*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1743189 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3556 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 06:32:13 μμ »
Το κακό με εσένα ξέρεις ποιο είναι, αγαπητέ;
Ότι αλλού, τα βάζεις με τους νέους συναδέλφους, που (όπως γράφεις) θέλουν ορθάνοιχτο το δρόμο για το δημόσιο σχολείο (λες και δεν τους επιτρέπεται να διεκδικήσουν κάτι τέτοιο), αλλού, με τους μόνιμους, που (πάλι όπως γράφεις) σκοτώνουν την ώρα τους γράφοντας εδώ στο pde και αλλού, "πετάς" (χωρίς να είσαι νομικός, όπως διακηρύσσεις) συστήματα διορισμών (με 2 ή με 3 πίνακες), κρίνοντας πάντα τι σε βολεύει καλύτερα!
Λυπάμαι, αλλά όταν επιτίθεσαι σε όλους, δεν θα βρεις κανέναν να σε υποστηρίξει!
Είμαι ξεκάθαρος. Έχω και ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία. Και όπως εσύ δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου για τα μεταπτυχιακά σου και και τη διαφάνεια του ΑΣΕΠ έτσι κι εγώ το ίδιο για την προϋπηρεσία μου. Μη πετας λάσπη στους άλλους αν δε θες οι άλλοι να σου κάνουν τον ίδιο. Εγώ δεν είμαι νομικός. Πρότεινα ένα σύστημα για να ξεκολλήσει η κατάσταση που έχει βαλτωσει. Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλω να ευννοηθω εγώ και όχι οι αλλοι. Το ίδιο με αυτή τη λογική κάνεις και εσύ που θα να προτάξεις αυτά που ευνοούν εσένα. Υπάρχει λοιπόν και αντίλογος σε όσα λες. Αυτά. Μπορείς τώρα να συνεχίσεις τα επαναλαμβανόμενα σεντόνια σου. Δε θα μπω στον πειρασμό να σου απαντήσω. Δεν έχεις μάθει να ακούς τι σου λένε οι άλλοι. Προφανώς γιατι κανένας δε σε φτάνει σε επιχειρήματα,  γνώσεις και λογικη.
ΥΓ: Από όσα λες εγώ έχω κάνει λόγο μόνο για σύστημα διορισμων.  Μάλλον εσύ τα έχεις μπλέξει με τα μέτωπα που έχεις ανοίξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2018, 06:47:31 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:58 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2901
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3557 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 06:50:48 μμ »
Εδώ υπάρχει ένας φόβος. Ότι όποιο σύστημα κι αν ανακοινώσει θα 'ναι ένα σύστημα επιλογής αναπληρωτών αφού είναι πιθανό μαζικοί μόνιμοι διορισμοί, όπως προαναγγέλονται, να μη γίνουν. Υπάρχει, λοιπόν, τρόπος να εξαναγκαστεί η ( όποια) κυβέρνηση σε διορισμούς και να μη συνεχίζεται η αθλία κατάσταση με τις αναπληρώσεις; Νομίζω μόνο μια. Η διενέργεια γραπτού. Τότε, εκ των πραγμάτων, υποχρεώνεται η κάθε κυβέρνηση σε μόνιμους διορισμούς αφού βγαίνει απ' τ' ΑΣΕΠ ΦΕΚ διοριστέων. Κι έτσι δε μπορεί να στρίβει η πολιτική ηγεσία διά του αρραβώνος.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3558 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 11:51:32 πμ »
Πάντως χθες κάποιοι που δεν εκπροσωπούν όλους εφάρμοσαν τακτικές παρελθόντος!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3559 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:30:53 μμ »
εχθές μέλη της ομάδα μας μίλησαν με συγκεκριμένο  σύμβουλο . Συνδυάσαμε τα επιχειρήματα μας με τα αποτελέσματα των εκλογών. Η αίσθηση που αποκομίσαμε είναι οτι υπήρξε προβληματισμός εκ μέρους του και είμαστε πλέον βέβαιοι οτι η προυπηρεσία θα μετρήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όχι τόσο ως προς την βαρύτητα όσο ως προς τους μήνες και έτη που θα μετρήσουν.Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να το δώσουν. Καλημέρα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:58 »

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3560 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:55:11 μμ »
Να μην το δώσει! Αυτή είναι η λύση. Για ανυπαρκτους διορισμους; χρονικά δεν προλαβαίνουν. Να αναλαβουν κ το κοστος της ανεργιας χιλιαδων.

