*

Αποστολέας Θέμα: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 18331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 02:56:20 μμ »
καλησπερα σας!! τωρα που τελειωσα το ιεκ ειδικοτητας προσχολικης αγωγης ημερησιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες,  ενδιαφερομαι να κανω 6μηνη πρακτικη σε ενα κανονικο νηπιαγωγειο ή ειδικο σχολειο.εχετε κατι υποψη σας;;δεχονται ευκολα τα σχολεια για πρακτικη ασκηση;;και αυτη η πρακτικη θα πιανετε ως προυπηρεσια ή οχι;;εχω ακουσει διαφορα και μεχουν μπερδεψει.. ευχαριστω εκ των προτερων! 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 12:52:44 πμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:14 »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 01:44:43 πμ »
κανενας δεν ξερει να απαντησει στο θεμα??  ???

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:55:41 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις πρακτική από ΙΕΚ σε δημόσιο σχολείο. Μόνο τμήματα ΑΕΙ που έχουν πρακτικές μπάινουν στα σχολεία.
Όπως και να είναι, όμως, η πρακτική δεν "πιάνεται" ως εργασιακή προϋπηρεσία. Ως προϋπηρεσία θα "πιαστεί" 'ο,τι κάνεις μετά την απότηση του τίτλου σπουδών.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:23:56 πμ »
μηπως υπαρχει καποιος σχετικος νομος/αρθρο που να το επισφραγιζει αυτο;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:14 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:52:08 μμ »
μηπως υπαρχει καποιος σχετικος νομος/αρθρο που να το επισφραγιζει αυτο;;

Γιατί δεν ρωτάς στο ΙΕΚ που είσαι;
Κανονικά αυτοί δεν πρέπει να σας δίνουν μια λίστα με το πού μπορείτε να κάνετε πρακτική;Όπως και να είναι, είναι οι πιο αρμόδιοι για να σου πουν αν μπορείς να μπεις για πρακτική σε δημόσια σχολεία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 06:17:11 μμ »
εχω ρωτησει για το θεμα τις πρακτικης μονο που το συγκεκριμενο το ιεκ που πηγαινα δεν ειχε προτασεις για πρακτικη απο κανενα.μου εδωσε μια,δυο υδρυματα και επικοινωνησα με το ενα γιατι το αλλο δεν με βολευε οσο αφορα τις συγκοινωνιες.αφου πηρα λοιπον μου ειπαν οτι εχουν ηδη παιδια για πρακτικη και να ξαναπαρω αν θελω να περιμενω απο το Ιανουαριο.
Εγω λοιπον τωρα ψαχνομαι ετσι.. χωρις φτερα στον ανεμο που λενε..
Δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση πως λιγοι ειναι αυτοι που δεχονται για πρακτικη ασκηση.
Για το δημοσιο τομεα ναι μπορω να κανω και εκει.
Το θεμα μου ειναι αν οντως πιανετε για προυπηρεσια γιατι απο το ιεκ μας ελεγαν οτι δεν πιανετε τιποτα πλεον γιαυτο και εγινε προαιρετικη και απο αλλους ακουω αλλα.(Ο καθενας με το κοντο και το στραβο του)
Απο εκει και περα εχω ψαξει στο πρωην ΟΕΕΚ και λεει οτι ειναι αναγνωρισμενη αλλα σκεφτομαι πως ειναι απο το 2008.Εγω στο ιεκ ημουν απο το 2009 και μετα.. τι να πω δεν ξερω.. καποιος να διαφωτησει το θεματακι;;

