*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1742940 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10332 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:44:15 μμ »
σχετικά είναι αυτά
και εγώ έχω μεταπτυχιακό και μάτωσα για αυτό , μπορεί ένα δεύτερο πτυχίο να είναι 3 χρόνια ή και 4 αναλόγως το τμήμα ( νομίζω ότι δε μπαίνεις απο 1 έτος ή πρώτο εξάμηνο ) αλλά το ΜΠΣ είναι συμπυκνωμένο όσο δε φαντάζεσαι 
η πτυχιακή που κάνεις σε ένα ΤΕΙ στο τέλος, σε κάποια εξάμηνα του ΜΠΣ για εμάς ήταν ένα απλό assignment , τόσο απλά ... και δύσκολα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:48:23 μμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10333 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:46:42 μμ »
Και εγώ έχω μεταπτυχιακό και 2+ χρόνια μάτωσα. Σε ό,τι αφορά το πτυχίο, εξαρτάται αν μπαίνεις από κατατακτήριες ή με πανελλήνιες. Και πάλι τις γνώσεις που σου δίνει το πτυχίο δεν τις παίρνεις από το μτπ. Είναι και διαφορετική η νοοτροπία του, αλλά δεν είναι της παρούσης. 
Πιστεύω πως η πλειοψηφία των συναδέλφων που έχουν 2ο πτυχίο προέρχεται από ΑΕΙ.
Επίσης, μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν αντέδρασε με το τσουβάλιασμα των μεταπτυχιακών. Είτε ενός έτους είτε δύο το ίδιο και το αυτό, χωρίς να διευκρινίζεται αν έχουν κάνει διπλωματική ή πρακτική. Τα μεταπτυχιακά της Κύπρου π.χ. αντί διπλωματικής σου δίνουν τη δυνατότητα να την αντισταθμίσεις με 2-3 εργασίες.
 Ό,τι να 'ναι ειλικρινά. Και μερικοί άνοιξαν και σαμπάνιες μ' αυτό το έκτρωμα.

έκανες παράθεση πριν διορθώσω και προσθέω κάποια πράγματα στο μήνυμα μου, διάβασε το πάλι και θα με καταλάβεις  καλύτερα
το τσουβάλιασμα το έγραψαν αρκετοί στη διαβούλευση αλλά....... ποιος να ακούσει , άμα έχει ο κάθε γραπτοασεπουλος 9μηνο ΜΠΣ γιατί να τα ξεχωρίσουν??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2019, 11:50:03 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10334 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:58:12 μμ »
Μετά το πτυχίο φρόντισα να δουλέψω, να κάνω ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, επιμορφώσεις, κλπ. Πάντα δούλευα και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο ως συμβασιούχος επειδή είμαι καλός (όπως μου λένε).
Δεν φρόντισα να πάρω συναφές πτυχίο που να μου δίνει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτά που ήδη έχω (πε02).
Πρέπει να τιμωρηθώ για αυτό;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 12:13:57 πμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10335 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:59:28 μμ »
έκανες παράθεση πριν διορθώσω και προσθέω κάποια πράγματα στο μήνυμα μου, διάβασε το πάλι και θα με καταλάβεις  καλύτερα
το τσουβάλιασμα το έγραψαν αρκετοί στη διαβούλευση αλλά....... ποιος να ακούσει , άμα έχει ο κάθε γραπτοασεπουλος 9μηνο ΜΠΣ γιατί να τα ξεχωρίσουν??
Τώρα το διάβασα. Το σχόλιό σου, όχι το άρθρο. Για να είμαι ειλικρινής, όμως,  δεν στέκομαι τόσο σε αυτά. Αντικειμενικά, δε γίνεται να μην παραδεχτείς ότι ένα πτυχίο 3 ή 4 ετών έχει μεγαλύτερη δυσκολία από ένα μεταπτυχιακό 1 ή 2 ετών. Δεν το απαξιώνω, προς θεού. Πώς θα μπορούσα άλλωστε. Αλλά θα το θεωρούσα εξίσου δίκαιο αν είχε και περισσότερη μοριοδότηση από ένα μεταπτυχιακό. Εκείνο που με έβγαλε εκτός εαυτού είναι ότι κάποιοι το πολέμησαν και εισακούστηκαν κιόλας. Ομαδούλες τύπου ασεπούλας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10336 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:05:26 πμ »
Άλλο θέμα: αν το προσέξατε, στα σημεία που έγραφε για την προκήρυξη, εκεί που έλεγε πριν θα διενεργηθεί 'με τον έλεγχο του ΑΣΕΠ' τώρα έχει γίνει 'από τον ΑΣΕΠ'.

