*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #938 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:02:22 πμ »
eng_teacher εγώ πάλι πιστεύω οτι τις είχε αυτές τις ώρες για να στις δώσει. Ήθελε να δώσει 30 ώρες σε ένα άτομο γιατί αν τις μοίραζε σε 2 άτομα θα έπρεπε να πληρώνει 2 ΙΚΑ.
Πιστεύω οτι δεν θα την πάλευες με τόσες ώρες γιατί είσαι ευσυνείδητη καθηγήτρια. Κάποιος άλλος που δεν τα σκέφτεται τόσο βαθιά ίσως και να προλάβαινε.
Νομίζω το 6 ευρώ ήρθε σαν απάντηση του 5 ευρώ που είπες εσύ. Ο εργοδότης νόμιζε οτι θα ήσουν ικανοποιημένη. Οπότε την επόμενη φορά πες μια τιμή με την οποία θα ήσουν πράγματι ευχαριστημένη. Στην τελική ο εργοδότης μπορεί να μην είναι καθηγητής οπότε να μην αντιλαμβάνεται πόσο κοπιώδης είναι η δουλειά για να την αμείβει ανάλογα. Όσο υπάρχουν άτομα που δουλεύουν με 5 και 6 ευρώ δεν έχει λόγο να μπει στην διαδικασία να σκεφτεί να δώσει περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #939 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:08:07 πμ »
Για ποιό λόγο η Καθαρά Δευτέρα δεν είναι "κανονική" αργία??
 Δεν ισχύει αυτό;
http://www.argies.gr/2014
Ισχύει κάτι άλλο για τα φροντιστήρια?

http://tax-profit.gr/forologika-popular/131-%CE%97%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82.html

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα πολλές αργίες θεωρούνται "κατ`έθιμο".
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:08:21 πμ »
eng_teacher εγώ πάλι πιστεύω οτι τις είχε αυτές τις ώρες για να στις δώσει. Ήθελε να δώσει 30 ώρες σε ένα άτομο γιατί αν τις μοίραζε σε 2 άτομα θα έπρεπε να πληρώνει 2 ΙΚΑ.
Ποια η διαφορά μεταξύ των δύο ΙΚΑ και του ενός;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #941 στις: Ιούλιος 01, 2014, 11:13:58 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και νιώθω ανακούφιση που το βρίσκετε κι εσείς παράλογο.

Εγώ είχα κάνει αιτήσεις μέσω αγγελιών που γράφανε για φροντιστήρια ξένων γλωσσών, απέφευγα αυτά που λέγανε ότι θέλουν καθηγητές για gre/gmat/ielts/etc γιατί θεωρώ πως δεν είμαι έτοιμη ακόμα. Κατά κανόνα ζητούσανε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό - εγώ έχω κάνει μόνο προπτυχιακές σπουδές στη βρετανία. Επίσης, ζητούσανε εμπειρία σε αυτές τις εξετάσεις - εγώ ξέρω κάποια πράγματα γι'αυτές αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει προκύψει να αναλάβω κάποιον υποψήφιο.

Προφανώς, στην αγγελία τους δεν έγραφαν καθόλου λεπτομέρειες και είχαν αποκαλέσει το κέντρο τους "φροντιστήριο ξένων γλωσσών". Όταν με πήραν τηλ για τη συνέντευξη πάλι δε μου είπανε τίποτα κι εγώ μέχρι να κοιτάξω την ιστοσελίδα τους στο internet νόμιζα ότι ήταν ΚΞΓ! Η συνέντευξη ήταν την επομένη το πρωι και έτσι όλο το απόγευμα εγώ αναρωτιόμουν γιατί με πήραν τηλ. Θεωρώ ότι είμαι πολύ μικρή σε ηλικία, έχω 1-2 χρόνια διδακτική εμπειρία και αυτή είναι σε διαφορετικές ηλικίες, επίπεδα και εξετάσεις, και δεν έχω και μεταπτυχιακό που συνήθως ζητάνε. Σκέφτηκα πως μπορεί να περισσεύουν πολύ λίγες ώρες, του στυλ 2-3 ώρες τη βδομάδα και μη βρισκουν ευκολα καποιον να τις πάρει.