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:00:24 μμ »
Splatc7, έχω δουλέψει ως εκπαιδεύτρια σε ΙΕΚ στην ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής Δραστηριοτήτων Δημιοργίας & Έκφρασης. Μάθήτριές μου που τελείωσαν το ΙΕΚ και ήθελαν να κάνουν αυτήν την 6μηνη πρακτική, απευθύνθηκαν πρώτα στους παιδικούς σταθμούς που έκαναν πρακτική κατά τη διάρκεια των σπουδών τους στα ΙΕΚ. Αυτό σημαίνει ότι οι διευθυντές των συγκεκριμένων παιδικών τις γνώριζαν και έτσι εμπιστεύτηκαν να τις πάρουν και για την 6μηνη πρακτική. Περιττό να σου πω, ότι και τα 4 από τα κορίτσια που γνωρίζω ήταν 'αστεράκια', με ιδέες, όρεξη και καλή διαγωγή κι έτσι οποιοσδήποτε δ/ντης θα τις έπαιρνε για να διευκολύνουν ανάγκες των παιδικών (με το αζημείωτο κιόλας, όπως καλά θα γνωρίζεις!). Ένας άλλος παράγοντας είναι να υπάρχει αυτή η ανάγκη από προσωπικό και όχι να στοιβάζονται πολλά άτομα σε ένα χώρο, που κάτι τέτοιο όχι μόνο δε διευκολύνει αλλά αντίθετα δημιουργεί προβλήματα σε μια δουλειά.
Αυτό που θέλω, λοιπόν, να σου πω είναι ν' απευθυνθείς πρωτίστως στους χώρους που έκανες την πρακτική σου. Ούτως ή άλλως το αν θα την πραγματοποιήσεις ή όχι δεν εξαρτάται από τα ΙΕΚ (τα οποία ούτως ή άλλως σου παρέχουν αυτό το δικαίωμα), αλλά από τους δ/ντες των ιδρυμάτων, παιδικών, κ.ο.κ που θα την κάνεις. Αν έχουν ανάγκη από προσωπικό θα σε δεχθούν.
Προσωπική μου άποψη, ότι η 6μηνη πρακτική είναι ένα καλό συν στο βιογραφικό σου. Αύριο-μαθαύριο, όταν θα ψάχνεις για δουλειά, θα μετρήσει θετικά αν την έχεις πραγματοποιήσει, καθώς δεν την κάνουν όλοι. Μάλιστα ξέρω, ότι οι δ/ντες κάθε εβδομάδα αξιολογούν τη δουλειά σου και σημειώνουν κάποιου τύπου βαθμολογία, για καθαρά τυπικούς λόγους, αλλά αυτά κάπου θα χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσεις μετέπειτα. 

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:17:30 μμ »
Επίσης, κι εγώ δε γνωρίζω αν τα δημόσια σχολεία δέχονται 6μηνη πρακτική από ΙΕΚ. Δεν έχω ακούσει. Το μόνο που ξέρω σίγουρα, από το επάγγελμα της μητέρας μου, είναι ότι απόφοιτοι ΙΕΚ (π.χ. ειδικότητα μηχανογραφημένου λογιστηρίου) μπορούν να κάνουν πρακτική σε δημόσιες υπηρεσίες. Ίσως κάτι αντίστοιχο να ισχύει και για τα δημόσια σχολεία. 
Από την άλλη καταλαβαίνω, ότι η ειδικότητά σου έχει πιο στενά όρια για να βρεις χώρους για πρακτική. Δεν είναι, ας πούμε, όπως για τους βοηθούς βρεφοκόμους οι παιδικοί σταθμοί που είναι πολλοί σε μία πόλη. Μήπως, όμως, αν δε βρεις σε σχολεία ειδικής αγωγής ή σε ιδρύματα με ΑΜΕΑ (ακριβώς δλδ πάνω στην ειδικότητά σου), θα μπορούσες να κάνεις την πρακτική σου και σε παιδικούς σταθμούς που υπάγονται στους δήμους;

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:00:18 πμ »
Επίσης, κι εγώ δε γνωρίζω αν τα δημόσια σχολεία δέχονται 6μηνη πρακτική από ΙΕΚ. Δεν έχω ακούσει. Το μόνο που ξέρω σίγουρα, από το επάγγελμα της μητέρας μου, είναι ότι απόφοιτοι ΙΕΚ (π.χ. ειδικότητα μηχανογραφημένου λογιστηρίου) μπορούν να κάνουν πρακτική σε δημόσιες υπηρεσίες. Ίσως κάτι αντίστοιχο να ισχύει και για τα δημόσια σχολεία. 
Από την άλλη καταλαβαίνω, ότι η ειδικότητά σου έχει πιο στενά όρια για να βρεις χώρους για πρακτική. Δεν είναι, ας πούμε, όπως για τους βοηθούς βρεφοκόμους οι παιδικοί σταθμοί που είναι πολλοί σε μία πόλη. Μήπως, όμως, αν δε βρεις σε σχολεία ειδικής αγωγής ή σε ιδρύματα με ΑΜΕΑ (ακριβώς δλδ πάνω στην ειδικότητά σου), θα μπορούσες να κάνεις την πρακτική σου και σε παιδικούς σταθμούς που υπάγονται στους δήμους;
το οτι μπορω να κανω σε δημοσιο το εχω ψαξει και ειναι εγκυρο!!
Απο εκει και περα μπορω να κανω και σε νηπιαγωγεια και σε παιδικους σταθμους. Απλα ειπα να ειναι πιο κοντα στην ειδικοτητα μου :) Αλλα το θεμα μου που ψαχνομαι γενικως ειναι αν μετραει για προυπηρεσια αυτη η πρακτικη και δεν με εχει διαφωτισει κανεις ως τωρα :/

