*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440418 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #728 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:59:51 μμ »
Επειδη, απο το nickname, φανταζομαι ρωταει για ΚΞΓ απο 18 ωρες και πανω ησουν πληρης απασχολησης και πληρωνοσουν με μισθο και οχι ωρομισθιο. Ηταν καπου στα 650 ε+. αν θυμαμαι καλα. Ολα αυτα βεβαια οταν υπηρχε ΣΣΕ.

Ριξε μια ματια εδω http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=65
επισης, ενδιαφερεσαι για ΚΞΓ στην Αττικη ή σε επαρχια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #729 στις: Αύγουστος 24, 2013, 04:24:41 μμ »
Επειδη, απο το nickname, φανταζομαι ρωταει για ΚΞΓ απο 18 ωρες και πανω ησουν πληρης απασχολησης και πληρωνοσουν με μισθο και οχι ωρομισθιο. Ηταν καπου στα 650 ε+. αν θυμαμαι καλα. Ολα αυτα βεβαια οταν υπηρχε ΣΣΕ.

Ριξε μια ματια εδω http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=65
επισης, ενδιαφερεσαι για ΚΞΓ στην Αττικη ή σε επαρχια;

evi06 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!  :)

Είναι η πρώτη φορά που θα διδάσκω σε κέντρο ξένων γλωσσών (το συγκεκριμένο είναι μικρό, συνοικιακό που διδάσκει μόνο αγγλικά, στην Αττική είναι) και νομίζω ήμουν αδιάβαστη στη συνέντευξη. Θα παίρνω 5 ευρώ καθαρά τη διδακτική + ΙΚΑ, κι εγώ -αν τα θεωρώ ψίχουλα- είπα ΟΚ, δεδομένης πάντα της μικρής μου εμπειρίας σε τάξη και την οικονομική κρίση. Το θέμα είναι πως μου στην αρχή μου είπε πως θα έχω από 10 έως 15 διδακτικές την εβδομάδα, ότι θα καθοριστεί από τις εγγραφές και τον τελικό αριθμό των μαθητών τον Σεπτέμβρη, μετά μου είπε πως σίγουρα(!) θα έχω 15 την εβδ. και πως μπορεί να φτάσουν και τις 20 ώρες.

Σε περίπτωσή που κάποια στιγμή ξεπεράσουν τις 18 σημαίνει πως πρέπει να σταματήσει το ωρομίσθιο και να καθοριστεί ο μηνιαίος μισθός; Στη σύμβαση που θα υπογράψω τι πρέπει να γράφει;

Υ.Γ. Επίσης, κάτι μου είχε πει πως θα με πληρώνει 5 την ώρα, αλλά ο λογιστής της θα κόβει αποδείξεις για 3,5 ευρώ (νομίζω το περιβόητο 3,5 τη διδακτική για όσους έχουν 0-3 χρόνια προϋπηρεσία σε ΚΞΓ!). Αυτό με ποιον τρόπο τη συμφέρει; Εγώ θα έχω πρόβλημα;

Υ.Γ.2 Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τον χρόνο σας!
 

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #730 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:22:39 μμ »
eng_teacher, όταν θα υπογράψεις τη σύμβαση ρίξε μια ματιά τι θα λέει πάνω.
Σε ένα φροντιστήριο που δούλευα πέρυσι έπαιρνα 9 ευρώ την ώρα καθαρά (το ΙΚΑ το πλήρωνε ο εργοδότης)
και δούλευα 12 ώρες την εβδομάδα.
Η σύμβαση που είχα υπογράψει έλεγε οτι το ωρομίσθιό μου ειναι 7,35 ευρώ
κι ότι δουλεύω 6 ώρες την εβδομάδα.
Και εννοειται φυσικά οτι το ΙΚΑ
που μου έβαζε το αφεντικό ήταν για αυτές τις 6 ώρες.
Και (τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ και δουλευω 8 χρόνια σε 2 φροντιστήρια) έτσι γίνεται πάντα.
ΣΧΕΔΟΝ σε όλα τα φροντιστήρια της πόλης.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #731 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:33:23 μμ »
vagos44, ευχαριστώ, εννοείται πως θα τη διαβάσω τη σύμβαση πριν υπογράψω!

