*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 694202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:40:43 μμ »
Τι να πεις; Και μόνο το γεγονός ότι με το ισχύον σύστημα δηλώσεων ο κάθε υποψήφιος χρειάζεται 20-30' εξυπηρέτησης, καταλαβαίνεις ότι ούτε 15 εργάσιμες δεν αρκούν. Έτσι κι αλλιώς, δεν πιστεύω να πάρουν κανέναν από το Β' Πίνακα. Μακάρι να γίνω δεκτή στη Νομική του DEI και σε δύο χρονάκια, αν δε στραβώσει κάτι, θα κάνω την εξάσκησή μου. Κακώς μπλέχτηκα με την εκπαίδευση. Όσο τεμπέλικο επάγγελμα και να'ναι (3 μήνες καθισίο μετά αποδοχών -  αυτό το λένε οι δικοί μου και όσοι μού λένε πως έπρεπε να'χα πάει στο παιδαγωγικό για άμεση αποκατάσταση), λεφτά δε φέρνει, κύρος δεν έχει, οι μαθητές είναι για ΤΣΟ και ΛΟ... ενώ ο μισθός δε φτάνει για διαμονή σε ξένο τόπο. Έχω βαρεθεί να βλέπω γνωστούς και συντοπίτες μου με απολυτήριο γυμνασίου, έστω μονοετούς φοίτησης σε ιδιωτική σχολή ή στον ΟΑΕΔ να καθαρίζουν τουλάχιστον 3000 το μήνα ως ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί κτλ και να μην αποδίδουν ούτε ένα ευρώ στο δημόσιο. Μόνο για τα υλικά κόβουν απόδειξη, αρκεί να έχουν κατάστημα. Και δυστυχώς, λόγω πρόσφατης ανακαίνισης, είδα πολλά χιλιάρικα να φεύγουν έτσι, ενώ οι εν λόγω "φορολογούμενοι" συνάνθρωποί μας χρωστούν πολλά σε φροντιστήρια, δόσεις αυτοκινήτων, δάνεια κτλ. Εννοείται ότι γι'αυτούς το καλύτερο σχολείο είναι ο δρόμος, ο κανόνας είναι δουλειά από τα 13, άντε τα 15, σπουδές μέχρι εκεί που υποχρεώνει ο νόμος, και δουλειά το επάγγελμα του πατέρα. Εμείς να τα βλέπουμε αυτά που θέλαμε πτυχία και τίτλους. Σε λίγο καιρό θα κάνουμε ιδιαίτερα για ένα πιάτο φαϊ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2013, 01:45:19 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:39:26 μμ »
Matina7 αυτοί είναι οι λόγοι που σε Ευρωπαϊκές χώρες όπως η Γερμανια π.χ. υπάρχει έλλειψη εκπαιδευτικών. Φίλοι που κατοικού εκεί μου είπαν πρόσφατα πως διαλέγεις σχολείο και πόλη!τόση είναι η έλλειψη..

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:55:42 μμ »
Ματίνα δεν θέλεις να εισαι εκπαιδευτικός; Καλώς! Μάλλον πολύ καλώς!!  Δεν βρίσκω τον λόγο να διεκδικείς να έχεις άποψη σε κάτι που δεν αγαπάς και από ότι φαίνεται ούτε κατέχεις. Όπως και να έχει, σταμάτα να προσβάλεις και να προκαλείς.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 13, 2013, 04:24:18 μμ »
Αλλιώς...μετανάστευση! ;D ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 14, 2013, 12:48:12 πμ »
http://xenesglosses.eu/2013/08/2013-104/

μετα απο τετοια ανακοινωση οτι πλεοναζουν 2000 ξενογλωσσοι μαλλον για τα ματια του κοσμου κανουμε τις αιτησεις!!!τι να πω??πως προεκυψαν ολα αυτα τα κενα δεν μπορω να καταλαβω,,,

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 14, 2013, 12:54:37 πμ »
Δεν στέκουν τα νούμερα. Που κρύβονται τόσοι πλεονάζοντες τόσα χρόνια δηλαδή; Και οι αριθμοί υποχρεωτικής μετάταξης είναι μικρότεροι από τα κενά που υπήρχαν άλλες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 14, 2013, 05:22:32 μμ »
Ματίνα δεν θέλεις να εισαι εκπαιδευτικός; Καλώς! Μάλλον πολύ καλώς!!  Δεν βρίσκω τον λόγο να διεκδικείς να έχεις άποψη σε κάτι που δεν αγαπάς και από ότι φαίνεται ούτε κατέχεις. Όπως και να έχει, σταμάτα να προσβάλεις και να προκαλείς.