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:08:42 πμ »
Splatc7, έχω δουλέψει ως εκπαιδεύτρια σε ΙΕΚ στην ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής Δραστηριοτήτων Δημιοργίας & Έκφρασης. Μάθήτριές μου που τελείωσαν το ΙΕΚ και ήθελαν να κάνουν αυτήν την 6μηνη πρακτική, απευθύνθηκαν πρώτα στους παιδικούς σταθμούς που έκαναν πρακτική κατά τη διάρκεια των σπουδών τους στα ΙΕΚ. Αυτό σημαίνει ότι οι διευθυντές των συγκεκριμένων παιδικών τις γνώριζαν και έτσι εμπιστεύτηκαν να τις πάρουν και για την 6μηνη πρακτική. Περιττό να σου πω, ότι και τα 4 από τα κορίτσια που γνωρίζω ήταν 'αστεράκια', με ιδέες, όρεξη και καλή διαγωγή κι έτσι οποιοσδήποτε δ/ντης θα τις έπαιρνε για να διευκολύνουν ανάγκες των παιδικών (με το αζημείωτο κιόλας, όπως καλά θα γνωρίζεις!). Ένας άλλος παράγοντας είναι να υπάρχει αυτή η ανάγκη από προσωπικό και όχι να στοιβάζονται πολλά άτομα σε ένα χώρο, που κάτι τέτοιο όχι μόνο δε διευκολύνει αλλά αντίθετα δημιουργεί προβλήματα σε μια δουλειά.
Αυτό που θέλω, λοιπόν, να σου πω είναι ν' απευθυνθείς πρωτίστως στους χώρους που έκανες την πρακτική σου. Ούτως ή άλλως το αν θα την πραγματοποιήσεις ή όχι δεν εξαρτάται από τα ΙΕΚ (τα οποία ούτως ή άλλως σου παρέχουν αυτό το δικαίωμα), αλλά από τους δ/ντες των ιδρυμάτων, παιδικών, κ.ο.κ που θα την κάνεις. Αν έχουν ανάγκη από προσωπικό θα σε δεχθούν.
Προσωπική μου άποψη, ότι η 6μηνη πρακτική είναι ένα καλό συν στο βιογραφικό σου. Αύριο-μαθαύριο, όταν θα ψάχνεις για δουλειά, θα μετρήσει θετικά αν την έχεις πραγματοποιήσει, καθώς δεν την κάνουν όλοι. Μάλιστα ξέρω, ότι οι δ/ντες κάθε εβδομάδα αξιολογούν τη δουλειά σου και σημειώνουν κάποιου τύπου βαθμολογία, για καθαρά τυπικούς λόγους, αλλά αυτά κάπου θα χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσεις μετέπειτα.
οπως γραφω παραπανω το ιεκ μου μου εστειλα σε 1, 2 στα οποια το ενα απο τα δυο εχω κανει πρακτικη αλλα δεν με πηραν γιατι υπαρχουν ηδη κοπελες για πρακτικη εκει.. απο την αλλη το αλλο δεν με βολευε καθολου στις συγκοινωνιες (και δεν εκανα πρακτικη εκει). Εχω κανει σε αλλα 2 την ΕΛΕΠΑΠ και ενα ειδικο νηπιαγωγειο αλλα δεν μου τα προτειναν καν αυτα γιατι ειναι πολυ δυσκολα μου ειπαν..(δεν ζητανε συνηθως για πρακτικη).τωρα εχω παραθυρακι για ακομη ενα..θα παρω τηλ και θα ρωτησω.αλλα θελω να σιγουρευτω αν οντως πιανετε αυτο το χαρτι για προυπηρεσια γιατι εαν δεν ισχυει τοτε η πρακτικη γινεται καθαρα για την εμπειρια και δεν με ενδιαφερει τοσο λογω οτι η ειδικοτητα μου ειχε παρα πολλες ωρες πρακτικης ασκησης!!

