*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 441892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1736 στις: Μάιος 02, 2020, 05:42:35 μμ »

Οι επίσημες οδηγίες του υπουργείου ΥΓΕΙΑΣ αναφέρουν στα σχολεία 7 τ.μ. ανά άτομο, άρα σε μια τάξη μόνο 5 άτομα χωράνε!!!


Άρα, μετράμε τα τετραγωνικά μέτρα κάθε σχολικής αίθουσας και τα διαιρούμε με τη μαθητική δύναμη του σχολείου.

Κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου.  Αρχικά μετράς τα τετραγωνικά μέτρα κάθε σχολικής αίθουσας και τα διαιρείς με τη μαθητική δύναμη του σχολείου ΚΑΙ των εκπαιδευτικών που διδάσκουν.

(ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΙΘΟΥΣΩΝ) / (ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ + ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ) >= 7

Αν ο αριθμός από τον παραπάνω τύπο είναι μικρότερος από 7, τότε για λόγους υγιεινής και ασφάλειας (καθώς και ισότητας μεταξύ των μαθητών) ο σύλλογος διδασκόντων θα πρέπει να αποφασίσει (με δεδομένο ότι υπάρχει οδηγία για μέρα παρά μέρα μάθημα) ότι το σχολείο δεν μπορεί να δουλέψει.

Η εναλλακτικά, μπορεί ο σύλλογος να αποφασίσει τα μαθήματα να γίνονται όχι κάθε 2 μέρες για κάθε μαθητή, αλλά κάθε όσες μέρες χρειαστεί ώστε να διατηρείται ο μαγικός αριθμός 7 (κάτι που παραβιάζει βέβαια τις οδηγίες του υπουργείου για μέρα παρά μέρα μάθημα). Στην δεύτερη αυτή λύση, ας μην ξεχνάμε επίσης και τον περιορισμό που έχουμε σε εκπαιδευτικούς.

Χοντρικά λοιπόν για μια τάξη 6Χ6 που είχε 24 μαθητές, και για ένα μονόωρο μάθημα που διεξαγόταν κάθε μέρα, δεδομένου ότι τώρα η τάξη χωράει 4+1 άτομα , ο κάθε μαθητής θα κάνει το καθημερινό μονόωρο αυτό μάθημα μια ώρα κάθε 6 εργάσιμες μέρες!!!

Αν ο σύλλογος κάνει το λάθος να μην κλείσει το σχολείο μέχρι να πάρει οδηγίες από το υπουργείο, και προσπαθήσει να εφαρμόσει την δεύτερη (ψιλοπαράνομη) λύση, προβλέπω τρελό κλάμα για όποιον γίνει προγραμματιστής στο σχολείο (το πιθανότερο βέβαια είναι να μην βρεθεί κανένας εθελοντής να κάνει το προγραμματισμό υπό αυτές τις συνθήκες, οπότε το μπαλάκι περνάει στα χέρια του διευθυντή).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 07:15:10 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:19 »

