*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 423105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia14

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #812 στις: Αύγουστος 27, 2014, 05:44:23 μμ »
Ενημερωτικό ΚΥΣΔΕ


Ενημερωτικό του αιρετού στο  ΚΥΣΔΕ
          Νεκτάριου Κορδή
εκλεγμένου με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

Θέμα: Διαδικασίες Αποσπάσεων  Εκπαιδευτικών 2014

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Λόγω της αδυναμίας των αρμοδίων τμημάτων για επεξεργασία όλων των αιτήσεων, αλλά και της απαραίτητης ενσωμάτωσης των λειτουργικών κενών που απέμειναν  στην Πρωτοβάθμια για τις ειδικότητες ΠΕ05, 06, 07, 08, 11, 19, 20 και ΠΕ32 μετά τις  αποσπάσεις στα αντίστοιχα ΠΥΣΠΕ, η συζήτηση επί των γενικών αποσπάσεων στο ΚΥΣΔΕ και η ανακοίνωσή τους θα γίνει μετά το μεσημέρι της 28ης Αυγούστου.
   Μετά την ολοκλήρωση της συζήτησης θα υπάρξει αναλυτική ενημέρωση των εκπαιδευτικών για όλες τις διαδικασίες των αποσπάσεων. 

 

Αθήνα 27/8/2014



Νεκτάριος Κορδής,
αιρετό τακτ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6977513534,6984517453
ηλ. δ/νση:  nekordis@yahoo.gr)


Βίκυ Αναγνώστη,
αιρετό αναπληρ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6979778287,
ηλ.δ/νση:vanagnosti@gmail.com)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:38 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #813 στις: Αύγουστος 27, 2014, 05:46:29 μμ »
Κοινοτυπο αυτο που θα ρωτησω: αν η χ β/θμια εχει δωσει 1 λειτουργικο κενο (ενω στην πραγματικοτητα ειναι περισσοτερα) και δωσει επομενως 1 αποσπαση, πως μπορουν να κινηθουν οι υπολοιποι εκπ/κοι που ενω εκαναν αιτηση αποσπασης για τη συγκεκριμενη περιοχη βλεπουν μετα απο 10 μερες να παιρνουν δεκαδες αναπληρωτες;;; δεν ειναι παρανομο;

Απάντησες πριν

Για αυτο να προσεχουμε τι ψηφιζουμε ........

Επίσης αυτό που λες με την σειρά αποσπάσεων των περιπτώσεων κατά προτεραιότητα έτσι είναι (για να διορθώσω και μια παρερμηνεία)

Προηγούνται οι ειδικές κατηγορίες που συγκρίνονται μεταξύ τους μετά η κατηγορία β που συγκρίνεται μεταξύ της κ.ο.κ.

Οταν όμως δεν βγαίνουν κατηγορίες απόσπασμένων και μόρια τότε πολύ απλά...

Για αυτο να προσεχουμε τι ψηφιζουμε ........

Και άντε φέτος ικανοποιήθηκαν όλοι (φαντάζομαι στην α επιλογή τους). Αν δεν ικανοποιηθούν όλοι τι θα γίνει δεν ξέρω...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #814 στις: Αύγουστος 27, 2014, 05:52:16 μμ »
Και ένα τελευταίο

στις κατηγορίες των κατά προτεραιότητα αποσπάσεων βλέπω όλα τα ειδικά μισθολόγια πλην συζύγους κληρικών.
Να τους ξέφυγε μήπως?

