*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440431 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:17:02 πμ »
γινεται να μ εχει 9 ωρες τη βδομαδα καθε μερΑ????????μου κλεινει το προγραμμα. ας μου απαντησει καποιος αν ειναι "νομιμο¨"γιατι τα χω παρει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος Pietro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 01:58:46 πμ »
Απαράδεκτο μεν, δυστυχώς, νόμιμο δε!

Ο εργοδότης αυτός μάλλον θεωρεί τους καθηγητές ζώα προς σφαγή!!! Έτσι δεν είναι;

Πάντως ο εργοδότης σου είναι υποχρεωμένος να σε ασφαλίζει ξεχωριστά και για όλες τις ημέρες που εργάζεσαι.

Φαντάζομαι ότι ο εργοδότης αυτός θα πληρώνει με την στημένη «μαφιόζικου» τύπου σύμβαση εργασίας που συνυπογράφουν το αυτοαποκαλούμενο «σωματείο εργαζομένων στα κέντρα ξένων γλωσσών του νομού Αττικής» το οποίο δημιούργησαν τεχνηέντως και με πραξικοπηματικό τρόπο οι εργοδότες του Europalso (πρόκειται για συγγενείς εργοδοτών και τα τσιράκια τους!). Η σύμβαση αυτή προβλέπει μείωσω αποδοχών που μορεί να κεοεράσει το 40% σε σχέση με την σύμβαση που από πολλά χρόνια υπογράφει η Ομοσπονδία Ιδιοτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ) και το σωματείο ο"Βύρωνας" για λογαριασμό των εργαζομένων.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:36:29 μμ »
ποσο παει η ωρα φετος καθαρα?περσι μου δινε καθαρα 7.55 για κεντρο ξενων γλωσσων.
ισχυει για το αν εχεις πανω απο 10 ωρες οτι πρεπει να σε πληρωνει μια ωρα εξτρα?

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:50:30 μμ »
ποσο παει η ωρα φετος καθαρα?περσι μου δινε καθαρα 7.55 για κεντρο ξενων γλωσσων.
ισχυει για το αν εχεις πανω απο 10 ωρες οτι πρεπει να σε πληρωνει μια ωρα εξτρα?

Μάλλον καλά έπαιρνες.Δεν έχω πληρωθεί ακόμη κ δεν ξέρω!Δηλαδή εννοείς ότι αν δουλεύεις 12 ώρες θα σου πληρώνει 13?Κ ποιος θα το κάνει αυτό κ να ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 11:04:47 μμ »
καπου εδω ειχα διαβασει οτι αν εχεις πανω απο 10 ωρες δικαιουσαι να σε πληρωνει μια ωρα εξτρα για την δουλεια που χεις στο σπιτι-διορθωση γραπτων κτλ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 12:19:07 πμ »
Καποτε ισχυε. Τωρα υποστηριζουν οτι εχει ενσωματωθει στο ωρομισθιο. Οποτε δεν το παιρνει πια κανεις :(

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 10:15:22 πμ »
Καλημέρα σας! Την εβδομάδα που πέρασε ξεκίνησα να διδάσκω σ' ένα φροντιστήριο μ.ε.Έκανα 4 ώρες, που ενδεχομένως με τον καιρό θα αυξηθούν ίσως στις 9 δεδομένου ότι δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα όλα τα τμήματα. Με τον υπεύθυνο που έκανα την συνενόηση δεν συζητήσαμε ποτέ για ένσημα/ωρομισθία. Είναι νορμαλ αυτό; Δεν έχω ιδέα, πρώτη φορά διδάσκω σε φροντ γι' αυτό ρωτάω εσάς να με κατατοπίσετε. Και αν μπορείτε να μου πείτε πόσα να περιμένω περίπου την ώρα. Το φρ. βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 04:58:39 μμ »
Καλημέρα σας! Την εβδομάδα που πέρασε ξεκίνησα να διδάσκω σ' ένα φροντιστήριο μ.ε.Έκανα 4 ώρες, που ενδεχομένως με τον καιρό θα αυξηθούν ίσως στις 9 δεδομένου ότι δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα όλα τα τμήματα. Με τον υπεύθυνο που έκανα την συνενόηση δεν συζητήσαμε ποτέ για ένσημα/ωρομισθία. Είναι νορμαλ αυτό; Δεν έχω ιδέα, πρώτη φορά διδάσκω σε φροντ γι' αυτό ρωτάω εσάς να με κατατοπίσετε. Και αν μπορείτε να μου πείτε πόσα να περιμένω περίπου την ώρα. Το φρ. βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δε σου είπε δηλαδή πόσα θα παίρνεις την ώρα ή πόσα ένσημα την εβδομάδα δικαιούσαι ούτε στο περίπου?

