*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 220491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 09:46:27 μμ »
να ρωτήσω κι εγώ...αν ο διευθυντής δε μου επιτρέψει να φύγω, ή αν δεν βρεθεί άτομο να με αντικαταστήσει, τι γίνεται??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος efffiiiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 09:52:27 μμ »
να ρωτήσω κι εγώ...αν ο διευθυντής δε μου επιτρέψει να φύγω, ή αν δεν βρεθεί άτομο να με αντικαταστήσει, τι γίνεται??
να πάρεις αναρωτική άδεια...μην παιδευεσαι.ακόμη δεν ξέρεις αν μπορεις να φύγεις?

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 09:54:08 μμ »
να ρωτήσω κι εγώ...αν ο διευθυντής δε μου επιτρέψει να φύγω, ή αν δεν βρεθεί άτομο να με αντικαταστήσει, τι γίνεται??
να πάρεις αναρωτική άδεια...μην παιδευεσαι.ακόμη δεν ξέρεις αν μπορεις να φύγεις?

ναι...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 03:14:10 μμ »
Να μη βρεθεί άτομο να σε αντικαταστήσει είναι αδύνατο.Λογικά θα στείλουν κάποιον άλλο ή θα πάρουν αναπληρωτή.Αλήθεια δεν ήρθε στο νομό σου κανένας με την ειδικότητά σου με τις αποσπάσεις:
Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το διεευθυντή σου να μιλήσεις με τον προϊστάμενο προσωπικά ώστε να σε ενημερώσει πότε μπορείς να φύγεις.Αλλωστε ο προϊστάμενος μπορεί να πει στο διευθυντή σου να σε αφήσει να φύγεις ή να καλύψει κάπως το κενό που αφήνεις ώστε να φύγεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 08:57:54 μμ »
σε ευχαριστώ vama! λύθηκε το θέμα, να σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος antrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 09:40:43 μμ »
ok ewatt ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! εγώ είμαι μόνιμη και κοιτούσαμε εδώ τί έλεγε και μόλις είδαμε αυτό για γονείς με πρόβλημα είπε να σας ρωτήσω γιατί δεν είχαμε ιδέα.. γιατί η ίδια δεν είναι πάνω πάνω στον πίνακα όπως είναι ι ειδικές κατηγορίες και λέγαμε μήπως έγινε κάποιο λάθος. οκ ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #342 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 11:50:08 μμ »
Καλησπέρα. Μια ερώτηση και από εμένα. Οι νεοδιόριστοι και σύζυγοι στρατιωτικών, από όσα διάβασα (και από περιπτώσεις γνωστών μου) κατάλαβα ότι δικαιούνται απόσπαση. Θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης ή θεωρούνται και αυτοί ότι χρωστάνε την οργανική τους; Μπορούν να παίρνουν κάθε χρονιά απόσπαση; Για ποιο λόγο μπορεί να μην εγκριθεί τελικά η απόσπασή τους; (δεν την πήρα την απόσπαση φέτος, παίζει να είμαι η μόνη σύζυγος στρατιωτικού που δεν πήρε!).

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #343 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 12:38:35 μμ »
Καλησπέρα. Μια ερώτηση και από εμένα. Οι νεοδιόριστοι και σύζυγοι στρατιωτικών, από όσα διάβασα (και από περιπτώσεις γνωστών μου) κατάλαβα ότι δικαιούνται απόσπαση. Θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης ή θεωρούνται και αυτοί ότι χρωστάνε την οργανική τους; Μπορούν να παίρνουν κάθε χρονιά απόσπαση; Για ποιο λόγο μπορεί να μην εγκριθεί τελικά η απόσπασή τους; (δεν την πήρα την απόσπαση φέτος, παίζει να είμαι η μόνη σύζυγος στρατιωτικού που δεν πήρε!).

