*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1743213 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2856 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:40:49 μμ »
anaplirotes αυτή την εντύπωση είχα αλλά δεν είναι έτσι. Οι ειδικές κατηγορίες πλην τριτέκνων με τόσα μόρια που θα πάρουν με το νέο σύστημα μόνο χωρίς ταβάνι δεν θα προτάσσονται. Με ταβάνι πάλι θα προτάσσονται .Ακόμη και ένα μικρό ποσοστό που δεν είναι μπροστά αργά η γρήγορα θα πιάσει το όριο. Το ίδιο και οι τρίτεκνοι.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:48 »

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2857 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:59:03 μμ »
asepoula=proypiresia=anaplirotes.... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2858 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 03:52:00 μμ »
θα μοριοδοτούνται και ο γάμος ή ένα ή δύο παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2859 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 03:56:03 μμ »
Εγώ θα ήθελα να θέσω το ζήτημα από μια άλλη του πλευρά. έχω πιάσει το ταβάνι από πέρυσι των 84 μηνών, έχω ένα μεταπτυχιακό και ένα πιστοποιητικό στους υπολογιστές και είμαι στη θέση 100 του πίνακα της αγγλικής με μόρια που έχω αποκτήσει με τη αξία μου (με χαμένο διορισμό το 2008 για 0,4 - έχω προσφύγει και εγώ σε δικηγόρο). ωστόσο, δεν είμαι παντρεμένος, δεν έχω κάποια άλλη ξένη γλώσσα και δεν υπάγομαι σε κάποια ειδική κατηγορία  οπότε από το 100 με το νέο σύστημα θα πάω στο 500/1000 επειδή δεν είμαι παντρεμένος; αυτό είναι δίκαιο σύστημα; γνωρίζω ότι δεν μπορούν ικανοποιηθούν όλοι μας αλλά το να με περάσουν άνθρωποι που πάτωσαν στους διαγωνισμούς αλλά έχουν παιδιά (και πολύ καλά φυσικά και τα έχουν) με ξεπερνάει. δηλαδή, από του χρόνου από πρώτη φάση θα πρέπει να προετοιμαστώ να φεύγω δεύτερη ή τρίτη φάση επειδή  είμαι άγαμος. καταπληκτικό το νέο σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AΝ θες να διαμαρτυρηθεις πηγαινε στο ΑΣΕΠ να τους υποδείξεις πως θα κανουν σωστα τη δουλεια τους. Αυτο που εσυ θεωρεις αδικο ισχυει σε ολες τις προκηρύξεις του δημοσιου. Γιατι δε διαμαρτυρεσαι και για εκεινα? Εγω μαζι σου δικαιο αδικο δεν εχει σημασια. Αλλα οχι να το θεωρουμε αδικο μονο οταν περιλαμβανει και την δικη μας περιπτωση

Ο thephantom, αν είναι σαφές, εκφράζει την αντίθεσή του για την υψηλή μοριοδότηση που, ενδεχομένως, λάβουν οι ειδικές κατηγορίες στο νέο σύστημα διορισμών-προσλήψεων εκπαιδευτικών.

Στις Προκηρύξεις του Α.Σ.Ε.Π. για θέσεις κατηγοριών εκπαίδευσης ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ, οι ειδικές κατηγορίες ΔΕΝ λαμβάνουν μοριοδότηση. Απλώς, προβλέπεται ειδικό ποσοστό θέσεων, ανά περίπτωση, επί του συνόλου των προκηρυσσόμενων θέσεων. Κατ’ ουσίαν, οι εν λόγω υποψήφιοι διαγωνίζονται μεταξύ τους αποκλειστικά για τις εν λόγω θέσεις. Μόνο σε θέσεις κατηγορίας ΥΕ μοριοδοτούνται (και ορθώς) κοινωνικά κριτήρια (βλ. ειδικώς γονείς και τέκνα πολύτεκνων και τρίτεκνων), αλλά για αυτά δεν υπάρχει -ταυτόχρονα- ειδικό ποσοστό επί των θέσεων. Οπότε, όχι, η μοριοδότηση των κοινωνικών κριτηρίων δεν ισχύει σε όλες τις προκηρύξεις του δημοσίου από το Α.Σ.Ε.Π., όπως γράφεις.