Όσον αφορά τις 30 ώρες όταν το είπε κοκκάλωσα. Πέρυσι είχα 22 ώρες φροντιστήριο και 6 ώρες ιδιαίτερα (τα οποία κιόλας μου αλλάζανε τις ώρες και τις ημέρες κάθε μα κάθε εβδομάδα, οπότε δούλευα και Σ/Κ και αργά μετά το φροντιστήρια έτρεχα και αργίες που τα βάζανε) και κατέληξα να σηκώνομαι πολύ νωρίς, να προετοιμάζω το παρακάτω μάθημα κ να κάνω μια σελίδα πλάνο για την κάθε τάξη, να βρίσκω συνοδευτικό υλικό και σχετικές ιστοσελίδες από το internet, ενίοτε να ετοιμάσω κάποιο μικρό project, να διορθώνω γραπτά, όλα αυτά παράλληλα με το σπίτι, μετά μία ώρα να ετοιμαστώ και να πάω φροντιστήριο. Όταν γυρνούσα σπίτι το βράδυ ήμουν κομμάτια (ή ήταν πολύ κουραστικό αυτό που έκανα ή εγώ απλά δεν έχω αντοχές, δεν ξέρω ποιο ισχύει) και με έπαιρνε ο ύπνος χαζεύοντας λίγο στο laptop. Και την επομένη πάλι από την αρχή, ξύπνημα πολύ νωρίς..

Αυτή ήταν η ρουτίνα μου. Ειλικρινά εσείς που έχετε φροντιστήρια, που έχετε παραπάνω από 28 ώρες την εβδ., που έχετε ίσως και παιδιά, ή κάνετε παράλληλα κι άλλα πράγματα (2η δουλειά, μεταπτυχιακά, κτλ).. δεν ξέρω πώς τα καταφέρνετε. Εγώ όλη τη χρονιά ξυπνούσα και κοιμόμουν με την έννοια του φροντιστηρίου και πάλι δεν ήμουν ευχαριστημένη, μιλούσα συνέχεια γι'αυτό όπου βρισκόμουν, παραμέλησα τους πάντες και τα πάντα επειδή με απορροφούσε εντελώς και δεν είχα χρόνο ή ήμουν πολύ κουρασμένη.

Τα γράφω αυτά τώρα κυρίως για να τα βλέπω εγώ. Γιατί τώρα που τελείωσε η σχολική χρονιά, καλώς ή κακώς δεν ανανέωσα για να συνεχίσω εκεί, και μπορώ και κάνω λίγο reflection, κοιτάω πίσω στην προηγούμενη χρονιά πιο αποστασιοποιημένα τώρα και ψύχραιμα. Τελικά πιστεύω πως η χρονιά ήταν a mixed blessing, από τη μία έκανα την αρχή, μπήκα σε τάξη, απέκτησα πολύτιμη εμπειρία, κτλ κτλ, αλλά από την άλλη δεν κατάλαβα πώς από τα 23 πήγα στα 24! Εγώ ήθελα να κάνω κι άλλα πράγματα, να διαβάζω 'τα δικά μου' στα αγγλικά για να μην τα ξεχνάω γιατί το γλωσσικό επίπεδο στη δουλειά δεν είναι υψηλό, το proficiency είναι μία 'ανάσα' αλλά και πάλι καμία σχέση με αυτά που ξέρουμε νομίζω, επίσης να μάθω ιταλικά, να πάω σε πολλά σεμινάρια και workshops για επιμόρφωση, να φτιάξω ένα εκπαιδευτικό blog.. Τώρα κοιτάω όμως πίσω και το μόνο που έκανα όλη τη χρονιά ήταν το φροντιστήριο, τα ιδιαίτερα και ένα σ/κ τον Μάρτη που ακύρωσα όλα τα ιδιαίτερα για να πάω έστω το συνέδριο του TESOL Greece. Σοβαρά, δεν έκανα τί-πο-τα άλλο, παραμέλησα σύντροφο, φίλες, ενδιαφέροντα.. και όσον αφορά το οικονομικό έβγαζα 20-23 ευρώ την ημέρα τις καθημερινές (5 ευρώ καθαρά/ώρα) και ό,τι παραπάνω έβγαζα από τα ιδιαίτερα πήγαιναν για μεταφορικά, βιβλία και στο σπίτι.

