*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 137209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #448 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:00:22 μμ »

αν βαεριεσαι μην το διαβαζεις...φυσικα ο καθενας το βλεπει αλλιως..ειπε εκεινος πως το βλεπει και ειπα κι εγω πως το βλ
επω..απαγορευεται;;και ναι αφου με ρωτας, προσωπικα σιγουρα θεωρω σωστο να εχουν ολοι τη δυνατοτητα να το παλεψουν κι οποιος μπορεσει/καταφερει γι αυτο κι εχω την αποψη που εχω..


Και ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκες ότι η άποψη σου είναι ανθρωποφαγικη;
Εγώ θα ήθελα να διοριστούν όλοι όσοι έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσία από μένα και εγω όταν έρθει η σειρά μου. Για μένα αυτό είναι το πιο δίκαιο.
Ανθρωποφαγία είναι να θες σε κλάδο που έχεις εργαστεί λιγότερο, να θες να πάρεις τη θέση κάποιου με ένα γραπτό διαγωνισμό που σε καμμία περίπτωση δεν αποδεικνύει η επιτυχία σε αυτόν ότι είσαι καταλληλος για εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:02:04 μμ »
Και ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκες ότι η άποψη σου είναι ανθρωποφαγικη;
Εγώ θα ήθελα να διοριστούν όλοι όσοι έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσία από μένα και εγω όταν έρθει η σειρά μου. Για μένα αυτό είναι το πιο δίκαιο.
Ανθρωποφαγία είναι να θες σε κλάδο που έχεις εργαστεί λιγότερο, να θες να πάρεις τη θέση κάποιου με ένα γραπτό διαγωνισμό που σε καμμία περίπτωση δεν αποδεικνύει η επιτυχία σε αυτόν ότι είσαι καταλληλος για εκπαιδευτικός.
Προφανώς δούλευε τόσα χρόνια αναπληρωτής και μιλά για το ενδεχόμενο να μεινεί άνεργος με τον γραπτό ασεπ.


δεν έκανε απαραίτητα λάθος, από τον τελευταίο γραπτό και μετά,12 περίπου χρόνια, οι μόνοι διορισμοί που έγιναν ήταν των δικαστικά δικαιωθέντων. Έτσι έφτασε τα 55 ως αναπληρωτής, χωρίς να διοριστεί.


μα οσοι απεκτησαν προυπηρεσια τα τελευταια 12 χρονια ή και παλιοτερα οι περισσοτεροι διοριστηκαν ή θα διοριστουν φετος εκτος καποιων ειδικοτητων που πραγματικα αδικηθηκαν ..αν ειναι μεσα σε αυτες δεν το γνωριζω..αλλα και παλι οι επομενοι δεν πρεπει να εχουν καμια ευκαιρια;;αν εδινε απο το 1998 ασεπ δυσκολο το θεωρω με τα 24μηνα κλπ που υπηρχαν να εμεινε απ εξω..οι αδικιες  ή δυσκολιες ξεκινησαν  κυριως  με οσους προλαβαν τους τελευταιους ασεπ ή οσους δεν προλαβαν κανεναν οι οποιοι ομως σιγουρα δεν ειναι στην ηλικια των 55..αρα μηπως δεν εδινε ασεπ οταν υπηρχε;; πχ αυτο εννοω ως ενα  λαθος...αλλα και τιποτα απο αυτα να μη συμβαινει δεν θελω προσωπικα επικληση στο συναισθημα ειμαι μιας καποιας ηλικιας λυπηθειτε με ή  εχω παιδια κλπ γιατι κι αλλοι εχουν χειροτερα ή και να μην εχουν δεν τους ενδιαφερει των αλλων το προβλημα αυτο λεω..οτι ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για τη δικη του  ζωη κι εχει δικαιωμα στη δουλεια και να κτισει τη ζωη του εφοσον το προσπαθει και δεν του χαριζεται..

