*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 137198 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #938 στις: Ιούλιος 31, 2022, 08:16:35 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:16 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #939 στις: Ιούλιος 31, 2022, 09:52:29 μμ »
Στο χωριό μου πάντως, αυτό το λέμε "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι".

Θα θεωρούσα ισχυρότερο επιχείρημα/αίτημα τη θέσπιση σαφών και μετρήσιμων κανόνων αξιολόγησης των "προσόντων", και φυσικά ανάκληση/κατάργηση των κατάπτυστων ρυθμίσεων που έχουν έρθει κατά καιρούς για ισοπεδωτικού χαρακτήρα ισοτιμήσεις και αντιστοιχίσεις πιστοποιητικών ακόμα και από κωλέγια για την είσοδο στη δημόσια εκπαίδευση.

Αλλά επειδή αυτά προφανώς είναι από την "ελεύθερη αγορά", κάνει "τζιζ" ιδεολογικά (βλέπε: ιδεοληπτικά) και δεν τολμάει να το αγγίξει κανείς για να μην τον πουν "οπισθοδρομικό". Το γεγονός ότι ο ΔΟΑΤΑΠ/ΔΙΚΑΤΣΑ έχει ξεδοντιαστεί και μετατραπεί σε παλλακίδα των παντοειδών "ιδρυμάτων", δεν απασχολεί κανέναν σοβαρά.

Η αξιολόγηση των «προσόντων» είναι θέμα ΔΟΑΤΑΠ. Και είναι σοβαρό θέμα που δεν αφορά μόνο τον διορισμό αλλά και μελλοντικά τις θέσεις στελεχών ή ίσως κάποια αξιολόγηση, και φυσικά είναι και θέμα οικονομικό γιατί τα 12 χρόνια που χαρίζει δεν είναι αμελητέα.

Πέρα απ αυτό όμως, η εύκολη λύση να φεύγουν από το παιχνίδι οι διδάκτορες απασχολούμενοι στην εκπαίδευση, για να μην διεκδικούν κάτι στο παν/μιο, είναι ένα σοβαρό ζήτημα που επηρεάζει εν τελει και τους πτυχιούχους. Αν ένα παιδί θέλει να δουλέψει ήδη στα 22-23, που δεν έχει προλάβει να κάνει μεταπτυχιακό, πώς θα το κάνει, αν ακόμα και για πρόσληψη στην ενισχυτική ή ΑΜΩ στις ΖΕΠ θες διδακτορικό; Να τα καταργήσουμε τα πτυχία τότε. Να βάλουμε αντί πτυχιακής ένα σεμινάριο για ημιμονιμο μανικιούρ ή ανταυγειεσ μπαλαγιαζ, να πιστοποιούμε ότι το πτυχίο φιλολογίας δεν έχει καμία άλλη αξία πλην της κορνίζας.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 31, 2022, 10:04:14 μμ »
Για αυτόν τον λόγο ίσως προαλείφεται γραπτός διαγωνισμός που θα φρενάρει κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #941 στις: Ιούλιος 31, 2022, 11:17:35 μμ »
Αν ένα παιδί θέλει να δουλέψει ήδη στα 22-23, που δεν έχει προλάβει να κάνει μεταπτυχιακό, πώς θα το κάνει, αν ακόμα και για πρόσληψη στην ενισχυτική ή ΑΜΩ στις ΖΕΠ θες διδακτορικό; Να τα καταργήσουμε τα πτυχία τότε.