Ποιον προσέβαλα; Τη στιγμή που ο αναποτελεσματικός φολογικός έλεγχος αφήνει τους τεχνίτες να πλουτίζουν και όσους τρώνε τα χρόνια τους στα φροντιστήρια να ζουν με 700 ευρώ; Και ποιος μ@@@@@ θα αξεκολουθούσε να αγαπάει κάτι που στην καλύτερη προσφέρει ένα μισθό ίσα-ίσα για να επιβιώνει; Και πόσοι του χώρου αγαπάνε αυτό που κάνουν, ειδικά τη στιγμή που βρίσκουν άτομα για ιδιαίτερα στην καμπούρα των συναδέλφων τους; Αν θες, αρνήσου ότι όσοι δουλεύουν σε φροντιστήρια δεν ξεκολλάνε τις αγγελίες που βάζουν όσοι κάνουν ιδιαίτερα. Αυτό το έχω εξακριβώσει από άτομα που ξεκίνησαν σε τέτοια "φροντιστήρια" και έβλεπαν τις τακτικές τους. Το βίωσα κι εγώ τόσο καιρό. Δηλαδοί οι συγγενείς μου, που ασχολούνται με πράγματα που τους φέρνουν ΤΑ λεφτά - με όποιον τρόπο - χωρίς να αγαπούν αυτό που κάνουν, αλλά καθαρά με γνώμονα τα φράγκα, θα έπρεπε να τα παρατήσουν και να βρουν κάτι που θα τους ευχαριστεί; Όχι αγαπούλες μου, τα φράγκα έχουν σημασία. Βαρέθηκα να πετάω τα χρόνια μου πίσω από άσχετους και παρωχημένουν καθηγητές που με υποχρεώνουν σε ΠΜΣ για να πάω από τις γενικές γνώσεις (γενικές κι αόριστες) στις ειδικές. Και να ξέρετε ότι πολλοί επέλεγαν το παιδαγωγικό και τις ξένες φιλολογίες καθαρά για λόγους αποκατάστασης. Έχω αρκετές τέτοιες κοπελιές στην περιοχή μου. Και δεν το αρνήθηκαν ποτέ, όποτε συζητήσαμε. Μόλις σταματήσουν να διορίζονται και οι δάσκαλοι, θα δείτε τις βάσεις να πέφτουν και τους εισακτέους να μειώνονται. Ή μήπως όσοι πάνε στη νομική και την ιατρική το κάνουν από αγάπη;
Και ούτε έχει κανείς το δικαίωμα να πει σε εμένα και τον οποιονδήποτε που βλέπει έτσι τα πράγματα ότι δεν είναι ικανός να διδάξει. Μπορεί να έχω πολύ μικρή εμπειρία, αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω την ικανότητα. Είναι σαν να λες σε κάποιον με πολυετή παρουσία στο χώρο ότι δε θα έπρεπε να τρώει τη δουλειά των άλλων, επειδή δεν έχει πτυχίο ΑΕΙ ή είναι μόνο με Β2 ή έζησε κάποια χρόνια σε αγγλόφωνη χώρα. Και κανείς δε θα με υποχρεώσει να αγαπήσω ό,τι σπούδασα. Και αν δε σας ικανοποιεί το ισχύον σύστημα, πείτε στο υπουργείο να βάλει ειδικές εξετάσεις για κάθε τμήμα, ώστε να εισάγονται μόνο όσοι είναι ικανοί και αγαπάνε το αντικείμενο. Έτσι, να σταματήσουν κάποιοι γονείς να βλέπουν τα παιδιά τους σαν τους διαδόχους τους στο επάγγελμα. Για την ώρα, οι 10-15 γιατροί και δικηγόροι που γωρίζω αυτό ακριβώς κάνουν. Ρωτήστε και κανένα γιατρό να σας πει με ποιο κριτήριο επέλεξε την ειδικότητά του. Ο δερματολόγος μου, πάντως, επειδή είναι η ευκολότερη. Για ποια αγάπη του επαγγέλματος μιλάτε;
Δεν ξέρω που ζείτε. Εγώ σήμερα που έκανα την αίτηση είδα ελάχιστους να δηλώνουν περιοχές εκτός διαμερίσματος. Άμα σε πάρουν ως αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο, τα λεφτά δε βγαίνουν. Αυτό μας έλεγαν και οι υπάλληλοι εκεί. Όποιοι θέλουν να δηλώσουν παντού ακόμη και με λίγες ώρες τη μέρα, να το ξανασκεφτούν. Με τα λίγα άτομα που μίλησα, μόλις δύο γκόμενες δήλωσαν παντού μόνο και μόνο για να ξεφύγουν από το σπίτι των γονιών τους.