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1737 στις: Μάιος 02, 2020, 06:54:49 μμ »
Σε κάθε περίπτωση και επειδή αρκετά ειπώθηκαν και επέρχεται κόπωση που εξυπηρετεί τους σκοπούς τους, μήπως να περνάμε στο "δια ταύτα"; Ας αποδείξουμε τηρώντας σχολαστικά τις δικές ΤΟΥΣ οδηγίες το ανέφικτο του εγχειρήματος. Εάν τα σχολεία επιχειρήσουν να λύσουν το πρόβλημα εθελοτυφλώντας και συγκαλύπτοντας την πραγματικότητα, δηλαδή στην ουσία παρανομώντας, είμαστε άξιοι της τύχης μας και τα φόρουμ εξυπηρετούν απλώς το στόχο της εκτόνωσης ώστε να περάσουν ευκολότερα τα σχέδιά τους.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1738 στις: Μάιος 02, 2020, 06:55:38 μμ »
Η άποψη ότι δεν χρειάζεται η επανέναρξη των μαθημάτων είναι αντιπαιδαγωγική. Επειδη ζω σε επαρχιακή πόλη, όλοι οι μαθητές , όλων των ηλικιών αυτές τις ήμερες τριγυρίζουν σε μικρές ομάδες στις πλατείες και τους δρόμους. Δεν μένουν πλέον στο σπίτι.  Όσο μάλιστα περνούν οι ήμερες απέχουν πιο πολύ από την εξ αποστάσεως, κυρίως οι μαθητές των δημοτικών. Το μήνυμα ελήφθη κατά κάποιο τρόπο, ότι δηλαδή το σχολικό έτος τελείωσε και εσύ δάσκαλε/καθηγητή τι γυρεύεις τώρα;
Αυτό που βλέπεις εσύ στην επαρχιακή πόλη μπορεί να μη συμβαίνει κι αλλού.
Ούτε θα έχει παιδαγωγικό αποτέλεσμα το ν' ανοίξουν τώρα άρον άρον τα σχολεία. Εξάλλου, δεν υπάρχουν παιδιά κι έφηβοι μόνο στην Ελλάδα... Στα άλλα κράτη που τα σχολεία θ' ανοίξουν το Σεπτέμβριο, δεν έλαβαν υπόψη τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου;
Βάζω στοίχημα πως ούτε οι μισοί μαθητές δεν πρόκειται να έρθουν στα σχολεία, αφού τα πράγματα είναι τόσο "χαλαρά" (όχι απουσίες, μια απλή υπεύθυνη δήλωση των γονέων κλπ.) κι όσοι ακόμα έρθουν, μετά τις πρώτες μέρες του Ιουνίου, θα προτιμήσουν κι αυτοί τα μπάνια.
Ετοιμαστείτε, συνάδελφοι, για τον Σεπτέμβρη κι οργανωθείτε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1739 στις: Μάιος 02, 2020, 06:58:14 μμ »
Ναι. Γράφτηκα 1 Απριλίου, οπότε δεν ήμουν εδώ πιο πριν για να φωνάξω για το ότι τα σχολεία έπρεπε να κλείσουν πιο νωρίς!!!

Δεν είμαι σίγουρος γι`αυτό!

Πάλι ψέμματα λες. Πως μπορείς να μετρήσεις τον σεβασμό από όσους δεν μιλούν;
Δεν είχαν σεβασμό "όσοι έγραφαν εδώ μέσα". Τουλάχιστον η ΡΕΑ.Τ διαμαρτυρόταν πριν το κλείσιμο.
Για το τι συνέβαινε στην κοινωνία, σε καμιά περίπτωση δεν είσαι σε θέση να ξέρεις!

Ψέματα εγώ; Και "πάλι" μάλιστα;
Έγραψα "όταν αποφασίστηκε να κλείσουν τα σχολεία", όχι αργότερα! Τι δεν καταλαβαίνεις;
Είμαι σε θέση να ξέρω πολύ καλύτερα από σένα, μη χρησιμοποιώντας μάλιστα τρίτα πρόσωπα σκοπίμως, όπως κάνεις εσύ. Ας μας το πει η ίδια. Αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Χρησιμοποιείς παραποιημένο κάτι που σου είπα εγώ για με πεις ψεύτη. Ξέρεις πολύ καλά ότι μπορώ να σου ανταποδώσω τον χαρακτηρισμό και θα έχω και λόγους αλλά δε θα το κάνω γιατί δε θέλω να ρίξω το επίπεδο της συζήτησης. Ως εδώ λοιπόν!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 07:01:06 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:19 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1740 στις: Μάιος 02, 2020, 07:09:51 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος γι`αυτό!