Θα χρειαστεί να δημιουργηθεί τραπεζικός λογαριασμός μισθοδοσίας; Τι συνηθίζεται στα φροντιστήρια; Γιατί έχω ακούσει 1-2 περιπτώσεις που πληρώνανε σε μετρητά κάθε μήνα.

Επίσης, υπάρχει έστω μία πιθανότητα στις 100 ο ιδιοκτήτης του ΚΞΓ όπου δουλεύεις να καλύψει τα έξοδα ή μέρος των εξόδων ενός σεμιναρίου/ συνεδρίου/ προγράμματος σχετικά με την διδακτική και την ξενόγλωσση εκπαίδευση;; Ακούγεται ουτοπικό, το ξέρω, αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 05:15:45 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #732 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:02:05 μμ »
Για τους καθηγητές ξένων γλωσσών δείτε τα δικαιώματά σας εδώ: enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr
και εδώ:  http://vyrwnas.edu.gr/

Για τους εργαζόμενους στο φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης εδώ: http://www.sefk.gr/

Ειδικά αυτούς τους καιρούς κανένα δικαίωμα δεν είναι κεκτημένο και χρειάζεται αγώνας από όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:06:19 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #733 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:30:25 πμ »
Επίσης, υπάρχει έστω μία πιθανότητα στις 100 ο ιδιοκτήτης του ΚΞΓ όπου δουλεύεις να καλύψει τα έξοδα ή μέρος των εξόδων ενός σεμιναρίου/ συνεδρίου/ προγράμματος σχετικά με την διδακτική και την ξενόγλωσση εκπαίδευση;; Ακούγεται ουτοπικό, το ξέρω, αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω.
Να σου πω, εγώ κάθε χρόνο πληρώνω ένα ποσό για να παρακολουθήσουν οι καθηγητές μου σεμινάρια, όχι μεγάλο βέβαια (δεν μπορώ ας πούμε να δώσω 300 ευρώ το άτομο). Τώρα αν το κάνουν κι άλλα φροντιστήρια δεν ξέρω.

Σχετικά με αυτό που λες ότι θα σε πληρώνει 5 ευρώ αλλά θα σου δηλώνει 3,5 φαντάζομαι ότι το κάνει για να γλιτώνει το ΙΚΑ. Δυστυχώς το κόστος της ασφάλισης είναι δυσβάσταχτο και πολλά φροντιστήρια καταλήγουν στη λύση αυτή. Δεν το λέω για να δικαιολογηθώ γιατί εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά καταλαβαίνω και τους συναδέλφους που το κάνουν.

Τα 5 ευρώ καθαρά πιστεύω ότι είναι καλός μισθός για αρχή (σύμφωνα με τις συνθήκες της αγοράς) και επίσης λογικό είναι να μην ξέρει τώρα πόσες ώρες θα μπορέσει να σου δώσει αφού δεν έχουν γίνει οι εγγραφές.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #734 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:25:16 πμ »
Επίσης, υπάρχει έστω μία πιθανότητα στις 100 ο ιδιοκτήτης του ΚΞΓ όπου δουλεύεις να καλύψει τα έξοδα ή μέρος των εξόδων ενός σεμιναρίου/ συνεδρίου/ προγράμματος σχετικά με την διδακτική και την ξενόγλωσση εκπαίδευση;; Ακούγεται ουτοπικό, το ξέρω, αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω.
Να σου πω, εγώ κάθε χρόνο πληρώνω ένα ποσό για να παρακολουθήσουν οι καθηγητές μου σεμινάρια, όχι μεγάλο βέβαια (δεν μπορώ ας πούμε να δώσω 300 ευρώ το άτομο). Τώρα αν το κάνουν κι άλλα φροντιστήρια δεν ξέρω.

Σχετικά με αυτό που λες ότι θα σε πληρώνει 5 ευρώ αλλά θα σου δηλώνει 3,5 φαντάζομαι ότι το κάνει για να γλιτώνει το ΙΚΑ. Δυστυχώς το κόστος της ασφάλισης είναι δυσβάσταχτο και πολλά φροντιστήρια καταλήγουν στη λύση αυτή. Δεν το λέω για να δικαιολογηθώ γιατί εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά καταλαβαίνω και τους συναδέλφους που το κάνουν.