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #450 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:03:53 μμ »
Και ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκες ότι η άποψη σου είναι ανθρωποφαγικη;
Εγώ θα ήθελα να διοριστούν όλοι όσοι έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσία από μένα και εγω όταν έρθει η σειρά μου. Για μένα αυτό είναι το πιο δίκαιο.
Ανθρωποφαγία είναι να θες σε κλάδο που έχεις εργαστεί λιγότερο, να θες να πάρεις τη θέση κάποιου με ένα γραπτό διαγωνισμό που σε καμμία περίπτωση δεν αποδεικνύει η επιτυχία σε αυτόν ότι είσαι καταλληλος για εκπαιδευτικός.

εγω δεν θεωρω ανθρωποφαγια με κοπο και δουλεια να κατακτησει ο οποιοσδηποτε το οτιδηποτε..και ναι οι εξετασεις κατι αποδεικνυουν γι αυτο υπαρχουν..αλλα οσα δεν φτανει η αλεπου..ανθρωποφαγια ειναι το παταω επι πτωματων και το κανουν μαντεψε ποιοι κυριως;;οσοι  επικαλουνται οτιδηποτε με κλαψα ή με δολιους τροπους λες κι η ζωη ορισμενων εχουν μεγαλυτερη αξια και σημασια απο των αλλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2022, 09:05:33 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #451 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:22:30 μμ »
Ανθρωποφαγία βασικά είναι να μην καταλαβαίνεις ότι η κατάσταση είναι τόσο αδιέξοδη, που δεν υπάρχει δίκαιη λύση. Κανεις δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος χωρίς να αδικηθεί κάποιος άλλος. Άδικο είναι να δουλεύει κάποιος χρόνια και να αναπληρώνει τον εαυτό του σε οργανικά κενά, άδικο είναι να μην δίνεται η ευκαιρία σε έναν νέο ή σε έναν που πριν έκανε κάτι άλλο, να μπορεί να δουλέψει. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν κάπου, όλοι δίκιο έχουν. Καλό είναι να το παραδεχόμαστε αυτό βλέποντας πέρα από τον προσωπικό μας κόπο και την ομάδα στην οποία ανήκουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #452 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:31:29 μμ »
Ανθρωποφαγία βασικά είναι να μην καταλαβαίνεις ότι η κατάσταση είναι τόσο αδιέξοδη, που δεν υπάρχει δίκαιη λύση. Κανεις δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος χωρίς να αδικηθεί κάποιος άλλος. Άδικο είναι να δουλεύει κάποιος χρόνια και να αναπληρώνει τον εαυτό του σε οργανικά κενά, άδικο είναι να μην δίνεται η ευκαιρία σε έναν νέο ή σε έναν που πριν έκανε κάτι άλλο, να μπορεί να δουλέψει. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν κάπου, όλοι δίκιο έχουν. Καλό είναι να το παραδεχόμαστε αυτό βλέποντας πέρα από τον προσωπικό μας κόπο και την ομάδα στην οποία ανήκουμε.


.ανθρωποφαγια ειναι να λες στον αλλον δεν εχεις δικαιωμα να προσπαθησεις και να διεκδικησεις για τη ζωη σου...με ποιο δικαιωμα θα το πει αυτο καποιος σε καποιον αλλον;.φυσικα κι ειναι αδιεξοδη η κατασταση ..αν δεν ηταν δεν θα μιλαγαμε ..θα χαμε βολευτει ολοι..προσωπικα δεν ανηκω σε καμια ομαδα καθως εφοσον εχω διοριστει οποιο συστημα και να υπαρξει δεν με αγγιζει.οποτε μην καταλογιζεται σε ολους κινητρα υποπτα..απλως εδω που φτασαμε λεμε -κατα τη γνωμη του ο καθενας-τι ειναι πιο δικαιο για ολους κι οχι μεμονωμένα για τον καθενα..αλλο το δικαιο που αφορα ολους -στο μετρο του εφικτου παντα- κι αλλο το προσωπικο συμφερον..αυτο μαλλον δεν καταλαβαινουν ορισμενοι..οπως ειπε κι ο calmen αν δεν κανω λαθος χθες προχθες, οταν καποιος ειναι κοντα στα 60 εεεε ειχε προσπαθειες να το παλεψει σε σχεση με τον 25αρη -30αρη που επεσε μεσα σε ολα τα δεινα της χωρας..αν και αυτο δεν το βλεπουν καποιοι ..και δεν ειπαμε να χαριστουμε στο νεο αλλα να του δωσουμε τη δυνατοτητα να το διεκδικησει..μπορει να μην καταφερει και τιποτα ..που ειναι το κακο κι αδικο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2022, 09:51:21 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 01, 2022, 10:38:28 μμ »
Δεν υπαρχει νεο συστημα διορισμων εαν και εφοσον δεν αποκατασταθουν ολοι οσοι προσεφεραν αυτα τα χρονια στην εκπαιδευση. Οτιδηποτε αλλο ειναι εκ του πονηρου . Απλα τα πραγματα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #454 στις: Ιούνιος 01, 2022, 10:44:13 μμ »
Δεν υπαρχει νεο συστημα διορισμων εαν και εφοσον δεν αποκατασταθουν ολοι οσοι προσεφεραν αυτα τα χρονια στην εκπαιδευση. Οτιδηποτε αλλο ειναι εκ του πονηρου . Απλα τα πραγματα

