*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1750324 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9590 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:46:16 μμ »
Κοιταξε η ΝΔ θα περικόψει τους αναπληρωτές (εξάλλου πολλά κενά θα καλύπτονται με το διορισμό των δικαιωθέντων, και πολλά κενά θα εξαλείφονται εξαιτίας του δημογραφικού), ενώ ο Σύριζα τους έβαλε στο μούσκιο...
Καλύτερα το πρώτο για να ξέρουν επιτέλους ποιοι πρόκειται να διοριστούν  και οι υπόλοιποι να αλλάξουν επάγγελμα.
Τώρα βέβαια κάποιοι έχουν μάθει να ζουν με το 'βίτσιο' του αναπληρωτή και της κατά συχνά διαστήματα 'διαμαρτυρίας' με μπουκαρίσματα και ανεβοκατεβάσματα στα κάγκελα του Υπουργείου.
  Η  μεγαλύτερη  μείωση  προσωπικού  στην  εκπαίδευση  έγινε  με  την μείωση των διδακτικών ωρών σε όλες τις βαθμίδες  κατά  μέσο  όρο  12%  περίπου  από  τον  Φίλη.  Η  Ν.Δ.  εχει  δεσμευτεί,  ότι  σε  ορισμένα  μαθήματα  που  είναι  σημαντικά  θα  επαναφέρει  τον  προηγούμενο  αριθμό  ωρών  διδασκαλίας  όπως  π.χ.  σε  αγγλικά  και  πληροφορική   που  ο  Φίλης  μείωσε  στο  δημοτικό  κατά  30%.  Αρα  θα  υπάρξει  και  αυξηση  αναγκων  σε  αριθμο  καθηγητών  σε  κάποια  μαθήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 09:50:49 μμ από hkal »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:01 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9591 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:46:38 μμ »
Αν ήθελες πραγματικά να βοηθήσεις θα αναφεροσουν σε θέματα που καίνε πραγματικά την εκπαίδευση. Μόνιμοι διορισμοί, προστασία δικαιωμάτων αναπληρωτών, προστασία ωραρίου, αναμόρφωση προγραμματος κ.λ.π. Εσένα σε καίει ο γραπτός διαγωνισμός και τι είπε ο Κυριάκος στη συνέντευξη. Τα προφανή δε λέγονται συνάδελφε και το κλείνουν εδώ.
Θα σου πω κάτι ευθαρσώς διαστρεβλώνεις τα πάντα....αν μπεις στο κόπο να διαβάσεις τα σχόλια μου θα δεις ότι κατά καιρούς εχω υποστηρίξει όλα αυτά.....αλλά εσύ μου την έπεσες κατά το κοινώς λεγόμενο με βάση οσα έγραψα για την υπηρεσια μου στο δημόσιο.
Κύριε παντογνώστη....ποιο είναι το θέμα αυτής εδώ της συζήτησης...το νομοσχέδιο περί διορισμών φυσικά. Μην πετάς λοιπόν μπανανόφλουδες για άσχετα με το ειδικό θέμα που συζητάμε για να δικαιολογηθείς. Ξαφνικά άλλαξες λεξιλόγιο και θεματολογία...αλλά δεν το σώζεις με τίποτα.
Όσο για τα υπονοούμενα περί Κυριάκου κλπ...έδωσα ένα σύνδεσμο για την συνέντευξη για ενημέρωση. Αν είναι μεμπτό να με καταγγείλεις....για παράβαση των κανονισμών.

Μονο εγώ αναφέρθηκα σε γραπτό διαγωνισμό; Δεν διάβασες κανένα άλλο σχόλιο;
Αλλά όταν είσαι αμετροεπής και αλαζόνας εύκολα πετάς κουβέντες που δεν μαζεύονται. Να ζητήσεις να υποβάλλουμε πιστοποιητικό γέννησης προκειμένου να έχουμε δικαίωμα σχολιασμού κατά τα προσωπικά σου γούστα. Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο...
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9592 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:48:16 μμ »
Το νομοσχέδιο, θα το πω άλλη μια φορά γράφεται στο πόδι από ανεύθυνους και δεν θα είναι όπως το ξέρουμε αν προχωρήσει. Θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα.

Μία αξιοπρόσεχτη κριτική συναδέλφου για το νέα σύστημα και την μοριοδότηση που ακολουθείται:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

Πολύ εύστοχο και περιεκτικό το άρθρο!

