*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι  (Αναγνώστηκε 3536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« στις: Νοέμβριος 09, 2010, 05:00:27 μμ »
Καλησπερα!
Ήθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει τελευταια...
Εχω ενα μαθητη ο οποιος πηγαινει σε ιδιωτικο σχολειο.
Εχουν ξεκινησει το Connect b2 και στο τελος της χρονιας θα δωσουν για FCE. Οταν ξεκινησαμε φετος τον Οκτωβρη (3h/εβδομαδα), θεωρησα καλο να εχουμε κι στο σπιτι το ιδιο βιβλιο ετσι ωστε να προχωραμε μαζι και να εχει ετοιμο το υλικο και για το σχολειο.
Γενικα ως μαθητης ειναι μετριος και λιγο αδιαφορος... πχ Διαβαζει ορθογραφια ωστε να ξερει τιε λεξεις για το μαθημα, αλλα την επομενη μερα θυμαται ελαχιστες. Επισης εχει ενα προβλημα στις προτασεις (στην ορθογραφια του βαζω να γραφει προταση-παραδειγμα με καθε λεξη) γιατι ποτε δε διαβαζει τα παραδειγματα του βιβλιου...
Πριν μια εβδομαδα η μητερα του πηγε να ρωτησει στο σχολειο και η καθηγητρια των αγγλικων της εκανε παραπονα οτι δε δινει σημασια στο μαθημα της και οτι γραφει απο 11 εως 13 στα τεστ (μαλλον εννοει τις ορθογραφιες, γιατι τεστ δεν εχει αναφερει ο μικρος).Της ειπε οτι εχει καταλαβει οτι κανει ιδαιτερα και οτι θα επρεπε να κανουμε αλλα βιβλια στο σπιτι ωστε να μην επαναπαυεται ο μικρος. Το προβλημα ειναι οτι, αν κανω αλλα βιβλια, δε θα προλαβαινω και τα δικα μου και του σχολειου και πιστευω οτι απλα θα εχει παραπανω δουλεια, που τελικα δε θα την κανει. Τι θα κανατε στη θεση μου? Σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλο να συνεχισω λεξιλογιο απο το ιδιο βιβλιο και να πηγαινω ασκησεις απο αλλα καθως επισης να κανω κ practice tests. Any ideas?  ???
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:20 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 10:20:41 μμ »
Αυτή η κατάσταση με τα ιδιωτικά προκαλεί προβλήματα.Πολλές φορές οι γονείς πιστεύουν ότι στο σπίτι χρειάζεται απλά μια ενίσχυση, οπότε θέλουν να κάνει το παιδί τα ίδια βιβλία.Σε αντίστοιχη περίπτωση, ο μαθητής κάνει στο σχολείο Choices D και θα δώσουν με το σχολείο FCE σε 2 χρόνια, προτίμησα να κάνω αντί για αυτό άλλο βιβλίο, επειδή αντιμετώπιζε με λιγότερη σοβαρότητα το Choices.Τα δύο προηγούμενα χρόνια κάναμε τα βιβλία που έκανε και στο σχολείο.Τα αποτελέσματα ήταν αυτά που βλέπεις κι εσύ στο δικό σου μαθητή (δεδομένου ότι κι ο δικός μου είναι λίγο τεμπελάκος και το διάβασμά του επιφανειακό).Τώρα που κάνετε το connect και υποθέτω πως τα έχει αγοράσει διπλή φορά, ώστε να κάνετε με άλλα βιβλία στο σπίτι, θα σου έλεγα να ακολουθήσεις τη λύση που προτείνεις, πολύ extra υλικό.Αν δεν τα έχει αγοράσει διπλή φορά, σταμάτησε το connect και πες τους ακόμα και τώρα να ξεκινήσετε στο ιδιαίτερο κάποιο άλλο βιβλίο.Ας κάθεται να διαβάζει μόνος του για το σχολείο.Μακροπρόθεσμα το κέρδος θα είναι μεγαλύτερο.Ας πουν και άλλοι όμως τη γνώμη τους.Σου λέω απλά τι έκανα και τι θα εκανα και στη δική σου περίπτωση εγώ.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:23:32 μμ »
Thanks για την απαντηση.
 Σημερα πηγα απο εκει κ η μαμα του μου ειπε να μην αλλαξουμε βιβλια γιατι θα φορτωθει και με αλλη δουλεια ενω ειναι ηδη πιεσμενος...
