*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1743062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6552 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:32:27 μμ »
Η ΠΕΑΔ έβγαλε σήμερα μια ανακοίνωση-επιστολή προς τον υπουργό https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/277014_stoys-monimoys-diorismoys-proigoyntai-oi-idiotikoi-anaplirotes-apo-toy-dimosioy.

Σύμφωνα με την ΠΕΑΔ είμαι ένας ισχυρός σκληρά εργαζόμενος εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό σχολείο ενώ οι αναπληρωτές αδύναμοι.

Πως να εξηγήσω στην ΠΕΑΔ ότι δεν επέλεξα το ιδιωτικό σχολείο αρνούμενος να στηρίξω το δημόσιο σχολείο. Δεν καλέστηκα ποτέ σε δημόσιο σχολείο γιατί είμαι σχετικά νέος.

Αλλά τι λέει η ΠΕΑΔ ακόμα και αν κλείσει το σχολείο εμένα του ισχυρού (εδώ γελάμε!!) να μην αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου και γίνω αναπληρωτής ακόμα και αν συμπληρώσω 2 έτη σε δημόσιο σχολείο. Δηλαδή όχι μόνο να μην αναγνωριστεί αν κλείσει το σχολείο, να μην αναγνωριστεί ακόμα και αν κλείσει το σχολείο και έχω 2 έτη σε δημόσιο σχολείο. Δεν της φτάνει της ΠΕΑΔ αυτό που γράφει το σχέδιο προς διαβούλευση. Γιατί ενώ εμένα το σχέδιο προς διαβούλευση με έχει αποκλείσει εφόσον δεν έχω κάνει αναπληρωτής, η ΠΕΑΔ θέλει να ρίξει κάτω όσους απολυμένους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς γίνανε αναπληρωτές τόσα χρόνια επειδή μέτρησε η ιδιωτική τους προϋπηρεσία.

Άρα χωρίς να κάνει ξεκάθαρη πρόταση η ΠΕΑΔ θέλει να μην μετράει η ιδιωτική προϋπηρεσία. Δεν το λέει ξεκάθαρα γιατί ίσως να τους έχει μείνει λίγο τσίπα.

Επειδή όπως γράφει η ΠΕΑΔ είμαι ισχυρός ενώ οι αναπληρωτές είναι οι αδύναμοι, θα έλεγα κύριοι και κυρίες της ΠΕΑΔ να απαγορέψουμε σε όποιον ήταν έστω και μια φορά ιδιωτικός εκπαιδευτικός να κάνει αίτηση.

Ή να προτείνω κάτι άλλο στους συναδέλφους της ΠΕΑΔ. Θέλουν να εργαστούν μια μέρα στα ιδιωτικά σχολεία για να αισθανθούν όπως λένε οι ίδιοι ισχυροί;

Εμπρός στον αγώνα των αδύναμων αναπληρωτών κόντρα στους πανίσχυρους απολυμένους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς.

Τι να πω! Είναι ντροπή!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Μ'αρέσει που επικαλούνται το αριστερό φρόνημα του υπουργού. Τι να σχολιάσω σε αυτό.. Ας μείνω εντός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:30 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1563
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6553 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:34:41 μμ »
Κάνε κάνα τάμα, μην πέσει ο Αλέξης , μην πέσει και το φανταστικό ΠΑΡΑΝΟΜΟ  σύστημα διορισμών, γιατί αλλιώς δεν βλέπω ούτε σχολική  καριέρα , για ακαδημαϊκή αφού φοβάσαι μέχρι και τον ΑΣΕΠ δεν θα σχολιάσω.


