*

Αποστολέας Θέμα: B' Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 3047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss marpel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
B' Κυκλάδες
« στις: Αύγουστος 09, 2023, 08:41:24 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για Φολέγανδρο ή Σαντορίνη; Αν έχει γνωστούς που να μπορούν να νοικιάσουν σπίτι, νοικιαζόμενα δωμάτια για οικογένεια; Διορίστηκα Β' Κυκλάδων και μου είπαν ότι η κατάσταση είναι απελπιστική στη Σαντορίνη. Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα κενά θα είναι εκεί. Αλλά έχει λίγα μόρια. Φολέγανδρο δεν ξέρω αν θα έχει κενά αλλά μου φαίνεται το πρώτο πιο εύκολο στην πρόσβαση σε σχέση με Σίκινο, Ίο ή Ανάφη. Αν μπορούσε κάποιος να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B' Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:59 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2023, 08:51:21 πμ »
μακριά από Σαντορίνη πανάκριβη δυσεύρετα σπίτια Ιος παει blue star τα άλλα κατάθλιψη τον χειμώνα αλλά πιο έυκολα βρίσκεις σπίτια και πιο φτηνά

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2023, 09:34:18 πμ »
Εννοείται ότι μεταξύ Ίου και μικρότερων νησιών θα προτιμήσεις την Ίο από άποψη πρόσβασης. Σαντορίνη και Ίος είναι τα μόνα νησιά με καθημερινή σύνδεση με Πειραιά το χειμώνα. Το ταξίδι της επιστροφής όμως είναι περίπου 10ωρο. Πας Ίο- Σαντορίνη- Νάξο - Πάρο. Τα άλλα νησιά δεν έχουν καθημερινά δρομολόγια.

Αποσυνδεδεμένος miss marpel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2023, 09:36:22 πμ »
Ναι, όλοι αυτό μου λένε αλλά αν δεν έχω άλλη επιλογή τί θα κάνω; Αναγκαστικά θα πάω Σαντορίνη. Γι αυτό αν κάποιος μπορεί να μου δώσει  πληροφορίες ή αν γνωρίζει κάποιον καλό χριστιανό πρόθυμο να μας βοηθήσει εκεί θα ήμουν ευγνώμων. Οικογενειακώς θα πάμε οπότε σίγουρα θα χρειαστεί δουλειά και ο άντρας μου αφού θα παραιτηθεί από την τωρινή του δουλειά. Θα κάνει και ο άντρας μου τα χαρτιά του για αναπληρωτής μόνο Β Κυκλάδων αλλά μέχρι να τον πάρουν κι αν τον πάρουν πρέπει κάτι να βρει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B' Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:59 »

Συνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2023, 10:06:39 πμ »
Θεωρείς δηλαδή ότι μετά τα 2 χρόνια υποχρεωτικής παραμονής στη Β' Κυκλάδων δεν θα μπορέσεις να πάρεις μετάθεση ή να παίρνεις αποσπάσεις; Αν μπορείς να "φύγεις" μετά τα 2 χρόνια, μήπως δεν χρειάζονται παραιτήσεις κλπ;