ΥΓ.: άραγε, από την τόσο μεγάλη αγάπη τους για το αντικείμενο φρόντισαν οι γνωστοί μου από το παιδαγωγικό να πάνε τρία συναπτά έτη σε ξεχασμένα από το Θεό μέρη, ώστε να τσεπώσουν όσο το δυνατό περισσότερα μόρια και να μονιμοποιηθούν γρήγορα γρήγορα; Μιλάμε για 3/3 περιπτώσεις. Ή μήπως μόνο οι δικοί μου γνωστοί είναι έτσι και εσείς οι υπόλοιποι αθώα προβατάκια;
Επίσης δεν ανέχομαι τη λοιδορία όσων αυτών που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα: "Α, σιγά μη στείλω τα παιδιά μου να σπουδάσουν. Είδα κι εσένα με τις σοβαρές σπουδές σου. Έχουν έτοιμη στρωμένη δουλειά, βγάζουμε τουλάχιστον 2-3000 το μήνα αδήλωτα, κορόιδα είμαστε; Εσείς μπορεί να θέλετε να κάνετε για καιρό ακόμη τον καραγκιόζη του υπουργείο μας. Οι βουλευτές αυξάνουν ξεδιάντροπα τα έσοδά τους, ενώ άλλοι αναγκάζονται εξοντωτικούς μισθούς. Πλέον ο καθένας οφείλει να νοιαστεί πρωτίστως για τον εαυτό του και την τσέπη του. 8)
Σε άλλο σημείο του φόρουμ, έχω αναφέρει τα βιώματά μου από τους "ευσυνείδητους" καθηγητές μου στο σχολείο: η μια αγγλικού με μέσο, κομματόσκυλο γαρ. Αργότερα την είχα και την Αγγλική και γινόταν ρεζίλι των σκυλιών κάθε φορά. Αναλύσεις από τη wikipedia, αλλοδαποί επισκέπτες που ξεμπρόστιαζαν τις ελλειπείς γνώσεις της. Να μην αναφερθώ στα "ολόσωστα" αγγλικά της. Η μια μαθηματικός να κάνει ό,τι περνά απ'το χέρι της για να τη διώξουμε οι ίδιοι οι μαθητές της ως ακατάλληλη, ώστε να χωθεί σε γραφείο. Κι ο αντικαταστάτης της να μας τη λέει που μας φορτώθηκε, να βαριέται στο μάθημα και να το λέει κάθε τόσο. Ξέρω εκπαιδευτικούς που λατρεύουν τόσο αυτό που κάνουν, ώστε δε βαριούνται να το διδάσκουν κάθε χρόνο. Όσο κι αν πονάει, μαθήματα όπως η γυμναστική, οι ξένες γλώσσες, τα καλλιτεχνικά, η πληροφορική κλπ είναι η ώρα του παιδιού. Έτσι ήταν για τη δική μου φουρνιά, ακόμη χειρότερα έγινε για τη σημερινή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 05:46:47 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:00:47 μμ »
Ματίνα δεν θέλεις να εισαι εκπαιδευτικός; Καλώς! Μάλλον πολύ καλώς!!  Δεν βρίσκω τον λόγο να διεκδικείς να έχεις άποψη σε κάτι που δεν αγαπάς και από ότι φαίνεται ούτε κατέχεις. Όπως και να έχει, σταμάτα να προσβάλεις και να προκαλείς.