Όλα αυτά τα χρόνια (μια δεκαετία) ήθελα και εγώ να προσφέρω στην εκπαίδευση. Ωστόσο ο εγκλωβισμός μου σε πίνακες μηδενικής και η μη διενέργεια ΑΣΕΠ μου στέρησε τη δυνατότητα αυτή.

Σαν εμένα χιλιάδες.

Πείτε μου, από πού παίρνω σειρά για την επετηρίδα;

Ή ισχύει το "όποιος πρόλαβε, πρόλαβε";

 
ΥΓ1.

Επίσης, στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, έχουν εργαστεί ως συμβασιούχοι πάνω από 200.000 άνθρωποι τα τελευταία χρόνια (κοινωφελή προγράμματα, "οχτάμηνα" κτλ.). Θεωρείτε πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού βάσει της προϋπηρεσίας τους και μόνο;

Και αν ναι, τι θα γίνει με όσους δεν είχαν την τύχη/δυνατότητα να μαζέψουν την προϋπηρεσία αυτή, καθώς τα κριτήρια επιλογής δεν ήταν καθολικά και γενικά; Να αποκλειστούν για πάντα, καθώς είναι πεπερασμένες οι θέσεις στο δημόσιο;

Κακώς θα αρχίσει να διενεργείται γραπτός διαγωνισμός για την πλήρωση των περισσότερων θέσεων που ανοίγουν στη δημόσια διοίκηση;


ΥΓ2.

Αν το σύστημα επιλογής αναπληρωτών την προηγούμενη δεκαετία ήταν ανοικτό σε ΟΛΟΥΣ, θα συμφωνούσα μαζί σας.

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ. Απέκλειε χιλιάδες νεαρών τότε πτυχιούχων. Και ευνοούσε όσους ήταν ήδη στους πίνακες, έχοντας ήδη προϋπηρεσία ή μόρια ΑΣΕΠ.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2022, 10:57:49 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #455 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:42:27 μμ »
Όλα αυτά τα χρόνια (μια δεκαετία) ήθελα και εγώ να προσφέρω στην εκπαίδευση. Ωστόσο ο εγκλωβισμός μου σε πίνακες μηδενικής και η μη διενέργεια ΑΣΕΠ μου στέρησε τη δυνατότητα αυτή.

Σαν εμένα χιλιάδες.

Πείτε μου, από πού παίρνω σειρά για την επετηρίδα;

Ή ισχύει το "όποιος πρόλαβε, πρόλαβε";

 Ετσι και με τα stage προγράμματα τους έχωνε το γλύψιμο και μέτα ήθελαν να μονιμοποιηθούν,παλιά μου τέχνη κόσκινο.
ΥΓ1.

Επίσης, στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, έχουν εργαστεί ως συμβασιούχοι πάνω από 200.000 άνθρωποι τα τελευταία χρόνια (κοινωφελή προγράμματα, "οχτάμηνα" κτλ.). Θεωρείτε πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού βάσει της προϋπηρεσίας τους και μόνο;

Και αν ναι, τι θα γίνει με όσους δεν είχαν την τύχη/δυνατότητα να μαζέψουν την προϋπηρεσία αυτή, καθώς τα κριτήρια επιλογής δεν ήταν καθολικά και γενικά; Να αποκλειστούν για πάντα, καθώς είναι πεπερασμένες οι θέσεις στο δημόσιο;

Κακώς θα αρχίσει να διενεργείται γραπτός διαγωνισμός για την πλήρωση των περισσότερων θέσεων που ανοίγουν στη δημόσια διοίκηση;


ΥΓ2.

