*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 137233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:02:39 μμ »
Πτυχίο στα 22. Μεταπτυχιακό στα 24. Γλώσσες από πιο πριν, καθώς και ecdl.
Αυτά είναι περίπου 53 μόρια, που σημαίνει ότι δουλεύει κάποιος μειωμένου τρίτη φάση ή πλήρους σε τρίμηνο.
Μιλάω για την σχολική χρονιά 2021-2022 για ΠΕ02.

Εσύ βέβαια, πιθανόν δεν έχεις μεταπτυχιακό, για αυτό λες ότι δεν μπορεί να δουλέψει κανείς κάτω των 30. Από το 2009 που τελείωσες την σχολή, (ίδιο έτος αποφοίτησης έχουμε), έπρεπε να κυνηγήσεις τα ακαδημαϊκά.

Δεν είμαι ΠΕ02. Επίσης, έχω 2 μεταπτυχιακά - από εκείνα τα παλιά, τα δύσκολα, με τις εξετάσεις εισαγωγής - κατατεθειμένα στους πίνακες...

Τα 53 μόρια εισόδου στους τρέχοντες πίνακες θα γίνουν τουλάχιστον 70 στους επόμενους. Άρα κανείς δίχως προϋπηρεσία δεν θα τα πιάνει, παρά μόνο αν έχει διδακτορικό.

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:46 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:04:24 μμ »
Πτυχίο στα 22. Μεταπτυχιακό στα 24. Γλώσσες από πιο πριν, καθώς και ecdl.
Αυτά είναι περίπου 53 μόρια, που σημαίνει ότι δουλεύει κάποιος μειωμένου τρίτη φάση ή πλήρους σε τρίμηνο.
Μιλάω για την σχολική χρονιά 2021-2022 για ΠΕ02.

Εσύ βέβαια, πιθανόν δεν έχεις μεταπτυχιακό, για αυτό λες ότι δεν μπορεί να δουλέψει κανείς κάτω των 30. Από το 2009 που τελείωσες την σχολή, (ίδιο έτος αποφοίτησης έχουμε), έπρεπε να κυνηγήσεις τα ακαδημαϊκά.

Σε ευχαριστώ που απάντησες. Δεν έχω κοιτάξει τον κλάδο των φιλολόγων για να δω τι συμβαινει. Ήμουν σίγουρος βέβαια ότι στις τελευταίες φάσεις σίγουρα δουλεύουν χωρίς να χρειάζεται να έχουν προϋπηρεσία. Οπότε Dume δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα και σίγουρα πρέπει να σκεφτείς αυτό που σου λέει ο PASAS123 ότι δεν θα στείλουμε στην ανεργία έναν άνθρωπο 45-50 με τρία παιδιά.

Εγώ που στο λέω αυτό ειμαι πολύ κάτω από αυτή την ηλικία αλλά θέλω όλοι αυτοί που δουλεύουν χρόνια και είναι 45-50 να συνεχίσουν να δουλεύουν και ας μην δουλεψω εγώ. Δεν θέλω να αρπάξω κανενός τη θέση και φυσικά δεν θέλω να βάλω τον 45ρη να διαγωνιστεί όταν έχει και κάποια παιδιά στο σπίτι που πρέπει να προσέχει.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:04:54 μμ »
Dume, αξιοπρεπέστατη διεκδίκηση είναι μαζικοί μόνιμοι διορισμοί κάθε χρόνο. Το να επιζηταμε μηχανισμό ανακατάταξης δεν βοηθάει πουθενά. Μα πραγματικά θέλει κανείς να δίνει κάθε τρεια χρόνια γραπτό ΑΣΕΠ μόνο και μόνο για να είναι στους πίνακες και για να πηγαίνει αναπληρωτής αν δεν είναι στους διοριστεους;

Αυτή τη στιγμή στους φιλολόγους δεν πάει κανείς αναπληρωτής χωρίς μεταπτυχιακό; Ούτε στις τελευταίες φάσεις; Πραγματικά θα με κάνεις να το κοιτάξω.

