*

Αποστολέας Θέμα: Β΄ Φάση Φυσικών  (Αναγνώστηκε 97950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:35:55 πμ »
Συμφωνα με τον Σταθια (συνομιλια που εγινε νωριτερα και μου μεταφερθηκε) τα κενα που εχει το υπουργειο μεχρι σημερα το πρωι, ειναι 103 για ολοκληρο τον κλαδο ΠΕ04. Ας ελπισουμε οτι τις επομενες μερες θα μαζευτουν μερικα ακομα, καθως η προθεση τους ειναι να βγει η Β' φαση την Παρασκευη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:47:10 πμ »
δηλαδη παιδια υπάρχει ενημερωση ως την παρασκευη?!?!? μακαρι...
ακουσα τον Κατσικα χτες στον ΣΚΑΙ και ελεγε κατι για 3ο δεκαημερο του ΣΕπτεμβριοιυ για β φαση...
τι πληροφορηση εχετε??

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 01:28:26 μμ »
Αν είναι να καλέσουν μόνο ΑΚΩ, ας αργήσει και λίγο η Β' φάση, για να είναι, όσο το δυνατό, περισσότεροι. Αν αρχίσουν από τώρα να καλούν ανακατεμένα, ας το κάνουν όποτε θέλουν...

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 01:40:54 μμ »
απο πληροφοριες οσο και αν σας στεναχωρω..σας λεω οτι η επομενη φαση θα βγει την αλλη εβδομαδα προς τα τελη..
ακομα δεν ξερουν κενα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:57:57 μμ »
απο πληροφοριες οσο και αν σας στεναχωρω..σας λεω οτι η επομενη φαση θα βγει την αλλη εβδομαδα προς τα τελη..
ακομα δεν ξερουν κενα!

Κενά υπάρχουν... Που είναι τα κενά;;;;; ;D ;D ;D ;D :'(

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 08:00:58 μμ »
καλησπερα παιδια. μηπως ξερετε πως παιρνουν αναπληρωτες΄? πρωτα παιρνουν ακω μεχρις ενος σημειου και μετα απο εκει και περα μόνο αμω ανεξάρτητα πως τα έβαλες?
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 08:03:04 μμ »
 πιστευω με τις συνταξειοδοτησεις θα έχει πολλα κενα αμω ( οι ωρες που έιχαν ήταν το πολυ 16)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 08:38:44 μμ »
ακριβως το ιδιο.η φυσικη του γυμνασιου ειναι πιο ευκολη απο τη γεωγραφια απο περσι που αλλαξαν τα βιβλια!.
Μάλλον το αντίθετο εκτός αν αντιμετωπίζει κανείς το μάθημα της Φυσικής ως "εικόνες" και "λογάκια"
http://www.youtube.com/watch?v=AEIn3T6nDAo

Υ.Γ Δεν θέλω να σχολιάσω τα βιβλία της Φυσικής Γυμνασίου...πάνε από το κακό στο χειρότερο  >:(

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:50:05 μμ »
ακριβως το ιδιο.η φυσικη του γυμνασιου ειναι πιο ευκολη απο τη γεωγραφια απο περσι που αλλαξαν τα βιβλια!.
Μάλλον το αντίθετο εκτός αν αντιμετωπίζει κανείς το μάθημα της Φυσικής ως "εικόνες" και "λογάκια"
http://www.youtube.com/watch?v=AEIn3T6nDAo

Υ.Γ Δεν θέλω να σχολιάσω τα βιβλία της Φυσικής Γυμνασίου...πάνε από το κακό στο χειρότερο  >:(


Και της χημείας και τη βιολογίας.. ενώ έχουν θετικά σημεία, το όλο στυλ παρουσίασης είναι λες και απευθύνεται σε νήπια μερικές φορές. Και πολλά χρώματα και άχρηστες εικόνες εκεί που δεν πρέπει.
Είναι σαν αυτό που έλεγε ο Feynman, ότι όταν ήταν κρίτης σχολικών βιβλίων φυσικής, αυτός τα διάβαζε αναλυτικά για να εντοπίσει λάθη και παραλείψεις, ενώ άλλοι.. τα κρίνανε από το εξώφυλλο: ωραίο εξώφυλλο - άριστη βαθμολογία. Κάπως έτσι ίσως πέρασαν ορισμένα βιβλία κι εδώ (μην ξεχνάμε ότι γίνεται διαγωνισμός στα βιβλία!)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:24:02 μμ »
μην ξεχνάμε ότι γίνεται διαγωνισμός στα βιβλία!