είμαι σίγουρη ότι ούτε τάματα δεν σώζουν τον Αλέξη...μετά τις γιορτές προκηρύσσει εκλογές αιφνιδιαστικές και θα κοπεί η αλαζονική στάση της ειδικής αγωγής κι άλλων πολλών που ράβουν κοστούμια εις βάρος άλλων!!!!!
χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6554 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:51:26 μμ »
Να ρωτήσω κάτι;

όσον αφορά την πιστοποίηση στους υπολογιστές που μοριοδοτείται, αφορά καιτ ο ecdl η μόνο την πιστοποίηση Α΄επιπέδου που δίνει το υπουργείο;

Και πώς υποτίθεται ότι κάποιος χωρίς προυπηρεσία θα έχει πιστοποίηση Α επιπέδου, αφού δεν εργάζεται και είναι μόνο για εν ενεργεία εκπαιδευτικούς αυτή η πιστοποίηση;

Στην προκήρυξη για την πλήρωση των θέσεων των περιφερειακών διευθυντών έγραφε:

Πιστοποιητικά επιμόρφωσης στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) ή
αποδεικτικά γνώσης χειρισμού Ηλεκτρονικού Υπολογιστή (Η/Υ).
 Αν για τους αναπληρωτές ισχύσει κάτι άλλο θα είναι εξωφρενικό.
Πάντως για την ιστορία, οι τελευταίες εξετάσεις για την πιστοποίηση ΤΠΕ Α' επιπέδου διεξήχθησαν Φεβρουάριο-Μάρτιο του 2015. Και τότε όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:54:10 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6555 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:56:34 μμ »
Η ΠΕΑΔ εσκαβε τον λακο των αλλων (των ΑΣΕΠΙΤΩΝ κυριως) για να πεσει τελικα και η ιδια μεσα...Καμια λυπηση... 8)


Η ΠΕΑΔ έβγαλε σήμερα μια ανακοίνωση-επιστολή προς τον υπουργό https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/277014_stoys-monimoys-diorismoys-proigoyntai-oi-idiotikoi-anaplirotes-apo-toy-dimosioy.

Σύμφωνα με την ΠΕΑΔ είμαι ένας ισχυρός σκληρά εργαζόμενος εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό σχολείο ενώ οι αναπληρωτές αδύναμοι.

Πως να εξηγήσω στην ΠΕΑΔ ότι δεν επέλεξα το ιδιωτικό σχολείο αρνούμενος να στηρίξω το δημόσιο σχολείο. Δεν καλέστηκα ποτέ σε δημόσιο σχολείο γιατί είμαι σχετικά νέος.

Αλλά τι λέει η ΠΕΑΔ ακόμα και αν κλείσει το σχολείο εμένα του ισχυρού (εδώ γελάμε!!) να μην αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου και γίνω αναπληρωτής ακόμα και αν συμπληρώσω 2 έτη σε δημόσιο σχολείο. Δηλαδή όχι μόνο να μην αναγνωριστεί αν κλείσει το σχολείο, να μην αναγνωριστεί ακόμα και αν κλείσει το σχολείο και έχω 2 έτη σε δημόσιο σχολείο. Δεν της φτάνει της ΠΕΑΔ αυτό που γράφει το σχέδιο προς διαβούλευση. Γιατί ενώ εμένα το σχέδιο προς διαβούλευση με έχει αποκλείσει εφόσον δεν έχω κάνει αναπληρωτής, η ΠΕΑΔ θέλει να ρίξει κάτω όσους απολυμένους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς γίνανε αναπληρωτές τόσα χρόνια επειδή μέτρησε η ιδιωτική τους προϋπηρεσία.

Άρα χωρίς να κάνει ξεκάθαρη πρόταση η ΠΕΑΔ θέλει να μην μετράει η ιδιωτική προϋπηρεσία. Δεν το λέει ξεκάθαρα γιατί ίσως να τους έχει μείνει λίγο τσίπα.

Επειδή όπως γράφει η ΠΕΑΔ είμαι ισχυρός ενώ οι αναπληρωτές είναι οι αδύναμοι, θα έλεγα κύριοι και κυρίες της ΠΕΑΔ να απαγορέψουμε σε όποιον ήταν έστω και μια φορά ιδιωτικός εκπαιδευτικός να κάνει αίτηση.

Ή να προτείνω κάτι άλλο στους συναδέλφους της ΠΕΑΔ. Θέλουν να εργαστούν μια μέρα στα ιδιωτικά σχολεία για να αισθανθούν όπως λένε οι ίδιοι ισχυροί;

Εμπρός στον αγώνα των αδύναμων αναπληρωτών κόντρα στους πανίσχυρους απολυμένους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς.