Να διεκδικήσουμε πχ την πρόσληψη 35.000 φιλολόγων;

Ή από του χρόνου 40.000, γιατί τόσοι θα είναι;

Ή για να μην λέω όλο για ΠΕ02 (που το λέω, γιατί θεωρώ πως αποτελούν την πιο μαζική και κραυγαλέα απόδειξη της δυσλειτουργίας του προσοντολογίου), να διεκδικήσουμε το διορισμό 200.000 εκπαιδευτικών;

Είναι εφικτό;

Ή και με άλλη διατύπωση, αποτελεί αυτό το νούμερο όντως κοινωνική ανάγκη;


Αποσυνδεδεμένος ΕΥΡΥΔΑΜΕΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:06:37 μμ »
Dume, δεν είσαι ούτε αναπληρωτής; Αν επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:46 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:06:53 μμ »
Σε ευχαριστώ που απάντησες. Δεν έχω κοιτάξει τον κλάδο των φιλολόγων για να δω τι συμβαινει. Ήμουν σίγουρος βέβαια ότι στις τελευταίες φάσεις σίγουρα δουλεύουν χωρίς να χρειάζεται να έχουν προϋπηρεσία. Οπότε Dume δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα και σίγουρα πρέπει να σκεφτείς αυτό που σου λέει ο PASAS123 ότι δεν θα στείλουμε στην ανεργία έναν άνθρωπο 45-50 με τρία παιδιά.

Εγώ που στο λέω αυτό ειμαι πολύ κάτω από αυτή την ηλικία αλλά θέλω όλοι αυτοί που δουλεύουν χρόνια και είναι 45-50 να συνεχίσουν να δουλεύουν και ας μην δουλεψω εγώ. Δεν θέλω να αρπάξω κανενός τη θέση και φυσικά δεν θέλω να βάλω τον 45ρη να διαγωνιστεί όταν έχει και κάποια παιδιά στο σπίτι που πρέπει να προσέχει.

Στους τρέχοντες πίνακες είναι 53 τα μόρια εισόδου για λίγη αναπλήρωση. Στους επόμενους πίνακες θα είναι τουλάχιστον 70. Άρα κανείς δίχως προϋπηρεσία δεν θα τα πιάνει, παρά μόνο αν έχει διδακτορικό.



Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:09:58 μμ »
Καμία. Έχασα για κάτι μήνες αυτόν του 2008 και δεν μπόρεσα ποτέ να πάω αναπληρωτής τα επόμενα 11 χρόνια λόγω των κλειστών πινάκων.

Έχω ωστόσο 5 γνωστές/γνωστούς που διορίστηκαν χάρη στους ΑΣΕΠ του 2006 και του 2008.

Dume δεν είδα αν έχεις γράψει σε ποιον κλάδο ανήκεις αλλά απ'οτι καταλαβαίνω είναι κάποιος με μικρή απορρόφηση και μεγάλο πλήθος υποψηφίων. Σε αυτήν την περίπτωση, ακόμα και άριστα να γράψεις στον ΑΣΕΠ, θα προσμετρηθούν και άλλα προσόντα για τον διορισμό. Αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να φαντάζει η μοναδική λύση, στην πραγματικότητα όμως, και ειδικά σε βάθος χρόνου, μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει, τόσο στον δικό σου όσο και στους υπολοίπους κλάδους .

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:10:39 μμ »
Στους τρέχοντες πίνακες είναι 53 τα μόρια εισόδου για λίγη αναπλήρωση. Στους επόμενους πίνακες θα είναι τουλάχιστον 70. Άρα κανείς δίχως προϋπηρεσία δεν θα τα πιάνει, παρά μόνο αν έχει διδακτορικό.




Αυτό δεν ισχύει γιατί κάποιοι διορίζονται μόνιμοι και φεύγουν από τον πίνακα. Σε μένα πχ ξέρω ότι θα κατέβει και θα δουλεύουν με λιγότερα μόρια και όχι με περισσότερα. Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν το σκέφτεσαι σωστά.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΡΥΔΑΜΕΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:12:23 μμ »
Θα έλεγα, Dume, να κάνεις υπομονή μέχρι να βγουν οι νέοι πίνακες...κάτι μου λέει ότι δε θα έχεις πρόβλημα και θα δουλέψεις νωρίς... έτσι θα πάρεις και εσύ τη σειρά σου...