Χειροτερα κ απ τους κολαούζους τους στις προχθεσινές εκλογές θα πάνε,  σε λίγους μήνες,  αν τολμήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3561 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:06:31 μμ »
Εγώ αν ανήκα σε "ομάδα" επιτυχόντων του διαγωνισμού ΑΣΕΠ και κάθε φορά που πήγαινα να ρωτήσω για το νέο σύστημα διορισμών μου έλεγαν ότι δεν θα υπολογίζονται μόρια από την όποια επιτυχία μου, θα προσπαθούσα να βγάλω ένα καταγγελτικό δελτίο τύπου.
Δεν θα πήγαινα ξανά και ξανά σε συμβούλους και υπεύθυνους του Υπουργείου να μου λένε το ίδιο και το ίδιο: "δεν θα μετρήσουν μόρια από τον βαθμό του διαγωνισμού και δεν θα γίνει νέος διαγωνισμός".
Είναι λιγάκι μαζοχιστικό, δεν νομίζετε;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3562 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:12:53 μμ »
Εδώ υπάρχει ένας φόβος. Ότι όποιο σύστημα κι αν ανακοινώσει θα 'ναι ένα σύστημα επιλογής αναπληρωτών αφού είναι πιθανό μαζικοί μόνιμοι διορισμοί, όπως προαναγγέλονται, να μη γίνουν. Υπάρχει, λοιπόν, τρόπος να εξαναγκαστεί η ( όποια) κυβέρνηση σε διορισμούς και να μη συνεχίζεται η αθλία κατάσταση με τις αναπληρώσεις; Νομίζω μόνο μια. Η διενέργεια γραπτού. Τότε, εκ των πραγμάτων, υποχρεώνεται η κάθε κυβέρνηση σε μόνιμους διορισμούς αφού βγαίνει απ' τ' ΑΣΕΠ ΦΕΚ διοριστέων. Κι έτσι δε μπορεί να στρίβει η πολιτική ηγεσία διά του αρραβώνος.
Δηλαδή αν γίνει διαγωνισμός με μοριοδοτηση,  σχηματιστεί η τελική κατάταξη,  και βγουν φεκ διορισμού από το Ασεπ πως μπορεί τότε η οποιαδήποτε κυβέρνηση να στριψει δια του αρραβωνος; Νομίζω όλοι συμφωνούμε πως είναι πολιτική η απόφαση να γίνουν ή να μη γίνουν διορισμοί ανεξαρτήτως εργαλείου που θα χρησιμοποιηθεί.  Και όπως βλέπω οι διορισμοί(όχι μόνο στην εκπαίδευση) θα είναι από τα σημεία αντιπαράθεση στην προεκλογική περίοδο στην οποία σιγά σιγά μπαίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3563 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:34:18 μμ »
εχθές μέλη της ομάδα μας μίλησαν με συγκεκριμένο  σύμβουλο . Συνδυάσαμε τα επιχειρήματα μας με τα αποτελέσματα των εκλογών. Η αίσθηση που αποκομίσαμε είναι οτι υπήρξε προβληματισμός εκ μέρους του και είμαστε πλέον βέβαιοι οτι η προυπηρεσία θα μετρήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όχι τόσο ως προς την βαρύτητα όσο ως προς τους μήνες και έτη που θα μετρήσουν.Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να το δώσουν. Καλημέρα.

Η προυπηρεσια ως προς τη βαρυτητα σας ειπαν οτι θα μετραει 50% οπως γραφτηκε στα ΝΕΑ ?Η προυπ. απο τα φροντιστηρια θα παρει καθολου μορια?