Περί συνάφειας: τα μεταπτυχιακά όλων κατατίθενται στο ΠΥΣΔΕ, το οποίο αναγνωρίζει τη συνάφεια ή όχι του μεταπτυχιακού. Τώρα δεν μπορεί να γίνει αναγνώριση συνάφειας; Δουλευόμαστε; Κι αν έχω μεταπτυχιακό στο «Μελέτη της λέξης μπούρδα στην ποίηση του ήσσονος ποιητού Λέλου Πινέλου», γίνομαι αυτομάτως καλύτερος φιλόλογος για τη  μέση εκπαίδευση; Ποιος δουλεύει ποιον, τελικά;    ;D ;D Καλό...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9593 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:51:39 μμ »
Ως σύνολο, συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:01 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9594 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:55:06 μμ »
Θα σου πω κάτι ευθαρσώς διαστρεβλώνεις τα πάντα....αν μπεις στο κόπο να διαβάσεις τα σχόλια μου θα δεις ότι κατά καιρούς εχω υποστηρίξει όλα αυτά.....αλλά εσύ μου την έπεσες κατά το κοινώς λεγόμενο με βάση οσα έγραψα για την υπηρεσια μου στο δημόσιο.
Κύριε παντογνώστη....ποιο είναι το θέμα αυτής εδώ της συζήτησης...το νομοσχέδιο περί διορισμών φυσικά. Μην πετάς λοιπόν μπανανόφλουδες για άσχετα με το ειδικό θέμα που συζητάμε για να δικαιολογηθείς. Ξαφνικά άλλαξες λεξιλόγιο και θεματολογία...αλλά δεν το σώζεις με τίποτα.
Όσο για τα υπονοούμενα περί Κυριάκου κλπ...έδωσα ένα σύνδεσμο για την συνέντευξη για ενημέρωση. Αν είναι μεμπτό να με καταγγείλεις....για παράβαση των κανονισμών.

Μονο εγώ αναφέρθηκα σε γραπτό διαγωνισμό; Δεν διάβασες κανένα άλλο σχόλιο;
Αλλά όταν είσαι αμετροεπής και αλαζόνας εύκολα πετάς κουβέντες που δεν μαζεύονται. Να ζητήσεις να υποβάλλουμε πιστοποιητικό γέννησης προκειμένου να έχουμε δικαίωμα σχολιασμού κατά τα προσωπικά σου γούστα. Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο...
Άλλοι πρέπει να ντρέπονται..κύριε εκ του ασφαλούς.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9595 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:55:36 μμ »
Πάντως για να τα λέμε και όλα, μετά από δέκα χρόνια θα έχουμε μόνιμους διορισμού στην εκπαίδευση, και αντί να σταθούμε στο γεγονός αυτό έχουμε καταπιαστεί me το σύστημα (των αναπληρωτών). Με άλλα λόγια το 99% θεωρεί άδικo να μοριοδοτηθούν προσόντα που δε διαθέτει ή θέλει να μοριοδοτηθούν περισσότερο άλλα που έχει κρίνοντας πάντα με βάση το ατομικό συμφέρον, και έχει περάσει σε τριτοτέταρτη μοίρα το θετικό αντίκτυπο που θα έχουν οι διορισμοί αυτοί σε πρωτοβάθμια και β βάθμια. 
Πρότειναν ένα σύστημα και ο καθένας το ψειρίζει  από εδώ άλλο το ψειρίζει από εκεί μέχρι και για μισό μόριο επί συνόλου 240. Οποιοδήποτε σύστημα να ικανοποιεί κάποιον 100% δεν υπάρχει.
Μακάρι να μη σταματούσαν εδώ και δέκα χρόνια οι μόνιμοι διορισμοί και θα ήταν για όλους καλύτερα τα πράγματα.
Μεγάλη φαγωμάρα επικρατεί. ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΕΝΑΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ: ΠΛΈΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 10:01:20 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9596 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:00:44 μμ »
Μου είχε δημιουργηθεί παλιότερα η εντύπωση πως ο Μητσοτάκης με τις δηλώσεις του αβανταρει τον ΣΥΡΙΖΑ.Σήμερα είμαι πλέον σίγουρος

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9597 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:02:13 μμ »
μην φωνάζετε για γραπτό ασεπ που θα κάνει ο Κούλης, διότι αυτό που σχεδιάζει να κάνει δεν θέλετε να το φανταστείτε....θα κάνει έναν γραπτό σφαγιαστικό των πτυχιούχων των καθηγητικών σχολών προκειμένου να απαξιώσει στα μάτια της κοινωνίας το δημόσιο πανεπιστημιο και να προωθήσει την αντίληψη περί ιδιωτικών αει...θα είναι το ιδεολογικό πάτημά του και θα παίσετε κάποιοι στο λάκκο που σκάβετε σε άλλους 8) 8) 8) 8) 8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 10:04:00 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2862
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9598 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:06:32 μμ »
Ακριβως αυτο θα κανει ο Μητσοτακης που λεει ο συναδερφος παραπανω αυξηση ωραριου στους μονιμουςοπως και στο παρελθον για να μην παιρνει αναπληρωτες και οσον αφορα τους διορισμους μηδεν γιατι οπως το δηλωνει συνεχεια θελει συρρικνωση του δημοσιου.

