*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1742958 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7140 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 01:36:00 πμ »
Το τραγικότερο με τη δική μας προτεινόμενη μοριοδότηση βαθμού πτυχίου είναι ότι τσουβαλιάζει στην ίδια κατηγορία μοριοδότησης το 6,5 με το 8,49 (λίαν καλώς και τα δυο) τα οποία απέχουν έτη φωτός το ένα από το άλλο! Ελπίζω να το αλλάξει τελικά διότι πρόκειται γαι τεράστια αδικία...
Σίγουρα, τεράστια αδικία για χαμηλόβαθμους και υψηλόβαθμους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:51 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7141 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 01:39:55 πμ »
Στην Επετηρίδα δεν μετρούσε κανένας βαθμός, μόνο ο χρόνος κτήσης του Πτυχίου, που σημαίνει ότι ένας που είχε πχ βαθμό 5 το 1985, προηγούνταν από έναν που είχε βαθμό 8 πχ το 2014...Αυτές τις αδικίες ως ένα βαθμό τις αντιμετωπίζει το προτεινόμενο σύστημα, αλλά αυτοί οι 120 μήνες δεν παλεύονται με τίποτα...
Όπως και να 'χει, η επετηρίδα ήταν ένα καλό σύστημα, αλλά για άλλες εποχές. Τοτε κάποια στιγμή όλοι διορίζονταν. Σήμερα δε θα συνέβαινε αυτό.
Όντως, οι 120 μήνες είναι σκάνδαλο. Η μέτρια προϋπηρεσία υποβαθμίζεται πάρα πολύ με αυτό τον τρόπο και το νομοσχεδιο γίνεται άκρως φωτογραφικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2019, 01:42:21 πμ από haroulalki »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7142 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 01:52:26 πμ »
Το τραγικότερο με τη δική μας προτεινόμενη μοριοδότηση βαθμού πτυχίου είναι ότι τσουβαλιάζει στην ίδια κατηγορία μοριοδότησης το 6,5 με το 8,49 (λίαν καλώς και τα δυο) τα οποία απέχουν έτη φωτός το ένα από το άλλο! Ελπίζω να το αλλάξει τελικά διότι πρόκειται γαι τεράστια αδικία...
Η αδικία μπορεί να είναι και αντίστροφη. Και τι εννοώ. Το ίδιο τμήμα δεν είναι της ίδιας δυσκολίας σε κάθε σχολή και κάθε πόλη. Ακόμα και στις ειδικεύσεις της ίδιας σχολής και πόλης. Το είχα αναφέρει και πριν λίγες μέρες. Στο ΑΠΘ Φιλολογίας π.χ. οι φοιτητές που επιλέγουν γλωσσολογία βγαίνουν με 9, μόνο με τη γνωστή εξεταστική, και οι του νεοελληνικού και ειδικά του κλασικού παλεύουν ένα χρόνο με το λεγόμενο "πτυχιακό", που είναι πιο δύσκολο και από διπλωματική. Ζήτημα να βγάλουν κανένα 7. Δε μιλώ για εξαιρέσεις, αλλά για την πλειοψηφία. Όλοι όμως βγαίνουν με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
Αν βάλουμε κάτω τις αδικίες και αρχίζουμε να τις ψειρίζουμε, δε θα τελειώσουμε ούτε με την έξοδο του 2019.Και ειδικά εδώ που μιλάμε για 2 μονάδες πάνω 2 μονάδες κάτω. Αντί να μας απασχολεί το δυσθεώρητο 120 που ευνοεί ανθρώπους που δούλευαν απλώς δίπλα στα σπίτια τους, καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα. Καταλάβετέ το. Μόνο ιδιωτικοί διορίζονται με το εν λόγω σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7143 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 01:58:14 πμ »
Η αδικία μπορεί να είναι και αντίστροφη. Και τι εννοώ. Το ίδιο τμήμα δεν είναι της ίδιας δυσκολίας σε κάθε σχολή και κάθε πόλη. Ακόμα και στις ειδικεύσεις της ίδιας σχολής και πόλης. Το είχα αναφέρει και πριν λίγες μέρες. Στο ΑΠΘ Φιλολογίας π.χ. οι φοιτητές που επιλέγουν γλωσσολογία βγαίνουν με 9, μόνο με τη γνωστή εξεταστική, και οι του νεοελληνικού και ειδικά του κλασικού παλεύουν ένα χρόνο με το λεγόμενο "πτυχιακό", που είναι πιο δύσκολο και από διπλωματική. Ζήτημα να βγάλουν κανένα 7. Δε μιλώ για εξαιρέσεις, αλλά για την πλειοψηφία. Όλοι όμως βγαίνουν με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
Αν βάλουμε κάτω τις αδικίες και αρχίζουμε να τις ψειρίζουμε, δε θα τελειώσουμε ούτε με την έξοδο του 2019.Και ειδικά εδώ που μιλάμε για 2 μονάδες πάνω 2 μονάδες κάτω. Αντί να μας απασχολεί το δυσθεώρητο 120 που ευνοεί ανθρώπους που δούλευαν απλώς δίπλα στα σπίτια τους, καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα. Καταλάβετέ το. Μόνο ιδιωτικοί διορίζονται με το εν λόγω σύστημα.