Ελπίζω όχι μειοδοτικός  ;) ...αρκετές εκπτώσεις γίνονται στο χώρο της Παιδείας >:(
αν και η καλύτερη λύση θα ήταν το πολλαπλό βιβλίο όπου αφού επιλεγούν τα κατάλληλα βιβλία να υπάρχει και
το στάδιο της επιλογής/κρίσης του εκπαιδευτικού που θα τα διδάξει.  Είχε ξαναγίνει πιο παλιά αλλά πρόχειρα
και βιαστικά ... μέχρι που αποσύρθηκε.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:30:43 μμ »
β φαση στο τελος της αλλης βδομαδας

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:48:52 πμ »
με βαση αυτα που ακουω απο τους μαθητες μου πρεπει να υπαρχουν κενα αρκετα, αφου οι τοποθετησεις της α φασης πρεπει να εχουν γινει και μου λενε οτι λειπουν οχι μονο φυσικοι, αλλα πολλες ειδικοτητες, αλλωστε το προγραμμα τους εχει 4ωρα και 5αωρα, οπως ακριβως του ελεγα του σταθια οτι θα γινει και μου ελεγε αποκλειεται, ασε για τις δηλωσεις της διαμαντοπουλου, χρονια τωρα καθε σεπτεμβρη ο καθε υπ. παιδειας βγαινει και λεει ολα καλα, αλλα το τι γινεται στα σχολεια ειναι αλλη υποθεση,με αποκορυφωμα τη φετεινη διαλυση
αν βγαλουν τη β φαση οπως λενε στο τελος της αλλης βδομαδας, τοτε μεσα οκτωβρη θα αρχισουν οι αμω και αρχες νοεμβρη (μετα την 28η δηλαδη) εκτιμω οτι θα ξαναπαρουν αμω, αφου μιλανε για λιγες(3-4) και μεγαλες φασεις
τα κενα ομως που θα βγουν π.χ. απο ασθενειες εγκυμοσυνες,.... μετα πως θα τα καλυψουν; με ωρομισθιους παντως αποκλειεται αφου εχουν οριο 4 ωρων, παλι αμω δε θα καλεσουν; καλα δεν ξερουν τι τους γινεται..

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:22:52 πμ »
Αχ, τα ίδια ερωτήματα κάθε μέρα... Πόσους θα πάρουν, πού θα πάρουν και τελικά θα είμαι μέσα; Είμαι κρεμασμένη εδώ και μια εβδομάδα στον πίνακα αναπληρωτών και περιμένω τη Β' φάση... Ενώ αρχικά δεν είχα καμία ελπίδα (στην ειδικότητά μου έπαιρναν γύρω στα 85 άτομα κάθε χρόνο) κάλεσαν μέχρι και τη θέση 111! Τι να πώ τώρα; Πριν δύο χρόνια ξαναπέρασα τα ίδια ακριβώς!!!! Ήμουν στην 88η θέση και κάλεσαν μέχρι την 87η!!!!! Δεν κοιμάμαι, είμαι πήγαινε - έλα στον υπολογιστή δεν μπορώ να αποδώσω στη δουλειά μου και έχω διαρκές άγχος και αγωνία... Πότε επιτέλους θα βγούν; Καλό κουράγιο παιδιά... Και σε όσους είναι σε αντίστοιχη θέση με μένα εύχομαι ολόψυχα να τους πάρουν!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:24:49 πμ »
Ο νόμος 3848 πάντως εφαρμόζεται επιλεκτικά. Θα έπρεπε βάσει αυτού να υπάρχει κενό 16 ωρών και πάνω σε μια σχολική μονάδα για να κληθεί ακω. Βλέπουμε όμως από τις τοποθετήσεις ΔΔΕ (πχ Ιωαννίνων) ότι ακω τοποθετήθηκαν σε σχολεία με λιγότερες από 16 ώρες και συμπληρώνουν ωράριο και σε άλλα σχολεία. Το ίδιο έγινε και με τις ειδικότητες για τα 800 δημοτικά σχολεία (τη βιτρίνα του υπδβμθ) γιατί στα υπόλοιπα δημοτικά δεν κουνιέται φύλλο. Χαρακτηριστικό των ημερών είναι κάτι προφορικές εντολές προισταμένων που λένε βυθίστε το το ολοήμερο. Διευθύντρια δημοτικού βγήκε στην προσευχή και δήλωσε ότι στο ολοήμερο δεν δικαιούνται να εγγραφούν μαθητές της Ε και Στ τάξης!
Για να επανέλθω όμως, πρέπει να ασκηθεί πίεση ώστε τα κενά να αθροίζονται στη Διευθυνση και να καλούνται αναπληρωτές πλήρους ωραρίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.