Ακριβώς ΄έτσι έχουν τα πράγματα. Ακριβώς όμως!!!!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9599 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:07:30 μμ »
Πάντως για να τα λέμε και όλα, μετά από δέκα χρόνια θα έχουμε μόνιμους διορισμού στην εκπαίδευση, και αντί να σταθούμε στο γεγονός αυτό έχουμε καταπιαστεί για το σύστημα (των αναπληρωτών). Με άλλα λόγια το 99% θεωρεί άδικα να μοριοδοτηθούν προσόντα που δε διαθέτει ή θέλει να μοριοδοτηθούν περισσότερο άλλα που έχει κρίνοντας πάντα με βάση το ατομικό συμφέρον, και έχει περάσει σε τριτοτέταρτη μοίρα το θετικό αντίκτυπο που θα έχουν οι διορισμοί αυτοί σε πρωτοβάθμια και β βάθμια. 
Πρότειναν ένα σύστημα και ο καθένας το ψειρίζει  από εδώ άλλο το ψειρίζει από εκεί μέχρι και για μισό μόριο επί συνόλου 240. Οποιοδήποτε σύστημα να ικανοποιεί κάποιον 100% δεν υπάρχει.
Μακάρι να μη σταματούσαν εδώ και δέκα χρόνια οι μόνιμοι διορισμοί και θα ήταν για όλους καλύτερα τα πράγματα.
Μεγάλη φαγωμάρα επικρατεί. ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΕΝΑΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ: ΠΛΈΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ.

Κοίταξε οι Δημοκρατίες δεν στηρίζονται πάνω σε γαβρόγλιες ψευδοφιλοσοφίες περί επιστημονικής απαίτησης κατάργησης του ασεπ κτλ, αλλά πάνω σε αντικειμενικότητες και πραγματικότητες που επιβάλουν το Σύνταγμα και οι κοινωνικές ανάγκες.

Το ρομαντικό ... αχ τί καλά που θα γίνουν διορισμοί μετά από τόσα χρόνια... καταλαβαίνεις ότι λέγεται μόνο από όσους εξασφαλίζουν πρώτη θέση πίστα στο νέο σύστημα..

Υπενθυμίζω το του  συναδέρφου:
Προσοχή, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είμαι κατά της απαίτησης αυτών των προσόντων και της αναγνώρισης της προσφερόμενης υπηρεσίας οποιουδήποτε. Είμαι κατά της αιφνιδιαστικής και αναδρομικής ανατροπής των κανόνων του παιχνιδιού. Είμαι κατά του ανακατέματος της τράπουλας, ανάλογα με το πώς με βολεύει κάθε φορά.

Το σωστό θα ήταν το Υπουργείο Παιδείας να βγει και να πει: «μάγκες, σε τέσσερα χρόνια θα κάνω διορισμούς και θα απαιτήσω αυτά κι εκείνα. Προετοιμαστείτε όσοι θέλετε». Κι εδώ προσοχή: όσοι θέλετε, όχι όσοι μπορείτε. Που σημαίνει ότι θα έχω κάνει πρόβλεψη για οικονομική ενίσχυση των αδυνάμων, για στήριξη της μητέρας, που θέλει κι αυτή να ενταχθεί στους πίνακες, αλλά δεν έχει που να αφήσει το παιδί της για να προετοιμαστεί, για στήριξη όσων μένουν σε απομακρυσμένες περιοχές και οι μετακινήσεις είναι αβάσταχτες κλπ.

Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!


https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

Αποσυνδεδεμένος ZX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9600 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:08:39 μμ »
Μου είχε δημιουργηθεί παλιότερα η εντύπωση πως ο Μητσοτάκης με τις δηλώσεις του αβανταρει τον ΣΥΡΙΖΑ.Σήμερα είμαι πλέον σίγουρος

Γιατί το κάνει όμως; :-\

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9601 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:09:09 μμ »
  Η  μεγαλύτερη  μείωση  προσωπικού  στην  εκπαίδευση  έγινε  με  την μείωση των διδακτικών ωρών σε όλες τις βαθμίδες  κατά  μέσο  όρο  12%  περίπου  από  τον  Φίλη.  Η  Ν.Δ.  εχει  δεσμευτεί,  ότι  σε  ορισμένα  μαθήματα  που  είναι  σημαντικά  θα  επαναφέρει  τον  προηγούμενο  αριθμό  ωρών  διδασκαλίας  όπως  π.χ.  σε  αγγλικά  και  πληροφορική   που  ο  Φίλης  μείωσε  στο  δημοτικό  κατά  30%.  Αρα  θα  υπάρξει  και  αυξηση  αναγκων  σε  αριθμο  καθηγητών  σε  κάποια  μαθήματα.
Έτσι έγινε ακριβώς... Και με το νέο Λύκειο του Γαβρόγλου οι ξένες γλώσσες βγαίνουν τελείως εκτός.. Ως αποτέλεσμα οι μόνιμοι συνάδελφοι να μετακινηθούν στην πρωτοβάθμια από του χρόνου και πολύ πιθανόν πολλοί από εμάς να μείνουμε εκτός μέρα από 8-10 χρόνια αναπλήρωσης.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9602 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:09:49 μμ »
Γιατί το κάνει όμως; :-\
Δε θέλει να του πέσει στα χέρια η Συμφωνία των Πρεσπών.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9603 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:10:00 μμ »
Μου αρέσει που ζητάτε την βοήθεια των μονίμων και όταν γράφουν την άποψη τους ορισμένοι τους επιτίθεστε με σκαιό τρόπο....Σημεία των καιρών και του λαϊκισμού.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160708
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.