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:33:45 μμ »
το οτι μπορω να κανω σε δημοσιο το εχω ψαξει και ειναι εγκυρο!!
Απο εκει και περα μπορω να κανω και σε νηπιαγωγεια και σε παιδικους σταθμους. Απλα ειπα να ειναι πιο κοντα στην ειδικοτητα μου :) Αλλα το θεμα μου που ψαχνομαι γενικως ειναι αν μετραει για προυπηρεσια αυτη η πρακτικη και δεν με εχει διαφωτισει κανεις ως τωρα :/

Κοίτα Splatc7, εξαρτάται τί εννοείς κι εσύ με το "αν μετράει η πρϋπηρεσία". Αν μετράει που; Για ασφάλιση και ένσημα; Για σχετικές προκηρύξεις; Στο βιογραφικό σου;
Το σίγουρο είναι, ότι με το που τελειώσεις την 6μηνη αυτή πρακτική ο δ/ντής του χώρου όπου την έκανες θα σου δώσει μία βεβαίωση ότι την πραγματοποίησες. Τώρα σίγουρα μπορείς αμέσως-αμέσως να την προσθέσεις στο βιογραφικό σου και όποιος σου τη ζητήσει να την καταθέσεις. Αυτό σε περίπτωση που ψάχνεις αργότερα για δουλειά μοιράζοντας βιογραφικά (π.χ. στον ιδιωτικό τομέα).
Από εκεί και πέρα όσον αφορά τη συμμετοχή σου σε προκηρύξεις (π.χ. του δήμου, δημόσια ιδρύματα, οργανισμούς, κτλ.) πρέπει να ξέρεις ότι οι προκηρύξεις κάθε φορά ζητάνε και διαφορετικά πράγματα (προσόντα-δικαιολογητικά). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις στο internet για προκηρύξεις που έχουν βγει στο παρελθόν και που ζητούσαν θέσεις στην ειδικότητά σου (ή σχετικές ειδικότητες ΙΕΚ) και αν αυτή η βεβαίωση έδινε επιπλέον μόρια. Έχω καταθέσει χαρτιά σε προκήρυξη του δημοσίου που ζητούσε και βιογραφικό (μαζί με όλα τα δικαιολογητικά που πιστοποιούν τα προσόντα που αναγράφονται στο βιογραφικό φυσικά).
Για ασφάλιση και ένσημα χλωμό...(ώστε να φανεί π.χ. από το το ΙΚΑ η προϋπηρεσία σου)
Γνώμη μου, επειδή η αγορά εργασίας στις ημέρες μας είναι μεγάλο μανίκι (για όλους μας!), καλύτερα να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε ώστε να ξεχωρίζουμε από τις μάζες. Έγραψα και πριν ότι μόνο 4 από τις 30 κοπέλες που είχα το έψαξαν και ξεκίνησαν την 6μηνη πρακτική. Όσο να' ναι γίνεται γνωστή και η δουλειά που προσφέρεις, που όσο πιο καλά την προσφέρεις τόσο πιο πολύ σε εμπιστεύονται και σε μαθαίνουν. Κάποιος θ' αναγνωρίσει την αξία σου και ποτέ δεν ξέρεις...
Άλλωστε, αν θέλεις ν' ασχοληθείς με την ειδικότητά σου, έχεις κάτι άλλο καλύτερο ή κάτι άλλο σχετικό να κάνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 02:09:42 πμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 08:00:48 μμ »
Μου ειπαν απο το ΙΕΚ οτι θα μου κολλανε ενσυμα πρακτικης και οχι συνταξιοδοτησιμα (τωρα που/πως ακριβως μετρανε αυτα δεν καταλαβα). Και θα εχω καποια ασφαλεια ΙΚΑ αυτη την περιοδο της πρακτικης μεχρι να τελειωσω εαν τυχον γινει κατι να ειμαι ασφαλισμενη.
Τωρα οταν λεω για προυπηρεσια εννοω αν θα ποιαστει στο βιογραφικο μου για διορισμο στο μελλον.
Τελος οσο αφορα την ειδικοτητα μου να πω την αληθεια κατα τυχη βρεθηκα διοτι ειχα δηλωσει πρωτη επιλογη το καθαρο νηπιαγωγειο αλλα περασα με την δευτερη. Απο και και περα αν οντως υσχυει η προυπηρεσια θελω να την κανω αν οχι για το μονο που θα την κανω θα ειναι για την εμπειρια. Ουτε για τα λεφτα δεν αξιζει. Αλλα στην ειδικοτητα μου ειχαμε πολλες ωρες πρακτικης ασκησης και μιας και δεν μου πολυενδιαφερει να ασχοληθω 100% με αυτο στο μελλον (εχω σκεφτει αλλες διεξοδους) τοτε σαν εμπειρια δεν με πολυενδιαφερει!Ελπιζω να καταλαβατε! :)