ΥΓ. Γι αυτές μάλλον φροντίζει ο Κύριος...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 05:55:37 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #815 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:05:26 μμ »
Μαλιστα..αυριο υποτιθεται..Ελπιζω αυριο να μην μας πουν μεθαυριο!
Αλλα εστω οτι αυριο μετα το μεσημερι βεβαια θα βγουν.
Εγω εχω την εξης απορια:Καπου,στο αλφαβιτα ειχα διαβασει οτι οσοι παρουν αποσπαση πριν την 1η σεπτεμβριου,την 1η θα παρουσιαστουν στο ΣΧΟΛΕΙΟ της αποσπασης τους.ΣΧΟΛΕΙΟ...ελεγε,δεν ελεγε β/θμια ή α/θμια.
Ρε παιδια..αν βγουν αυριο μετα το μεσημερι...και εστω οτι την πηραμε,εμεις που παρουσιαζομαστε την δευτερα;
Διοτι πως θα προλαβουμε την παρασκευη να δηλωσουμε σχολειο προτιμησης και να μας ανακοινωθει κιολας ετσι ωστα να παρουσιαστουμε την δευτερα;Ξερει κανεις κατι παραπανω;;Διοτι με εχει φαει το αγχος με αυτο..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 06:07:03 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #816 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:14:49 μμ »
Πρωτα θα πας στη διευθυνση να κανεις αναληψη υπηρεσιας κ εκει θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #817 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:20:27 μμ »
και συγγνώμη, έστειλαν στις Α΄θμιες ονόματα κτλ, για να δουν τα κενά, χωρίς να έχουν υπογραφεί από τον υπουργό; Και για αύριο είμαι επιφυλακτική (περιμένω για το σύζυγο. Εγώ τοποθετήθηκα επιτέλους!)! Για Παρασκευή το βλέπω με την ψυχή στο στόμα!Μετά το μεσημέρι της Πέμπτης λέει η συνεδρίαση, πότε θα τελειώσουν, πότε θα υπογραφούν, πότε θα ανακοινωθούν;;;Ουφφ...και είχα πάρει και σπόρια, γιατί ερχόταν μεγάλη βραδιά, σαν το mundial ένα πράγμα!Τώρα ξενέρωσα!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #818 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:27:37 μμ »
Kάθε χρόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι εδώ, κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια με την καθυστέρηση της ανακοίνωσης!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #819 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:29:59 μμ »
Μαλιστα..αυριο υποτιθεται..Ελπιζω αυριο να μην μας πουν μεθαυριο!
Αλλα εστω οτι αυριο μετα το μεσημερι βεβαια θα βγουν.
Εγω εχω την εξης απορια:Καπου,στο αλφαβιτα ειχα διαβασει οτι οσοι παρουν αποσπαση πριν την 1η σεπτεμβριου,την 1η θα παρουσιαστουν στο ΣΧΟΛΕΙΟ της αποσπασης τους.ΣΧΟΛΕΙΟ...ελεγε,δεν ελεγε β/θμια ή α/θμια.
Ρε παιδια..αν βγουν αυριο μετα το μεσημερι...και εστω οτι την πηραμε,εμεις που παρουσιαζομαστε την δευτερα;
Διοτι πως θα προλαβουμε την παρασκευη να δηλωσουμε σχολειο προτιμησης και να μας ανακοινωθει κιολας ετσι ωστα να παρουσιαστουμε την δευτερα;Ξερει κανεις κατι παραπανω;;Διοτι με εχει φαει το αγχος με αυτο..

Πέρυσι 9Σεπτέμβρη πήγαμε στη δδε απόσπασης (ά φάση που άργησε να βγει) και τελικά τοποθετηθήκαμε οριστικά στο σχολείο μας για ανάληψη 2/10 και εσύ περιμένεις να βγουν αύριο και δευτέρα να γνωρίζεις και σχολείο;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #820 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:34:46 μμ »
Εντυπωσιακός αριθμός εναπομέιναντων οργανικών κενών ΠΕ04 α αθήνας μετά τις τοποθετήσεις. Μακάρι να τα δώσουν σε αποσπάσεις

http://dide-a-ath.att.sch.gr/new/images/stories/pysde/enap_org_kena_27-8-14.pdf
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #821 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:37:03 μμ »
επίσης εντύπωση μου κάνει που ο υπουργός δεν έχει υπογράψει ακόμα ούτε τις αποσπάσεις της αβαθμιας
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #822 στις: Αύγουστος 27, 2014, 06:50:57 μμ »

Εγω εχω την εξης απορια:Καπου,στο αλφαβιτα ειχα διαβασει οτι οσοι παρουν αποσπαση πριν την 1η σεπτεμβριου,την 1η θα παρουσιαστουν στο ΣΧΟΛΕΙΟ της αποσπασης τους.ΣΧΟΛΕΙΟ...ελεγε,δεν ελεγε β/θμια ή α/θμια.
Να διαβάζετε τις ανακοινώσεις των Διευθύνσεων και όχι "οδηγίες" στο ίντερνετ. Ούτως ή άλλως στη Διεύθυνση παρουσιάζεσαι, πάντα έτσι ήταν. Η απόσπαση είναι σε ΠΥΣΔΕ. Παρουσιάζεσαι στο ΠΥΣΔΕ και περιμένεις να ανακοινωθεί η τοποθέτησή σου σε σχολείο. Μετά παρουσιάζεσαι και στο σχολείο. Μπορεί κάποια ΠΥΣΔΕ να σου λένε να παρουσιαστείς μόνο στο σχολείο (π.χ. σε νησιωτικές περιοχές) αλλά γενικά παρουσιάζεσαι στη Διεύθυνση. Μπορεί μάλιστα να απασχοληθείς στο Γραφείο μέχρι την ανακοίνωση των τοποθετήσεων γιατί είναι λίγο τραβηγμένο να κάθεσαι και να πληρώνεσαι.
Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος psm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #823 στις: Αύγουστος 27, 2014, 07:24:04 μμ »
αν βέβαια η διδε που ανήκεις σε αποδεσμεύσει γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που δεν αποδέσμευσαν ούτε αυτούς που πήραν ήδη σε γραφεία