Αν το καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι θα πάνε τα χαρτιά μας απευθείας στον ΑΣΕΠ; Σε αντιδιαστολή με το μοντέλο όπου τα δικαιολογητικά πάνε στις Β/θμιες; Ή λεω άσχετα;


Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10337 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:06:06 πμ »
Τώρα το διάβασα. Το σχόλιό σου, όχι το άρθρο. Για να είμαι ειλικρινής, όμως,  δεν στέκομαι τόσο σε αυτά. Αντικειμενικά, δε γίνεται να μην παραδεχτείς ότι ένα πτυχίο 3 ή 4 ετών έχει μεγαλύτερη δυσκολία από ένα μεταπτυχιακό 1 ή 2 ετών. Δεν το απαξιώνω, προς θεού. Πώς θα μπορούσα άλλωστε. Αλλά θα το θεωρούσα εξίσου δίκαιο αν είχε και περισσότερη μοριοδότηση από ένα μεταπτυχιακό. Εκείνο που με έβγαλε εκτός εαυτού είναι ότι κάποιοι το πολέμησαν και εισακούστηκαν κιόλας. Ομαδούλες τύπου ασεπούλας.
είπα άμα ο κάθε γραπτοασεπουλης έχει 9μηνο μπσ γιατι να μη τα τσουβαλιάσουν ?
το εθνικό πλαίσιο προσόντων δίνει τη κατεύθυνση στα μόρια
μετά όμως από ένα δυνατό μπσ, ο γραπτός ασεπ φαίνεται παιδική χαρά γιατί ειδικεύεσαι , με το 2ο πτυχίο μένεις πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο, δεν αλλάζεις εθνικό πλαίσιο προσόντων , δεν ειδικεύεσαι

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10338 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:10:43 πμ »
Άλλο θέμα: αν το προσέξατε, στα σημεία που έγραφε για την προκήρυξη, εκεί που έλεγε πριν θα διενεργηθεί 'με τον έλεγχο του ΑΣΕΠ' τώρα έχει γίνει 'από τον ΑΣΕΠ'.

Αν το καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι θα πάνε τα χαρτιά μας απευθείας στον ΑΣΕΠ; Σε αντιδιαστολή με το μοντέλο όπου τα δικαιολογητικά πάνε στις Β/θμιες; Ή λεω άσχετα;
νομίζω ότι
υπάρχουν προκηρύξεις που το ασεπ εποπτεύει τη διαδικασία
εδω θα ελέγχει την πλήρη διαδικασία , άρα κάποια όνειρα να πάμε τα χαρτιά στις ΔΔΕ και να να ελέγξουν εκεί ξεχάστε τα

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10339 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:11:44 πμ »
είπα άμα ο κάθε γραπτοασεπουλης έχει 9μηνο μπσ γιατι να μη τα τσουβαλιάσουν ?
το εθνικό πλαίσιο προσόντων δίνει τη κατεύθυνση στα μόρια
μετά όμως από ένα δυνατό μπσ, ο γραπτός ασεπ φαίνεται παιδική χαρά γιατί ειδικεύεσαι , με το 2ο πτυχίο μένεις πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο, δεν αλλάζεις εθνικό πλαίσιο προσόντων , δεν ειδικεύεσαι
Όντως και στην κλασική μοριοδοτηση ΑΣΕΠ το μεταπτυχιακό δίνει 200 μόρια και το δεύτερο πτυχίο 150. Εδώ θα έπρεπε να δίνει 15. Το μείωσαν γιατί θέλουν να μετρούν ακαδημαϊκά προσόντα που κάποιος μπορεί να πάρει γρήγορα, όπως μεταπτυχιακό και γλώσσα. Τα μόνα που θέλουν πάνω από 2 χρόνια είναι το διδακτορικό και το δεύτερο πτυχίο, όποτε οι δικοί τους δεν προλαβαίνουν να τα αποκτήσουν.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10340 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:13:20 πμ »
Μετά το πτυχίο φρόντισα να δουλέψω, να κάνω ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, επιμορφώσεις, κλπ. Πάντα δούλευα και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο ως συμβασιούχος επειδή είμαι καλός (όπως μου λένε).
Δεν φρόντισα να πάρω συναφές πτυχίο που να μου δίνει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτό που ήδη έχω (πε02).
Πρέπει να τιμωρηθώ για αυτό;;;;
Στο δημόσιο δε δουλεύεις επειδή είσαι καλός, αλλά επειδή έχεις τα κριτήρια. Στον ιδιωτικό ναι. Συγχαρητήρια για τα προσόντα σου και κανείς δεν έχει σκοπό να σε τιμωρήσει. Πολέμησες όμως αυτούς που έχουν 2ο πτυχίο προκειμένου να προτάξεις τις γλώσσες σου. Και τα κατάφερες. Το υστέρημά σου το έκανες προτέρημα και με τη συμβολή σου το προτέρημα κάποιων έγινε μειονέκτημα. Γούστο σου και καπέλο σου. Δεν έχει νόημα πια. Ας πορευτεί ο καθένας όπως νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10341 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:15:14 πμ »
Μετά το πτυχίο φρόντισα να δουλέψω, να κάνω ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, επιμορφώσεις, κλπ. Πάντα δούλευα και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο ως συμβασιούχος επειδή είμαι καλός (όπως μου λένε).
Δεν φρόντισα να πάρω συναφές πτυχίο που να μου δίνει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτό που ήδη έχω (πε02).
Πρέπει να τιμωρηθώ για αυτό;;;;
Μετα το πτυχιο μου που το πηρα με 8,4κατι φροντισα να κανω 2 ετες μεταπτυχιακο σε Ελληνικο ΑΕΙ ,κατοπιν εξετασεων η εισαγωγη,το οποιο τελειωσα με 8,43, ξενες γλωσσες βεβαιως ,σε επιπεδο Γ1, Α επιπεδο ΤΠΕ και ecdl  και 2ο πτυχιο ΑΕΙ ,με κατατακτηριες, συναφες με την ειδικοτητα μου ,το οποιο τελειωνω τωρα ,εχω ακομα 4 μαθηματα(απο τα 59 που ειχε οταν μπηκα) κοντα στι 8,4κατι παλι ο βαθμος και ταυτοχρονα να δουλευω απο Α φαση 300 χιλιομετρα μακρια απο το πανεπιστημιο κ να τσακιζομαι να παω μετα το σχολειο να δωσω μαθημα και να γυρισω το.αλλο πρωι χαραματα για να ειμαι 8 η.ωρα στο σχολειο.Σου φαινεται οτι αυτο το τελευταιο κ η ξενη γλωσσα αξιζουν τα ιδια μορια?