χρόνια πολλά σε όλους!!!!μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν πήρες απόσπαση..δεν ξεχρεώνεις την "οργανική" σου.τη χρωστάς.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #344 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 01:24:58 μμ »
Καλησπέρα. Μια ερώτηση και από εμένα. Οι νεοδιόριστοι και σύζυγοι στρατιωτικών, από όσα διάβασα (και από περιπτώσεις γνωστών μου) κατάλαβα ότι δικαιούνται απόσπαση. Θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης ή θεωρούνται και αυτοί ότι χρωστάνε την οργανική τους; Μπορούν να παίρνουν κάθε χρονιά απόσπαση; Για ποιο λόγο μπορεί να μην εγκριθεί τελικά η απόσπασή τους; (δεν την πήρα την απόσπαση φέτος, παίζει να είμαι η μόνη σύζυγος στρατιωτικού που δεν πήρε!).
orchid μιλάς για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ή σε φορέα; γιατί για το 2ο δεν ξέρω εάν ισχύει η διευκόλυνση.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #345 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 01:33:43 μμ »
Από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

//Χρόνια πολλά σε όλους! (καλά τα προβληματάκια μας, αλλά μην ξεχνιόμαστε!  ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2009, 01:35:45 μμ από orchid »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #346 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 08:38:55 μμ »
Και μια ακόμα ερώτηση. Φέτος είμαι με προσωρινή τοποθέτηση στο σχολείο (δηλαδή δεν έχω οργανική ακόμα), επειδή είμαι νεοδιόριστη. Αν καθίσω όλη τη χρονιά τελικά και δεν πάρω απόσπαση, τότε ξεχρεώνω την οργανική μου;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #347 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 01:00:15 πμ »
Και μια ακόμα ερώτηση. Φέτος είμαι με προσωρινή τοποθέτηση στο σχολείο (δηλαδή δεν έχω οργανική ακόμα), επειδή είμαι νεοδιόριστη. Αν καθίσω όλη τη χρονιά τελικά και δεν πάρω απόσπαση, τότε ξεχρεώνω την οργανική μου;

Ναι, τη ξεχρεώνεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #348 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 05:18:14 μμ »
Καλησπέρα σας!
Στον κλάδο ΠΕ19 επειδή άργησαν να βγουν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ καθυστέρησαν να πάρουν τους φετινούς νεοδιόριστους. Έτσι λόγω της ολιγωρίας του υπουργείου δεν έχουμε φέτος δικαίωμα για μετάθεση! Αυτό είναι το ένα. Το άλλο που θα ήθελα να μάθω είναι αν τελικά κάποιος καταφέρει να πάρει απόσπαση για του χρόνου, θα θεωρείται ότι χρωστάει ακόμα την οργανική του στην περιοχή που παρουσιάστηκε ως νεοδιόριστος?(δεδομένου ότι δεν έχουμε κατοχυρώσει φέτος δικαίωμα για μετάθεση)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ποιοι παίρνουν τις αποφάσεις για τις αποσπάσεις? Είναι τοπικό το θέμα (προϊστάμενος δευτεροβάθμιας, αιρετοι κτλ...) ή γίνεται πιο κεντρικά από το υπουργείο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #349 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 07:33:18 μμ »
Αφου φετος δεν κατοχυρωσες δικαιωμα μεταθεσης, τοτε λογικα συνεπεται οτι ουτε και του χρονου θα εχεις αυτο το δικαιωμα, εφοσον αποσπαστεις σε ΠΥΣΔΕ (δε θα εχεις υπηρετησει ενα ετος στην περιοχη διορισμου σου).

Την ευθυνη για την εξεταση και την ικανοποιηση των αιτησεων αποσπασης την εχει κεντρικα το ΚΥΣΔΕ (Κεντρικο Υπηρεσιακο Συμβουλιο Δ/θμιας Εκπ/σης) που συγκαλειται στο Υπουργειο, τουλαχιστον με βαση τα τρεχοντα δεδομενα, καθοτι επικειται αναθεωρηση του πλαισιου των αποσπασεων (αν και θεωρω οτι αυτη η αρμοδιοτητα θα παραμεινει στο ΚΥΣΔΕ, ενω πιθανον ρολο να διαδραματισουν εφεξης και οι Δ/ντες Δ.Ε. οι οποιοι θα συναινουν στην αποσπαση του εκπαιδευτικου, εφοσον υπαρχει αντικαταστατης).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 732
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 607
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.