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους: οι διορισμοί είναι η λύση και όχι το ανακάτεμα της τράπουλας εκ νέου με διαγωνισμό...
με τα νεύρα μας παίζουν οι πολιτικοί... έχουν κάνει τους δήμους και τα υπουργεία μαγαζάκια τους και σκίζουν εμάς τους εκπαιδευτικούς, επειδή δεν μπορούν να κάνουν τα σχολεία μαγαζάκια τους... κρατήστε το αυτό...

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:12:26 μμ »
Δεν είμαι ΠΕ02. Επίσης, έχω 2 μεταπτυχιακά - από εκείνα τα παλιά, τα δύσκολα, με τις εξετάσεις εισαγωγής - κατατεθειμένα στους πίνακες...

Τα 53 μόρια εισόδου στους τρέχοντες πίνακες θα γίνουν τουλάχιστον 70 στους επόμενους. Άρα κανείς δίχως προϋπηρεσία δεν θα τα πιάνει, παρά μόνο αν έχει διδακτορικό.
Τα στατιστικά προσλήψεων είναι εδώ.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RWHEJ9o6AGUjwglLcjnZ8I1lVp-SY52F/edit?usp=drivesdk&ouid=106815997988907929098&rtpof=true&sd=true

Αν δεν δουλεύεις με δύο μεταπτυχιακά, πρέπει να είσαι σε τρομερά κορεσμένο κλάδο.

Όσο για το ότι η βάση θα πει από τα 53 στα 70 μόρια, κάνεις λογικό σφάλμα
Κάποιοι θα διοριστούν φέτος και του χρόνου, και κάποιοι μπορεί να παρατήσουν την αναπλήρωση, γιατί του χρόνου τα κενά θα είναι στα νησιά.
Μπορεί να πέσει πιο κάτω από 53 η αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:14:32 μμ »
Να διεκδικήσουμε πχ την πρόσληψη 35.000 φιλολόγων;

Ή από του χρόνου 40.000, γιατί τόσοι θα είναι;

Ή για να μην λέω όλο για ΠΕ02 (που το λέω, γιατί θεωρώ πως αποτελούν την πιο μαζική και κραυγαλέα απόδειξη της δυσλειτουργίας του προσοντολογίου), να διεκδικήσουμε το διορισμό 200.000 εκπαιδευτικών;

Είναι εφικτό;

Ή και με άλλη διατύπωση, αποτελεί αυτό το νούμερο όντως κοινωνική ανάγκη;

Εγώ θα πω το εξής, γιατί φαίνεται ότι το ξεχνάμε.

Οι επιτυχόντες ΠΕ02 του 2008, ακόμα και οι υψηλόβαθμοι, ΔΕΝ μπόρεσαν να δουλέψουν ως αναπληρωτές, γιατί τα μόρια που πήραν από το διαγωνισμό δεν έφταναν τότε για αναπλήρωση. Οι χαμηλόβαθμοι και όσοι δεν είχαν επιτυχίες ούτε να το ονειρευτούν. Χρειαζόταν αθροιστικά μόρια από 2 συνεχόμενους ΑΣΕΠ για να ξεκινήσεις αναπλήρωση. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, αυτή τη στιγμή για τους ΠΕ02 είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Ξέρεις γιατί; Είναι περισσότερες οι θέσεις, τόσο διορισμών όσο και αναπλήρωσης. Σε άλλους κλάδους είναι πολύ καλύτερα, σε άλλους κλάδους είναι πολύ χειρότερα, ειδικά σε κλάδους που δεν έχουν ως κύριο στόχο την εκπαίδευση.

Και για να πω τα ίδια άλλη μια φορά, το σημαντικό είναι να γίνονται διορισμοί και μάλιστα πολλοί. Οτιδήποτε άλλο, θα δημιουργεί στρεβλώσεις.



Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:18:39 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με  elranna ότι η μόνη λύση είναι μαζικοί μόνιμοι διορισμοί. Έτσι ξεφρακαρουν πίνακες.
Όπως σωστό είναι αυτό που περιγράφεις anpapath86.
Dume, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Και ακόμα και αν ανησυχείς, η λύση δεν είναι στο γραπτό διαγωνισμό αλλά στους μαζικούς μόνιμους διορισμούς.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τους ζητάνε ανεξάρτητα αν οι διορισμοι αφορούν όσους είναι ψηλά στον πίνακα και όχι απαραίτητα για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 22, 2022, 02:31:22 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με  elranna ότι η μόνη λύση είναι μαζικοί μόνιμοι διορισμοί. Έτσι ξεφρακαρουν πίνακες.
Όπως σωστό είναι αυτό που περιγράφεις anpapath86.
Dume, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Και ακόμα και αν ανησυχείς, η λύση δεν είναι στο γραπτό διαγωνισμό αλλά στους μαζικούς μόνιμους διορισμούς.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τους ζητάνε ανεξάρτητα αν οι διορισμοι αφορούν όσους είναι ψηλά στον πίνακα και όχι απαραίτητα για εμάς.
διορισμοί  κάθε χρόνο και μείωση ωραρίου
είναι τα ελάχιστα

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #754 στις: Ιούλιος 22, 2022, 03:11:18 μμ »
Τα στατιστικά προσλήψεων είναι εδώ.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RWHEJ9o6AGUjwglLcjnZ8I1lVp-SY52F/edit?usp=drivesdk&ouid=106815997988907929098&rtpof=true&sd=true

Αν δεν δουλεύεις με δύο μεταπτυχιακά, πρέπει να είσαι σε τρομερά κορεσμένο κλάδο.

Όσο για το ότι η βάση θα πει από τα 53 στα 70 μόρια, κάνεις λογικό σφάλμα
Κάποιοι θα διοριστούν φέτος και του χρόνου, και κάποιοι μπορεί να παρατήσουν την αναπλήρωση, γιατί του χρόνου τα κενά θα είναι στα νησιά.
Μπορεί να πέσει πιο κάτω από 53 η αναπλήρωση.

Ναι, όντως, είμαι σε εσχάτως πολύ κορεσμένο κλάδο. Δεν θεωρώ πως θα πέσει κάτω από 53 η αναπλήρωση, αντιθέτως. Η εκτίμησή μου είναι πως θα κατατεθούν αδιανόητα πολλά τυπικά προσόντα στους επόμενους πίνακες και όλες οι "βάσεις" θα εκτιναχθούν.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #755 στις: Ιούλιος 22, 2022, 03:15:09 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με  elranna ότι η μόνη λύση είναι μαζικοί μόνιμοι διορισμοί. Έτσι ξεφρακαρουν πίνακες.
Όπως σωστό είναι αυτό που περιγράφεις anpapath86.
Dume, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Και ακόμα και αν ανησυχείς, η λύση δεν είναι στο γραπτό διαγωνισμό αλλά στους μαζικούς μόνιμους διορισμούς.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τους ζητάνε ανεξάρτητα αν οι διορισμοι αφορούν όσους είναι ψηλά στον πίνακα και όχι απαραίτητα για εμάς.

Σε τελική ανάλυση, φυσικά και συμφωνώ και εγώ με αυτό το αίτημα. Ούτως ή άλλως στόχος είναι η ποιοτική εκπαίδευση και η εκπαίδευση πρωτίστως ως δημιουργία. Και αυτό δεν γίνεται ούτε δίχως μόνιμους εκπαιδευτικούς ούτε με τις διαρκείς συγχωνεύσεις τμημάτων.

ΩΣΤΟΣΟ, τα παραπάνω δυστυχώς είναι ένα ευχολόγιο και τίποτε παραπάνω.

Είναι ένα ευχολόγιο έως ότου αλλάξει η οικονομική κατάσταση της χώρας ή έως να αρθρώσουν αιτήματα οι εκπαιδευτικοί ως συγκροτημένος φορέας διεκδίκησης...

...έως ότου δηλαδή περάσουν μερικές δεκαετίες...

Μέχρι τότε λοιπόν θα δεχόμαστε κανένας νέος απόφοιτος να μην μπορεί να μπει στην τάξη
ή πολλοί να χάνουν τη θέση τους στην τάξη επειδή κάποιος έξυπνος βρήκε μεσάζοντες για σπουδές στη Βουλγαρία;
 

ΥΓ. Όσο ισχύει το προσοντολόγιο, δηλαδή το μεγαλύτερο διαίρει και βασίλευε που έχει υπάρξει ποτέ στην εκπαίδευση, μην περιμένει κανείς την οποιαδήποτε συλλογική διεκδίκηση από τους εκπαιδευτικούς.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2022, 03:18:57 μμ από Dume »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.