Αυτά. Μπορεί να είμαι υπερβολική και να τα περιγράφω τραγικά, αλλά εγώ έτσι τα βίωσα. Και γι'αυτό δε θα δεχόμουν να το ξανακάνω αυτό, ούτε τόσες ώρες (max. 25 στοχεύω πλέον, ούτε ώρα παραπάνω), ούτε τόσο χαμηλή αμοιβή.. με ρίσκο να μην βρω δουλειά στην τελική. Τώρα το καλοκαίρι ασχολούμαι πυρετωδώς με μία από τις ιδέες μου για μια ιστοσελίδα, από Σεπτέμβρη δεν ξέρω τι θα γίνει.. οψόμεθα.

Συγγνώμη για το σεντόνι και το rant..  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #942 στις: Ιούλιος 01, 2014, 01:49:14 μμ »
Δεν είσαι καθόλου υπερβολική.

Το πλήρες ωράριο για έναν καθηγητή είναι 17-21 ώρες διδασκαλία την εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις οι 28 ώρες που δούλευες πέρσι ήταν ήδη πολλές και γι' αυτό δεν είχες προσωπική ζωή. Ο μόνος τρόπος να καταφέρεις να δουλεύεις περισσότερες από 20 ώρες την εβδομάδα χωρίς να τρελλαθείς είναι ή να μην ετοιμάζεσαι επαρκώς για τα μαθήματά σου (να μην κάνεις πλάνα, να μην δουλεύεις πρότζεκτ, να μην διορθώνεις) ή να δουλεύεις συνέχεια τα ίδια επίπεδα / βιβλία γιατί έτσι περιορίζεις αρκετά τον χρόνο προετοιμασίας (βέβαια τα πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου γίνονται εμφανή μετά τον δεύτερο/τρίτο χρόνο εργασίας). Συνεπώς υπομονή, γιατί με τα χρόνια τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα, και προσεκτικές επιλογές. Οι 30 ώρες διδασκαλία την εβδομάδα δεν είναι καλή επιλογή γιατί θα είναι σαν να δουλεύεις στην καλύτερη περίπτωση 60-70 ώρες την εβδομάδα, στην χειρότερη 90. Με απλά μαθηματικά αυτό σημαίνει ότι από Δευτέρα έως Σάββατο θα έχεις διαθέσιμες 9 ώρες την ημέρα ...για να κοιμηθείς και τίποτα άλλο. Η βελτίωση των αγγλικών πάει περίπατο, η ενασχόληση με χόμπυ επίσης, με τα οικιακά ελπίζουμε να έχεις κάποιον άλλο να σε βοηθάει και όλα τα άλλα (σύντροφος, φίλες, καθισιό, συνέδρια, σεμινάρια) θα χωρέσουν - αν χωρέσουν - στις Κυριακές σου. Και αυτά χωρίς να έχεις ιδιαίτερα.

Τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως αμοιβής. Από την στιγμή που ως νέα καθηγήτρια ξεπεράσεις τις 20 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα (πολύ δε περισσότερο να φτάσεις τις 30-40 μαζί με ιδιαίτερα) όσο καλά και να πληρώνεσαι την ώρα η κατάσταση δεν βελτιώνεται. Το πολύ-πολύ να μπορείς να πάρεις μια γυναίκα για να σου καθαρίζει και να σου μαγειρεύει ώστε τουλάχιστον όταν γυρνάς στον σπίτι το βράδυ να βρίσκεις ένα πιάτο φαΐ και τα ρούχα σου πλυμμένα και σιδερωμένα. Το χρόνο σου δεν θα μπορέσεις να τον πάρεις πίσω και στο τέλος της χρονιάς θα είσαι το ίδιο ή και περισσότερο κουρασμένη και απογοητευμένη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2014, 01:52:58 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #943 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:55:04 μμ »
Ποια η διαφορά μεταξύ των δύο ΙΚΑ και του ενός;