Τι να πω! Είναι ντροπή!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Μ'αρέσει που επικαλούνται το αριστερό φρόνημα του υπουργού. Τι να σχολιάσω σε αυτό.. Ας μείνω εντός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:30 »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6556 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:59:44 μμ »
Άσε μωρέ "υποψήφιε διδάκτορα" που τρέμεις το γραπτό  ΑΣΕΠ 

Εσύ Τι διδακτορικό είναι αυτό που είσαι ΟΛΗ μέρα εδώ μέσα ΔΕΝ έχω καταλάβει και έχεις ΤΕΤΟΙΟ ζόρι να μην γράψεις ΠΟΤΕ ΑΣΕΠ!!

 Σαν τα  ωραία "σεμιναριάκια ειδικής" με τα οποία "τρούπωσες" στον πίνακα είναι και το διδακτορικό μου φαίνεται, αλλιώς ΤΕΤΟΙΟ ζόρι ολόκληρος υποψήφιος διδάκτορας, δεν εξηγείται.

Κάνε κάνα τάμα, μην πέσει ο Αλέξης , μην πέσει και το φανταστικό ΠΑΡΑΝΟΜΟ  σύστημα διορισμών, γιατί αλλιώς δεν βλέπω ούτε σχολική  καριέρα , για ακαδημαϊκή αφού φοβάσαι μέχρι και τον ΑΣΕΠ δεν θα σχολιάσω.



Θα σου πω λοιπόν-πολύ συνοπτικά- μια ιστορία
Μετά τον γραπτό ΑΣΕΠ του 2000 ,κάποιος χαρακτηρίστηκε "επιτυχών και μη διοριστέος".
Το Γενάρη ή Φλεβάρη του 2001 (δε θυμάμαι καλά) ,τον πήραν τηλέφωνο (έτσι γινόταν τότε)
και τον ρώτησαν αν ήθελε να πάει ωρομίσθιος σε κάποιο εξωτικό νησάκι των Κυκλάδων.
Η απάντηση του ήταν αρνητική.Αυτός τότε δούλευε σε φροντιστήριο , έκανε και ιδιαίτερα και ζούσε την

οικογένεια του.
Είχε ένα παιδί δεκαοχτώ μηνών και η γυναίκα του ήταν έγκυος στο δεύτερο.
Οι γονείς του ζευγαριού μετά βίας κι αυτοί συντηρούσαν τον εαυτό τους.
Αν παρατούσε στη μέση της χρονιάς τους μαθητές του , τον επόμενο Σεπτέμβρη οι πόρτες θα ήταν κλειστές
κι αυτός χωρίς δουλειά θα περίμενε μήπως τον ξαναπάρουν τηλέφωνο τον επόμενο χειμώνα.
Με λίγα λόγια χρειαζόντουσαν ΛΕΦΤΑ , αρκετά "πεντοχίλιαρα", για να ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ αυτή η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ
( μετά από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως).Και τα λεφτά αυτά δεν υπήρχαν ,ούτε χωράφι για πούλημα υπήρχε ,και πάπαλα.

Όπως ίσως κατάλαβες ,είχα κι εγώ την ευκαιρία να τρουπώσω (μετα από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως)
αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να μπω σε μια διαδικασία όπου έπρεπε να πληρώνεις για να δουλεύεις.

Σου προτείνω να ρίξεις τους τόνους ,να καταλάβεις οτι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.
Δεν έχω κάτι μαζί σου , αλλά με τη νοοτροπία που κουβαλάς.
Δεν μπορώ να ανεχτώ πλέον-στη ζωή  μου γενικότερα- την τακτική "υποτιμώ τους άλλους για να φαίνομαι
ανώτερος"
( Η παράθεση δεν αναφέρεται σε μένα , αλλά και για μένα έχεις γράψει παρόμοια κι απλά βαριόμουν να ψάξω)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:06:42 μμ από ioudas »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6557 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:00:53 μμ »
Αντι να τρωγομαστε μεταξυ μας και να γινομαστε ευκολα θυματα καποιων, ας συσπειρωθουμε. Αφηστε που, αν μας διαβαζουν μη εκπαιδευτικοι, γινομαστε ρεζιλι. Χρονια μας πολλα και καλα μυαλα!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6558 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:08:06 μμ »
Προφανως η προυπηρεσια μετα απο διαγωνισμο ΑΣΕΠ αγοραζοτανε ενω η αλλη χωρις κανενα διαγωνισμο ηταν η "τιμια"...Γελανε και τα τσιμεντα...