Αν το σύστημα επιλογής αναπληρωτών την προηγούμενη δεκαετία ήταν ανοικτό σε ΟΛΟΥΣ, θα συμφωνούσα μαζί σας.

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ. Απέκλειε χιλιάδες νεαρών τότε πτυχιούχων. Και ευνοούσε όσους ήταν ήδη στους πίνακες, έχοντας ήδη προϋπηρεσία ή μόρια ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #456 στις: Ιούνιος 02, 2022, 09:48:08 πμ »
Αντιλαμβάνομαι αυτο που γραφεις . Ομως το ηθικο ποιο ειναι? Να βγω εγω που περασα στον ασεπ προσεφερα στο σύστημα για να μπεις εσυ? Το γερικο το αλογο το σκοτώνεις? Δεν συμφωνώ με την λογική αυτη . Πρέπει με καθε τρόπο να εξασφαλίσει ολους εμας που πετυχαμε σε προτερους διαγωνισμούς και διδαξαμε σε δυσκολες συνθήκες και για τους νέους να βρει ενα τρόπο να κανει οτι θελει
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #457 στις: Ιούνιος 02, 2022, 10:07:07 πμ »
Αντιλαμβάνομαι αυτο που γραφεις . Ομως το ηθικο ποιο ειναι? Να βγω εγω που περασα στον ασεπ προσεφερα στο σύστημα για να μπεις εσυ? Το γερικο το αλογο το σκοτώνεις? Δεν συμφωνώ με την λογική αυτη . Πρέπει με καθε τρόπο να εξασφαλίσει ολους εμας που πετυχαμε σε προτερους διαγωνισμούς και διδαξαμε σε δυσκολες συνθήκες και για τους νέους να βρει ενα τρόπο να κανει οτι θελει

Και 'γω αντιλαμβάνομαι τη θέση σου και σίγουρα δεν έχεις άδικο και εσύ.

Για αυτό και θεωρώ πιο σωστό ένα μεικτό σύστημα σαν αυτό που ακούγεται τελευταία (γραπτό, προϋπηρεσία, προσόντα) ή ένα σύστημα μόνο γραπτού, το οποίο θα έχει ωστόσο μεταβατικό διάστημα και θα δίνει ένα ποσοστό θέσεων σε όσους απέκτησαν σημαντική προϋπηρεσία κατά την προηγούμενη, ξεχαρβαλωμένη δεκαετία.

Δεν θα ήταν το παραπάνω μια αρκετά δίκαιη λύση;

Εξάλλου, μην νομίζεις. Πολλοί που δεν προλάβαμε τους ΑΣΕΠ δεν είμαστε πλέον και τόσο νεαρά πουλάρια... Αρχίζουμε να τείνουμε και μεις στην κατηγορία των γέρικων αλόγων... Που μάλιστα τα ακρωτηρίασαν πριν καν γεράσουν.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2022, 10:16:50 πμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #458 στις: Ιούνιος 02, 2022, 10:24:49 πμ »
Αυτη τη στιγμή δεν υπάρχει δικαιοσύνη.  Το λαθος ειναι πολιτικο και συνεχίζει να ειναι. Οταν ανακοινώνει οτι δεν θα δωσει για την Παιδεία γιατί πρέπει να διορισει κομματικους στρατούς σε αλλα υπουργεία και δεν κουνιέται φυλλο ειμαστε άξιοι της μοιρας μας
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #459 στις: Ιούνιος 02, 2022, 02:43:49 μμ »