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3564 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:44:04 μμ »
εχθές μέλη της ομάδα μας μίλησαν με συγκεκριμένο  σύμβουλο . Συνδυάσαμε τα επιχειρήματα μας με τα αποτελέσματα των εκλογών. Η αίσθηση που αποκομίσαμε είναι οτι υπήρξε προβληματισμός εκ μέρους του και είμαστε πλέον βέβαιοι οτι η προυπηρεσία θα μετρήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όχι τόσο ως προς την βαρύτητα όσο ως προς τους μήνες και έτη που θα μετρήσουν.Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να το δώσουν. Καλημέρα.
ο ΑΣΕΠ το πλαφόν που έχει είναι 84. Η απόφαση του ΣτΕ μιλάει για 60. Δώσε μας λίγο για που πάει γιατί υπάρχει απόκλιση . Τώρα επειδή ομάδα γυμναστών πιέζει για παραπάνω από 84 θέλω να πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση θα πιαστεί και όλος ο βαθμος του ΑΣΕΠ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3565 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:07:50 μμ »
Εγώ αν ανήκα σε "ομάδα" επιτυχόντων του διαγωνισμού ΑΣΕΠ και κάθε φορά που πήγαινα να ρωτήσω για το νέο σύστημα διορισμών μου έλεγαν ότι δεν θα υπολογίζονται μόρια από την όποια επιτυχία μου, θα προσπαθούσα να βγάλω ένα καταγγελτικό δελτίο τύπου.
Δεν θα πήγαινα ξανά και ξανά σε συμβούλους και υπεύθυνους του Υπουργείου να μου λένε το ίδιο και το ίδιο: "δεν θα μετρήσουν μόρια από τον βαθμό του διαγωνισμού και δεν θα γίνει νέος διαγωνισμός".
Είναι λιγάκι μαζοχιστικό, δεν νομίζετε;