Θα σου πω λοιπόν-πολύ συνοπτικά- μια ιστορία
Μετά τον γραπτό ΑΣΕΠ του 2000 ,κάποιος χαρακτηρίστηκε "επιτυχών και μη διοριστέος".
Το Γενάρη ή Φλεβάρη του 2001 (δε θυμάμαι καλά) ,τον πήραν τηλέφωνο (έτσι γινόταν τότε)
και τον ρώτησαν αν ήθελε να πάει ωρομίσθιος σε κάποιο εξωτικό νησάκι των Κυκλάδων.
Η απάντηση του ήταν αρνητική.Αυτός τότε δούλευε σε φροντιστήριο , έκανε και ιδιαίτερα και ζούσε την

οικογένεια του.
Είχε ένα παιδί δεκαοχτώ μηνών και η γυναίκα του ήταν έγκυος στο δεύτερο.
Οι γονείς του ζευγαριού μετά βίας κι αυτοί συντηρούσαν τον εαυτό τους.
Αν παρατούσε στη μέση της χρονιάς τους μαθητές του , τον επόμενο Σεπτέμβρη οι πόρτες θα ήταν κλειστές
κι αυτός χωρίς δουλειά θα περίμενε μήπως τον ξαναπάρουν τηλέφωνο τον επόμενο χειμώνα.
Με λίγα λόγια χρειαζόντουσαν ΛΕΦΤΑ , αρκετά "πεντοχίλιαρα", για να ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ αυτή η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ
( μετά από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως).Και τα λεφτά αυτά δεν υπήρχαν ,ούτε χωράφι για πούλημα υπήρχε ,και πάπαλα.

Όπως ίσως κατάλαβες ,είχα κι εγώ την ευκαιρία να τρουπώσω (μετα από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως)
αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να μπω σε μια διαδικασία όπου έπρεπε να πληρώνεις για να δουλεύεις.

Σου προτείνω να ρίξεις τους τόνους ,να καταλάβεις οτι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.
Δεν έχω κάτι μαζί σου , αλλά με τη νοοτροπία που κουβαλάς.
Δεν μπορώ να ανεχτώ πλέον-στη ζωή  μου γενικότερα- την τακτική "υποτιμώ τους άλλους για να φαίνομαι
ανώτερος"

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6559 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:22:24 μμ »
Η ΠΕΑΔ εσκαβε τον λακο των αλλων (των ΑΣΕΠΙΤΩΝ κυριως) για να πεσει τελικα και η ιδια μεσα...Καμια λυπηση... 8)

Ακριβώς.
Και τώρα δεν έχετε δει τίποτα ακόμα. Στο φτωχό μυαλό της ΠΕΑΔ, οι ιδιωτικοί είναι μόνο προφανώς εκπαιδευτικοί απο μεγάλα ιδιωτικά σχολεία σε αστικά κέντρα.  ;D ;D ;D ;D

Που να δείτε ΤΙ θα γίνει, ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ σε όλα  ιδιωτικά σχολεία σε όοοοοοοοοοοοολη την Ελλάδα, σχολεία μεγάλα αλλά και σχολεία μικρά, φαντάσματα που πάνε τα μπουμπούκια τους ΜΠΑΣ και βγάλλουν το λύκειο ποτέ.

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι στα ιδιωτικά σχολεία δουλευουν πολύ και είναι αξιόλογοι , με ΑΣΕΠ αρκετοι απο αυτούς δεν είχαν ασχολήθει, γιατί ΠΟΥ να προλάβουν όταν δουλευουν 12ωρα.

 Αλλά όταν δίνεις 120 ΜΗΝΕΣ προυπ. ΧΩΡΙΣ επιτυχία ΑΣΕΠ ως προαπαιτούμενο, ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κάνουν ΟΤΙ μπορού ΟΛΟΙ οι ιδιωτικοί , ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ για να φύγουν από τη ΖΟΥΓΚΛΑ του ιδιωτικού τομέα.

