*

Αποστολέας Θέμα: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!  (Αναγνώστηκε 11056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Καλησπερα.
Εχω μια απορια και καθως δεν ξερω που ακριβως να απευθυνθω, ειπα να το γραψω εδω μηπως γινει κατι :))
Εχω τελειωσει νηπιαγωγος και επισης εχω κανει 4 χρονια νοηματικη γλωσσα χωρις να εχω παρει ακομα την επαρκεια....
Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να χρησιμοποιησω αυτα τα 4 χρονια της νοηματικης με καποιο τροπο στον ασεπ, στις αιτησεις των αναπληρωτων ή πρεπει οποσδηποτε να παρω την επαρκεια. Εγω βασικα πιστευα μεχρι τωρα οτι η επαρκεια ειναι απαραιτητη αλλα μια φιλη μου μου ειπε οτι μια φιλη της φιλης της.....
- ξερετε πως παει - της ειπε οτι την πηρανε ως αναπληρωτρια σε σχολειο ειδικης αγωγης λογω του οτι εχει 4 χρονια νοηματικης και οχι επαρκεια. Επισης αν αυτο ισχυει, που ακριβως πρεπει εγω να παω και να καταθεσω τη βεβαιωση οτι εχω παρακολουθησει 4 χρονια νοηματικης; Για παραδειγμα στην αιτηση αναπληρωτων που καναμε το καλοκαιρι θα μπορουσα να το ειχα κανει; Ή πρεπει να κανω αιτηση για την ειδικη αγωγη συγκεκριμενα.
Επισης κατι αλλο, γνωριζει καποιος που μπορω να παρακολουθησω μαθηματα braille, ποσο διαρκουν και πως μπορω να χρησιμοποιησω την πιστοποιηση αργοτερα για τον ασεπ;;
Ευχαριστω οποιον / α μπει στον κοπο να απαντησει κατι απο αυτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 08:51:36 μμ »
Καταθετεις τη νοηματικη οταν γινονται οι αιτησεις για ειδικη αγωγη δηλαδη το καλοκαιρι. Βεβαια προηγουνται οσοι εχουν επαρκεια αλλα επειδη δεν υπαρχουν και παρα πολλοι αν υπαρχουν αναγκες καλουν και οσους εχουν 4 κυκλους.
Για braille κοιτα εδω

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9851

Bεβαια το ΚΕΑΤ (πιστοποιηση και οχι απλη εκμαθηση) πανε να το τιναξουν στον αερα αν εχεις ακουσει αλλα παρε ενα τηλ. να μαθεις

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:00:31 μμ »
Καταθετεις τη νοηματικη οταν γινονται οι αιτησεις για ειδικη αγωγη δηλαδη το καλοκαιρι. Βεβαια προηγουνται οσοι εχουν επαρκεια αλλα επειδη δεν υπαρχουν και παρα πολλοι αν υπαρχουν αναγκες καλουν και οσους εχουν 4 κυκλους.
Για braille κοιτα εδω

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9851

Bεβαια το ΚΕΑΤ (πιστοποιηση και οχι απλη εκμαθηση) πανε να το τιναξουν στον αερα αν εχεις ακουσει αλλα παρε ενα τηλ. να μαθεις

Ευχαριστω για την απαντηση. Για το ΚΕΑΤ το ακουσα κι εγω οντως γινεται ενας ψιλοχαμος. Να ρωτησω και κατι αλλο, μπορω να κανω αιτηση και για αναπληρωτρια ΠΕ60 οπως εκανα φετος και για την ειδικη αγωγη; Δηλαδη να κανω 2 διαφορετικες αιτησεις  για την ιδια περιοδο ( δεν ξερω αν το διατυπωνω σωστα)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:13:16 μμ »
Φυσικά και μπορείς...γενικά κανε οσο αιτησεις θέλεις και παιξε σε πολλα ταμπλο 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 10:23:28 μμ »
Έχει κάνει κάποιος μαθήματα νοηματικής στην ΄΄κιβωτό¨ να μας δώσει πληροφορίες;; ή έστω σε κάποια άλλη σχολή διδασκαλίας της Ε.Ν.Γ;

Γενικότερα αυτό που με προβληματίζει είναι πόσο ΄΄αξιόπιστη΄΄  μπορεί να είναι η βεβαίωση  τη στιγμή που η ομοσπονδία κωφών μπορεί κάποια στιγμή να τροποποιήσει τη λίστα με τις αναγνωρισμένες έως τώρα  σχολές ...
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:56:53 μμ »
Bεβαια το ΚΕΑΤ (πιστοποιηση και οχι απλη εκμαθηση) πανε να το τιναξουν στον αερα αν εχεις ακουσει αλλα παρε ενα τηλ. να μαθεις[

Τι συμβαίνει με το ΚΕΑΤ παιδιά; Όσοι έχουμε πιστοποιηθεί από εκεί, λέτε να έχουμε πρόβλημα στο μέλλον;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:07:49 μμ »
καλησπερα σε ολους!σκεφτηκα να ανακινησω το τοπικ γιατι θελω να ρωτησω το εξης: κανοντας καποιος braille και νοηματικη εκτος του οτι μπαινει στους αντιστοιχους πινακες αλλαζει η θεση του και στον πινακα αναπληρωτων ή κατι τετοιο συμβαινει μονο με την προυπηρεσία? ???
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:07:01 μμ »
σε περίπτωση που αναφέρεσαι στους πίνακες ειδικής αγωγής μόνο με νοηματική και braille..δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για να ενταχθείς στην ειδική αγωγή..
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:44:03 πμ »
καλησπερα σε ολους!σκεφτηκα να ανακινησω το τοπικ γιατι θελω να ρωτησω το εξης: κανοντας καποιος braille και νοηματικη εκτος του οτι μπαινει στους αντιστοιχους πινακες αλλαζει η θεση του και στον πινακα αναπληρωτων ή κατι τετοιο συμβαινει μονο με την προυπηρεσία? ???
Όχι...στους ενιαίους πίνακες (είτε ειδικής είτε γενικής εκπαίδευσης) δεν παίζει ρόλο η νοηματική και η braille...μόνο στους επιμέρους πίνακες νοηματικής και braille...
Και επίσης επειδή υπάρχει μια παρανόηση στο τόπικ απ'ό,τι βλέπω...δεν μπορεί κανείς να κάνει αίτηση στην ειδική αγωγή μόνο με νοηματική ή braille...το ελάχιστο προσόν που απαιτείται είναι τα σεμινάρια 400 ωρών...που μάλιστα καταργήθηκαν πλέον για την Α'θμια...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:04:49 πμ »
ναι,το γνωριζω ΛΩΡΑ,το εχω κανει το σεμιναριο.απ'όσο ξερω τα σεμιναρια εχουν καταργηθει και για την δευτεροβαθμια εκπαιδευση.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:53:53 μμ »
Οκ,τότε είσαι πλήρως καλυμμένη  ;)
Απλά για την Β'θμια δεν θα ισχύουν αυτά που θα γίνουν από δω και πέρα...όπως και στην Α'θμια δηλαδή,απλά στην Α'θμια για να το πω καλύτερα...έπαψαν να ισχύουν για τους ΠΕ61 και ΠΕ71 ως προσόν κατάταξης....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ελληνικη νοηματικη γλωσσα και braille για τους αναπληρωτες!!!!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:05:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με το ΚΕΑΤ; Όσοι έχουμε πιστοποιηθεί από εκεί, λέτε να έχουμε πρόβλημα στο μέλλον;
 
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160328
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.