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #824 στις: Αύγουστος 27, 2014, 07:47:17 μμ »
Μπορεί μάλιστα να απασχοληθείς στο Γραφείο μέχρι την ανακοίνωση των τοποθετήσεων γιατί είναι λίγο τραβηγμένο να κάθεσαι και να πληρώνεσαι.

Τελικά τι κάνουμε; Καθόμαστε και πληρωνόμαστε ή όχι; Γιατί όλο το καλοκαίρι η καζούρα πάει σύνεφο και δεν τολμώ να πω σε κανέναν πόσο ψυχοφθόρο είναι αυτό που βιώνουμε με τον Αύγουστο του "refresh" κάθε χρόνο γιατί ακόμαι και οι κοντινότεροι φίλοι θα με πάρουν με τις ντομάτες γιατί... "καθόμαστε και πληρωνόμαστε"...

Να ξέρουμε τι κάνουμε τελικά; Καθόμαστε και τα τρώμε ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #825 στις: Αύγουστος 27, 2014, 07:53:53 μμ »
Να διαβάζετε τις ανακοινώσεις των Διευθύνσεων και όχι "οδηγίες" στο ίντερνετ. Ούτως ή άλλως στη Διεύθυνση παρουσιάζεσαι, πάντα έτσι ήταν. Η απόσπαση είναι σε ΠΥΣΔΕ. Παρουσιάζεσαι στο ΠΥΣΔΕ και περιμένεις να ανακοινωθεί η τοποθέτησή σου σε σχολείο. Μετά παρουσιάζεσαι και στο σχολείο. Μπορεί κάποια ΠΥΣΔΕ να σου λένε να παρουσιαστείς μόνο στο σχολείο (π.χ. σε νησιωτικές περιοχές) αλλά γενικά παρουσιάζεσαι στη Διεύθυνση. Μπορεί μάλιστα να απασχοληθείς στο Γραφείο μέχρι την ανακοίνωση των τοποθετήσεων γιατί είναι λίγο τραβηγμένο να κάθεσαι και να πληρώνεσαι.
Φιλικά.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. :)
Παντα απο τις ιστοσελιδες των ΔΙΔΕ ενημερωνομαι,αλλα το προβλημα ειναι οτι εχω ερθει στην περιοχη μεταθεσης μου,σαφως δεν εχω κανονικο ιντερνετ καθως νοικιαζω σε ενα επιπλωμενο για λιγο διαστημα,και ειμαι με στικακι,το σημα ομως ειναι εντελως χαλια...αλλοτε μπαινω,αλλοτε οχι και με εχει πιασει το αγχος μηπως αυριο πχ δεν μπορω να μπω να ενημερωθω..επισης δεν ξερω γιατι ,αλλα φορτωνει πολυ δυσκολα τις ιστοσελιδες των ΔΙΔΕ..
Να σας πω και κατι αλλο βρε παιδια.Οπως σας ειπα εγω εχω ερθει απο το περασμενο σαβ/κο στον νομο που μετατεθηκα.Την δευτερα παρουσιαστικα κανονικα στο σχολειο μου(...πηρα οργανικη),ως οφειλα να κανω για να αναλαβω υπηρεσια συμρωνα με την ανακοινωση της διδε μου.
Ο νεος μου διευθυντης λοιπον δεν μου εκανε πρακτικο αναληψης εκεινη την ημερα...μου ειπε οτι θα κανουμε ολοι οσοι ηρθαμε με μεταθεση την αλλη δευτερα,δηλαδη την 1η σεπτεμβρη που θα παμε στο σχολειο.Δηλαδη πηγα,οκ με ειδαν οπτικα αλλα αυτο ηταν.Κανενα  χαρτι,καμια πραξη αναληψης κλπ..Αυτο δεν ειναι παρατυπο;
Αυτο με εχει αγχωσει,αλλα εκτος των αλλων αν τελικα παρω αποσπαση,εγω την δευτερα θα πρεπει να ειμαι στο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ της περιοχης αποσπασης μου.Τι θα γινει με το πρακτικο; :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161362
  • Σύνολο θεμάτων: 19230
  • Σε σύνδεση σήμερα: 464
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.