Αποσυνδεδεμένος miss marpel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2023, 10:14:23 πμ »
Αν είμαι Σαντορίνη δύσκολα θα μαζέψω μόρια για απόσπαση πόσο μάλλον για μετάθεση. Αν υπάρχουν κενά στην Ίο ή στη Φολέγανδρο που δίνουν μόρια σίγουρα θα έχω περισσότερες ελπίδες. Αλλά αυτό δεν με πειράζει. Αν έχω ένα αξιοπρεπές σπίτι να μείνω με λογικό ενοίκιο κάθομαι και 3 και 4 και 5 χρόνια. Σε αυτήν τη φάση αυτό με καίει. Εάν κάποιος έχει γνωριμίες σε κάποιο από αυτά τα νησιά που θα μπορούσα να επικοινωνήσω.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2023, 11:26:34 πμ »
Σαντορίνη δεν έχει μόρια πολλά, τα σπίτια κυμαίνονται στα 400 οι τρύπες, ακόμα και στα χωριά που δεν έχουν ούτε σούπερ...έλεος. Εύχομαι να πας στη Φολέγανδρο και σε άλλα νησάκια. Αν είσαι αναπληρώτρια σε στέλνουν στα μη δυσπρόσιτα συνήθως...πληροφορίες από φίλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2023, 11:29:29 πμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2023, 12:35:44 μμ »
Να μάθεις ποιοι είναι οι αιρετοί του ΠΥΣΔΕ εκεί. Αν υπάρχουν σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, ίσως βοηθήσουν. Δηλαδή ο ελεύθερος θα έχει μια πιο δυσμενή τοποθέτηση σε σχέση με τον παντρεμένο με παιδιά. Αν βοηθάει και η ειδικότητα βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 09, 2023, 05:24:18 μμ »
Ναι, όλοι αυτό μου λένε αλλά αν δεν έχω άλλη επιλογή τί θα κάνω; Αναγκαστικά θα πάω Σαντορίνη. Γι αυτό αν κάποιος μπορεί να μου δώσει  πληροφορίες ή αν γνωρίζει κάποιον καλό χριστιανό πρόθυμο να μας βοηθήσει εκεί θα ήμουν ευγνώμων. Οικογενειακώς θα πάμε οπότε σίγουρα θα χρειαστεί δουλειά και ο άντρας μου αφού θα παραιτηθεί από την τωρινή του δουλειά. Θα κάνει και ο άντρας μου τα χαρτιά του για αναπληρωτής μόνο Β Κυκλάδων αλλά μέχρι να τον πάρουν κι αν τον πάρουν πρέπει κάτι να βρει
να μην παραιτηθεί ο άντρας σου από την δουλεία για να μην χάσετε μια πηγη εισοδηματικη

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 09, 2023, 07:59:30 μμ »
Να ρωτήσω, Θηρασια έχει κενό στην ειδικότητά σου;είναι δίπλα στη Σαντορίνη, έχει καθημερινά τουλάχιστον 2 δρομολόγια και είναι σχετικά καλά τα ενοίκια. Δίνει 11 μόρια νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος miss marpel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2023, 10:30:45 πμ »
Να ρωτήσω, Θηρασια έχει κενό στην ειδικότητά σου;είναι δίπλα στη Σαντορίνη, έχει καθημερινά τουλάχιστον 2 δρομολόγια και είναι σχετικά καλά τα ενοίκια. Δίνει 11 μόρια νομίζω.

Ξέρω μόνο ότι έχει σίγουρα Σαντορίνη. Πήρα τηλέφωνο τη δευτεροβάθμια Κυκλάδων να ρωτήσω αν πάνω κάτω γνωρίζουν τα κενά και μου είπε επί λέξη: το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Νευρίασα πάρα πολύ γιατί της μίλησα ευγενικά και αυτή ήταν αγενέστατη. Θα σας φωνάξουμε λέει την ημέρα της ορκωμοσίας θα σας βάλουμε να επιλέξετε και ίσως και περισσότερα από τα κενά που υπάρχουν (δεν ξέρω τι μπορεί να εννοούσε) και βλέπουμε. και θα πρέπει σε 2 βδομάδες να βρούμε σπίτι δλδ .Δεν ξέρω. Νιώθω ότι χάνουμε και την αξία μας

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2527
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2023, 10:47:41 πμ »
Ξέρω μόνο ότι έχει σίγουρα Σαντορίνη. Πήρα τηλέφωνο τη δευτεροβάθμια Κυκλάδων να ρωτήσω αν πάνω κάτω γνωρίζουν τα κενά και μου είπε επί λέξη: το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Νευρίασα πάρα πολύ γιατί της μίλησα ευγενικά και αυτή ήταν αγενέστατη. Θα σας φωνάξουμε λέει την ημέρα της ορκωμοσίας θα σας βάλουμε να επιλέξετε και ίσως και περισσότερα από τα κενά που υπάρχουν (δεν ξέρω τι μπορεί να εννοούσε) και βλέπουμε. και θα πρέπει σε 2 βδομάδες να βρούμε σπίτι δλδ .Δεν ξέρω. Νιώθω ότι χάνουμε και την αξία μας