.ανθρωποφαγια ειναι να λες στον αλλον δεν εχεις δικαιωμα να προσπαθησεις και να διεκδικησεις για τη ζωη σου...με ποιο δικαιωμα θα το πει αυτο καποιος σε καποιον αλλον;.φυσικα κι ειναι αδιεξοδη η κατασταση ..αν δεν ηταν δεν θα μιλαγαμε ..θα χαμε βολευτει ολοι..προσωπικα δεν ανηκω σε καμια ομαδα καθως εφοσον εχω διοριστει οποιο συστημα και να υπαρξει δεν με αγγιζει.οποτε μην καταλογιζεται σε ολους κινητρα υποπτα..απλως εδω που φτασαμε λεμε -κατα τη γνωμη του ο καθενας-τι ειναι πιο δικαιο για ολους κι οχι μεμονωμένα για τον καθενα..αλλο το δικαιο που αφορα ολους -στο μετρο του εφικτου παντα- κι αλλο το προσωπικο συμφερον..αυτο μαλλον δεν καταλαβαινουν ορισμενοι..οπως ειπε κι ο calmen αν δεν κανω λαθος χθες προχθες, οταν καποιος ειναι κοντα στα 60 εεεε ειχε προσπαθειες να το παλεψει σε σχεση με τον 25αρη -30αρη που επεσε μεσα σε ολα τα δεινα της χωρας..αν και αυτο δεν το βλεπουν καποιοι ..και δεν ειπαμε να χαριστουμε στο νεο αλλα να του δωσουμε τη δυνατοτητα να το διεκδικησει..μπορει να μην καταφερει και τιποτα ..που ειναι το κακο κι αδικο;;

Δεν μιλώ για ύποπτα κίνητρα. Απλώς είναι λογικό ο καθένας να βλέπει την ταλαιπωρία της δικής του κατηγορίας και να θέλει να αποκατασταθεί. Κι εγω διορισμένη είμαι και θεωρητικά είμαι υπέρ του διαγωνισμού (γραπτού, όχι μοριοδότησης) αλλά θεωρώ αδιανόητο να πρέπει να «αποδείξει» την αξία του αυτός που έχει κάνει αναπληρωτής κοντά δέκα χρόνια κι έχει τεράστια εμπειρία σε πολλά σχολεία. Οπότε η θεωρητική μου άποψη στην πράξη ακυρώνεται από την ίδια την πραγματικότητα. Γίνεται όμως να βρεθεί λύση που να μην αδικεί κανέναν; Δεν νομίζω. Το πλησιέστερο σε δίκαιη λύση κατ έμε θα ήταν σαφώς μαζικοί διορισμοί που όλοι γνωρίζουμε ότι είναι απαραίτητοι, με ταυτόχρονα δυο λίστες, δλδ και διαγωνισμό και προϋπηρεσια. Με ποσοστό ισομερώς μοιρασμένο.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #460 στις: Ιούνιος 02, 2022, 09:33:48 μμ »
Συγγνωμη ανθρωπε μου αλλα στα 50 -55 ξεκινησε η ζωη σου;;πιο πριν δεν ζουσες ;δεν δουλευες καπου;;πως εκανες προγραμματισμο ζωης και οικογενεια;;στα 55 ξεκινας να δουλευεις;;ποιος σου ειπε οτι ο 25-30 δεν θελει κι αυτος να κανει οικογενεια και παιδι ή δεν εχει ηδη;;στα 30 μια χαρα μπορει να χει οικογενεια κι αυτος ή και στα 28 και μικροτερος..ή και οικογενεια παλι με βαση την ηλικια κανουμε;;λογω ηλικιας κι οτι πληρωνεις το μεταπτυχιακο του δικου σου παιδιου πρεπει ο αλλος να μεινει στην απ εξω γιατι εσυ δεν εκανες καλο προγραμματισμο της δικης σου ζωης ;;τα δικα σου λαθη θα τα πληρωσει αλλος;;γιατι προφανως κατι εγινε λαθος ωστε σ αυτη την ηλικια  να μην εχεις διοριστει εφοσον οι τελευταιοι διορισμοι αν εισαι τωρα 55 εγιναν οταν ησουν 46 περιπου..απο οταν τελειωσες το πανεπιστημιο μεχρι τα 46 σου πως ζουσες;;και τι παει να πει πληρωνεις το μεταπτυχιακο του παιδιου σου και εχεις υποχρεωσεις ;;ποιος σου λεει οτι ενας νεοτερος δεν εχει γιατι μπορει να εχει ανεργους γονεις -δεν εχουν ολοι γονεις στο δημοσιο- ή θεματα υγειας που απαιτουν χρηματα για νοσοκομεια και γιατρους και τοσα αλλα που υπαρχουν στη ζωη;;αλλα και τιποτα να μην εχει, ειναι υποχρεωμενος να αναλαβει των παντρεμενων τις υποχρεωσεις;;καντε κατι αλλο στην τελικη αν με κανενα συστημα ουτε επετηριδα, ουτε γραπτο, ουτε προσοντολογιο δεν καταφερατε κατι, γιατι στην ηλικια σου ολα αυτα τα συστηματα τα προλαβες..προφανως η ζωη σας στελνει μνμ.και για να εχουμε το ερωτημα εσυ γιατι πληρωνεις το μεταπτυχιακο του παιδιου σου;προφανως για να δουλεψει..αυτο δηλαδη που εσυ "απαγορευεις" με τη λογικη σου να κανουν τα παιδια αλλων που επισης πληρωσαν μεταπτυχιακα οι γονεις τους...δραματα εχουν ολοι..ξερεις κανεναν να ειναι το αντιπαλον δεος της Αθηνας Ωναση και να εχει μπει σε αυτο το λουκι;δεν χρειαζεται λοιπον οπως ειχα πει και παλιοτερα να ξετυλιξουν ολοι το σεναριο της ζωης τους..ο καθενας εχει το δικο του και μπορει καποιος να χει και χειροτερο απο το δικο σου, αλλα να χει -και συγγνωμη αν ακουστει σκληρο-την αξιοπρεπεια να παλευει αντι να κλαιγεται για να τον λυπηθουν..