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:59:17 πμ »
Μου ειπαν απο το ΙΕΚ οτι θα μου κολλανε ενσυμα πρακτικης και οχι συνταξιοδοτησιμα (τωρα που/πως ακριβως μετρανε αυτα δεν καταλαβα). Και θα εχω καποια ασφαλεια ΙΚΑ αυτη την περιοδο της πρακτικης μεχρι να τελειωσω εαν τυχον γινει κατι να ειμαι ασφαλισμενη.
Τωρα οταν λεω για προυπηρεσια εννοω αν θα ποιαστει στο βιογραφικο μου για διορισμο στο μελλον.
Τελος οσο αφορα την ειδικοτητα μου να πω την αληθεια κατα τυχη βρεθηκα διοτι ειχα δηλωσει πρωτη επιλογη το καθαρο νηπιαγωγειο αλλα περασα με την δευτερη. Απο και και περα αν οντως υσχυει η προυπηρεσια θελω να την κανω αν οχι για το μονο που θα την κανω θα ειναι για την εμπειρια. Ουτε για τα λεφτα δεν αξιζει. Αλλα στην ειδικοτητα μου ειχαμε πολλες ωρες πρακτικης ασκησης και μιας και δεν μου πολυενδιαφερει να ασχοληθω 100% με αυτο στο μελλον (εχω σκεφτει αλλες διεξοδους) τοτε σαν εμπειρια δεν με πολυενδιαφερει!Ελπιζω να καταλαβατε! :)

Το ότι θα σου κολλάνε ένσημα, έστω πρακτικής, αυτό είναι θετικό! Ρώτα πάλι και στο ΙΕΚ σου τί σημαίνει ακριβώς "ένσημα πρακτικής" ; Στην υπηρεσία της μητέρας μου δεν κολλούσαν σε όλους. Ήταν συγκεκριμένες οι περιπτώσεις, αλλά δε γνωρίζω με ποιά κριτήρια. Όπως επίσης μου είπε, ότι μόνο για έναν απόφοιτο ΙΕΚ μπορούσε η υπηρεσία να πληρώνει και κάποιο μισθό. Οπότε όλα αυτά εξαρτώνται από τον εκάστοτε οργανισμό, ίδρυμα, σχολείο, κτλ.
Όσο για το βιογραφικό, σου έγραψα και πριν, ότι εξαρτάται από τις προκηρύξεις που βγαίνουν κάθε φορά και τί ζητάνε. Κάνε μια αναζήτηση στο internet. Ούτως ή άλλως, εσύ συντάσσεις το βιογραφικό για τον εαυτό σου και εννοείται θα βάλεις την 6μηνη πρακτική, αν τελικά την κάνεις (κι αν σου ζητήσουν δικαιολογητικό την αποδεικνύεις με τη βεβαίωση που σου έχει δώσει ο δ/ντής στο τέλος).
Για διορισμό τώρα...στους καιρούς που διανύουμε η λέξη "διορισμός" πρέπει λίγο να πάει στο πίσω μέρος από το μυαλουδάκι μας! Όλοι οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο πλέον! Είμαι νηπιαγωγός και δεν κινείται φύλλο στην ειδικότητά μου! Ελπίζω να είναι μια κατάσταση παροδική!
Αφού δεν τρελαίνεσαι με την ειδικότητά σου και ήθελες το τμήμα προσχολικής γενικής και όχι ειδικής αγωγής, τότε γιατί δε σκέφτεσαι εξαρχής ν' απευθυνθείς σε κάποιο παιδικό του δήμου για την πρακτική; Λέω εγώ τωρα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 02:01:08 πμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:24:42 πμ »
ναι το εχω σκεφτει και αυτο!! ενας αλλος λογος εκτος το οτι εψαχνα αν θα ισχυει η προυπηρεσια ειναι οτι θελω να δωσω φετος πανελληνιες ξανα και δεν ξερω αν μπορεσω να τα συνδιασω. απο οτι ξερω οι ωρες μου στο σχολειο θα ειναι κανονικο 8ωρο.. θα προλαβαινω να διαβαζω;;αυτο με καιει πολυ :/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161091
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.