Από τη μία, ολόκληρο τον (αδιόριστο) "καθηγητικό κλάδο" τον πιάνει κοπετός ακριβώς επειδή περνάνε τα χρόνια με αδιοριστία και υποαπασχόληση και θεωρούν, δικαίως ή αδίκως, ότι "προηγούνται" έναντι των νεοτέρων αποφοίτων με αποκλειστικά το ηλικιακό τους κριτήριο, και από την άλλη αναρωτιόμαστε τι αξία θα έχει ένα "απλό" πτυχίο για έναν φρέσκο απόφοιτο. Μόνο εγώ διακρίνω μια αντίφαση στα παραπάνω; Μήπως τελικά πρέπει να επανέλθουμε στο πρωταρχικό ερώτημα που έθεσα κάποιες σελίδες πιο πίσω; Με τι κριτήρια επιλέγουν σήμερα οι χιλιάδες εισακτέοι ετησίως τα τμήματα φιλολογίας (αφού αυτή την ειδικότητα αναφέρατε); Γιατί δεν λαμβάνουν υπ' όψη ότι το διδακτικό σκέλος, του συγκεκριμένου κλάδου, ως απασχόληση είναι κορεσμένο τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης; Ήρεμα ρωτάω. (Και με ειλικρινές ενδιαφέρον.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 11:22:55 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:16 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #942 στις: Αύγουστος 01, 2022, 08:36:25 πμ »
Κατανοητό αυτό που λες, και είναι πολύ πιθανό πολλοί να σπουδάζουν απλώς επειδή τους άρεσε και κάτι έπρεπε να σπουδάσουν και στην καλύτερη ελπίζουν σε ένα ιδιαίτερο για χαρτζιλίκι. Αυτό όμως δεν είναι λόγος για να μην θελουμε μελλοντικά ένα σύστημα που να δίνει ευκαιρίες σε όλους. Δεν είναι το θέμα μόνο πώς θα διοριστεί τώρα όποιος έχει προϋπγρεσια, το θέμα είναι ένα σύστημα με ίσες ευκαιρίες στο μέλλον.

Για μένα που ήμουν σε φουρνιά που γνώριζε ότι υπάρχει διαγωνισμός, το πράγμα είναι απλό. Οι άριστοι-πολύ καλοί συμφοιτητές μου που ήθελαν να γράψουν, έγραψαν και διορίστηκαν. Τόσο απλα. Εγω δεν χρειάστηκε να διαβάσω πολλά για το γνωστικό, εκτός από την ιστορία. Κάποια κομμάτια της γραμματολογίες που δεν είχα κάνει στη σχολή γιατί δεν ήταν στην κατεύθυνσή μου και ένα φρεσκάρισμα τα παιδαγωγικά. Είχα πρόσφατες και τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού που είχα διαβάσει παρα πολύ, αλλά όπως και να χει, για έναν φρέσκο απόφοιτο με καλό υπόβαθρο, δεν είναι τίποτα ο διαγωνισμός.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #943 στις: Αύγουστος 01, 2022, 10:18:09 πμ »
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΣΤΑΧΥΟΛΟΓΗΣΗ


(ό,τι ακολουθεί είναι απλώς ενδεικτικό, υπάρχουν δεκάδες τέτοιες δημοσιεύσεις)





Δε μου κάνουν αίσθηση πλέον, μετά από 21 έτη υπηρεσίας στην εκπαίδευση.
Χωρίς να θέλω να προσβάλω το ακαδημαϊκό επίπεδο των ΑΕΙ της γείτονος χώρας, όπως και των άλλων βαλκανικών χωρών, η κατάσταση αυτή δεν απείχε και πολύ από τις πληρωμένες ακαδημίες της Πρίστινα επί ενωμένης Γιουγκοσλαβίας, όταν με ένα άρθρο κι ένα νόμο του..ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ, προσελήφθησαν αναπληρωτές δάσκαλοι στα τέλη των 80's, παρακάμπτοντας αρκετούς αναπληρωτές (όποιος γνωρίζει παλιούς συναδέλφους της α/βθμιας, σίγουρα έχουν να αφηγηθούν τέτοια περιστατικά>) στην κατά τ' άλλα διαφανέστατη επετηρίδα.
Δυστυχώς θα υπάρχουν πάντα παραθυράκια, τι παραθυράκια δηλαδή, μπαλκονόπορτες με θέα στο σύστημα κι εμείς θα είμαστε ουσιαστικά οι outsiders της υπόθεσης.
Οι σταυροκοποιούντες εννοώ.


















