*

Αποστολέας Θέμα: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου  (Αναγνώστηκε 7679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 06:47:18 μμ »
Σε ευχαριστώ, παραθέτω και τα σχετικά...


Προσωπικά με ενδιαφέρει αν υπάρχει απαλλαγή από διοικητικό έργο: ανάθεση υπηρεσίας διεκπεραιώσεως πχ Οδοιπορικών & Υπερωριών (στη σχολική μονάδα Τοποθέτησης)...
Γνωρίζουμε κάτι επ' αυτού [πάντα μιλάμε για εκπαιδευτικό δευτεροβάθμιας που υπηρετεί σε 3 σχολεία, εκ των οποίων τα 2 συστεγάζονται]...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2023, 06:49:03 μμ από ΓΘΣ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 06:50:42 μμ »
Καλησπέρα,
γνωρίζετε αν μόνιμος εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας που υπηρετεί ταυτόχρονα σε 3 σχολεία, εκ των οποίων τα 2 συστεγάζονται, απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές υποχρεώσεις (και αν ναι, από όλες;)
Αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ΦΕΚ ή κάποια επίσημη εγκύκλιος - οδηγία θα μου ήταν διαφωτιστικό!
Σας ευχαριστώ πολύ!
Δεν απαλλάσσεστε από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα.
 
Υπάρχει και ένα έγγραφο προς την ΔΔΕ Έβρου που αναφέρει τα ακόλουθα:

"Εφόσον ο εκπαιδευτικός συμπληρώνει το υποχρεωτικό του ωράριο σε δύο ή περισσότερα σχολεία, τότε θα πρέπει ο Διευθυντής σε συνεργασία με τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, όπου υπηρετεί ο εκπαιδευτικός, να μεριμνά, ώστε αυτός να αναλαμβάνει εξωδιδακτικές εργασίες σε ένα μόνο από τα σχολεία που υπηρετεί."

Και προφανώς ούτε από τις εφημερίες αφού τα συστεγαζομενα  θεωρούνται σαν ένα σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 06:59:27 μμ »
Αν βάλεις αναζητηση  « Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν πέραν των δυο σχολείων» , θα βρεις ένα site του Βασίλη Παπαχρηστου που έχει παραπομπές σε έγγραφα , να τα διαβάσεις μονος- η σου.  Εγώ δεν ξερω να τα ανεβάσω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 07:04:56 μμ »
Αν βάλεις αναζητηση  « Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν πέραν των δυο σχολείων» , θα βρεις ένα site του Βασίλη Παπαχρηστου που έχει παραπομπές σε έγγραφα , να τα διαβάσεις μονος- η σου.  Εγώ δεν ξερω να τα ανεβάσω εδώ.

Πολύ διαφωτιστικό - σε ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1698
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 07:07:10 μμ »
Δεν απαλλάσσεστε από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα.
 
Υπάρχει και ένα έγγραφο προς την ΔΔΕ Έβρου που αναφέρει τα ακόλουθα:

"Εφόσον ο εκπαιδευτικός συμπληρώνει το υποχρεωτικό του ωράριο σε δύο ή περισσότερα σχολεία, τότε θα πρέπει ο Διευθυντής σε συνεργασία με τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, όπου υπηρετεί ο εκπαιδευτικός, να μεριμνά, ώστε αυτός να αναλαμβάνει εξωδιδακτικές εργασίες σε ένα μόνο από τα σχολεία που υπηρετεί."

Και προφανώς ούτε από τις εφημερίες αφού τα συστεγαζομενα  θεωρούνται σαν ένα σχολείο.
Μεγάλη προσοχή στο τι θεωρειται συστεγαζομενο σχολείο. Δεν ειναι όλα τα σχολεία που μοιράζονται μια κοινη αυλή ή ενα κοινο οικοδομικο τετράγωνο "συστεγαζόμενα". Με αυτή την παρερμηνία είχαν πετυχει να φορτώσουν στους ξενόγλωσσους μεχρι και 7 σχολεία!!!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 07:14:44 μμ »
Είτε συστεγαζόμενα είτε όχι, οι εκπαιδευτικοί β/θμιας δεν απαλλάσσονται ούτε από εξωδιδακτικά ούτε από εφημερίες λόγω υπηρέτησης σε διαφορετικά σχολεία. Το γεγονός πως σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται κάποιες διευκολύνσεις δε σημαίνει ότι προβλέπεται κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 07:46:58 μμ »
Είτε συστεγαζόμενα είτε όχι, οι εκπαιδευτικοί β/θμιας δεν απαλλάσσονται ούτε από εξωδιδακτικά ούτε από εφημερίες λόγω υπηρέτησης σε διαφορετικά σχολεία. Το γεγονός πως σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται κάποιες διευκολύνσεις δε σημαίνει ότι προβλέπεται κιόλας.