Περαστικά στην ΠΕΑΔ και ειδικά στις ειδικότητες της Βθμιας γενικής που θα είναι ψύχουλα . Και στον δικό μου φιλικό κύκλο έχω αξιόλογους συναδέλφους  από άλλες ειδικότητες εδώ που μένω, που με ρώτησαν οι άνθρωποι, τι γίνεται με το νέο σύστημα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κάνουν ότι μπορούν για να φύγουν και να διοριστούν. Δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ, Σάββατα και Κυριακές.

 Λίγη συνεργασία από την πλευρά του σχολάρχη θέλει. Τίποτα άλλο. Θα τη βρει ο Έλληνας την άκρη.
Περιμένετε να δείτε ΤΙ πλάκα θα έχει όταν Ο αλέξης θα διορίζει 150 πληροφορικούς  και θα σκάσουν καμιά καταστορια από ιδιωτικά.

Και στη τελική ΚΑΛΑ θα κάνουν.

Από τα πληρωμένα μεταπτυχιακά της Ιταλοβουλγαρίας και "σεμινάρια ειδικής" ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν δουλέψει και διαβάσει ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Περαστικά ΠΕΑΔ.

Έτσι είναι αυτά. Όταν ουσιαστικά διορίζεις με προυπηρεσία -120 μήνες!!!Θα ρθουνε κι άλλοι :D


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:41:20 μμ από Marios 1980 »

Αποσυνδεδεμένος manolis2018

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6560 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:34:56 μμ »
Θα σου πω λοιπόν-πολύ συνοπτικά- μια ιστορία
Μετά τον γραπτό ΑΣΕΠ του 2000 ,κάποιος χαρακτηρίστηκε "επιτυχών και μη διοριστέος".
Το Γενάρη ή Φλεβάρη του 2001 (δε θυμάμαι καλά) ,τον πήραν τηλέφωνο (έτσι γινόταν τότε)
και τον ρώτησαν αν ήθελε να πάει ωρομίσθιος σε κάποιο εξωτικό νησάκι των Κυκλάδων.
Η απάντηση του ήταν αρνητική.Αυτός τότε δούλευε σε φροντιστήριο , έκανε και ιδιαίτερα και ζούσε την

οικογένεια του.
Είχε ένα παιδί δεκαοχτώ μηνών και η γυναίκα του ήταν έγκυος στο δεύτερο.
Οι γονείς του ζευγαριού μετά βίας κι αυτοί συντηρούσαν τον εαυτό τους.
Αν παρατούσε στη μέση της χρονιάς τους μαθητές του , τον επόμενο Σεπτέμβρη οι πόρτες θα ήταν κλειστές
κι αυτός χωρίς δουλειά θα περίμενε μήπως τον ξαναπάρουν τηλέφωνο τον επόμενο χειμώνα.
Με λίγα λόγια χρειαζόντουσαν ΛΕΦΤΑ , αρκετά "πεντοχίλιαρα", για να ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ αυτή η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ
( μετά από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως).Και τα λεφτά αυτά δεν υπήρχαν ,ούτε χωράφι για πούλημα υπήρχε ,και πάπαλα.

Όπως ίσως κατάλαβες ,είχα κι εγώ την ευκαιρία να τρουπώσω (μετα από ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως)
αλλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να μπω σε μια διαδικασία όπου έπρεπε να πληρώνεις για να δουλεύεις.