Εννοεί ότι μπορείς να επιλέξεις  και όποιο άλλο  σχολείο θέλεις, άσχετα από τα κενά που εμφανίζονται, καθώς μπορεί να προκύψει μέχρι την τοποθέτηση και νέο κενό, που τώρα δεν φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2023, 12:14:39 μμ »
Ξέρω μόνο ότι έχει σίγουρα Σαντορίνη. Πήρα τηλέφωνο τη δευτεροβάθμια Κυκλάδων να ρωτήσω αν πάνω κάτω γνωρίζουν τα κενά και μου είπε επί λέξη: το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Νευρίασα πάρα πολύ γιατί της μίλησα ευγενικά και αυτή ήταν αγενέστατη. Θα σας φωνάξουμε λέει την ημέρα της ορκωμοσίας θα σας βάλουμε να επιλέξετε και ίσως και περισσότερα από τα κενά που υπάρχουν (δεν ξέρω τι μπορεί να εννοούσε) και βλέπουμε. και θα πρέπει σε 2 βδομάδες να βρούμε σπίτι δλδ .Δεν ξέρω. Νιώθω ότι χάνουμε και την αξία μας
Πιστεύω ότι δεν ειρωνευόταν. Απλά με αυτή την έκφραση ήθελε να δείξει ότι είναι αδύνατο να γνωρίζουν τα κενά, αφού ακόμα γίνονται λειτουργικές τοποθετήσεις. Λέγοντας ότι θα σας βάλουν να επιλέξετε και περισσότερα από τα κενά που υπάρχουν, μάλλον εννοούσε ότι θα σας βοηθήσουν τότε όσο θα είναι εφικτό χωρίς να αποκρύψουν κενά (δηλαδή όσα κενά γνωρίζουν ήδη θα σας τα δώσουν). Διότι όπως είναι γνωστό οι ΔΔΕ πολλές φορές δίνουν τόσα κενά, όσοι είναι και οι νεοδιόριστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2023, 12:16:31 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: B' Κυκλάδες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 10, 2023, 01:05:30 μμ »
Ήμουνα Σαντορίνη τη χρονιά 2021-2022. Ένοικιο κάτω από 400 ευρώ δεν θα βρεις και εγώ αυτό το σεβάστηκα με συμβόλαιο και φυσικά γραμμένα στο συμβόλαιο λιγότερα χρήματα. Πολύ δούλεμα από την ιδιοκτήτρια όσον αφορά τους λογαριασμούς ενώ αλλά είχαμε συμφωνήσει αλλά πράγματα έγιναν που δεν χρειάζεται να τα αναφέρω εδώ. Πάλι καλά που τον έναν λογαριασμό τον έδωσε να τον πληρώσω ηλεκτρονικά. Το σπίτι με ετοιμόρροπη πόρτα και παράθυρα και πανβρώμικο και με μούχλα στις ντουλάπες, το καθάρισα με τους δικούς μου (άλλο δούλεμα από εκεί από την ιδιοκτήτρια) . Είχε πλυντήριο ( γι αυτό και  κάθησα και γιατί επίσης ήταν στα Φηρά) γιατί στη Σαντορίνη τα περισσότερα δεν έχουν πλυντήριο, είναι και αυτό ένα έξοδο που θα υπολογίσεις. Αν έχεις αυτοκίνητο είναι καλά αλλιώς με το κτελ, υπόψην τα κτελ κάρτα για το σχολείο βγάζουν αλλά είναι μονό για διαδρομή από και προς  το σχολείο. Να ξέρεις επίσης ότι σε κάποια σπίτια που πήρα δεν δέχονταν συγγενείς η συγκεκριμένη ιδιοκτήτρια δέχονταν. Το νησί πανάκριβο και τα εισιτήρια ακτοπλοικά και αεροπορικά. Εγώ προσωπικά αν είχα οικογένεια δεν θα την  κατέβαζα Σαντορίνη έτσι όπως είναι η κατάσταση, το είχα γράψει και σε ένα άλλο μέλος στο φόρουμ. Επίσης κάτι που μου είπε η ιδιοκτήτρια είναι ότι το νοίκιασε σε εμένα γιατί την πήρα πρώτη τηλ και προηγούμουνα λέει. Να φανταστείς επειδή ήξερα ότι είναι επαρχία ο διορισμός έψαχνα σπίτια από τον Ιούνιο στις περιοχές που είχα βάλει. Ίο που ήμουν την επόμενη χρονιά από άποψη διαμονής είναι καλύτερα και πιο φτηνά και έχει σπίτια και δωμάτια με 200 και 250 ευρώ εκεί είναι καλύτερα για οικογένεια. Καράβι έχει κάθε Παρασκευή και Αθήνα αλλά μετά πρέπει να φύγεις Κυριακή γιατί Δευτέρα δεν έχει, έχει Τρίτη blue star.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2023, 01:45:32 μμ από trikie »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160112
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.