Τα 5 ευρώ καθαρά πιστεύω ότι είναι καλός μισθός για αρχή (σύμφωνα με τις συνθήκες της αγοράς) και επίσης λογικό είναι να μην ξέρει τώρα πόσες ώρες θα μπορέσει να σου δώσει αφού δεν έχουν γίνει οι εγγραφές.

εάν έχετε φροντιστήριο αν κατάλαβα καλά έχω μια ερώτηση. Καλός μισθός?? μπορεί ένας καθηγητής να ζήσει με 15 ευρώ μεροκάματα (3 ώρες δίνεται συνήθως την μέρα να υποθέσω?), εσείς θα ζούσατε με 15 ευρώ? το παιδί σας?? ΥΓ στα φροντιστήρια εισπράττω από 7,5 και άνω εδώ και έτη..

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #735 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:38:09 πμ »
πές τα ρε george γιατί κάποιοι εδω μέσα νομίζουν οτι το να δουλεύεις καθηγητής σε φροντιστήριο είναι hobby ή χαρτζιλίκι.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #736 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:48:41 πμ »
 Θα συμφωνήσω οτι το κόστος ασφάλισης είναι δυσβάσταχτο, όπως και η πολύ βαριά φορολόγηση, ειδικά σε επιχειρήσεις όπως τα φροντιστήρια, που δεν έχουν έξοδα αγορών για να "ξεπέφτουν" κάπως τα έσοδα!
Αλλά από την άλλη τα 5 ευρώ την ώρα τα θεωρώ κοροϊδία για τον καθηγητή, όταν η ώρα αυτή φέρνει στην επιχείρηση πολλαπλάσια κέρδη!
 Αν ήταν να πάω σε φροντιστήριο για 5 ευρώ την ώρα ή 15 ευρώ μεροκάματο, χίλιες φορές σερβιτόρος σε καφετερία ή ταξιτζής!!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #737 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:21:42 πμ »
Ο χώρος των φροντιστηρίων είναι και ήταν από τους πιο σκληρούς εργασιακούς χώρους.
Ειδικά μετά την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων η κατάσταση είναι τραγική.
Πριν την κατάργηση υπήρχαν κάποια φροντιστήρια που την τηρούσαν και στα περισσότερα οι συνθήκες ήταν σε κάποιο σχετικό επίπεδο κοντά σε αυτές που περιέγραφε η σύμβαση. Στην περίπτωση εκείνη που κάποιο φροντιστήριο καταστρατηγούσε τη σύμβαση σε υπερβολικό βαθμό ο εργαζόμενος είχε ένα όπλο στο χέρι του, παρόλες τις δυσκολίες να το χρησιμοποιήσει. Από την κατάργηση και έπειτα τα φροντιστήρια έγιναν όλα "γαλέρες".
Η εργασία στο φροντιστήριο απαιτεί επαγγελματισμό, προετοιμασία, σοβαρότητα και υπευθυνότητα. Είναι πολλά αυτά που χρειάζονται για να γίνεται σωστή δουλειά. Και είναι και άσκημες οι συνθήκες. Οπότε δεν μιλάμε για χαρτζιλίκι. Είναι μια δουλειά μόνιμη και πρέπει ο εργαζόμενος να μπορεί να ζήσει από αυτή ώστε να την υπηρετήσει.
 

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #738 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:59:04 πμ »
Θα έπρεπε και οι ιδιοκτήτες των φροντιστηρίων να θέλουν να υπάρχουν κανόνες.
Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Και τα δίδακτρα πέφτουν συνεχώς.
Έτσι οι ιδιοκτήτες για να μειώσουν το κόστος μειώνουν τους μισθούς, κρύβουν ένσημα, απασχολούν ανασφάλιστους, δεν κάνουν σεμινάρια κλπ.
΄Ολα αυτά απαξιώνουν την εκπαίδευση και ρίχνουν το επίπεδο του φροντιστηρίου. Αλλά δεν τους ενδιαφέρει περισσότερο από το να επιβιώσουν και να κερδίσουν. Και σωστά γιατί είναι η δουλειά τους. Απλά δεν βλέπουν μακροπρόθεσμα.
Θα έπρεπε να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα συλλογικά. Να ρίξουν τα έξοδα από αλλού, να μειώσουν νοίκια, να αγωνιστούν να μειωθούν οι φόροι και να μειώσουν τη διαφήμιση. Να βάλουν σταθερούς κανόνες στα δίδακτρα ανά περιοχή και να τους τηρούν. Να δεχτούν ότι μέσα στην κρίση θα χάσουν από τα κέρδη τους και ίσως ένα διάστημα να φάνε από κέρδη προηγούμενων ετών. Αλλά να διατηρήσουν μισθούς και δικαιώματα εργαζομένων σε ένα καλό επίπεδο. Για να δουλεύουν σε αυτούς καλοί καθηγητές, ικανοποιημένοι, να μπορούν να κάνουν σωστή δουλειά. 
Για να μην απαξιωθούν τα μαγαζιά τους.
Όχι γιατί γίναν φιλοεργατικοί ξαφνικά αλλά επειδή ξυπνήσαν. Αλλά που....