Και στο νεοελληνικό με 10 έπαιρναν το πτυχιακό ενώ στο κλασικό με 6. Μην τα συζητάς.
Το θέμα όμως δεν είναι μόνο οι διορισμοί. Αυτό το πήραμε απόφαση, δε θα διοριστούμε ποτέ. Είναι και οι πίνακες αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:51 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7144 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 02:11:38 πμ »
Και στο νεοελληνικό με 10 έπαιρναν το πτυχιακό ενώ στο κλασικό με 6. Μην τα συζητάς.
Το θέμα όμως δεν είναι μόνο οι διορισμοί. Αυτό το πήραμε απόφαση, δε θα διοριστούμε ποτέ. Είναι και οι πίνακες αναπληρωτών.
Μπορεί να το έπαιρναν με 10, γιατί ήταν αστέρια στις εξεταστικές. Αν και πιστεύω ότι ήταν πολλοί λίγοι. Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν η διαβάθμιση δυσκολίας από τη μία ειδίκευση στην άλλη. Καλά, για το κλασικό δεν το συζητώ. Ήρωες που τα κατάφερναν.
Όσο για το δεύτερο συμφωνώ. Εξάλλου και διορισμοί να γίνουν, έστω και 10000 περίπου που ανακοίνωσαν για το '20 και το '21, όταν μοιράζονται μεταξύ πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας και τη μερίδα του λέοντος ξέρουμε καλά ποιοι θα την πάρουν, συν ότι στη δευτεροβάθμια εκτός των βασικών κλάδων (αν και δε μου αρέσει καθόλου ο όρος) υπάρχουν δεκάδες άλλοι, φαντάσου για τι αριθμό διορισμών μιλάμε. Ψίχουλα. Με το υπάρχον σύστημα διορίζονται και θα δουλεύουν αναπληρωτές μόνο οι ιδιωτικοί.
Υπάρχουν τρόποι να το σταματήσουμε και είναι γνωστοί. Όποιος θέλει ακολουθεί. Όποιος δε θέλει, ας κλαίει τη μοίρα του ή ας αλλάξει επάγγελμα.   

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7145 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 02:55:07 πμ »
Η αδικία μπορεί να είναι και αντίστροφη. Και τι εννοώ. Το ίδιο τμήμα δεν είναι της ίδιας δυσκολίας σε κάθε σχολή και κάθε πόλη. Ακόμα και στις ειδικεύσεις της ίδιας σχολής και πόλης. Το είχα αναφέρει και πριν λίγες μέρες. Στο ΑΠΘ Φιλολογίας π.χ. οι φοιτητές που επιλέγουν γλωσσολογία βγαίνουν με 9, μόνο με τη γνωστή εξεταστική, και οι του νεοελληνικού και ειδικά του κλασικού παλεύουν ένα χρόνο με το λεγόμενο "πτυχιακό", που είναι πιο δύσκολο και από διπλωματική. Ζήτημα να βγάλουν κανένα 7. Δε μιλώ για εξαιρέσεις, αλλά για την πλειοψηφία. Όλοι όμως βγαίνουν με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
Αν βάλουμε κάτω τις αδικίες και αρχίζουμε να τις ψειρίζουμε, δε θα τελειώσουμε ούτε με την έξοδο του 2019.Και ειδικά εδώ που μιλάμε για 2 μονάδες πάνω 2 μονάδες κάτω. Αντί να μας απασχολεί το δυσθεώρητο 120 που ευνοεί ανθρώπους που δούλευαν απλώς δίπλα στα σπίτια τους, καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα. Καταλάβετέ το. Μόνο ιδιωτικοί διορίζονται με το εν λόγω σύστημα.