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10342 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:15:41 πμ »
Όντως και στην κλασική μοριοδοτηση ΑΣΕΠ το μεταπτυχιακό δίνει 200 μόρια και το δεύτερο πτυχίο 150. Εδώ θα έπρεπε να δίνει 15. Το μείωσαν γιατί θέλουν να μετρούν ακαδημαϊκά προσόντα που κάποιος μπορεί να πάρει γρήγορα, όπως μεταπτυχιακό και γλώσσα. Τα μόνα που θέλουν πάνω από 2 χρόνια είναι το διδακτορικό και το δεύτερο πτυχίο, όποτε οι δικοί τους δεν προλαβαίνουν να τα αποκτήσουν.
ένα ΜΠΣ μπορεί να πάρει και πάνω απο 2 χρόνια εύκολα, αναλόγως πόσο θες να τραβήξεις τη διπλωματική σου
αν δει ο υπεύθυνος καθηγητής σου ότι υπάρχει πρωτοτυπία θέματος/έρευνας και ότι από αυτό μπορούν να βγουν δημοσιεύσεις  ... μετράς έξτρα χρόνο

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10343 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:18:07 πμ »
Όντως και στην κλασική μοριοδοτηση ΑΣΕΠ το μεταπτυχιακό δίνει 200 μόρια και το δεύτερο πτυχίο 150. Εδώ θα έπρεπε να δίνει 15. Το μείωσαν γιατί θέλουν να μετρούν ακαδημαϊκά προσόντα που κάποιος μπορεί να πάρει γρήγορα, όπως μεταπτυχιακό και γλώσσα. Τα μόνα που θέλουν πάνω από 2 χρόνια είναι το διδακτορικό και το δεύτερο πτυχίο, όποτε οι δικοί τους δεν προλαβαίνουν να τα αποκτήσουν.
Ακριβως!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10344 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:19:55 πμ »
άρα κάποια όνειρα να πάμε τα χαρτιά στις ΔΔΕ και να να ελέγξουν εκεί ξεχάστε τα

Μακάρι!

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10345 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 12:21:15 πμ »
ένα ΜΠΣ μπορεί να πάρει και πάνω απο 2 χρόνια εύκολα, αναλόγως πόσο θες να τραβήξεις τη διπλωματική σου
αν δει ο υπεύθυνος καθηγητής σου ότι υπάρχει πρωτοτυπία θέματος/έρευνας και ότι από αυτό μπορούν να βγουν δημοσιεύσεις  ... μετράς έξτρα χρόνο
Δεν αναφέρομαι στην δυσκολία κτήσης, αναφέρομαι στον ελάχιστο απαιτούμενο χρόνο κτήσης. Θέλουν οι δικοί τους να αποκτήσουν το δυνατόν γρηγορότερα ακαδημαϊκά. Το δεύτερο πτυχίο τους δυσκόλευε την δουλειά και το υποβάθμισαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160059
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.