ΥΓνα σου πω μια ιστορια κι εγω;;παιδικος μου φιλος  , με μεταμοσχευση στο παρελθον οταν πηγαιναμε σχολειο , να ελεγχεται καθε χρονο για την κατασταση του  , ορφανος απο πατερα επισης απο οταν πηγαιναμε σχολειο με μανα συναξιουχο των 500 ευρω, πρωην καθαριστρια..αλλα ειναι 37 και δεν εχει οικογενεια οποτε προηγεισαι;;
Το τι επιλέγει  τώρα να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός στη ζωή του και είναι κάποιας ηλικίας,ή όταν ήταν πιο νέος δεν ήθελε ή δεν ενδιαφερόταν, βρε αδελφέ για την εκπαίδευση στο φινάλε, ή δε θέλει την παρούσα φάση να πάρει ρίσκα δεδομένες τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θέλει - και προσπαθεί- να προσληφθεί δε θεωρώ ότι είναι κατακριτέο. Αυτή τη στιγμή ξέρω συνάδελφο η οποία έχει πάνω από 20 χρόνια στην εκπαίδευση, η μετάταξη σε άλλο κλάδο της φαίνεται ολίγον fake και αυτή τη στιγμή διαβάζει ή καλύτερα παίρνει το ρίσκο να αλλάξει επαγγελματικό προσανατολισμό στα 55 της για τον επερχόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ(εφόσον γίνει βέβαια τον Σεπτέμβρη).
 Στο κάτω- κάτω εμείς παίρνουμε αποφάσεις για τη ζωή μας, αλλά παράλληλα εμείς προτιθέμεθα -ή αν ήταν στο χέρι μας δεκαετίες πριν- να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα, είτε στην εκπαίδευση είτε αλλού.
Γιατί όταν το 1998 που έγινε ο πρώτος επεισοδιακός γραπτός διαγωνισμός εκπαιδευτικών, η πλειοψηφία ανεξάρτητα από ειδικότητα ήμασταν αντίθετοι, στη συνέχεια όμως ρίξαμε αρκετό νερό στο κρασί μας, άρα μπορούσαμε οι παλιότεροι να αλλάξουμε τα πράγματα και μετά ακολούθησε το σημερινό χάος και το κατάντημα που επικρατεί σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2022, 09:49:22 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #461 στις: Ιούνιος 02, 2022, 10:06:14 μμ »
Το τι επιλέγει  τώρα να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός στη ζωή του και είναι κάποιας ηλικίας,ή όταν ήταν πιο νέος δεν ήθελε ή δεν ενδιαφερόταν, βρε αδελφέ για την εκπαίδευση στο φινάλε, ή δε θέλει την παρούσα φάση να πάρει ρίσκα δεδομένες τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θέλει - και προσπαθεί- να προσληφθεί δε θεωρώ ότι είναι κατακριτέο. Αυτή τη στιγμή ξέρω συνάδελφο η οποία έχει πάνω από 20 χρόνια στην εκπαίδευση, η μετάταξη σε άλλο κλάδο της φαίνεται ολίγον fake και αυτή τη στιγμή διαβάζει ή καλύτερα παίρνει το ρίσκο να αλλάξει επαγγελματικό προσανατολισμό στα 55 της για τον επερχόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ(εφόσον γίνει βέβαια τον Σεπτέμβρη).
 Στο κάτω- κάτω εμείς παίρνουμε αποφάσεις για τη ζωή μας, αλλά παράλληλα εμείς προτιθέμεθα -ή αν ήταν στο χέρι μας δεκαετίες πριν- να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα, είτε στην εκπαίδευση είτε αλλού.
Γιατί όταν το 1998 που έγινε ο πρώτος επεισοδιακός γραπτός διαγωνισμός εκπαιδευτικών, η πλειοψηφία ανεξάρτητα από ειδικότητα ήμασταν αντίθετοι, στη συνέχεια όμως ρίξαμε αρκετό νερό στο κρασί μας, άρα μπορούσαμε οι παλιότεροι να αλλάξουμε τα πράγματα και μετά ακολούθησε το σημερινό χάος και το κατάντημα που επικρατεί σήμερα.


