*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά  (Αναγνώστηκε 11708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:07:41 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα εχω το πρώτο μαθημα εκθεσης β' λυκειου με δυσλεκτικό μαθητη και πραγματικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ! Φοβάμαι πως χωρις να γράφει τίποτα, το μαθημα θα ειναι μια σκέτη αποτυχία! Πώς για παραδειγμα, να δουλέψεις τα σημεια στίξης ως μέσο σχολιασμου σε ένα παιδι που δεν χρησιμοποιεί σημεία στίξης; και αυτό ειναι το λιγότερο! με τις εκθέσεις τι θα γίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2012, 07:09:50 πμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:28:18 μμ »
Από όσο ξέρω, οι μαθητές με δυσλεξία εξετάζονται προφορικά. Άρα, ίσως δε θα χρειαστεί να γράψει...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:40:05 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα εχω το πρώτο μαθημα εκθεσης β' λυκειου με δυσλεκτικό μαθητη και πραγματικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ! Φοβάμαι πως χωρις να γράφει τίποτα, το μαθημα θα ειναι μια σκέτη αποτυχία! Πώς για παραδειγμα, να δουλέψεις τα σημεια στίξης ως μέσο σχολιασμου σε ένα παιδι που δεν χρησιμοποιεί σημεία στίξης; και αυτό ειναι το λιγότερο! με τις εκθέσεις τι θα γίνει;

ΑΝ υπάρχει διάγνωση δυσλεξίας (όχι στοιχείων δυσλεξίας) τότε το παιδί δεν γράφει, αλλά εξετάζεται προφορικά.
Επίσης, αν υπάρχει διάγνωση, τότε θα έχει δοθεί και εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (ΕΕΠ) με στόζυ για κάθε τομέα. Μπορείς να δουλέψεις με βάση αυτό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:39:11 μμ »
Υπάρχει διαγνωση δυσλεξίας και όντως το παιδί εξετάζεται προφορικά. Ούτε καν διαβάζει για την ακρίβεια! Εγω θα του διαβάζω ας πούμε το κειμενο κι αυτός θα βγάζει την περίληψη εκείνη την ωρα προφορικά. Πώς θα γίνεται αυτο στην πράξη αναρωτιέμαι...  Δεν ήξερα τι είναι αυτά τα εξατομικευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα, αλλά λίγο που κοιταξα δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορούν να εφαρμοστούν σε ενα παιδί που είναι ηδη β' λυκειου και 16 χρόνια ούτε έγραφε ούτε διάβαζε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:25:52 πμ »
Τα παιδιά που έχουν δυσλεξία και εξετάζονται προφορικά γράφουν πρώτα τις σκέψεις τους πριν εξεταστούν , και μάλιστα το γραπτό τους -απ' ό,τι ξέρω- το βλέπει και ο εξεταστής. Όπως και να έχει ο μαθητής πρέπει να γράφει κανονικά τις εκθέσεις κατά την προετοιμασία του , απλώς εσύ δε θα διορθώνεις π.χ. ορθογραφικά , αν και βέβαια η έμφαση δίνεται στην προφορική εξέταση. Εξάλλου πολύ συχνά στο σχολείο , ακόμη και σε διαγωνίσματα ,ζητούν από τα παιδιά με δυσλεξία να γράψουν την έκθεση. Όπως και να έχει δεν είναι καλό για το μαθητή να μην καλλιεργεί καθόλου το γραπτό του λόγο. Αλλά μου κάνει εντύπωση που ο μαθητής σου δεν έγραφε τόσα χρόνια ούτε διάβαζε, γιατί είχα παιδιά με σοβαρή δυσλεξία, αλλά έστω και με δυσκολία και έγραφαν και διάβαζαν.
Υ.Γ.: δεν έχω ειδικές γνώσεις στις μαθησιακές δυσκολίες, απλώς έχω ακολουθήσει τις οδηγίες του φροντιστηρίου που είχε πολλές τέτοιες περιπτώσεις παιδιών, τα οποία μάλιστα τα πήγαν πολύ καλά στις εξετάσεις και τώρα πια είναι φοιτητές.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:05:56 πμ »
Τα παιδιά που έχουν δυσλεξία και εξετάζονται προφορικά γράφουν πρώτα τις σκέψεις τους πριν εξεταστούν , και μάλιστα το γραπτό τους -απ' ό,τι ξέρω- το βλέπει και ο εξεταστής. Όπως και να έχει ο μαθητής πρέπει να γράφει κανονικά τις εκθέσεις κατά την προετοιμασία του , απλώς εσύ δε θα διορθώνεις π.χ. ορθογραφικά , αν και βέβαια η έμφαση δίνεται στην προφορική εξέταση. Εξάλλου πολύ συχνά στο σχολείο , ακόμη και σε διαγωνίσματα ,ζητούν από τα παιδιά με δυσλεξία να γράψουν την έκθεση. Όπως και να έχει δεν είναι καλό για το μαθητή να μην καλλιεργεί καθόλου το γραπτό του λόγο. Αλλά μου κάνει εντύπωση που ο μαθητής σου δεν έγραφε τόσα χρόνια ούτε διάβαζε, γιατί είχα παιδιά με σοβαρή δυσλεξία, αλλά έστω και με δυσκολία και έγραφαν και διάβαζαν.
Υ.Γ.: δεν έχω ειδικές γνώσεις στις μαθησιακές δυσκολίες, απλώς έχω ακολουθήσει τις οδηγίες του φροντιστηρίου που είχε πολλές τέτοιες περιπτώσεις παιδιών, τα οποία μάλιστα τα πήγαν πολύ καλά στις εξετάσεις και τώρα πια είναι φοιτητές.