Σου προτείνω να ρίξεις τους τόνους ,να καταλάβεις οτι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.
Δεν έχω κάτι μαζί σου , αλλά με τη νοοτροπία που κουβαλάς.
Δεν μπορώ να ανεχτώ πλέον-στη ζωή  μου γενικότερα- την τακτική "υποτιμώ τους άλλους για να φαίνομαι
ανώτερος"
( Η παράθεση δεν αναφέρεται σε μένα , αλλά και για μένα έχεις γράψει παρόμοια κι απλά βαριόμουν να ψάξω)
Να πω και εγω μια μικρή ιστορία. Τελειώνω το μεταπτυχιακό μου το 2008, με παιρνουν σε σχολειο και έρχεται η ωρα για γραπτο ασεπ. Έχω την δουλειά μου και την οικογενεια μου, βλέπω οτι διοριζομαι, βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να ξαναδιαβασω και αποφασιζω να μην δωσω. Τωρα το 2019  γιατί να θέλω να δώσω ασεπ, να παιξω ρωσικη ρουλέτα ενω μπορώ να διορισθώ με μόρια;
Αν ημουν και εγώ στη θέση σας σίγουρα θα ήθελα να δωσω γραπτό ασεπ. Ο καθένας υπερασπίζεται τα δικαιώματα του. Δεν έχετε μόνο εσείς δικαιώματα αλλά και ολοι οι υπόλοιποι που δεν εχουμε γραπτο ασεπ του δυο χιλιάδες οχτώ.
Ελπιζω να μην κουρασα, ευχομαι σε όλους καλές γιορτές με υγεία

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6561 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:38:37 μμ »
Προφανως η προυπηρεσια μετα απο διαγωνισμο ΑΣΕΠ αγοραζοτανε ενω η αλλη χωρις κανενα διαγωνισμο ηταν η "τιμια"...Γελανε και τα τσιμεντα...
Είδες κάπου να λέω οτι η άλλη ήταν "τίμια"?
Το σχόλιο μου ήταν απάντηση σε διάφορα προφίλ που υποστηρίζουν ότι μόνο η προυπηρεσία μετα από ΑΣΕΠ
πρέπει να μετράει ως η μόνη "τίμια" ,ενώ οι άλλες είναι "παράνομες" .
Γέλα όσο θέλεις :)

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6562 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:53:43 μμ »
Ακριβως....ομως θα φταινε παλι οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ... 8)

Ακριβώς.
Και τώρα δεν έχετε δει τίποτα ακόμα. Στο φτωχό μυαλό της ΠΕΑΔ, οι ιδιωτικοί είναι μόνο προφανώς εκπαιδευτικοί απο μεγάλα ιδιωτικά σχολεία σε αστικά κέντρα.  ;D ;D ;D ;D

Που να δείτε ΤΙ θα γίνει, ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ σε όλα  ιδιωτικά σχολεία σε όοοοοοοοοοοοολη την Ελλάδα, σχολεία μεγάλα αλλά και σχολεία μικρά, φαντάσματα που πάνε τα μπουμπούκια τους ΜΠΑΣ και βγάλλουν το λύκειο ποτέ.

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι στα ιδιωτικά σχολεία δουλευουν πολύ και είναι αξιόλογοι , με ΑΣΕΠ αρκετοι απο αυτούς δεν είχαν ασχολήθει, γιατί ΠΟΥ να προλάβουν όταν δουλευουν 12ωρα.

 Αλλά όταν δίνεις 120 ΜΗΝΕΣ προυπ. ΧΩΡΙΣ επιτυχία ΑΣΕΠ ως προαπαιτούμενο, ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κάνουν ΟΤΙ μπορού ΟΛΟΙ οι ιδιωτικοί , ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ για να φύγουν από τη ΖΟΥΓΚΛΑ του ιδιωτικού τομέα.

Περαστικά στην ΠΕΑΔ και ειδικά στις ειδικότητες της Βθμιας γενικής που θα είναι ψύχουλα . Και στον δικό μου φιλικό κύκλο έχω αξιόλογους συναδέλφους  από άλλες ειδικότητες εδώ που μένω, που με ρώτησαν οι άνθρωποι, τι γίνεται με το νέο σύστημα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κάνουν ότι μπορούν για να φύγουν και να διοριστούν. Δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ, Σάββατα και Κυριακές.

 Λίγη συνεργασία από την πλευρά του σχολάρχη θέλει. Τίποτα άλλο. Θα τη βρει ο Έλληνας την άκρη.
Περιμένετε να δείτε ΤΙ πλάκα θα έχει όταν Ο αλέξης θα διορίζει 150 πληροφορικούς  και θα σκάσουν καμιά καταστορια από ιδιωτικά.

Και στη τελική ΚΑΛΑ θα κάνουν.