Αγαπητοί συνάδελφοι, καμαρώστε το προσοντολόγιο - και μαζί, τον αυτοεξευτελισμό μας ως εκπαιδευτικών...

Μεσάζοντες, μεταπτυχιακά και διδακτορικά με τη σέσουλα, με κόστος πεντοχίλιαρα και δεκαχίλιαρα ευρώ.

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η λυσσαλέα άρνηση για την επαναφορά του γραπτού διαγωνισμού. Ένα σωρό κόσμος από ό,τι φαίνεται βγάζει το ψωμάκι του με το κατ' όνομα "προσοντολόγιο"...

Τα παραπάνω, τα οποία είναι μόνο ένα μικρό κομματάκι του παγόβουνου, αποτελούν την πλήρη καταστρατήγηση της αξιοκρατίας και της ισότητας στους πίνακες.

Είναι επίσης η πλήρης υποτίμηση όσων από εμάς κόπιασαν πραγματικά για τις σπουδές μας.

Αναρωτιέμαι αν το υπουργείο έχει εικόνα για τα παραπάνω... Και αν έχει, τι σκοπεύει να κάνει...


Δ μου κάνει πλέον έκπληξη. Μέσα σε είκοσι και πλέον έτη υπηρεσίας στην εκπαίδευση, έχουν δει τα μάτια μου τέρατα..
Δεν είναι πολύ μακριά η εποχή όπου, με αγορασμένο πτυχίο ενός έτους από την Πρίστινα της πρώην Γιουγκοσλαβίας, έμπαινε αναπληρωτής δάσκαλος  στην - κατά τ' άλλα- διαφανέστατη επετηρίδα, χωρίς ΔΟΑΤΑΠ (τότε ΔΙΚΑΤΣΑ), παρακάμπτοντας αναπληρωτές αποφοίτους ημεδαπών σχολών. Αυτό είχε γίνει με ένα άρθρο κι ένα νόμο, επί..ορθοδόξου ΠΑΣΟΚ, στα τέλη των όχι και τόσο αθώων 80's, όπως αποδείχτηκαν.
Δυστυχώς εμείς, εσύ και πολλοί άλλοι, με τον τίτλο του outsider θα μείνουμε, οι μπαλκονόπορτες του νόμου έχουν θέα βασικά για τους καταφερτζήδες.
Καλό μήνα και συγνώμη για την πρωινή σκωπτική μου διάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2022, 10:33:08 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #944 στις: Αύγουστος 01, 2022, 10:28:55 πμ »
Δε μου κάνει πλέον έκπληξη. Μέσα σε είκοσι και πλέον έτη υπηρεσίας στην εκπαίδευση, έχουν δει τα μάτια μου τέρατα..
Δεν είναι πολύ μακριά η εποχή όπου, με αγορασμένο πτυχίο ενός έτους από την Πρίστινα της πρώην Γιουγκοσλαβίας, έμπαινε αναπληρωτής δάσκαλος  στην - κατά τ' άλλα- διαφανέστατη επετηρίδα, χωρίς ΔΟΑΤΑΠ (τότε ΔΙΚΑΤΣΑ), παρακάμπτοντας αναπληρωτές αποφοίτους ημεδαπών σχολών. Αυτό είχε γίνει με ένα άρθρο κι ένα νόμο, επί..ορθοδόξου ΠΑΣΟΚ, στα τέλη των όχι και τόσο αθώων 80's, όπως αποδείχτηκαν.
Δυστυχώς εμείς, εσύ και πολλοί άλλοι, με τον τίτλο του outsider θα μείνουμε, οι μπαλκονόπορτες του νόμου έχουν και θέα..
Καλό μήνα και συγνώμη για την πρωινή σκωπτική μου διάθεση.