Τα γραπτά των παιδιών στις εξετάσεις ΔΕΝ τα βλέπει κανένας.
Ο δυσλεκτικός μαθητής έχει τη δυνατότητα να κρατήσει σημειώσεις και μετά λέει προφορικά το "θέμα".
Το ίδιο συμβαίνει και στις πανελλαδικές (ήταν η μητέρα μου εξετάστρια πολλές φορές)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:06:32 μμ »
H αλήθεια ειναι πως κι εγω θεωρώ αδιανόητο το να μην εξασκει καθόλου τον γραπτό λόγο! Εχθές που καναμε για το σχόλιο μεσα σε μια ειδηση τα καναμε όλα προφορικά, αλλα την αλλη φορά που θα θελω να κανω αναπτυξη παραγράφου με παραδειγματα να μην τον βάλω να γραψει μια παραγραφο; λετε να αντιδράσει ή να τον φέρω σε δύσκολη θέση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:32:38 μμ »
H αλήθεια ειναι πως κι εγω θεωρώ αδιανόητο το να μην εξασκει καθόλου τον γραπτό λόγο! Εχθές που καναμε για το σχόλιο μεσα σε μια ειδηση τα καναμε όλα προφορικά, αλλα την αλλη φορά που θα θελω να κανω αναπτυξη παραγράφου με παραδειγματα να μην τον βάλω να γραψει μια παραγραφο; λετε να αντιδράσει ή να τον φέρω σε δύσκολη θέση;

Για πιό λόγο να τον βάλεις να γράψει; Από τη στιγμή που δνε π΄ροκειται να εξεταστεί γραπτά....
Επίσης, ελοχεύει και ο κίνδυνος να μην τα καταφέρει και να απογοτευτεί. Με τον τρόπο αυτό μπορέι να γκρεμιστεί ό,τι χτιζόταν τόσα χρόνια στην ψυχολογία του (ναι δεν υπερβάλω, γίνεται και με μία μόνο απογοήτευση)... Τότε τι θα κάνεις;
Θα τον βάλεις απλά να κρατά σημειώσεις, οι οποίες θα τον βοηθήσουν να αναπτύξει μετά τον παράγραφο. π.χ. μπορεί να γράψει 1-2 λέξεις κλειδιά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 03:04:02 μμ »
Οι απόψεις διιστανται λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:11:00 μμ »
H αλήθεια ειναι πως κι εγω θεωρώ αδιανόητο το να μην εξασκει καθόλου τον γραπτό λόγο! Εχθές που καναμε για το σχόλιο μεσα σε μια ειδηση τα καναμε όλα προφορικά, αλλα την αλλη φορά που θα θελω να κανω αναπτυξη παραγράφου με παραδειγματα να μην τον βάλω να γραψει μια παραγραφο; λετε να αντιδράσει ή να τον φέρω σε δύσκολη θέση;