Ψέματα εγώ; Και "πάλι" μάλιστα;
Έγραψα "όταν αποφασίστηκε να κλείσουν τα σχολεία", όχι αργότερα! Τι δεν καταλαβαίνεις;
Είμαι σε θέση να ξέρω πολύ καλύτερα από σένα, μη χρησιμοποιώντας μάλιστα τρίτα πρόσωπα σκοπίμως, όπως κάνεις εσύ. Ας μας το πει η ίδια. Αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Χρησιμοποιείς παραποιημένο κάτι που σου είπα εγώ για με πεις ψεύτη. Ξέρεις πολύ καλά ότι μπορώ να σου ανταποδώσω τον χαρακτηρισμό και θα έχω και λόγους αλλά δε θα το κάνω γιατί δε θέλω να ρίξω το επίπεδο της συζήτησης. Ως εδώ λοιπόν!

Αυτό που έγραψα εξ αρχής, ήταν ότι αμφισβητώ ευθέως τον Τσιόρδα. Πάντως, όχι τώρα που αποφάσισε το άνοιγμα των σχολείων. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 07:13:28 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1741 στις: Μάιος 02, 2020, 07:18:24 μμ »
Αυτό που βλέπεις εσύ στην επαρχιακή πόλη μπορεί να μη συμβαίνει κι αλλού.
Ούτε θα έχει παιδαγωγικό αποτέλεσμα το ν' ανοίξουν τώρα άρον άρον τα σχολεία. Εξάλλου, δεν υπάρχουν παιδιά κι έφηβοι μόνο στην Ελλάδα... Στα άλλα κράτη που τα σχολεία θ' ανοίξουν το Σεπτέμβριο, δεν έλαβαν υπόψη τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου;
Βάζω στοίχημα πως ούτε οι μισοί μαθητές δεν πρόκειται να έρθουν στα σχολεία, αφού τα πράγματα είναι τόσο "χαλαρά" (όχι απουσίες, μια απλή υπεύθυνη δήλωση των γονέων κλπ.) κι όσοι ακόμα έρθουν, μετά τις πρώτες μέρες του Ιουνίου, θα προτιμήσουν κι αυτοί τα μπάνια.
Ετοιμαστείτε, συνάδελφοι, για τον Σεπτέμβρη κι οργανωθείτε!
Σε πάρα πολλές χώρες ανοίγουν τα σχολεία...δεν υπάρχει ενιαίος κάνονας αυτό είναι γνωστό. Ισπανία και Ιταλία δεν θα τα ανοίξουν επειδη πλήρωσαν και πληρώνουν βαρύ φόρο αίματος. Στην Γαλλία θα ανοίξουν.

Άνοιγμα σχολείων: Τι ισχύει σε 13 ευρωπαϊκές χώρες για τα σχολεία .
https://www.protothema.gr/world/article/1001091/koronoios-i-europi-anoigei-deila-deila-ta-sholeia-tis/

Ελπίζω να μην θελεις ενδόμυχα αυτή η κατάσταση με την επιδημία να υπάρχει και τον Σεπτέμβριο, γιατί τότε οι συνέπειες θα είναι σοβαρές και τραγικές,  Πάντως για τα πάσης φύσεως στοιχήματα υπάρχει αυτό εδώ.
 Για την εξ αποστάσεως δεν ειπα ότι είναι ο κανόνας άλλα δεν απέχει και πολύ από αυτά που προβλέπεις εσύ. Αυτό που έγραψα πάντως δεν είναι στενή προσωπική μου άποψη, αλλά ειλικρινά  εχω συνομιλήσει με συνάδελφους που υπηρετούν σε διαφορετικούς νομούς. Εκτός και αν δεν κάνουμε κάτι καλα εμεις στον τομέα της εξ αποστάσεως.
ΥΓ. Να δω όταν θα αμφισβητήσει  κάποιος πχ λοιμοξιολόγος τον τρόπο που διδάσκουμε τι θα απαντήσετε όλοι εσείς οι ειδικοί επί παντός επιστητού. Να βάλω στοίχημα ότι θα ανεβείτε στα κεραμίδια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 08:07:15 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1742 στις: Μάιος 02, 2020, 07:18:48 μμ »
Αυτό που έγραψα εξ αρχής, ήταν ότι αμφισβητώ ευθέως τον Τσιόρδα. Πάντως, όχι τώρα που αποφάσισε το άνοιγμα των σχολείων. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περισσότερο.