Οσον αφορα το αρχικα εντονο μαυρισμενο κομματι,δεν διαφωνω.καθενας επιλεγει οπως λες..ομως οταν επιλεγει να εχει τη μαγκια να το στηριξει μεχρι τελους κι οχι οταν μετα απο 20 χρονια το μετανιωσει να λεει τωρα ειμαι μεγαλος δεν θα αφησω τον μικροτερο να διεκδικησει..οι επιλογες αλλες φορες μας καθονται καλα κι αλλες την παταμε .γι αυτο μιλαμε και για ευκαιριες στη ζωη  που ή τις αρπαζεις ή παιζει το ενδεχομενο να μην σου ξαναρθουν..κανεις επιλογες θα πορευθεις με αυτες.συνεπειες των επιλογων και πραξεων μας λεγεται...δεν ειναι υποχρεωμενοι κι οι υπολοιποι να πορευθουν με βαση τις δικες σου επιλογες. οπως ειπες καποιος οταν ηταν πχ 25 μπορει να μην ενδιαφεροταν ενω ενας τωρινος 25αρης να ενδιαφερεται..επειδη ο τωρινος 55αρης δεν ενδιαφεροταν-πιθανον συμφωνα με το παραδειγμα σου- οταν ηταν 25 να μην δοθει η δυνατοτητα στον σημερινο 25αρη που ενδιαφερεται αν και 25;αυτο λεμε .δεν ειπαμε στον σημερινο 55αρη μην παλευεις επειδη δεν το παλεψες οταν ησουν 25..του λεμε οτι δεν εχει δικαιωματα περισσοτερα λογω ηλικιας και μονο.

Οσον αφορα το 2ο στο τελος ,ο διαγωνισμος ασεπ καλως ή κακως ηταν ο νομος που επικρατουσε τοτε οποτε δεν βρισκω παραλογο να ακολουθησει κανεις τον νομο που επικρατει αν θελει να δουλεψει..το να το παλεψει να τον αλλαξει αν μπορεσει φυσικα, ειναι αλλο πραγμα απο το να τον ακολουθει οσο αυτος βρισκεται σε ισχυ. γιατι και τωρα διαφωνουν πολλοι με το προσοντολογιο αλλα μια χαρα τα σκανε για να δουλεψουν εφοσον αυτο λεει ο νομος και αλλη διοδος δεν υπαρχει προς ωρας..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2022, 10:10:29 μμ από serton »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 662
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.