Εχεις δίκιο . Στην Πρωτοβάθμια υπάρχει απαλλαγή από εφημερίες.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1698
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:13:04 μμ »
Είτε συστεγαζόμενα είτε όχι, οι εκπαιδευτικοί β/θμιας δεν απαλλάσσονται ούτε από εξωδιδακτικά ούτε από εφημερίες λόγω υπηρέτησης σε διαφορετικά σχολεία. Το γεγονός πως σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται κάποιες διευκολύνσεις δε σημαίνει ότι προβλέπεται κιόλας.
Εγώ ούτε στη δευτεροβάθμια έκανα εφημερίες όταν ήμουν σε τρία σχολεία για 11 χρόνια και σε διαφορετικές διευθύνσεις. Ο διευθυντης μου μου το έμαθε στο γυμνασιο που πρώτοδιοριστηκα. Εξωδιδακτικα είχα μόνο στο σχολείο οργανικής μου που είχα και τις περισσότερες ωρες. Επίσης δεν έκαναν κι άλλοι συνάδελφοι  άλλων ειδικοτήτων όταν ήταν σε τρία γυμνσια- λυκεια. Μια χαρά ισχύει και στη δευτεροβάθμια, δεν ισχύουν δυο νόμοι και δυο σταθμά, ρωτήστε τους αιρετούς στη διεύθυνση που ανηκετε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2023, 10:24:17 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1799
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:53:24 μμ »
το πδ 79/2017 που αναφερθηκε ισχυει στην πρωτοβαθμια.
Στη δευτεροβαθμια δεν υπαρχει απ οσο γνωριζω σχετικο ΠΔ παρα μονο το
https://drive.google.com/file/d/1suzIdZ3jDofDTrYkZAryLKHFfHx3Jl7x/view?pli=1
και το
http://users.sch.gr/akouts/docs/184799-D2-3.12.2013.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2023, 10:55:22 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικα καθηκοντα εκπαιδευτικου
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2023, 12:31:27 πμ »
το πδ 79/2017 που αναφερθηκε ισχυει στην πρωτοβαθμια.
Στη δευτεροβαθμια δεν υπαρχει απ οσο γνωριζω σχετικο ΠΔ παρα μονο το
https://drive.google.com/file/d/1suzIdZ3jDofDTrYkZAryLKHFfHx3Jl7x/view?pli=1


Σε αυτό το έγγραφο προς τη ΔΔΕ Έβρου αναφερόμουν πιο πάνω αλλά δεν ήξερα πώς να βάλω το λινκ. Ευτυχώς έχουμε εσένα g.t.

Εγώ ούτε στη δευτεροβάθμια έκανα εφημερίες όταν ήμουν σε τρία σχολεία για 11 χρόνια και σε διαφορετικές διευθύνσεις. Ο διευθυντης μου μου το έμαθε στο γυμνασιο που πρώτοδιοριστηκα. Εξωδιδακτικα είχα μόνο στο σχολείο οργανικής μου που είχα και τις περισσότερες ωρες. Επίσης δεν έκαναν κι άλλοι συνάδελφοι  άλλων ειδικοτήτων όταν ήταν σε τρία γυμνσια- λυκεια. Μια χαρά ισχύει και στη δευτεροβάθμια, δεν ισχύουν δυο νόμοι και δυο σταθμά, ρωτήστε τους αιρετούς στη διεύθυνση που ανηκετε

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έχω συναντήσει να εφαρμόζεται στη Δευτεροβάθμια. Προφανώς χρησιμοποιείται διασταλτικά. Η απαλλαγή  από εφημερίες αναφέρεται μόνο στην Εγκύκλιο της Πρωτοβάθμιας. Μια χαρά ισχύουν δυο νόμοι και δυο σταθμά στην Πρωτοβάθμια και στη Δευτεροβάθμια με τρανταχτότερο παράδειγμα το ωράριο. Τέλος το τι λέει ο κάθε αιρετός δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις  έχει τύχει να είναι εντελώς ανενημέρωτοι το λιγότερο.
Εξωδιδακτικά καθήκοντα και εφημερίες ,όντως όπως γράφεις και επιβεβαιώνει και το έγγραφο που παραθέτει ο. g.t, αναλαμβάνουμε στο σχολείο οργανικής ή τοποθέτησης , που συνήθως έχουμε και τις περισσότερες ώρες.
Βέβαια έχω συναντήσει και περιπτώσεις να κάνουν εφημερία και στα δύο σχολεία γιατί το δεύτερο ήταν πολύ μικρό και δεν υπήρχε αρκετό μόνιμο προσωπικό (οι περισσότεροι πήγαιναν για λίγες ώρες για συμπλήρωση ωραρίου),να καλυφτούν οι εφημερίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2023, 12:34:54 πμ από vama »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160540
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.