Για πιό λόγο να τον βάλεις να γράψει; Από τη στιγμή που δνε π΄ροκειται να εξεταστεί γραπτά....
Επίσης, ελοχεύει και ο κίνδυνος να μην τα καταφέρει και να απογοτευτεί. Με τον τρόπο αυτό μπορέι να γκρεμιστεί ό,τι χτιζόταν τόσα χρόνια στην ψυχολογία του (ναι δεν υπερβάλω, γίνεται και με μία μόνο απογοήτευση)... Τότε τι θα κάνεις;
Θα τον βάλεις απλά να κρατά σημειώσεις, οι οποίες θα τον βοηθήσουν να αναπτύξει μετά τον παράγραφο. π.χ. μπορεί να γράψει 1-2 λέξεις κλειδιά
Το σωστο ειναι αυτο που λεει ο/η συναδελφος emmaki .Αλωστε τα δυσλεκτικα παιδια  λογω του προβληματος ειναι αρνητικα στο να γραψουν.Δεν ξερουν και επισης γνωριζουν και το δικαιωματους να μη γραφουν .Προσπαθησε εσυ να βρεις τροπο να γινονται ολα προφορικα.Ειναι πραγματι πολυ σημαντικη η ψυχολογια τους αν και μερικα το εκμεταλευονται.

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:57:45 πμ »
Εγώ βρε παιδιά έχω φέτος στην έκθεση ένα μαθητή που είμαι 99,9 % σίγουρη πως έχει δυσλεξία. Εκείνος και η οικογένειά του ούτε να ακούσουν δεν θέλουν για προφορική εξέταση και για μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό. Τον έχω από την β' λυκείου και το μάθημα ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο και για μένα και γι' αυτόν! Ορθογραφικά, μισοτελειωμένες λέξεις, μεγάλη δυσκολία στην ανάγνωση κλπ. Τί να κάνω, πώς να κάνω την ώρα του μαθήματος πιο εύκολη και για τους δυο μας; Έχω πελαγώσει..... :(

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:01:05 πμ »
Εγώ βρε παιδιά έχω φέτος στην έκθεση ένα μαθητή που είμαι 99,9 % σίγουρη πως έχει δυσλεξία. Εκείνος και η οικογένειά του ούτε να ακούσουν δεν θέλουν για προφορική εξέταση και για μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό. Τον έχω από την β' λυκείου και το μάθημα ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο και για μένα και γι' αυτόν! Ορθογραφικά, μισοτελειωμένες λέξεις, μεγάλη δυσκολία στην ανάγνωση κλπ. Τί να κάνω, πώς να κάνω την ώρα του μαθήματος πιο εύκολη και για τους δυο μας; Έχω πελαγώσει..... :(

Αν δεν έχει διάγνωση και αρνείται να πάει, τότε δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα....
Δυστυχώς έτσι "χάνονται" παιδιά............
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:11:43 πμ »
δεν έχει διάγνωση και θεωρεί πως αν πάει θα χάσει τη "φήμη" του στο σχολείο... τί να πει κανείς. Ειλικρινά είναι πολύ έξυπνο παιδί και καλός στα υπόλοιπα μαθήματα... φοβάμαι ότι όντως θα πάει χαμένος...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία εκφρασης- εκθεσης σε δυσλεκτικά παιδιά
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:27:46 μμ »
δεν έχει διάγνωση και θεωρεί πως αν πάει θα χάσει τη "φήμη" του στο σχολείο... τί να πει κανείς. Ειλικρινά είναι πολύ έξυπνο παιδί και καλός στα υπόλοιπα μαθήματα... φοβάμαι ότι όντως θα πάει χαμένος...

προφανώς όχι τόσο έξυπνο παιδί....

από την εμπειρία μου στην ειδική στην β/θμια μέσα από Τ.Ε. και ΚΕΔΔΥ που έχω δουλέψει η παρότρυνση προς γονείς - εκπαιδευτικούς είναι το παιδί να γράφει. Ποτέ δεν σταματάει να γράφει γιατί αλλιώς θα χάσει την επαφή τελείως. Φυσικά δεν βαθμολογείτε αρνητικά και ότι θετικό γράψει το κρατάει ο εκπαιδευτικός και φυσικά προσθέτει ο μαθητής  ότι θέλει και προφορικά.

Το σκεπτικό γιατί να γράψει αφού εξετάζεται προφορικά κρίνεται ως εκτός πραγματικότητας επιχείρημα. Το σχολείο είναι και για να σε προετοιμάσει για την ζωή μετά το σχολείο. Όταν θα πρέπει αύριο να γράψει ένα βιογραφικό ή ένα γράμμα ή μια αίτηση τότε δεν θα μπορεί να την δώσει προφορικά. Το παιδί λοιπόν όσο μπορεί  πρέπει να εξασκεί τον γραπτό του λόγο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160399
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.