Ακόμη και στο νέο σύστημα διορισμών-προσλήψεων εκπαιδευτικών, είτε θα δίνεται συγκεκριμένη μοριοδότηση σε κοινωνικά κριτήρια, είτε ειδικό ποσοστό θέσεων ειδικών κατηγοριών επί του συνόλου των προκηρυσσόμενων θέσεων. Και τα δύο δεν παίζει να υπάρξουν ταυτόχρονα για τις ίδιες/διαφορετικές θέσεις, προσφερόμενες ταυτόχρονα προς τους ίδιους υποψηφίους των εν λόγω ειδικών κατηγοριών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 05:53:37 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:48 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2860 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 04:16:21 μμ »
...
Ακόμη και στο νέο σύστημα διορισμών-προσλήψεων εκπαιδευτικών, είτε θα δίνεται συγκεκριμένη μοριοδότηση σε κοινωνικά κριτήρια, είτε ειδικό ποσοστό θέσεων, αμφότερα επί του συνόλου των προκηρυσσόμενων θέσεων. Και τα δύο δεν παίζει να υπάρξουν ταυτόχρονα για τις ίδιες/διαφορετικές θέσεις, προσφερόμενες ταυτόχρονα προς τους ίδιους υποψηφίους των εν λόγω ειδικών κατηγοριών.
Οι τρίτεκνοι δεν ανήκουν πάντως στην ειδική κατηγορία. Αν της ειδικής κατηγορίας έχουν δικό τους ποσοστό και πίνακα, οι τρίτεκνοι που θα βρίσκονται; Η λογική λέει στους άλλους (ή άλλον) πίνακα/ες με μοριοδότηση της τριτεκνίας.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2861 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:03:06 μμ »
αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θα υπαρχει ενας πινακας στον οποιο θα παιρνουν μορια πολυτεκνοι τριτεκνοι και ατομα με 67%%αναπηρια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 05:05:50 μμ από anaplirotes »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2862 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:24:51 μμ »
Οι τρίτεκνοι δεν ανήκουν πάντως στην ειδική κατηγορία. Αν της ειδικής κατηγορίας έχουν δικό τους ποσοστό και πίνακα, οι τρίτεκνοι που θα βρίσκονται; Η λογική λέει στους άλλους (ή άλλον) πίνακα/ες με μοριοδότηση της τριτεκνίας.

Στη νομοθεσία του Α.Σ.Ε.Π. αποτελεί ειδική κατηγορία. Δεν είναι της παρούσης αν είναι ορθό/όχι. Εκεί αναφέρομαι, ακριβώς επειδή το νέο σύστημα, όπως δείχνουν τα πράγματα, (όσο κι αν ο διορισμός των εκπαιδευτικών, μεταξύ άλλων, υπάγεται σε ειδικές διατάξεις), υπάρχει η στόχευση να πλησιάσει το πάγιο σύστημα Α.Σ.Ε.Π. για διορισμό με σειρά προτεραιότητας. Στους πίνακες αναπληρωτών, ναι, δεν αποτελεί ειδική κατηγορία αλλά αυτό δεν αφορά τη συζήτηση περί διορισμών. Ακόμη και στον ανεφάρμοστο ν. 3848/10 αποτελεί ειδική κατηγορία ως κοινωνικό κριτήριο, (που εκεί βέβαια λαμβάνει μοριοδότηση, όχι ποσοστό θέσεων).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 05:46:10 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2863 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:44:03 μμ »
Οι τρίτεκνοι δεν ανήκουν πάντως στην ειδική κατηγορία. Αν της ειδικής κατηγορίας έχουν δικό τους ποσοστό και πίνακα, οι τρίτεκνοι που θα βρίσκονται; Η λογική λέει στους άλλους (ή άλλον) πίνακα/ες με μοριοδότηση της τριτεκνίας.
Στο υπολοιπο δημοσιο παντως πλεον οι τριτεκνοι ( ή τα τεκνα αυτων) παιρνουν το 10% των θεσεων καθε προκηρυξης, γιατι δεν ειναι ειδικη κατηγορια?

