣΕΠ.
 Η γενίκευση, πως αυτοί που δίνουν ΑΣΕΠ μπορούν και το κάνουν γιατί όλα τα άλλα στη ζωή τους είναι καλά είναι απολύτως στρεβλή, το ίδιο και για αυτούς που δεν παν να δώσουν πως είναι οι "απόκληροι" της κοινωνίας.

2.  spapioan, όχι καθόλου δεν σημαινεί πως όποιος γράφει καλά στον ΑΣΕΠ είναι ο απόλυτος διδάσκαλος.
Αμφιβάλεις όμως, πως αυτός έχει κριθεί τουλάχιστον μια φορά, και μάλιστα με επιτυχία??
Ενώ για ένα τεράστιο πλήθος άλλων δεν έχει κριθεί ποτέ καμμιά τους ικανότητα.
Επίσης το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτικός περισσότερα χρόνια δεν σημαίνει αυτόματα πως είναι και καλός.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 06:10:24 μμ από prf »
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:13:18 μμ »
Για να σοβαρευτούμε!!!

1.   Οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας. Όσοι έχουν τέτοιου είδους προβλήματα έχουν την συμπάθεια μου. Γνωρίζω, από πρώτο χέρι, πόσο δύσκολα είναι.
Για κάποιους είναι πράγματι πολύ δύσκολο να ανταπεξέρθουν. Ανεξάρτητα με το αν έδωσαν ή όχι ΑΣΕΠ.
 Η γενίκευση, πως αυτοί που δίνουν ΑΣΕΠ μπορούν και το κάνουν γιατί όλα τα άλλα στη ζωή τους είναι καλά είναι απολύτως στρεβλή, το ίδιο και για αυτούς που δεν παν να δώσουν πως είναι οι "απόκληροι" της κοινωνίας.

2.  spapioan, όχι καθόλου δεν σημαινεί πως όποιος γράφει καλά στον ΑΣΕΠ είναι ο απόλυτος διδάσκαλος.
Αμφιβάλεις όμως, πως αυτός έχει κριθεί τουλάχιστον μια φορά, και μάλιστα με επιτυχία??
Ενώ για ένα τεράστιο πλήθος άλλων δεν έχει κριθεί ποτέ καμμιά τους ικανότητα.
Επίσης το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτικός περισσότερα χρόνια δεν σημαίνει αυτόματα πως είναι και καλός.  

ολοι μας εχουμε κριθει πολλακις σε πανελληνιες, εξεταστικες και -ισως- μεταπτυχιακα ή διδακτορικα. μια ακομα εξεταση τυπου ασεπ δεν κανει την ειδοποιο δαφορα και σιγουρα δεν φτιαχνει καλυτερους δασκαλους.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:18:21 μμ »


 
Για να σοβαρευτούμε!!!

1.   Οικογενειακά,οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας. Όσοι έχουν τέτοιου είδους προβλήματα έχουν την συμπάθεια μου. Γνωρίζω, από πρώτο χέρι, πόσο δύσκολα είναι.
Για κάποιους είναι πράγματι πολύ δύσκολο να ανταπεξέρθουν. Ανεξάρτητα με το αν έδωσαν ή όχι ΑΣΕΠ.
 Η γενίκευση, πως αυτοί που δίνουν ΑΣΕΠ μπορούν και το κάνουν γιατί όλα τα άλλα στη ζωή τους είναι καλά είναι απολύτως στρεβλή, το ίδιο και για αυτούς που δεν παν να δώσουν πως είναι οι "απόκληροι" της κοινωνίας.

2.  spapioan, όχι καθόλου δεν σημαινεί πως όποιος γράφει καλά στον ΑΣΕΠ είναι ο απόλυτος διδάσκαλος.
Αμφιβάλεις όμως, πως αυτός έχει κριθεί τουλάχιστον μια φορά, και μάλιστα με επιτυχία??
Ενώ για ένα τεράστιο πλήθος άλλων δεν έχει κριθεί ποτέ καμμιά τους ικανότητα.
Επίσης το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτικός περισσότερα χρόνια δεν σημαίνει αυτόματα πως είναι και καλός.  


Δε ξέρω αν τουςπάνε όλα καλά,στους άλλους όμως σίγουρα δεν τους πάει τίποτα καλά.
Προφανώς για να παρκάρεις τα παιδιά στους γονείς και τα πεθερικά,πάει να πει ότι είναι γεροί οι άνθρωποι και πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Για να μην κάνεις τίποτα,παρά μόνο διάβασμα,διάβασμα και πάλι διάβασμα,πάει να πει ότι είχες όλους τους άλλους της οικογένειας για να τρέχουν για τις δικές σου δουλειές.
Ενώ αυτοί που αποκαλείς "απόκληροι της κοινωνίας" τρέχουν και δε φτάνουν για να τα βγάλουν πέρα με τις δικές τους δουλειές και με των υπολοίπων.
Ξαναλέω,όταν θα τρέχεις να αλλάζεις μπάμπερσ στη γιαγιά σου και μετά να πας σε ικα,τράπεζες,οπαδ,δεη,οτε,λογιστές συμβολαιογράφους,γιατρούς,εφορείες για υποχρεώσεις 5 ατόμων,
έλα να τα ξανακουβεντιάσουμε πόσο εύκολο είναι να διαβάζεις και μόνο να διαβάζεις.