Το ότι της είπε οτι θα έχει 30 ώρες δεν σημαίνει οτι στο ΙΚΑ θα φαινόντουσαν όλες οι ώρες που θα δουλεύει. Ίσως να φαινόντουσαν τόσες όσες χρειάζονται για να δικαιούται το ένσημο κάθε μέρα που πηγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #944 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:21:38 μμ »
Της είπε όμως 6 ευρώ και ΙΚΑ. Αν είναι να της δίνει 6 ευρώ μαύρα, η πρόταση συνεργασίας είναι ακόμα πιο γελοία απ' ό,τι φάνηκε αρχικά.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #945 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:49:00 μμ »
Της είπε όμως 6 ευρώ και ΙΚΑ. Αν είναι να της δίνει 6 ευρώ μαύρα, η πρόταση συνεργασίας είναι ακόμα πιο γελοία απ' ό,τι φάνηκε αρχικά.

όχι μαύρα για όλες τις ώρες. Για κάποιες μόνο. Αυτά τα λέω απο προσωπική εμπειρία, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη τι ακριβώς είχε ο εργοδότης της στο μυαλό απλά βλέπω οτι κάποιοι δουλεύουν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #946 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:38:49 πμ »
Ναι, δεν διαφωνώ ότι κι αυτό είναι μια στρατηγική (ενδεχομένως συμφέρουσα και για τις δύο πλευρές) αλλά και πάλι, γιατί να της δώσει 30 ώρες; Αυτό είναι το πιο παράλογο απ' όλα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση μια νέα και άπειρη καθηγήτρια να μπορέσει να ανταποκριθεί σε τέτοιο φόρτο εργασίας. Ακόμα και έμπειρη αν ήταν, δεν θα περίμενες να της δώσει τόσο πολλές ώρες - άσχετα με το ΙΚΑ ή οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #947 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:17:06 μμ »
Ναι, δεν διαφωνώ ότι κι αυτό είναι μια στρατηγική (ενδεχομένως συμφέρουσα και για τις δύο πλευρές) αλλά και πάλι, γιατί να της δώσει 30 ώρες; Αυτό είναι το πιο παράλογο απ' όλα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση μια νέα και άπειρη καθηγήτρια να μπορέσει να ανταποκριθεί σε τέτοιο φόρτο εργασίας. Ακόμα και έμπειρη αν ήταν, δεν θα περίμενες να της δώσει τόσο πολλές ώρες - άσχετα με το ΙΚΑ ή οτιδήποτε άλλο.

Συμφωνώ σε όλα!

ΥΓ. Η ιδιοκτήτρια εν τω μεταξύ είπε ότι διδάσκει και η ίδια στο κέντρο και έχει γύρω στις 16 ώρες. Μάλλον θα έλεγε αυτό που είπες Isla "ξέρεις, τελικά δεν έχω τόσες ώρες". Γενικώς βρώμαγε η υπόθεση..

ΥΓ.2 Επί τη ευκαιρία, να σας πω κάτι να γελάσετε.. μου είπε ότι μία φορά ήθελε να μιλήσει στον πατέρα ενός σπουδαστή που είναι πολιτικός (πολύ γνωστός, δεν ξέρω αν μπορώ να πω το όνομά του εδώ) και τον πήρανε τηλ στο κινητό και ήτανε σε ένα meeting. Τους το λέει αλλά παρ'όλ'αυτά άφησε -λέει- ο πολιτικός το meeting στη μέση και βγήκε έξω για να της μιλήσει. Και το έλεγε με μία περηφάνια και κορδωμένη.. Εγώ το μόνο που σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή ήταν.. "α γι'αυτό πάνε όλα χάλια στην Ελλάδα.. άμα ο κάθε πολιτικός φεύγει από τα meeting για το παραμικρό, σκέψου τις προτεραιότητές τους, σίγουρα δεν είναι τα ζητήματα της χώρας 1η προτεραιότητα".

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #948 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:26:17 μμ »
Εγώ το μόνο που σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή ήταν.. "α γι'αυτό πάνε όλα χάλια στην Ελλάδα.. άμα ο κάθε πολιτικός φεύγει από τα meeting για το παραμικρό, σκέψου τις προτεραιότητές τους, σίγουρα δεν είναι τα ζητήματα της χώρας 1η προτεραιότητα".
Μες το μυαλό μου είσαι. Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ...