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 07:51:57 μμ »
Δεν μου είπε τίποτα, ούτε για χρήματα, ούτε για ένσημα. Υποθέτω ότι με έχει σε δοκιμαστικό στάδιο δεδομένου ότι δεν έχω προυπηρεσία σε φροντιστήρια, και αν δει ότι του κάνω θα μου κάνει κουβέντα. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον από εσάς.

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 08:26:05 μμ »
οτι χρηματα σου δινει θα παρεις ,ξεχνας συμβασεις και τετοια παραμυθια,και θα πεις και ευχαριστω.για δωρα και τετοια ουτε λογος να γινεται ,κανενα κουτι μελομακαρονα και καλα ειναι.Δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση.μονο να ζητησεις τα ενσημα να στα "απλωσει" μεσα στην εβδομαδα,δεν του κοστιζει τιποτα μηπως και παρεις μερος του επιδοματος ανεργιας.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 08:27:19 μμ »
Φοβάμαι πως είναι ένδειξη αδυναμίας το ότι δεν του κάνεις εσύ κουβέντα για το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 08:34:20 μμ »
Φοβάμαι πως είναι ένδειξη αδυναμίας το ότι δεν του κάνεις εσύ κουβέντα για το θέμα.
Ωπα μεγαλε τι να κανει ο ανθρωπος πρωτη φορα σου λεει οτι επιασε δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 08:40:04 μμ »
Εγώ δεν κρίνω τον άνθρωπο.
Εγώ σκέφτομαι πως ενδεχομένως θα εισπράξει ο εργοδότης την αντίδραση.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 03:36:29 μμ »
οτι χρηματα σου δινει θα παρεις ,ξεχνας συμβασεις και τετοια παραμυθια,και θα πεις και ευχαριστω.για δωρα και τετοια ουτε λογος να γινεται ,κανενα κουτι μελομακαρονα και καλα ειναι.Δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση.μονο να ζητησεις τα ενσημα να στα "απλωσει" μεσα στην εβδομαδα,δεν του κοστιζει τιποτα μηπως και παρεις μερος του επιδοματος ανεργιας.
Ελπίζω να μην επαληθευτείς... Το καλοκαίρι που είχαμε μιλήσει, όταν είχε λάβει το βιογραφικό, μου είχε πει ότι είναι πολύ τυπικός και σε περίπτωση που μελλοντικά συνεργαζόμασταν θα γίνονταν όλα νόμιμα, μη τυχον και ερθει κανενα ΙΚΑ για ελεγχο και βρουν κανενα μπελα κτλ. Αληθεια ή παραμύθια, δεν ξερω. Πάντως την περασμενη βδομαδα που πηγα απο εκεί για να ξεκινήσω δουλειά, συζυτήσαμε για το πρόγραμμα, την ύλη κτλ και μου λέει τα υπόλοιπα θα τα πούμε στην πορεία. Εγω κατάλαβα ότι θέλει να δει αν του κάνω αρχικά, και μετά... Τεσπα, όπως και να χει θα φανεί. Όταν βρω την ευκαιρία θα του μιλήσω, αν και έχω την αίσθηση ότι θα το κάνει εκείνος πρώτα. Οταν έχω νεα θα σας πω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160708
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.