Ποιον προσέβαλα; Τη στιγμή που ο αναποτελεσματικός φολογικός έλεγχος αφήνει τους τεχνίτες να πλουτίζουν και όσους τρώνε τα χρόνια τους στα φροντιστήρια να ζουν με 700 ευρώ; Και ποιος μ@@@@@ θα αξεκολουθούσε να αγαπάει κάτι που στην καλύτερη προσφέρει ένα μισθό ίσα-ίσα για να επιβιώνει; Και πόσοι του χώρου αγαπάνε αυτό που κάνουν, ειδικά τη στιγμή που βρίσκουν άτομα για ιδιαίτερα στην καμπούρα των συναδέλφων τους; Αν θες, αρνήσου ότι όσοι δουλεύουν σε φροντιστήρια δεν ξεκολλάνε τις αγγελίες που βάζουν όσοι κάνουν ιδιαίτερα. Αυτό το έχω εξακριβώσει από άτομα που ξεκίνησαν σε τέτοια "φροντιστήρια" και έβλεπαν τις τακτικές τους. Το βίωσα κι εγώ τόσο καιρό. Δηλαδοί οι συγγενείς μου, που ασχολούνται με πράγματα που τους φέρνουν ΤΑ λεφτά - με όποιον τρόπο - χωρίς να αγαπούν αυτό που κάνουν, αλλά καθαρά με γνώμονα τα φράγκα, θα έπρεπε να τα παρατήσουν και να βρουν κάτι που θα τους ευχαριστεί; Όχι αγαπούλες μου, τα φράγκα έχουν σημασία. Βαρέθηκα να πετάω τα χρόνια μου πίσω από άσχετους και παρωχημένουν καθηγητές που με υποχρεώνουν σε ΠΜΣ για να πάω από τις γενικές γνώσεις (γενικές κι αόριστες) στις ειδικές. Και να ξέρετε ότι πολλοί επέλεγαν το παιδαγωγικό και τις ξένες φιλολογίες καθαρά για λόγους αποκατάστασης. Έχω αρκετές τέτοιες κοπελιές στην περιοχή μου. Και δεν το αρνήθηκαν ποτέ, όποτε συζητήσαμε. Μόλις σταματήσουν να διορίζονται και οι δάσκαλοι, θα δείτε τις βάσεις να πέφτουν και τους εισακτέους να μειώνονται. Ή μήπως όσοι πάνε στη νομική και την ιατρική το κάνουν από αγάπη;
Και ούτε έχει κανείς το δικαίωμα να πει σε εμένα και τον οποιονδήποτε που βλέπει έτσι τα πράγματα ότι δεν είναι ικανός να διδάξει. Μπορεί να έχω πολύ μικρή εμπειρία, αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω την ικανότητα. Είναι σαν να λες σε κάποιον με πολυετή παρουσία στο χώρο ότι δε θα έπρεπε να τρώει τη δουλειά των άλλων, επειδή δεν έχει πτυχίο ΑΕΙ ή είναι μόνο με Β2 ή έζησε κάποια χρόνια σε αγγλόφωνη χώρα. Και κανείς δε θα με υποχρεώσει να αγαπήσω ό,τι σπούδασα. Και αν δε σας ικανοποιεί το ισχύον σύστημα, πείτε στο υπουργείο να βάλει ειδικές εξετάσεις για κάθε τμήμα, ώστε να εισάγονται μόνο όσοι είναι ικανοί και αγαπάνε το αντικείμενο. Έτσι, να σταματήσουν κάποιοι γονείς να βλέπουν τα παιδιά τους σαν τους διαδόχους τους στο επάγγελμα. Για την ώρα, οι 10-15 γιατροί και δικηγόροι που γωρίζω αυτό ακριβώς κάνουν. Ρωτήστε και κανένα γιατρό να σας πει με ποιο κριτήριο επέλεξε την ειδικότητά του. Ο δερματολόγος μου, πάντως, επειδή είναι η ευκολότερη. Για ποια αγάπη του επαγγέλματος μιλάτε;
Δεν ξέρω που ζείτε. Εγώ σήμερα που έκανα την αίτηση είδα ελάχιστους να δηλώνουν περιοχές εκτός διαμερίσματος. Άμα σε πάρουν ως αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο, τα λεφτά δε βγαίνουν. Αυτό μας έλεγαν και οι υπάλληλοι εκεί. Όποιοι θέλουν να δηλώσουν παντού ακόμη και με λίγες ώρες τη μέρα, να το ξανασκεφτούν. Με τα λίγα άτομα που μίλησα, μόλις δύο γκόμενες δήλωσαν παντού μόνο και μόνο για να ξεφύγουν από το σπίτι των γονιών τους.