Περιπτωσάρα η κυρία, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #949 στις: Ιούλιος 05, 2014, 01:23:58 μμ »
Συνάδελφοι δεν υπάρχει μία συλλογική σύμβαση για το ωρομίσθιο του εκπαιδευτικού σε φροντιστήριο;
Έχω ακούσει και 6 € αλλά έχω ακούσει και 10 €.. Όσο θέλει ο καθένας δίνει;;

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #950 στις: Ιούλιος 05, 2014, 01:51:51 μμ »
Δυστυχώς πλέον δεν υπάρχουν κλαδικές συμβάσεις για τους εργαζόμενους σε φροντιστήρια. Έτσι στην ουσία ισχύει η γενική συλλογική σύμβαση εργασίας της ΓΣΕΕ, αφορά βέβαια ανειδίκευτους εργαζόμενους και το ωρομίσθιο είναι χαμηλό (περίπου 3+ ευρώ). Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένας εργοδότης είναι υποχρεωμένος να προσφέρει τουλάχιστον αυτό το ωρομίσθιο στον υπάλληλό του, από εκεί και πέρα δίνει όσο περισσότερο θέλει.
Διαδεδομένη τακτική στο χώρο των φροντιστηρίων είναι οι εργοδότες να προτείνουν είτε 3,5 ευρώ (κυρίως σε κάποια κέντρα μελέτης)  ή από 6+ ευρώ σε φροντιστήρια (αυτό είχε προτείνει και η ένωση των εργοδοτών για νέα κλαδική σύμβαση θεωρώντας τα επιπλέον 3 ευρώ ποσό που οφείλεται στην καλή προαίρεση των εργοδοτών αντί επιδομάτων πτυχίου, εξωδιδακτικής απασχόλησης κλπ.) από εκεί και πέρα σε αρκετά φροντιστήρια προσφέρουν 8-9 μέχρι 10 ευρώ αν ζητάνε άτομα με εμπειρία, σημειώσεις κλπ. για κατευθύνσεις.

Αυτά ξέρω από την μικρή μου εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #951 στις: Ιούλιος 05, 2014, 01:56:01 μμ »
Μιας και μπήκα να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις σε προηγούμενη συζήτησή μας:

19/6:  σε 2 χρόνια και 6 μήνες, καθώς και στην άμεση καταβολή προστίμου 3.150 Ευρώ καταδικάστηκε ο εργοδότης Τ... Τ.... από το Α΄ Μονομελές Πρωτοδικείο για μη καταβολή δεδουλευμένων 20.000 Ευρώ στους απολυμένους  συναδέλφους  από τα φροντιστήρια  Α..., οι οποίοι    μετά από 8 χρόνια εργασίας, απολύθηκαν από τα φροντιστήρια "Α....", γιατί υπερασπίστηκαν τη ΣΣΕ.   

Aπό τις 15 Μάη με δικαστική απόφαση του Ειρηνοδικείου Αθηνών, ο εργοδότης και η διάδοχη επιχείρησή του, "Τ....ς Α.-Π.....Γ. ΟΕ" υποχρεώνεται να καταβάλει δεδουλευμένα 20.000 Ευρώ, τα οποία τούς οφείλει.
 
Ο αγώνας για την επαναπρόσληψη των απολυμένων συναδέλφων και την καταβολή των δεδουλευμένων 20.000 Ευρώ συνεχίζεται...

...

Και την Τρίτη 8 του Ιούλη 9.30πμ στην Επιθεώρηση Εργασίας στην πλατεία Φλέμινγκ 2, στην Ηλιούπολη.:   συζητείται η εργατική διαφορά των συναδέλφων που εδώ και 1 χρόνο με κινητοποιήσεις, απεργιακές φρουρές, αλλά και με δικαστικές αποφάσεις που τους δικαιώνουν, διεκδικούν την επαναπρόσληψή τους και την καταβολή των δεδουλευμένων που τους οφείλει η εργοδοσία των φροντιστηρίων "Α...".


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 10:13:02 πμ από GMaθΕrΦr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160690
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.