Από τα πληρωμένα μεταπτυχιακά της Ιταλοβουλγαρίας και "σεμινάρια ειδικής" ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν δουλέψει και διαβάσει ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Περαστικά ΠΕΑΔ.

Έτσι είναι αυτά. Όταν ουσιαστικά διορίζεις με προυπηρεσία -120 μήνες!!!Θα ρθουνε κι άλλοι :D

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2901
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6563 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 02:56:31 μμ »
Με τόσες (προσωπικές) ιστορίες γίναμε ρηάλιτυ.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6564 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 03:03:29 μμ »
Να πω και εγω μια μικρή ιστορία. Τελειώνω το μεταπτυχιακό μου το 2008, με παιρνουν σε σχολειο και έρχεται η ωρα για γραπτο ασεπ. Έχω την δουλειά μου και την οικογενεια μου, βλέπω οτι διοριζομαι, βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να ξαναδιαβασω και αποφασιζω να μην δωσω. Τωρα το 2019  γιατί να θέλω να δώσω ασεπ, να παιξω ρωσικη ρουλέτα ενω μπορώ να διορισθώ με μόρια;
Αν ημουν και εγώ στη θέση σας σίγουρα θα ήθελα να δωσω γραπτό ασεπ. Ο καθένας υπερασπίζεται τα δικαιώματα του. Δεν έχετε μόνο εσείς δικαιώματα αλλά και ολοι οι υπόλοιποι που δεν εχουμε γραπτο ασεπ του δυο χιλιάδες οχτώ.
Ελπιζω να μην κουρασα, ευχομαι σε όλους καλές γιορτές με υγεία

Βρε Manolis 2018,"υποψήφιε διδάκτορα", ένα ένα μας τα λες.

Στην αρχή μας έλεγες ότι δεν πρόλαβες ΑΣΕΠ. Τώρα μας λες πρόλαβες μια χαρά προλάβαινες του 2008  αλλά είχες δουλειά λέει και οικογένεια ?!

Μετά από 5 χρόνια διδακτορικο και σύνολο 10 χρόνια σε ερευνητικά προγράμματα και σχεδόν δέκα χρόνια αναπληρωτής με  ΑΣΕΠ  ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ σου βγάζω το καπέλο.

1)  θα διοριστείς ΧΩΡΙΣ να διαβάσεις ΑΣΕΠ.
2) Δεν μπορούσες ούτε για τον ΕΡΜΟ τον ΑΣΕΠ να διαβάσεις καλά καλά αλλά εσύ βρήκες καθηγητή να σε πάρει για να κάνεις ΕΡΕΥΝΑ!

ΚΑΛΑ κάνεις και τα χώνεις στα  χαϊβάνια που διάβασαν ΑΣΕΠ εδώ μέσα.
Πες τους κι άλλα. Μαζί σου μελλοντικέ συνάδελφε Dr.

 













Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6565 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 03:24:54 μμ »
Μερικές σκέψεις.. Η πρόταση λέει ότι οι πίνακες θα κλειδώσουν για δύο χρόνια με οποία προσόντα καταφέρει ο καθένας να δηλώσει ως τον Απρίλη οπότε και θα καθορίσουν τη θέση του για τα επόμενα δύο χρόνια και αν θα καταφέρει να έχει και δουλειά πλέον.. Μετά από δύο χρόνια που λογικά θα έχουμε αλλάξει κυβέρνηση με τα μέχρι τώρα δεδομένα πολύ πιθανόν να προτείνουν άλλο σύστημα και γιατί όχι γραπτό ασεπ.. Οι θέσεις αναπληρωτών σε μερικές ειδικότητες είναι πάρα πολύ περιορισμένες ήδη.. Και διορισμοί να γίνουν και ακαδημαϊκά να έχεις μέχρι κ διδακτορικα υπάρχει περίπτωση πολύς κόσμος να μείνει εκτός με προϋπηρεσία και υπερπροσοντα.. Γιατί ακριβώς η προσφορά θα είναι μεγαλύτερη από τη ζήτηση.. Αν προλάβουν και γίνουν διορισμοί βέβαια σε όλες τις ειδικότητες.. Δύσκολακι.. Και αν σταθούν τυχεροί της ειδικής και διοριστουν..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160083
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.