Μιλάμε για  7 ολόκληρες μονάδες και όχι για μια -δυο. Επίσης , καθόλου δεν θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα λεπτομέρεια  διότι με άλλη προσπάθεια παίρνεις το 6,5 και με άλλη το 8,49!!! Και όσοι την έχουν κάνει αυτή την προσπάθεια καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ. Εδω μιλάμε για το απόλυτο τσουβάλιασμα! Με το ίδιο σκεπτικό -της σύγκρισης σχολών -να σου πω και γω το δικό μου παράδειγμα... Στη δική μου σχολή δεν υπήρχαν ειδικεύσεις και είμαστε 2 σχολές στην Ελλάδα , ίδιας δυσκολίας. Εγώ που έχω πτυχίο 8,41 είναι δίκαιο να πάρω τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει 6,5; Είναι το ίδιο; Ουτε που πλησιάζει το ένα το άλλο...
Για το ταβάνι 120 συμφωνώ απολύτως , απολύτως όμως! Το έχω ξαναγράψει και εδώ και στη διαβούλευση...

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7146 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 02:59:33 πμ »

Υπάρχουν τρόποι να το σταματήσουμε και είναι γνωστοί. Όποιος θέλει ακολουθεί. Όποιος δε θέλει, ας κλαίει τη μοίρα του ή ας αλλάξει επάγγελμα.

Σε αυτούς τους τρόπους ποντάρουμε πολλοί απο εμάς γιατί αλλιώς δεν το βρίσκεις το δίκιο σου σ'αυτή τη χώρα....Αλλά ας είναι κ έτσι..τον μάθαμε πλέον το δρόμο....!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7147 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 04:24:15 πμ »
Μιλάμε για  7 ολόκληρες μονάδες και όχι για μια -δυο. Επίσης , καθόλου δεν θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα λεπτομέρεια  διότι με άλλη προσπάθεια παίρνεις το 6,5 και με άλλη το 8,49!!! Και όσοι την έχουν κάνει αυτή την προσπάθεια καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ. Εδω μιλάμε για το απόλυτο τσουβάλιασμα! Με το ίδιο σκεπτικό -της σύγκρισης σχολών -να σου πω και γω το δικό μου παράδειγμα... Στη δική μου σχολή δεν υπήρχαν ειδικεύσεις και είμαστε 2 σχολές στην Ελλάδα , ίδιας δυσκολίας. Εγώ που έχω πτυχίο 8,41 είναι δίκαιο να πάρω τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει 6,5; Είναι το ίδιο; Ουτε που πλησιάζει το ένα το άλλο...
Για το ταβάνι 120 συμφωνώ απολύτως , απολύτως όμως! Το έχω ξαναγράψει και εδώ και στη διαβούλευση...
Σε καταλαβαίνω και στην περίπτωσή σου η αδικία υφίσταται. Απλώς έθεσα ένα παράδειγμα από τη δική μου σχολή, για να καταστήσω σαφές πως το 6.5 με το 8.5 παρά κάτι σε κάποιες περιπτώσεις, που δεν είναι και λίγες, δε σημαίνει πως αυτός με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου προσπάθησε περισσότερο από τον άλλον με τον χαμηλότερο.
Για μένα, το πιο άδικο σε ό,τι αφορά τα ακαδημαϊκά κριτήρια είναι ότι τσουβαλιάζει με 20 μονάδες όλα τα μεταπτυχιακά. Υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός έτους, μεταπτυχιακά στην Κύπρο και αλλού χωρίς διπλωματική που παίρνουν 2-3
εργασίες αντί διπλωματικής και χωρίς πρακτική. Συγκρίνονται αυτά με τα πτυχιακά 2 ετών που σε κάποιες περιπτώσεις έκανες και 3 χρόνια να το πάρεις, συν διπλωματική και πρακτική;
Τέλος πάντων, προσωπικά πιστεύω πως αυτό το σύστημα θα καταπέσει με το που πάει για ψήφιση. Από όπου και αν το πιάσεις μπάζει. Απλώς πρέπει να είμαστε με ένα δικηγόρο παραμάσχαλα, μπας και βρούμε το δίκιο μας.