Δηλαδή τώρα δεν τον αμφισβητείς, παρόλο που αποφάσισε μαζί με την Καμερέως να στριμώξει 15+1 άτομα σε μια τάξη, ενάντια στις οδηγίες του υπουργείου υγείας για 7 τμ μέτρα ανά άτομο σε κάθε κλειστή αίθουσα σχολείων;;;;

Άλλαξες δηλαδή γνώμη τώρα και δεν τον αμφισβητείς, και θεωρείς σωστή την παραπάνω του απόφαση για 15+1 άτομα σε μια τάξη;;;;;

Δεν νομίζω να θεωρείς κάτι τέτοιο! Σωστά; 

https://www.alfavita.gr/koinonia/320669_maska-analytikes-odigies-gia-sosti-hrisi
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/images/2020/05/metra.png
Οι επίσημες οδηγίες του υπουργείου ΥΓΕΙΑΣ αναφέρουν στα σχολεία 7 τ.μ. ανά άτομο, άρα σε μια τάξη μόνο 5 άτομα χωράνε!!!



Διαδώστε το!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 01:15:11 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1743 στις: Μάιος 02, 2020, 07:23:17 μμ »
Αυτό που έγραψα εξ αρχής, ήταν ότι αμφισβητώ ευθέως τον Τσιόρδα. Πάντως, όχι τώρα που αποφάσισε το άνοιγμα των σχολείων. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περισσότερο.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση ΡΕΑ.Τ. Εγώ δε θα χαρακτηρίσω κανέναν. Οι συνάδελφοι κρίνουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1744 στις: Μάιος 02, 2020, 07:35:53 μμ »
Όποιος πιστεύει ότι η πανδημία των προηγούμενων εβδομάδων θα έχει ως αποτέλεσμα έναν καλύτερο κόσμο, μια καλύτερη κοινωνία κάνει λάθος. Αυτό που μπορεί να αποτρέψει  όσα φαίνονται να έρχονται είναι η ατομική ευθύνη, αυτή που τόσο απαξιώνεται τελευταία. Αυτή υπαγορεύει ότι δεν πρέπει να επικρατήσει ο κοινωνικός αυτοματισμός και η ανθρωποφαγία.
Δυστυχώς είμαστε (και εσύ Anemos) σε λάθος δρόμο:
Μου θυμίζεις το "όλοι μαζί" του SKAI.
ΔΕΝ έχει νόημα να γράψω περισσότερα ΑΝ επαφιόμαστε στην "ατομική ευθύνη" έχουμε ανοίξει διάπλατα τις μπλακονόπορτες στο νεοφιλελευθερισμό.

Δυστυχώς η ποιότητα των εκπ/κών ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ και δεν έχει νόημα για περισσότερα. Άλλωστε αυτό αναπαράγουν και στους μαθητές τους και οι ίδιοι δε κατέουν που παν τα 4 και τι υποβάλλουν.
Ένα μόνο: Η εξέλιξη των πραγμάτων (και ευτυχώς για αυτό) ΠΟΤΕ δεν μπορεί να προβλεφθεί επακριβώς (ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ιστορικά) δε επέφερε τα αναμενόμενα σύμφωνα με τον "ορθολογικό τρόπο σκέψης" που μας μάθαν και αναπαράγουμε στους μαθητές μας.

ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ακόμα και από όσους έχουν το θάρρος να γράφουν εδώ μέσα.
ΚΡΙΜΑ:
Έτσι είμαστε; ===> no "διορισμοί" (θα επιμείνω).

Αυτό που έγραψα εξ αρχής, ήταν ότι αμφισβητώ ευθέως τον Τσιόρδα. Πάντως, όχι τώρα που αποφάσισε το άνοιγμα των σχολείων. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περισσότερο.
Οι πράξεις και τα αποτελέσματα ενός ανθρώπου κρίνονται:
Κάτι που μπορεί να ήταν θετικό σε μια πρώτη φάση και καταστροφικότατο σε μια δεύτερη φάση.
Ιδιως ΑΝ έχει ήδη το θράσος της επιτυχίας του στην πρώτη φάση.

Όπως θα συμβεί με τον Τσιόδρα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1745 στις: Μάιος 02, 2020, 07:53:26 μμ »
Ποτέ δεν κατέκρινα επιστήμονες ως  "ανίδεους" 'η θρασείς".  Όταν έλαβαν μέτρα περιορισμού ήταν καλοί, τώρα είναι νεοφιλελεύθεροι. Όταν θα έλθει η ώρα της αξιολόγησης (αργά ή γρήγορα κάποια κυβέρνηση θα την εφαρμοσει)να θυμάστε τι γράφατε για όλους τους άλλους ειδικούς και μη και πως τους αξιολογήσατε με τις δικές σας επιστημονικές γνώσεις.


Δυστυχώς η ποιότητα των εκπ/κών ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ και δεν έχει νόημα για περισσότερα. Άλλωστε αυτό αναπαράγουν και στους μαθητές τους και οι ίδιοι δε κατέουν που παν τα 4 και τι υποβάλλουν.


Και επειδή είστε δημοκρατικοί και δεν σας αφορά η ατομική ευθύνη, δοκιμάστε να φάτε με άπλυτα χέρια ή να περάσετε μια διασταύρωση με κόκκινο, ή δεχτείτε να βήξει κάποιος  καταπάνω σας τέλος πάντων.
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, ας ακολουθησουμε τουλάχιστον τις οδηγίες και ας είμαστε προσεκτικοί, Προφήτες μετά Χριστόν πολλοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 07:59:45 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1746 στις: Μάιος 02, 2020, 08:16:53 μμ »
Ίσως ακούγεται διαρκώς αυτό επειδή όντως γίνεται για τα μάτια του κόσμου. Και η κυρία Λίνου την οποία παρέθεσε ο jfk πιο πάνω στοχεύει να εκμηδενίσει "αυτό που κάνουμε"? Σε ποιον αναφέρεται η χρήση του α πληθυντικού "κάνουμε"?