Όταν λες από πρώτο χέρι εννοείς ότι η γυναίκα σου κοίταζε την μάνα σου που ήταν στο κρεβάτι κι εσύ τα έβρισκες όλα έτοιμα στο σπίτι,φαγητό,σιδερωμένα πουκάμισα κτλ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 06:22:03 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:23:52 μμ »
Για να σοβαρευτούμε!!!

1.   Οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας. Όσοι έχουν τέτοιου είδους προβλήματα έχουν την συμπάθεια μου. Γνωρίζω, από πρώτο χέρι, πόσο δύσκολα είναι.
Για κάποιους είναι πράγματι πολύ δύσκολο να ανταπεξέρθουν. Ανεξάρτητα με το αν έδωσαν ή όχι ΑΣΕΠ.
 Η γενίκευση, πως αυτοί που δίνουν ΑΣΕΠ μπορούν και το κάνουν γιατί όλα τα άλλα στη ζωή τους είναι καλά είναι απολύτως στρεβλή, το ίδιο και για αυτούς που δεν παν να δώσουν πως είναι οι "απόκληροι" της κοινωνίας.

2.  spapioan, όχι καθόλου δεν σημαινεί πως όποιος γράφει καλά στον ΑΣΕΠ είναι ο απόλυτος διδάσκαλος.
Αμφιβάλεις όμως, πως αυτός έχει κριθεί τουλάχιστον μια φορά, και μάλιστα με επιτυχία??
Ενώ για ένα τεράστιο πλήθος άλλων δεν έχει κριθεί ποτέ καμμιά τους ικανότητα.
Επίσης το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτικός περισσότερα χρόνια δεν σημαίνει αυτόματα πως είναι και καλός.  

ολοι μας εχουμε κριθει πολλακις σε πανελληνιες, εξεταστικες και -ισως- μεταπτυχιακα ή διδακτορικα. μια ακομα εξεταση τυπου ασεπ δεν κανει την ειδοποιο δαφορα και σιγουρα δεν φτιαχνει καλυτερους δασκαλους.

Ενώ, η προσθετική (και πολλές φορές ευνοιοκρατικώς παρεχόμενη) προϋπηρεσία φτιάχνει καλούς!
Είναι κοινό μυστικό στο χώρο της εκπαίδευσης ότι οι διοριζόμενοι χωρίς ΑΣΕΠ (στη μεγάλη πλειοψηφία τους) συγκεντρώνουν  τα μεγαλύτερα παράπονα των γονέων.
Δε λέω ότι όλοι οι Ασεπίτες είναι άριστοι, αλλά η πιθανότητα να συναντήσεις εκπαιδευτικό για τον οποίο δεν ακούς παράπονα αυξάνει κατακόρυφα σε σχέση με αυτούς που διορίζονται χωρίς ΑΣΕΠ.
Μια έρευνα στο χώρο των γονέων μπορεί να το αποδείξει.
Τι κάνει το ΚΕ.ΜΕ.ΤΕ. ?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:24:12 μμ »
Το ΑΣΕΠ,από τη στιγμή που σε αυτόν δε διαγωνίζονται όλοι με ίσους όρους,όπως είναι και η προυπηρεσία,δεν είναι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 06:28:04 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:27:08 μμ »
Ενώ ορισμένοι ΑΣΕΠΙΤΕΣ που σνομπάρουνε ακόμα και τους συναδέλφους τους (πως θα ελέγξουν την υπεροψία τους απέναντι στους μαθητές τους άραγε?),είναι άψογοι?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:29:48 μμ »
Ενώ ορισμένοι ΑΣΕΠΙΤΕΣ που σνομπάρουνε ακόμα και τους συναδέλφους τους (πως θα ελέγξουν την υπεροψία τους απέναντι στους μαθητές τους άραγε?),είναι άψογοι?