Προτιμώ, πάντως, να τα φάω στους δικηγόρους, παρά να τρέχω μια ζωή να μαζεύω χαρτιά. Καλή η γνώση, αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι πιστοποιημένη, για να σε κάνει κατάλληλο εκπαιδευτικό. Είμαστε άνθρωποι πιστεύω με ικανοποιητικό iq, ώστε να ψαχνόμαστε και μόνοι μας, για να γινόμαστε καλύτεροι και αποτελεσματικότεροι.
Στο τρυπάκι τους εγώ δε μπαίνω και ας μην ξαναδουλέψω. Σιγά μη φάω όλα μου τα χρόνια να μαζεύω μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Σε τάξη θέλω να μπαίνω, όχι να γίνω πρύτανης. Αρκετά χρόνια έφαγα με τους ΑΣΕΠ και είδα την κατάληξη.
Έχει χάρη που είναι χρονιάρες μέρες και δε θέλω να βρίσω. Απ' την άλλη δε βγάζεις και κάτι. Οπότε τους ρίχνεις κάτι μούρλια ασφαλιστικούλια και άστους να ψάχνονται.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7148 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:20:57 πμ »
Σε καταλαβαίνω και στην περίπτωσή σου η αδικία υφίσταται. Απλώς έθεσα ένα παράδειγμα από τη δική μου σχολή, για να καταστήσω σαφές πως το 6.5 με το 8.5 παρά κάτι σε κάποιες περιπτώσεις, που δεν είναι και λίγες, δε σημαίνει πως αυτός με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου προσπάθησε περισσότερο από τον άλλον με τον χαμηλότερο.
Για μένα, το πιο άδικο σε ό,τι αφορά τα ακαδημαϊκά κριτήρια είναι ότι τσουβαλιάζει με 20 μονάδες όλα τα μεταπτυχιακά. Υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός έτους, μεταπτυχιακά στην Κύπρο και αλλού χωρίς διπλωματική που παίρνουν 2-3
εργασίες αντί διπλωματικής και χωρίς πρακτική. Συγκρίνονται αυτά με τα πτυχιακά 2 ετών που σε κάποιες περιπτώσεις έκανες και 3 χρόνια να το πάρεις, συν διπλωματική και πρακτική;
Τέλος πάντων, προσωπικά πιστεύω πως αυτό το σύστημα θα καταπέσει με το που πάει για ψήφιση. Από όπου και αν το πιάσεις μπάζει. Απλώς πρέπει να είμαστε με ένα δικηγόρο παραμάσχαλα, μπας και βρούμε το δίκιο μας.
Προτιμώ, πάντως, να τα φάω στους δικηγόρους, παρά να τρέχω μια ζωή να μαζεύω χαρτιά. Καλή η γνώση, αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι πιστοποιημένη, για να σε κάνει κατάλληλο εκπαιδευτικό. Είμαστε άνθρωποι πιστεύω με ικανοποιητικό iq, ώστε να ψαχνόμαστε και μόνοι μας, για να γινόμαστε καλύτεροι και αποτελεσματικότεροι.
Στο τρυπάκι τους εγώ δε μπαίνω και ας μην ξαναδουλέψω. Σιγά μη φάω όλα μου τα χρόνια να μαζεύω μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Σε τάξη θέλω να μπαίνω, όχι να γίνω πρύτανης. Αρκετά χρόνια έφαγα με τους ΑΣΕΠ και είδα την κατάληξη.
Έχει χάρη που είναι χρονιάρες μέρες και δε θέλω να βρίσω. Απ' την άλλη δε βγάζεις και κάτι. Οπότε τους ρίχνεις κάτι μούρλια ασφαλιστικούλια και άστους να ψάχνονται.