Μίλησα για τους εκπαιδευτικούς. Δε χρειάζεται να το τονίζουμε διαρκώς. Η κυρία Λινού δεν ανήκει ούτε στην πρωτοβάθμια ούτε στη δευτεροβάθμια και δεν μπορώ να απαντήσω γιατί χρησιμοποιεί το πρώτο πληθυντικό.
Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι για όλα. Αυτό δεν είναι υγιές. Ο καθένας έχει τις απόψεις του το ίδιο και η κυρία Λινού και για άλλα θέματα με τα οποία ίσως να διαφωνούν οι περισσότεροι, όπως με το άνοιγμα των εκκλησιών π.χ. Ο καθένας ψάχνοντας μπορεί να βρει άπειρες απόψεις ειδικών με τις οποίες συμφωνεί είτε είναι "πολύ Χάρβαντ" είτε είναι "λιγότερο Χάρβαντ"! (Αυτό το μέτρο αξιοπιστίας με ξεπερνά!)
Απλά ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι επειδή η κυρία Λινού είναι πολιτικοποιημένη, ίσως οι δηλώσεις της να έχουν άλλη σκοπιμότητα. Είναι και η δημοσιότητα ένα μέγεθος μη αμελητέο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1747 στις: Μάιος 02, 2020, 08:33:45 μμ »
Καλύτερα τώρα που θα έρθουν έτσι κι αλλιώς λιγότερα παιδιά και θα είναι ορθάνοιχτα τα παράθυρα λόγω ζέστης, παρά να γίνει το εγχείρημα κατευθείαν το Σεπτέμβρη μαζικά. Και να σκεφτεί κανείς ότι στο σχολείο που είμαι, όταν είχαμε ήδη άπειρα κρούσματα γρίπης και είχαν έρθει ήδη τα πρώτα κρούσματα covid19, την Τρίτη που κλεισαν τα σχολεία ο διευθυντής δεν μας άφηνε να βγάλουμε τα παιδιά στο διάλειμμα γιατί διαμαρτυρηθηκαν οι γονείς ότι κρυώνουν τα βλαστάρια τους εξω!!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1748 στις: Μάιος 02, 2020, 08:47:02 μμ »
Καλύτερα τώρα που θα έρθουν έτσι κι αλλιώς λιγότερα παιδιά και θα είναι ορθάνοιχτα τα παράθυρα λόγω ζέστης, παρά να γίνει το εγχείρημα κατευθείαν το Σεπτέμβρη μαζικά. Και να σκεφτεί κανείς ότι στο σχολείο που είμαι, όταν είχαμε ήδη άπειρα κρούσματα γρίπης και είχαν έρθει ήδη τα πρώτα κρούσματα covid19, την Τρίτη που κλεισαν τα σχολεία ο διευθυντής δεν μας άφηνε να βγάλουμε τα παιδιά στο διάλειμμα γιατί διαμαρτυρηθηκαν οι γονείς ότι κρυώνουν τα βλαστάρια τους εξω!!

Η "δουλειά" ΔΕ θα γίνει τώρα για 1 μήνα με ανοικτά σχολεία, δε μπορεί άλλωστε με σχεδόν μηδενικό επιπολασμό στην κοινότητα όπως είμαστε αυτή τη στιγμή.
Η "δουλειά" θα γίνει το καλοκαίρι με όλους αυτούς τους τουρίστες απ'το εξωτερικό και ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ πολύ χειρότερα από το φθινόπωρο: Ίσως είναι μια λύση αυτό για όσους θέλουν "κλειστά σχολεία": ΟΚ: Θα αναγκαστούν να τα κλείσουν από το φθινόπωρο.

Όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος (και όχι από τις Ιδιότητες που μας προσάπτουν: Λες και είναι αιώνιες: Άπαξ κάτι σωστό και πάντα κάτι σωστό: Μπορεί χτες ο Τσιόδρας "σωστός" {πράξεις δλδ} και αύριο "καταστροφικός" {πράξεις δλδ}):
Από αυτό θέλω να "αξιολογηθώ", Anemos , και διαρκώς: Απ'τα αποτελέσματα των πράξεών μου.
ΚΑΙ όχι από τις Ιδιότητες που θα μου προσάψει ένας "αξιολογητής" (όπως μας έχουν μάθει απ'την εκπαίδευσή μας, το αναπαράγουμε να το "κάνουν" και οι μαθητές μας και το κάνουμε κι εμείς εδώ).

Ότι η πραγματικότητα δείχνει:
1) ποιός είναι (Ιδιότητα) ο Κούλης, ο Άδωνης,  ο Τζιπριζαίος, ο Μπαρούφας ή ο "Γιατρικά για πάσα νόσο"
2) ποιός είναι (Ιδιότητα) αυτός που θα παράξει τις χειρουργικές μάσκες (να τις κάνει ο θεός CE) στη Λάρισα

ΔΕ σημαίνει ότι είναι "γενικό".