ΥΓ.: άραγε, από την τόσο μεγάλη αγάπη τους για το αντικείμενο φρόντισαν οι γνωστοί μου από το παιδαγωγικό να πάνε τρία συναπτά έτη σε ξεχασμένα από το Θεό μέρη, ώστε να τσεπώσουν όσο το δυνατό περισσότερα μόρια και να μονιμοποιηθούν γρήγορα γρήγορα; Μιλάμε για 3/3 περιπτώσεις. Ή μήπως μόνο οι δικοί μου γνωστοί είναι έτσι και εσείς οι υπόλοιποι αθώα προβατάκια;
Επίσης δεν ανέχομαι τη λοιδορία όσων αυτών που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα: "Α, σιγά μη στείλω τα παιδιά μου να σπουδάσουν. Είδα κι εσένα με τις σοβαρές σπουδές σου. Έχουν έτοιμη στρωμένη δουλειά, βγάζουμε τουλάχιστον 2-3000 το μήνα αδήλωτα, κορόιδα είμαστε; Εσείς μπορεί να θέλετε να κάνετε για καιρό ακόμη τον καραγκιόζη του υπουργείο μας. Οι βουλευτές αυξάνουν ξεδιάντροπα τα έσοδά τους, ενώ άλλοι αναγκάζονται εξοντωτικούς μισθούς. Πλέον ο καθένας οφείλει να νοιαστεί πρωτίστως για τον εαυτό του και την τσέπη του. 8)
Σε άλλο σημείο του φόρουμ, έχω αναφέρει τα βιώματά μου από τους "ευσυνείδητους" καθηγητές μου στο σχολείο: η μια αγγλικού με μέσο, κομματόσκυλο γαρ. Αργότερα την είχα και την Αγγλική και γινόταν ρεζίλι των σκυλιών κάθε φορά. Αναλύσεις από τη wikipedia, αλλοδαποί επισκέπτες που ξεμπρόστιαζαν τις ελλειπείς γνώσεις της. Να μην αναφερθώ στα "ολόσωστα" αγγλικά της. Η μια μαθηματικός να κάνει ό,τι περνά απ'το χέρι της για να τη διώξουμε οι ίδιοι οι μαθητές της ως ακατάλληλη, ώστε να χωθεί σε γραφείο. Κι ο αντικαταστάτης της να μας τη λέει που μας φορτώθηκε, να βαριέται στο μάθημα και να το λέει κάθε τόσο. Ξέρω εκπαιδευτικούς που λατρεύουν τόσο αυτό που κάνουν, ώστε δε βαριούνται να το διδάσκουν κάθε χρόνο. Όσο κι αν πονάει, μαθήματα όπως η γυμναστική, οι ξένες γλώσσες, τα καλλιτεχνικά, η πληροφορική κλπ είναι η ώρα του παιδιού. Έτσι ήταν για τη δική μου φουρνιά, ακόμη χειρότερα έγινε για τη σημερινή.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 14, 2013, 08:15:12 μμ »
Συνάδελφοι, ας επανέλθουμε στο θέμα..Σήμερα κατέθεσα κι εγώ την αίτησή μου σε επαρχιακή Β΄θμια. Παρατήρήσεις:μέσα σε μία ώρα (από τις 11 ως τις 12 περίπου) είχαμε προσέλθει μόνο 5-6 άτομα της ειδικότητάς μας. Εντύπωση επίσης μου έκανε ότι οι 3 με τους οποίους μίλησα δήλωσαν μόνο το νομό μας!Πολλή απογοήτευση έχει πέσει στον κλάδο... :( :( :(
(όχι αναίτια βεβαίως...)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:00:14 μμ »
Πιστεύω ότι την άλλη εβδομάδα θα είναι αλλιώς τα πράγματα. ??? Όσο για την απογοήτευση... εγώ και πέρσι μόνο τον νομό μου δήλωσα. Δεν έχω την δυνατότητα πια να ρισκάρω. Και ας ξέρω ότι δεν έχω πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος woolf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 16, 2013, 07:28:44 μμ »