Συμφωνώ μαζί σου. Καμία συζήτηση με αυτούς που θέλουν να βγάλουν άκυρες τις επιτυχίες μας σε προηγούμενους διαγωνισμούς. Να διεκδικήσουμε άμεσους μόνιμους διορισμούς 25.000 αναπληρωτών από την επόμενη σχολική χρονιά. Με το τρόπο αυτό καλύπτεται το σύνολο των περιπτώσεων (ασεπ και προϋπηρεσία ) .   
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3566 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:29:45 μμ »
ο ΑΣΕΠ το πλαφόν που έχει είναι 84. Η απόφαση του ΣτΕ μιλάει για 60. Δώσε μας λίγο για που πάει γιατί υπάρχει απόκλιση . Τώρα επειδή ομάδα γυμναστών πιέζει για παραπάνω από 84 θέλω να πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση θα πιαστεί και όλος ο βαθμος του ΑΣΕΠ
Για 60 μήνες κάνει λόγο ο 3848. Σε ποια απόφαση το ΣΤΕ λέει για 60 μήνες;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3567 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:55:59 μμ »
Δηλαδή αν γίνει διαγωνισμός με μοριοδοτηση,  σχηματιστεί η τελική κατάταξη,  και βγουν φεκ διορισμού από το Ασεπ πως μπορεί τότε η οποιαδήποτε κυβέρνηση να στριψει δια του αρραβωνος; Νομίζω όλοι συμφωνούμε πως είναι πολιτική η απόφαση να γίνουν ή να μη γίνουν διορισμοί ανεξαρτήτως εργαλείου που θα χρησιμοποιηθεί.  Και όπως βλέπω οι διορισμοί(όχι μόνο στην εκπαίδευση) θα είναι από τα σημεία αντιπαράθεση στην προεκλογική περίοδο στην οποία σιγά σιγά μπαίνουμε.
Συνάδελφε,το "ανεξαρτήτως εργαλέιου" δεν υφίσταται. Αν η κυβέρνηση είχε την δυνατότητα να διορίσει με βάση μοριοδότηση, θα το είχε κάνει. Αφού έχει έτοιμους τους πίνακες αναπληρωτών, γιατί δεν διορίζει απο εκεί; Γιατί να φτιάξει άλλους πίνακες με βάση την προυπηρεσία, αφού έχει έτοιμους; Μαθηματικός είσαι συνάδελφε, δεν είσαι νομικός. Εγώ δεν έχω άποψη για τα μαθηματικά, γιατί δεν το κατέχω το άθλημα. Εσύ γιατί έχεις άποψη σε νομικά θέματα, αφού αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν το σπούδασες; Επειδή λοιπόν αυτό το άθλημα το κατέχω, το πρόβλημα είναι αυτή η άτιμη λέξη: "διαγωνισμός"! Εκεί είναι το πρόβλημα του Γαβρόγλου.
Έπειτα, θα πω για τα εκλογικά αποτελέσματα και την σχέση τους με το νέο σύστημα: καμία σχέση! Οι αδιόριστοι χωρίς προυπηρεσία, δεν ψηφίζουν. Αυτοί είναι η πλειοψηφία. Οι μόνιμοι που κατά 80% διορίστηκαν εκτός ασεπ και οι αναπληρωτές, τι ακριβώς περίμενες να ψηφίσουν; Άλλωστε και η ΔΑΚΕ για διορισμό των αναπληρωτών έλεγε! Το έχω ξαναπεί, πως ο γαβρόγλου πιέζεται απο την νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ, η οποία δεν ψηφίζει στις εκλογές των εκπαιδευτικών. Μην ξεχνάμε πως οι νέοι έδωσαν την νίκη στον ΣΥΡΙΖΑ!
Τέλος, για τους διορισμούς,το μόνο που θα ξαναπώ είναι πως τόσο χοντρό δούλεμα σε εκπαιδευτικούς δεν έχει ξαναγίνει! Αφενός υποσχέθηκε πως θα διορίσει όλους τους αναπληρωτές, ενώ δεν τους διόρισε. Αφετέρου, τους εκθέτει προεκλογικά στην αντιπολίτευση ως δικούς του διορισμούς, για να πάρει τις ψήφους τους, αδιαφορώντας αν τους δημιουργεί πρόβλημα μετεκλογικά! Δυστυχώς, αφού γραπτό ασεπ δεν θέλετε, θα δείτε το έργο:όποιος μπλέκεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες (όπου κότες οι πολιτικοί μας)!!!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3568 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 03:14:20 μμ »
Το Υπουργείο κάνει  ότι μπορεί  για να ικανοποιήσει  όλους. Αλλιώς  θα αντίγραφε  το σύστημα μοριοδότησης που εφαρμόζει  ήδη το ΑΣΕΠ στο υπόλοιπο  δημόσιο και δεν θα άκουγε την μια ομάδα ή την άλλη. Θα πρέπει να το αναγνωρίσουμε αυτό  και να μην είμαστε αχάριστοι.


εχθές μέλη της ομάδα μας μίλησαν με συγκεκριμένο  σύμβουλο . Συνδυάσαμε τα επιχειρήματα μας με τα αποτελέσματα των εκλογών. Η αίσθηση που αποκομίσαμε είναι οτι υπήρξε προβληματισμός εκ μέρους του και είμαστε πλέον βέβαιοι οτι η προυπηρεσία θα μετρήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όχι τόσο ως προς την βαρύτητα όσο ως προς τους μήνες και έτη που θα μετρήσουν.Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να το δώσουν. Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3569 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 03:26:26 μμ »
Το Υπουργείο κάνει  ότι μπορεί  για να ικανοποιήσει  όλους. Αλλιώς  θα αντίγραφε  το σύστημα μοριοδότησης που εφαρμόζει  ήδη το ΑΣΕΠ στο υπόλοιπο  δημόσιο και δεν θα άκουγε την μια ομάδα ή την άλλη. Θα πρέπει να το αναγνωρίσουμε αυτό  και να μην είμαστε αχάριστοι.

Για πές μου πώς ακριβώς θέλει να ικανοποιήσει τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ; Με το να μην μετρήσει τα μόρια απο τις επιτυχίες τους; Η να δώσει το πολύ πολύ μόνο μερικά μόρια πάνω απο την βάση για τα μάτια του κόσμου; Γιατί μέχρι τώρα στα πλάνα του υπουργείου για το νέο σύστημα απουσιάζουν με προκλητικό τρόπο οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που όλα αυτα τα χρόνια ακολουθούσαν την νομιμότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.