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #739 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:08:44 πμ »
πές τα ρε george γιατί κάποιοι εδω μέσα νομίζουν οτι το να δουλεύεις καθηγητής σε φροντιστήριο είναι hobby ή χαρτζιλίκι.

thanks for the support. Λίγα λογιστικά. Μία τάξη έχει 10 μαθητές με δίδακτρα για ECCE 100 ευρώ το μήνα (με μισούς μήνες φυσικά απλήρωτους για τους ωρομίσθιους καθηγητές Πάσχα-Χριστούγεννα και εορτές) ενώ οι 10 μαθητές πληρώνουν κανονικά. Άρα για τον Σεπτέμβριο πχ (μισός μήνας βέβαια από 10 και μετά ανοίγουν τα φροντιστήρια) οι μαθητές θα κάνουν 2 ώρες την εβδομάδα (So Easy νομίζω τόσες ώρες κάνουν την εβδομάδα) άρα 6 ώρες σύνολο. Κόστος εργασίας 3 ευρώ επί 6= 18 ευρώ αμοιβή καθηγητή αλλά μεικτά κέρδη σχολής 1000 ευρώ. Να βγάλω βέβαια κάποιο ενοίκια αίθουσας (που όμως άλλες ώρες χρησιμοποιείται για πολλές άλλες τάξεις, ιδιαίτερα κτλ), φορολογία (αν τυχόν εκδίδει νόμιμες αποδείξεις) και κάποιο ρίσκο πχ κακοπληρωτές, διακοπές μαθημάτων κτλ. By the way όλοι οι κίνδυνοι ρίσκα συρρικνώνονται με κάποιους τρόπους πχ προκαταβολικά δίδακτρα, εγγραφές, υποχρεωτική αγορά βιβλίων αποκλειστικά από το φροντιστήριο, μη απονομή διπλωμάτων σε κακοπληρωτές κτλ. Άρα η μέση τάξη ECCE αποδίδει εν μέσω απίστευτης κρίσης 800 ευρώ περίπου!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #740 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:05:17 μμ »
Σχετικά με αυτό που λες ότι θα σε πληρώνει 5 ευρώ αλλά θα σου δηλώνει 3,5 φαντάζομαι ότι το κάνει για να γλιτώνει το ΙΚΑ. Δυστυχώς το κόστος της ασφάλισης είναι δυσβάσταχτο και πολλά φροντιστήρια καταλήγουν στη λύση αυτή. Δεν το λέω για να δικαιολογηθώ γιατί εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά καταλαβαίνω και τους συναδέλφους που το κάνουν.

Τα 5 ευρώ καθαρά πιστεύω ότι είναι καλός μισθός για αρχή (σύμφωνα με τις συνθήκες της αγοράς) και επίσης λογικό είναι να μην ξέρει τώρα πόσες ώρες θα μπορέσει να σου δώσει αφού δεν έχουν γίνει οι εγγραφές.