Υ.Γ.> Ααα και όταν απαντάω χωρίς κανένα επίθετο/χαρακτηρισμό και ειδικά καυτηριάζω αυτή τη νοοτροπία ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΠΑ:
Αυτό σημαίνει : ΔΕ κατάλαβε τίποτα ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ (αλλάξει νοοτροπία ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ) και προφανώς την αναπαράγει (την Κυρίαρχη Ιδεολογία των χαρακτηρισμών που ούτε καν είπα) και στους μαθητές του.

Ποτέ δεν κατέκρινα επιστήμονες ως  "ανίδεους"θρασείς".  Όταν έλαβαν μέτρα περιορισμού ήταν καλοί, τώρα είναι νεοφιλελεύθεροι. Όταν θα έλθει η ώρα της αξιολόγησης (αργά ή γρήγορα κάποια κυβέρνηση θα την εφαρμοσει)να θυμάστε τι γράφατε για όλους τους άλλους ειδικούς και μη και πως τους αξιολογήσατε με τις δικές σας επιστημονικές γνώσεις.


Και επειδή είστε δημοκρατικοί και δεν σας αφορά η ατομική ευθύνη, δοκιμάστε να φάτε με άπλυτα χέρια ή να περάσετε μια διασταύρωση με κόκκινο, ή δεχτείτε να βήξει κάποιος  καταπάνω σας τέλος πάντων.
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, ας ακολουθησουμε τουλάχιστον τις οδηγίες και ας είμαστε προσεκτικοί, Προφήτες μετά Χριστόν πολλοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2020, 08:53:50 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1749 στις: Μάιος 02, 2020, 08:52:35 μμ »
Μίλησα για τους εκπαιδευτικούς. Δε χρειάζεται να το τονίζουμε διαρκώς. Η κυρία Λινού δεν ανήκει ούτε στην πρωτοβάθμια ούτε στη δευτεροβάθμια και δεν μπορώ να απαντήσω γιατί χρησιμοποιεί το πρώτο πληθυντικό.
Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι για όλα. Αυτό δεν είναι υγιές. Ο καθένας έχει τις απόψεις του το ίδιο και η κυρία Λινού και για άλλα θέματα με τα οποία ίσως να διαφωνούν οι περισσότεροι, όπως με το άνοιγμα των εκκλησιών π.χ. Ο καθένας ψάχνοντας μπορεί να βρει άπειρες απόψεις ειδικών με τις οποίες συμφωνεί είτε είναι "πολύ Χάρβαντ" είτε είναι "λιγότερο Χάρβαντ"! (Αυτό το μέτρο αξιοπιστίας με ξεπερνά!)
Απλά ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι επειδή η κυρία Λινού είναι πολιτικοποιημένη, ίσως οι δηλώσεις της να έχουν άλλη σκοπιμότητα. Είναι και η δημοσιότητα ένα μέγεθος μη αμελητέο.

H Λίνου είναι πολιτικοποιημένη, ενώ άλλοι που αλλάζουν γνώμη ανάλογα με τα συμφέροντα της κυβέρνησης και των φίλων της δεν είναι?  Εν τω μεταξύ εσένα ρώτησα πού αναφέρεται το πρώτο πληθυντικό. Εσύ είπες  "όταν ακούγεται διαρκώς ότι αυτό που κάνουμε δε χρειάζεται ή γίνεται για τα μάτια του κόσμου είναι σαν να εκμηδενίζουμε αυτό που κάνουμε".
ΕΜΕΙΣ δεν αποφασίσαμε να ανοίξουμε τα σχολεία χωρίς προφανές εκπαιδευτικό όφελος και χωρίς τα μέτρα ασφαλείας που ισχύουν στους υπόλοιπους κλειστούς χώρους. Επιτέλους ήμαρτον με το σανό ότι όποιος έχει αντίθετη γνώμη από αυτά που ΚΑΝΕΙ η κυβέρνηση είναι διχαστικός, βλάπτει την ενότητα και την ομοψυχία και εκμηδενίζει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160048
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.