Γνωρίζει κανείς ποιος θα είναι ο μισθός του αναπληρωτή;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:46:59 μμ »
Παίζει κάτι με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ; Τη μέρα που πήγα να κάνω αίτηση, με ρώτησαν διάφοροι από τη Φιλ/γία αν θα δώσω. Προφανώς θα ετοιμαστεί για τον κλάδο τους, αλλά γιατί ρώτησαν και για του ΠΕ06; Το αστείο είναι ότι με ρώτησε και ο υπάλληλος που έκανε την αίτησή μου. Οι αιτήσεις για Δ.ΙΕΚ πότε είναι; Έχουμε το δικαίωμα να αρνηθούμε την πρόσληψη, αν δε βολεύει το ωράριο; Τώρα θα μού πείτε, μόρια δεν έχεις, κονέ δεν έχεις, δημόσιο ΙΕΚ ονειρεύεσαι.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:52:56 μμ »
Μα δεν εχει απορροφησει ακομα ολους τους διοριστεους του τελευταιου ΑΣΕΠ, πως θα προκηρυξει νεο για τον κλαδο μας;
οι αιτησεις για τα δημοσια ΙΕΚ ειναι καπου μεσα- τελη Σεπτεμβρη συνηθως.
Στα ΙΕΚ εννοεις αν εχεις δικαιωμα να αρνηθεις; ναι μπορεις, δεν υπαρχουν κυρωσεις οπως στους αναπληρωτες. Για τα ΙΕΚ δεν χρειαζονται μορια σαν των αναπληρωτων. Εκει η μοριοδοτηση ειναι αλλη (πτυχιο, ανεργια, προυπηρεσια και σε ιδιωτικο τομεα, μεταπτυχιακα κτλπ. ) Οταν βγει η προκηρυξη θα τα δεις αναλυτικα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:36:29 μμ »
ρε Ματινακι εξηγησε μου κατι...τι δουλεια εχεις εσυ εδω μεσα? αφου δε σ'αρεσει το επαγγελμα, αντε κοπελα μου στο DEI να σπουδασεις τη νομικουλα σου και να γινεις πλουσια, γιατι οπως καταλαβα ολος ο νομικος κοσμος εσενα περιμενει να σου χαρισει τα ωραια του λεφτακια. κι ασε μας εμας στην κοσμαρα μας να κανουμε και τον Καραγκιοζη και το Χατζηαβατη η το Νιονιο για τον υπουργο. πηγαινε να κανεις το γιατρο, το δικηγορο η και τον κλητηρα αν θελεις, αλλα μακρια απο την εκπαιδευση, γιατι κατι ατομα με την ιδια αντιληψη με σενα, ο,τι φαμε, ο,τι πιουμε κι ο,τι αρπαξει ο κ@λ@ς μας δλδ, τα εχουν ισοπεδωσει ολα σ'αυτη τη χωρα. και ειλικρινα οταν η εκπαιδευση χανει ατομα σαν και σενα, ουσιαστικα κερδιζει.
τοσα μηνυματα κι ολα μεσα στην κλαψα και τη γκρινια, λες και σε τραβανε απο τα μαλλια να κανεις αιτηση για να δουλεψεις. δε θελεις, δεν κανεις...πολυ απλα τα πραγματα. σταματα ομως να μας πρηζεις για τα δεινα του επαγγελματος, τα οποια τα ξερουμε πολυ καλυτερα απο σενα, οπως επισης ξερουμε και τα καλα του, πραγμα για το οποιο δεν εχεις καμια απολυτως ιδεα οπως φαινεται απο τα μηνυματα σου, με τα οποια οχι μονο μας προσβαλεις μ'αυτα που γραφεις αλλα επισης, για να το πω και κοσμια, τα καρπουζια προτιμαμε να τα βλεπουμε στα μαναβικα κι οχι πανω μας.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.