Ευχαριστώ πολύ Isla και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις! Isla, είναι η πρώτη φορά που θα εργαστώ σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών (έχω ένα χρόνο διδακτική εμπειρία από ιδιαίτερα και ένα summer camp) και μάλιστα είναι η πρώτη φορά που θα δουλεύω με ΙΚΑ και είμαι λίγο 'αδιάβαστη' γιατί 4 χρόνια ήμουν εξωτερικό και δεν το ξέρω καλά το ελληνικό σύστημα. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις πώς ακριβώς γλυτώνει το ΙΚΑ με το να δηλώνει ότι με πληρώνει 3,5 ευρώ; Το ύψος του ωρομισθίου σχετίζεται με το ύψος του ποσού που πληρώνει ο εργοδότης για την ασφάλιση; Άμα δηλώσει λιγότερα για εμένα, πληρώνει και λιγότερα στο ΙΚΑ;

Επίσης, αν ξεπεράσω τις 18-20 διδακτικές ώρες την εβδομάδα και θεωρούμαι full-time, παύει το ωρομίσθιο (5 ευρώ x τόσες ώρες) και πρέπει να συμφωνήσουμε σε μηνιαίο μισθό; Αν ναι, ποιος είναι ο κατώτατος.. 510-586; Θα πάρω και το σωματείο να ρωτήσω βεβαια γιατί έχω μπερδευτεί.

Μέσα στον Σεπτέμβρη θα υπογράψω τη σύμβαση και θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων για οποιαδήποτε πληροφορία, συμβουλή.. τελικά μάλλον θα έχω τουλάχιστον 18-20 ώρες/ εβδ.

Όσον αφορά τα 5 ευρώ καθαρά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας πως δεν είναι ικανοποιητικό ωρομίσθιο για τόσο σκληρή δουλειά, αλλά δεδομένων των οικονομικών συνθηκών, του ότι δεν έχω φροντιστηριακή πείρα και δεν είμαι και native speaker (όλο και περισσότεροι ζητάνε natives, απλά στην περίπτωσή μου έτυχε να έχω καλή προφορά).. νομίζω τα 5 ευρώ είναι μία (καλή ή κακή) αρχή.

Ρωτάω για τα σεμινάρια και τα συνέδρια, γιατί από πέρυσι πηγαίνω σε όσα μπορώ να αντέξω οικονομικά, αλλά σκέφτηκα μήπως τώρα ως εργαζόμενη σε φροντιστήριο θα γινόταν να μου καλύψουν ένα -έστω μικρό- μέρος των εξόδων. Θα ρωτήσω και θα σας πω..

Μου είπε πως θα πληρώνομαι κανονικά Χριστούγεννα, Πάσχα που κλείνει το φροντιστήριο, αλλά δεν ανέφερε τίποτα για δώρα. Έχω διαβάσει από το forum ότι δώρα δε δίνανε στα φροντιστήρια ούτε τις καλές εποχές, προ κρίσης! Τι να πω..

Κατά την γνώμη μου, ένας καθηγητής full-time πρέπει να βγάζει έστω 1000 ευρώ το μήνα και να πληρώνεται τα δώρα κανονικά. Daydreaming, I know..

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #741 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:13:03 μμ »
εάν έχετε φροντιστήριο αν κατάλαβα καλά έχω μια ερώτηση. Καλός μισθός?? μπορεί ένας καθηγητής να ζήσει με 15 ευρώ μεροκάματα (3 ώρες δίνεται συνήθως την μέρα να υποθέσω?), εσείς θα ζούσατε με 15 ευρώ? το παιδί σας?? ΥΓ στα φροντιστήρια εισπράττω από 7,5 και άνω εδώ και έτη..
Να σου πω, αφού ρωτάς. Τους καθηγητές των αγγλικών τους πληρώνω 7,5 ευρώ καθαρά, των γερμανικών λίγο παραπάνω. Αυτοί που εργάζονται full time (16-19 ώρες την εβδομάδα) βγάζουν 550-650 ευρώ το μήνα καθαρά συν δώρα Χριστουγέννων / Πάσχα, επίδομα αδείας και φυσικά ΙΚΑ.

Από πρόπερσυ τα πράγματα έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν. Την προπερασμένη χρονιά εγώ (που επίσης εργάζομαι στο φροντιστήριο) έβγαλα λιγότερα από 5 χιλιάρικα καθαρά, και αυτή τη χρονιά που μας πέρασε μπήκα μέσα 2 χιλιάρικα. Προσωπικά πολύ θα ήθελα αυτή τη στιγμή να μου έδινε κάποιος 15 ευρώ τη μέρα, θα ήταν 15 παραπάνω από αυτά που βγάζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160696
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.