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2864 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:11:40 μμ »
https://www.facebook.com/groups/157056947963791/?multi_permalinks=749598075376339&notif_id=1540655850754114&notif_t=group_activity

καποιοι θελου να νομοθετησουν χωρις τους υπολοιπους!!!! εδω να καταλαβουμε κατι!!! ειναι οι ιδιοι που ηταν στις πρωτες θεσεις του πινακα! εινα αυτοι που εκλεψαν τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ!!!!!εαν θελετε ολοκληρη την πιτα δλδ την προυπηρεσια θελω και εγω ολοκληρο τον βαθμο μου!!!!! γνωριζατε κυριοι!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 07:20:40 μμ από troktiko »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2865 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:24:00 μμ »
ομάδες πίεσης ως παράγοντας διαμόρφωσης εκπαιδευτικής πολιτικής. Ιστορικά υπήρξαν πλούσιες μαζί με τις προνοιακές, φιλελεύθερες κτλ Βλέπε Σταμέλος.Σήμερα θα έλεγα καθοριστικές. Μην ανησηχείς όμως δεν είναι οι μόνοι.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2866 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:30:10 μμ »
Στο δια ταύτα τώρα. Το ξέρετε οτι αντιπροτάθηκε και ο γραπτός στις διαβουλευσεις ; Mαντέψτε απο πού; Ε φυσικά έφαγε άκυρο λόγω χρονικών συγκυριών. Ιστορικές στιγμές θα ζήσουμε. Βρε παιδιά αν μας βγάλετε τα μόρια τουλάχιστον περιμένετε μέχρι τις ευροεκλογές και μετά ψηφίστε τα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2867 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:15:53 μμ »
Στο δια ταύτα τώρα. Το ξέρετε οτι αντιπροτάθηκε και ο γραπτός στις διαβουλευσεις ; Mαντέψτε απο πού; Ε φυσικά έφαγε άκυρο λόγω χρονικών συγκυριών. Ιστορικές στιγμές θα ζήσουμε. Βρε παιδιά αν μας βγάλετε τα μόρια τουλάχιστον περιμένετε μέχρι τις ευροεκλογές και μετά ψηφίστε τα.
Θυμάται κανείς αν  προτάθηκε επί υπουργίας Διαμαντοπούλου οι αναπληρωτές να επιλέγονται με κριτήρια επιτυχίας ΑΣΕΠ και προϋπηρεσίας με βαρύτητα βέβαια στο πρώτο;;
Γιαττι κόλλησε;;
Μήπως να αποθηκεύσουμε τους πίνακες από e- aitisi των προηγούμενων ετών με τον φόβο μήπως δεν εμφανίζονται στο μέλλον...
Που ξέρετε...κάποια στιγμή ίσως να συντάξουμε ένα ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ προϋπηρεσίας...ίσως το ζητήσουν τα δικαστήρια...
Ίσως να γίνει γραπτός με μοριοδοτηση  προυπηρεσιας αλλά όχι όπως τη βλέπετε σε "μήκος και σε πλάτος" ...όπου μήκος αριθμός μηνών , όπου πλάτος συντελεστης βαρύτητας...καλό βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος KLOSSA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2868 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:31:52 μμ »
τα περισσότερα σχόλια τουλάχιστον εμετικά, δε βλεπετε οτι το πρόβλημα ειναι η αδιοριστία, σα ςεύχομαι αναπλήρωση για 5 χρόνια (το όνειρό σας) και μετά για ανταλλακτικά

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2869 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:51:26 μμ »
τα περισσότερα σχόλια τουλάχιστον εμετικά, δε βλεπετε οτι το πρόβλημα ειναι η αδιοριστία, σα ςεύχομαι αναπλήρωση για 5 χρόνια (το όνειρό σας) και μετά για ανταλλακτικά
συμφωνώ ότι πρόβλημα είναι η αδιοριστια...και μεγαλύτερο πρόβλημα ο τρόπος επιλογής...απλά δεν είμαστε στο 2004 , είμαστε στο 2018 και πολλά αλλάζουν.
Οι συμβουλές για εκείνους που θα πρέπει να κατοχυρώσουν τα δίκαια τους. Διορισμοί και όχι αναπλήρωση ευχή όλων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.