Ποσο εχουν αλλαξει τα παιδια αλλα και οι γονεις...? Οταν ημουν εγω σχολειο εκανα αγγλικα, γαλλικα, ωδειο,χορο και παρολαυτα προλαβαινα τα παντα... Τωρα εχουν σχολειο μονο και δεν προλαβαινουν... Απογοητευση!
Αυτο που δεν ανεφερα επισης ειναι οτι με το σχολειο θα δωσουν Cambridge αλλα εγω πιστευω οτι δε θα το παρει... Γι'αυτο τον προετοιμαζω και για Michigan ωστε να εχει διπλες πιθανοτητες. Απο εδω και στο εξης, θα τον αφησω να κανει τα του σχολειου και απλως θα τα διορθωνω μαζι του και θα συνεχισω extra ασκησεις απο αλλα βιβλια για Michigan. Και ο Θεος Βοηθος!
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:55:32 μμ »
εγω μπερδευτηκα με το τι σου ζητησαν να κανεις. να τον βοηθας για το σχολειο ή για να μαθει αγγλικα? ασχετα με το οτι παει σε ιδωτικο κ κανει κ εκει αγγλικα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:20 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:13:59 πμ »
Tzortzina μου κι εγω ακριβως αυτό κάνω.Είμαι πεποισμένη ότι το FCE που θα δώσουν στο σχολείο δεν το παίρνει ούτε για πλάκα και μαζί μου θα δώσει για Michigan.Έχουν αλλάξει τα πράγματα δε λες τίποτα.Άσε που βλέπω ότι τους βάζει στο σχολείο μία έκθεση το τρίμηνο,  κι αυτή αν και με φανερά λάθη, βαθμολογείται με excellent, και οι γονείς αναρωτιούνται γιατί εγώ του βάζω B- σ'αυτές που μου γράφει μια φορά τη βδομαδα.Καλό μας κουράγιο!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 12:46:07 πμ »
Ενδιαφέρον και πονεμένο θέμα! Μου είχε τύχει και μένα ανάλογη περίπτωση όπου μαθητής Γυμνασίου ήθελε ενίσχυση για τα αγγλικά του σχολείου. Θέλανε να κάνουμε αποκλειστικά το βιβλίο που κάνανε στο σχολείο. Η μητέρα ήθελε παράλληλα να προετοιμαστεί το παιδί για Lower αλλά ούτε κουβέντα να πάρουμε άλλα βιβλία. Και στο επιπλέον υλικό που του πήγαινα, δεν έδινε καμιά σημασία. Ούτε και στο βιβλίο που κάνανε στο σχολείο, αν και πολύ καλό.Το παιδί ήθελε απλά να ετοιμάζουμε τα παρακάτω. Για να μην τα πολυλογώ, μόλις καλύψαμε την ύλη του βιβλίου (δηλ. κάναμε όλες τις ασκήσεις) έληξε και η συνεργασία μας. Δε με χρειάζονταν πια όπως είπαν. Δε στενοχωρήθηκα ιδιαίτερα, γιατί όσες προσπάθειες και να έκανα για να προετοιμαστούμε σοβαρά, έπεσαν στο κενό.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σχολειου vs αγγλικα στο σπιτι
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 12:28:03 πμ »
εγώ πάλι έχω 'πέσει' σε καλή περίπτωση μαθήτριας ιδιωτικού! Ξεκινήσαμε από D class και τώρα δίνει proficiency. Οι γονείς από την πρώτη στιγμή με άφησαν να κάνω ό,τι νομίζω καλύτερο, επισημαίνοντας ότι ο καθένας ξέρει καλύτερα στον τομέα του!!!!! Ποτέ δε σκέφτηκα όμως να κάνω τα βιβλία του σχολείου. Ούτε καν για έλεγχο. Θεωρώ ότι είναι λάθος και υποτιμά τη δουλειά μας. 'Ετσι θα σε βλέπουν όλοι σαν 'το κοριτσάκι που μας βοηθάει λίγο επειδή οι γονείς δεν προλαβαίνουν!'. Γενικότερα τώρα πιστεύω ότι ο κάθε δάσκαλος θα πρέπει να κερδίσει το μαθητή με την προσωπικότητά του έτσι ώστε να αναπτυχθεί και συναισθηματική σχέση ανάμεσά τους. 'Οσα ιδιαίτερα αποφασίζω να κρατήσω κάθε χρόνο τα αποφασίζω με βάση κυρίως το πόσο άνετα έχει νιώσει ο μαθητής μαζί μου. Να φτάνει η χρονιά στο τέλος και να στενοχωριόμαστε και οι δύο που θα σταματήσουμε :-[ :-[ :-[
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160467
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.