Ααααχ, τι μνήμες ξυπνάτε τώρα... θυμήθηκα την περίπτωση παιδιού ενός φίλου τού πατέρα μου. Πρέπει να έφυγε για το εν λόγω "πτυχίο" γύρω στο '84, και λίγο πριν τις εκλογές του "βρώμικου '89" είχε κιόλας διοριστεί. Μόνιμος φυσικά. Τώρα παίζει να διαβάζει κιόλας τα μηνύματα αυτά, απολαμβάνοντας τη συνταξάρα. Αυτός ήταν ο Ανδρέας, κυρίες και κύριοι, έβγαλε το μέσο Έλληνα από την περιθωριοποίηση και τη σκληρή αγροτική εργασία!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2022, 10:32:08 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #945 στις: Αύγουστος 01, 2022, 03:07:31 μμ »
Ζήσαμε την μικροπολιτική λογική του Ανδρέα όταν καταπατήθηκε το Α.Σ.Ε.Π. προς χάριν της πελατείας των προυπηρεσιούχων άνευ γραπτού:ναι μεν είχαν άδικο συνταγματικό αλλά ήταν περισσότεροι από τα πολύ λιγότερα συνταγματικά κορόιδα.Οπότε;<<Κέρδισε>> το άδικο που είχε ο όχλος και θα τους έδινε περισσότερες ψήφους.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #946 στις: Αύγουστος 01, 2022, 03:11:30 μμ »
Ζήσαμε την μικροπολιτική λογική του Ανδρέα όταν καταπατήθηκε το Α.Σ.Ε.Π. προς χάριν της πελατείας των προυπηρεσιούχων άνευ γραπτού:ναι μεν είχαν άδικο συνταγματικό αλλά ήταν περισσότεροι από τα πολύ λιγότερα συνταγματικά κορόιδα.Οπότε;<<Κέρδισε>> το άδικο που είχε ο όχλος και θα τους έδινε περισσότερες ψήφους.

Τότε δεν υπήρχε πια Ανδρέας, αλλά το πνεύμα του ζούσε, αυτό τους οδηγούσε!

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #947 στις: Αύγουστος 01, 2022, 03:17:13 μμ »
Όχι μόνο τους οδηγούσε τους έδωσε και αναπλήρωση και μονιμότητα κιόλας!Κάτι σαν τις…συντάξεις εθνικής αντίστασης που πήρε ο καθένας!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2892
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #948 στις: Αύγουστος 01, 2022, 04:08:39 μμ »
Προσωπικά έχω μιαν αγάπη στον Αντρέα. Πολλοί ωφελήθηκαν (διορίστηκαν) απ' εκείνον και τον καταριούνται σήμερα. Αχάριστοι ως ευεργετηθέντες. Είχε μιαν αυθεντική λαϊκότητα ως ηγέτης η οποία όμως εκφυλίστηκε σε λαϊκισμό. Κρίμας. Παραδομένος στα πάθη του.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #950 στις: Αύγουστος 01, 2022, 05:18:46 μμ »
κατάντια!!  επιβεβαιωνομαστε..

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #951 στις: Αύγουστος 01, 2022, 05:49:45 μμ »
κατάντια!!  επιβεβαιωνομαστε..

Ποια είναι η κατάντια; Ότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άνεργοι που κάνουν απελπισμένοι αιτήσεις σε προκηρύξεις με μοριοδοτηση, στις οποίες δεν έχουν de facto ελπίδες, ακριβώς επειδή είναι με μοριοδοτηση;

Σε τι επιβεβαιώνεστε;

Αντιθέτως, νομίζω επιβεβαιωνόμαστε εμείς. Όταν υπάρχουν εδώ και χρόνια τόσες χιλιαδες υποψηφίων για τόσες λίγες θέσεις, μόνο οι γραπτοί διαγωνισμοί είναι δίκαιος τρόπος επιλογής.

ΥΓ. Μετά το μπάχαλο με τους σημερινούς πίνακες της ειδικής και τους χιλιάδες που κατέθεσαν μεταπτυχιακά, νομίζω πως τα αδιέξοδα του προσοντολογίου θα οδηγήσουν μια ώρα αρχύτερα στο γραπτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2022, 05:52:10 μμ από Dume »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159950
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.