Όχι, προφανώς δεν είναι.
Μίλησα για ποσοστά και όχι για το σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:34:07 μμ »
Δεν διαφωνώ πως όλοι μας έχουμε πτυχία, ίσως μεταπτυχιακά και διδακτορικά.
Εφόσον δεν μπορούν να διοριστούν όλοι, το γιατί είναι ένα άλλο ζήτημα, με κάποιον τρόπο πρέπει να γίνει η επιλογή.
Αν έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο τρόπο εξέτασης ή επιλογής, πιο δίκαιο, πιο αξιοκρατικό και περισσότερο ωφέλιμο, με χαρά θα σε ακούσω.
Δεν μπορώ να δεχθώ όμως ότι η ηλικία ή το βύσμα, γιατί αν έχεις μεγάλη προϋπηρεσία με ένα από τα δυο την απέκτησες, εκτός αν είσαι επιτυχών στον ΑΣΕΠ, είναι τα ασφαλέστερα κριτήρια.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:36:00 μμ »
Για να τελειώνουμε, γιατί όντως έχουμε και δουλειές...
Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά τα παραπάνω,γιατί αλλιώς δεν θα κατέληγες με τέτοια βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι είμαι διορισμένος,καθώς όχι μόνο δεν είμαι,αλλά δεν έχω πει και ποτέ κάτι τέτοιο!!!
Δυστυχώς,με την ίδια ευκολία συγχέεις και δύο διαφορετικά θέματα,με αποτέλεσμα να υποπίπτεις στο λογικό σφάλμα.Είναι άλλο το να λες ότι το ΑΣΕΠ δεν είναι αξιοκρατικό,τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη μορφή αξιοκρατικής αξιολόγησης σήμερα και άλλο το να λες ότι δεν είμαι εναντίον του ΑΣΕΠ κτλ.κτλ.
Συνεπώς,πρέπει να καταλάβεις ότι δικαιολογημένα πολλοί συνάδελφοι μέμφονται τα κίνητρά σου,από τη στιγμή που στη συζήτηση εμπλέκεις και τις αναπληρώσεις-ωρομισθίες,που δεν έχουν σχέση με καμιά μορφή επιλογής ή αξιολόγησης.
Τέλος,συγχέεις και τη συνταγματική πρόβλεψη,που είναι υπεράνω όλων των νόμων με τις κατά καιρούς νομοθετικές ρυθμίσεις που εισάγουν τα παράθυρα...

Διορισμένος είναι ο daniel, ok, είναι δύσκολο να ξεχωρίσω μεταξύ τους τα παπαγαλάκια. :)
Επειδή μάλλον από λογική, δεν .. δεν το κατέχουμε το θέμα.. Καλύτερα να ονομάσεις αυτά που δεν καταλαβαίνεις "ΔΥΣΝΟΗΤΑ" και όχι λογικά σφάλματα. Αυτό γιατί είμαι ξεκάθαρη στη θέση μου ότι ΔΕΝ θεωρώ αξιοκρατικό τον ΑΣΕΠ, ΔΕΝ πιστεύω πως μπορεί να αξιολογήσει (αν καταλαβαίνεις τη λέξη) τον οιονδήποτε εν δυνάμει ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ (και όχι δημόσιο υπάλληλο).
Απο κει και πέρα έχουμε ένα δεύτερο ζήτημα το οποίο είναι πως ΔΕΝ θέλω τον ΑΣΕΠ ως ΜΟΝΑΔΙΚΟ μέσο πρόσληψης. ΠΟΥ βλέπεις το σφάλμα μου? Όσον αφορά το Σύνταγμα και τις ρυθμίσεις του, πίστεψέ με η σύγχιση είναι μάλλον δική σου ως προς το τι σημαίνει παραθυράκι. Τέλος πάντων δεν θα ασχοληθώ. Τώρα που θα κλείσω τον browser έχεις τη δυνατότητα να κράξεις ελεύθερα με περισσότερα θαυμαστικά.
Δεν θα απαντήσω οπότε θα έχεις τη χαρά να νομίζεις πως δημιουργείς εντυπώσεις. Εκεί φτάσαμε. Να διαφωνούμε και να το ανάγουμε σε προσωπικό επίπεδο. Και θέλετε να λέγεστε και παιδαγωγοί. Λυπάμαι.


Καλά αποτελέσματα σε όσους περιμένουν.
Καλημέρα.
Tελικά να ζητήσω συγνώμη γιατί μάλλον κάτι ήξερες χθες,αφού σήμερα αυτό το παπαγαλάκι είναι όντως διορισμένος και μαλιστα χωρίς να φιλήσει την κατουρημένη ποδιά ΚΑΝΕΝΟΣ.
Συγνώμη επίσης για την αλαζονεία που μπορεί να φανεί σε ορισμένους ότι επιδεικνύω,αλλά αυτοί που είναι διοριστέοι πιστεύω ότι αισθάνονται εξίσου τη χαρά κάποιου που κουράστηκε για να τα καταφέρει μόνο με την αξία του και αυτό το συναίσθημα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μας το στερήσει.
Ωστόσο ο αγώνας για την επικράτηση της αξιολόγησης αποτελεί χρέος για όλους μας που συνεχίζουμε την ένσταση εναντίον της τελευταίας ρύθμισης σχετικά με τους ΟΑΕΔίτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.