Συμφωνώ απολύτως. Όχι ότι δε χρειάζεται και η εξειδίκευση και η επιμόρφωση. Αλίμονο. Αλλά ας δώσουν μια σταθερότητα στη δουλειά μας επιτέλους και μετά ας ζητάνε μεταπτυχιακα . Δε γίνεται να δουλεύουμε 5 μήνες το χρόνο και τα μισά λεφτά να τα δίνουμε σε πτυχία. Στην τελική ας έρθουν να μας αξιολογήσουν μέσα στην τάξη, όπου την ίδια ώρα καποιοι μόνιμοι κάνουν μάθημα και τα παιδιά με γυρισμένη πλάτη στον καθηγητή παίζουν χαρτιά. Τι βρήκαν σε εμάς; Το μήνα που θρέφει τους έντεκα; Όχι, δε θα παίξω το παιχνίδι τους. Έχουμε και μια ζωή να ζήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7149 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:22:58 πμ »
Ισχύουν οι 24 μήνες που πρέπει να χει ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός για να μπει στους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7150 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:54:26 πμ »
Στην Επετηρίδα δεν μετρούσε κανένας βαθμός, μόνο ο χρόνος κτήσης του Πτυχίου, που σημαίνει ότι ένας που είχε πχ βαθμό 5 το 1985, προηγούνταν από έναν που είχε βαθμό 8 πχ το 2014...Αυτές τις αδικίες ως ένα βαθμό τις αντιμετωπίζει το προτεινόμενο σύστημα, αλλά αυτοί οι 120 μήνες δεν παλεύονται με τίποτα...
120 δεν παλεύονται; να κάτσεις να τους μαζέψεις...γιατί παλεύεται η εκμηδένιση των δυσπροσιτων; αυτό κι αν είναι καραμπινάτη αδικία. και εμπαιγμός των κόπων μας, όσων στηρίζαμε τα σχολεία των ξερόνησων

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7151 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:56:43 πμ »
Το συστημα δεν θα καταπεσει γιατι πολυ απλα θα ψηφιστει μιας και κανενος βουλευτη δεν τον νοιαζει η παιδεια.Ειναι αποφασισμενοι οσο ποτε να το περασουν.Και εδω που τα λεμε βολευει και τον κουλη το συστημα

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7152 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 10:07:01 πμ »
Μιλάμε για  7 ολόκληρες μονάδες και όχι για μια -δυο. Επίσης , καθόλου δεν θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα λεπτομέρεια  διότι με άλλη προσπάθεια παίρνεις το 6,5 και με άλλη το 8,49!!! Και όσοι την έχουν κάνει αυτή την προσπάθεια καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ. Εδω μιλάμε για το απόλυτο τσουβάλιασμα! Με το ίδιο σκεπτικό -της σύγκρισης σχολών -να σου πω και γω το δικό μου παράδειγμα... Στη δική μου σχολή δεν υπήρχαν ειδικεύσεις και είμαστε 2 σχολές στην Ελλάδα , ίδιας δυσκολίας. Εγώ που έχω πτυχίο 8,41 είναι δίκαιο να πάρω τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει 6,5; Είναι το ίδιο; Ουτε που πλησιάζει το ένα το άλλο...
Για το ταβάνι 120 συμφωνώ απολύτως , απολύτως όμως! Το έχω ξαναγράψει και εδώ και στη διαβούλευση...
γιατί ειναι άδικο εσύ με το 8,4 να πάρεις τα ίδια μόρια με τον 6,5; γιατί; στην κλίμακα του ''Λίαν καλώς'' δεν σας έχει ; λίαν καλώς και ο 6,5 λίαν καλώς και ο 8,4 βλέπε πχ. εδώ https://eled.uowm.gr/proptichiaka/kanonismos-spoudon/ptichio-vathmos-ptichiou/ το ίδιο το πανεπιστημιο σας έχει κατηγοριοποίησει....άλλωστε  κάτι που καθιστά κλιμακωτό και διαβαθμισμένο άρα συνταγματικό

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7153 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 10:07:25 πμ »
Το συστημα δεν θα καταπεσει γιατι πολυ απλα θα ψηφιστει μιας και κανενος βουλευτη δεν τον νοιαζει η παιδεια.Ειναι αποφασισμενοι οσο ποτε να το περασουν.Και εδω που τα λεμε βολευει και τον κουλη το συστημα
Αν απεργησουμε όλοι οι αναπληρωτές, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό μας, από 8 Γενάρη και βγούμε στους δρόμους, θα αποσυρθεί το νομοσχέδιο ή θα αλλάξει σε βασικά σημεία. Καλοί οι δικηγόροι, αλλά μέχρι τις δίκες, θα έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Χρειάζεται άμεση αντίδραση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160063
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.