*

Αποστολέας Θέμα: Β΄ Φάση Φυσικών  (Αναγνώστηκε 97739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:29:46 πμ »
η κατάσταση είναι κουλουβάχατα......
τα πυσδε συνεδριάζουν κάθε μέρα και μετακινούν απο δω και 'κει τους αναπληρωτές.......
πρέπει πρώτα να συμπληρώσουν ωράριο οι μόνιμοι και μετά οι αναπληρωτές......
μπάχαλο η κατάσταση!!!!
φοβάμαι πως οι διορισμοί του χρόνου θα είναι μηδαμινοί!!! :( :( :( :( :( :( :(
το μεταβατικό στάδιο διετίας, ήταν καλά μελετημένο από το υπουργείο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:06 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:49:53 πμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9468

με 4 μαθήματα στην α λυκείου.......δεν μας προϊδεάζει για μηδενικούς διορισμούς;
αφού είναι πλέον ξεκάθαρο.....

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:56:47 πμ »
Έγώ κατάλαβα στην α Λυκείου κανονικά, από Β με διπλάσιες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:01:50 μμ »
Αχ, τα ίδια ερωτήματα κάθε μέρα... Πόσους θα πάρουν, πού θα πάρουν και τελικά θα είμαι μέσα; Είμαι κρεμασμένη εδώ και μια εβδομάδα στον πίνακα αναπληρωτών και περιμένω τη Β' φάση... Ενώ αρχικά δεν είχα καμία ελπίδα (στην ειδικότητά μου έπαιρναν γύρω στα 85 άτομα κάθε χρόνο) κάλεσαν μέχρι και τη θέση 111! Τι να πώ τώρα; Πριν δύο χρόνια ξαναπέρασα τα ίδια ακριβώς!!!! Ήμουν στην 88η θέση και κάλεσαν μέχρι την 87η!!!!! Δεν κοιμάμαι, είμαι πήγαινε - έλα στον υπολογιστή δεν μπορώ να αποδώσω στη δουλειά μου και έχω διαρκές άγχος και αγωνία... Πότε επιτέλους θα βγούν; Καλό κουράγιο παιδιά... Και σε όσους είναι σε αντίστοιχη θέση με μένα εύχομαι ολόψυχα να τους πάρουν!

Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε πια, αφού η προυπηρεσία δεν μετράει καθοριστικά για τον μόνιμο διορισμό!
Θέση αναπληρωτή είναι, δεν είναι μόνιμος διορισμός!
Μπορεί, αν καλέσουν κάποιον και πάει αναπληρωτής εκτός περιοχής του, να χάσει κάποιες άλλες ευκαιρίες, που του δίνονται στον τόπο του...
Μια θέση συμβασιούχου, χωρίς προοπτική είναι... Ηρέμησε. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:06 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:47:38 μμ »
μεχρι να ξανααλλαξει ο υπουργος και ο επομενος να τη μετραει την προυπηρεσια, η μηπως μοιαζει απιθανο οτι λεω;
η ιστορια μας διδασκει οτι μπορει να ξανασυμβει

Αποσυνδεδεμένος theol3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 02:05:05 μμ »
Δε νομιζω ποτε να αλλαξει διότι ποιός υπουργός θα  τολμίσει να ξαναεπαναφέρει  το παλιό υπολογισμό της προυπηρεσίας όταν η πολιτική της κυρίας Διαμαντοπούλου είναι αρεστή και στην κοινωνία και στους περισσότερους εκπαιδευτικούς (θυμάστε πως μουρμουρίζαμε για τον τόπο απόκτησης αυτής)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 02:31:09 μμ »
Δε νομιζω ποτε να αλλαξει διότι ποιός υπουργός θα  τολμίσει να ξαναεπαναφέρει  το παλιό υπολογισμό της προυπηρεσίας όταν η πολιτική της κυρίας Διαμαντοπούλου είναι αρεστή και στην κοινωνία και στους περισσότερους εκπαιδευτικούς (θυμάστε πως μουρμουρίζαμε για τον τόπο απόκτησης αυτής)

Η "κοινωνία" των αδιόριστων εκπαιδευτικών ανέχτηκε και επένδυσε στην ελαστική εργασία και την απόκτησή της, γιατί μέσω αυτής προσδοκούσε μόνιμο διορισμό (40% ή 24μηνο). Πολλές φορές, οι ωρομίσθιοι που έφευγαν μακριά, προς αναζήτηση της προυπηρεσίας αυτής, στην ουσία, την αγόραζαν , αφού λόγω του πενιχρού μισθού τους, έπρεπε να βοηθήσουν και οι γονείς...(αλήθεια, σκέφτηκε κάποιος κι' αυτούς  που δεν είχαν την δυνατότητα χρηματοδότησης τέτοιας προυπηρεσίας από τρίτους;;   )
Αυτά, βέβαια, αποτελούν ιστορία...
Για τους νεότερους, που τώρα ξεκινούν τον αγώνα για τον διορισμό τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.
Όσοι εγκλωβιστουν, στο να χρηματοδοτούν ωρομισθίες ή ΑΜΩ, και δεν τους βγει, δεν θα έχουν το δικαίωμα της γκρίνιας στο μέλλον...
Αν, μετά και από τις νέες ρυθμίσεις, θεριέψει και πάλι η εξευτελιστική ελαστική εργασία (ωρομισθία- ΑΜΩ 4 ωρών), περιμένοντας εκ' των υστέρων νέες ρυθμίσεις για παλιές προυπηρεσίες, τι να πω;;
Στην Ελλάδα ζούμε... Έχει ξανασυμβεί... Να δούμε τι λέει και ο νόμος... ???


Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:11:08 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου λύση μια απορρία άσχετη με διρορισμό; γιατί όταν πυκνωτής είναι αφόρτιστος και το φορτίζουμε μέσω πηνίου (άσκηση 1.49 σχολικού) παίρνουμε σαν φάση το 3π/2 και όχι το π/2 δηλαδή γιατί θεωρούμε το ρεύμα θετικό και όχι αρνητικό την στιγμή της φόρτισης;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:17:02 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:19:00 μμ »
την ιδια απορια εχω και εγω χρονια τωρα, μπορεις να παρεις οτι θελεις αφου το βιβλιο δεν εχει ορισει τι ειναι θετικο σε αυτη την περιπτωση, κατα τη γνωμη μου

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:55:57 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου λύση μια απορρία άσχετη με διρορισμό; γιατί όταν πυκνωτής είναι αφόρτιστος και το φορτίζουμε μέσω πηνίου (άσκηση 1.49 σχολικού) παίρνουμε σαν φάση το 3π/2 και όχι το π/2 δηλαδή γιατί θεωρούμε το ρεύμα θετικό και όχι αρνητικό την στιγμή της φόρτισης;

Σαββάλας σελ 175, άσκηση - λυμένη 10.2. (δίνει μια  εξήγηση)
"Το ρεύμα το παίρνουμε θετικό για t=0, αφού αμέσως μετά το άνοιγμα του διακόπτη ο οπλισμός του πυκνωτή στον οποίο κατευθύνεται το ρεύμα αρχίζει να φορτίζεται θετικά...
Και αυτόν τον οπλισμό "μπανίζουμε"!!! Ε;;;;; ???

Θετική σκέψη... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:57:45 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:07:55 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου λύση μια απορρία άσχετη με διρορισμό; γιατί όταν πυκνωτής είναι αφόρτιστος και το φορτίζουμε μέσω πηνίου (άσκηση 1.49 σχολικού) παίρνουμε σαν φάση το 3π/2 και όχι το π/2 δηλαδή γιατί θεωρούμε το ρεύμα θετικό και όχι αρνητικό την στιγμή της φόρτισης;

αν διαβάσεις πολυ προσεκτικά την θεωρία του βιβλίου λεει κάτι του στυλ:

"ως θετικη φορά του ρεύματος θεωρούμε τη φορά του ρεύματος που φορτιζει τον οπλισμό του πυκνωτη που αρχικά είναι φορτισμένος με θετικό φορτίο"

και μενα μου πήρε 2-3 διαβάσματα να το εντοπισω...

Αν λοιπόν, η φάση είναι μηδεν, στην περίπτωση που το σχολικο θεωρεί όταν ξεκινα η ταλάντωση απο φορτισμένο πυκνωτή, τότε θα είναι pi/2 ή 3pi/2 οταν ξεκινά απο πηνίο που διαρρεέται απο ρευμα. Επειδη όμως το σχολικό βιβλίο θεωρεί ως ρευμα την συμβατικη φορα, δηλαδη την κίνηση των θετικών φορτίων, σημαίνει ότι το ρευμα θα φορτίσει θετικά τον οπλισμό στον οποίο κοιτάει αρχικά. Αρα η φάση θα είναι pi/2.

Είσαι σίγουρος ότι δίνει 3pi/2;;; Δεν έχω το βιβλίο μαζί μου να το ξανακοιτάξω >:( >:( >:( >:(


Τροποποιήση**
τώρα θυμήθηκα!
Πέρυσι (ή πρόπερσι), διόρθωσαν το βιβλίο και έβαλαν αυτό που σου λέω για τον ορισμό της θετικής φοράς του ρεύματος. Επιπλεόν πέταξαν και το "μείον" μπροστά απο την εξίσωση του ρεύματος...
ι=-Ιημωt
άρα μπορούμε να έχουμε ένα Δφ=π σε όλες τις φάσεις του ρεύματος στις ασκήσεις. Μήπως έχει μείνει αδιόρθωτη η λύση της άσκησης που έχεις;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:15:24 μμ από charm_quark »
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 04:57:58 μμ »
το έψαξα αρκετά και δεν υπάρχει τρόπος να αποκλειστεί μια από τις δυο (π/2 ή 3π/2) οπότε ας ελπίσουμε ότι στις εξετάσεις θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγμα για το πρόσημο του ρεύματος .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:05:24 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:35:32 μμ »
και εγω πριν 7-8 χρονια οταν το πρωτοδιαβασα, αυτο ευχομουν, γιατι δεν οριζει θετικο σε αυτη την περιπτωση

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:37:54 μμ »
το έψαξα αρκετά και δεν υπάρχει τρόπος να αποκλειστεί μια από τις δυο (π/2 ή 3π/2) οπότε ας ελπίσουμε ότι στις εξετάσεις θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγμα για το πρόσημο του ρεύματος .

Και οι δυο λυσεις ειναι σωστες. Αν ομως ορισεις θετικη φορα ρευματος τοτε μονο η μια απο τις δυο ειναι η σωστη λυση. Οπως και στις μηχανικες.

ΥΓ. Δεν εχω σχολικο βιβλιο αλλα φανταζομαι οτι ειναι ασκηση οπου το ρευμα την χρονικη στιγμη ειναι μεγιστο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.