*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4350920 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyanesky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεβάστε τα πανιά, κατεβάστε τα κουπιά...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4578 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:11:26 μμ »
bitch...τον αριθμό πρωτοκόλλου που παίρνουμε κανοντας την αίτηση ποτε πρέπει να τον προσκομισουμε στη ΔΔΕ οργανικης? Για πιο λόγο? Δε μπορεί να γίνει τηλεφωνικά? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:00 »

Αποσυνδεδεμένος paan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4579 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:17:28 μμ »
Καλημέρα και καλή δύναμη-φώτιση... σε όλους
μίλησε κάποιος για αιτήσεις για μετάταξη από μια ειδικότητα σε άλλη σε άλλη ειδικότητα της Δβάθμιας ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4580 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:49:07 μμ »
Έχω μεγάλη απορία, ΑΝ και ΠΟΣΟΙ έχουν κάνει αίτηση μετάταξης μέχρι στιγμής, με δεδομένο την άγνοια μας σε προφανείς ερωτήσεις.

Έχω θέση 960 χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου, αλλά αν δεν πάρω διευκρινήσεις αδυνατώ να κάνω αίτηση διότι:

1) Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσω τις 2 επιλογές μου
2) Δεν ξέρω τι γίνεται αν από το νομό μου κάνουν αίτηση λιγότεροι από όσοι και καλά είναι υπεράριθμοι
3) Δεν ξέρω αν στη πρωτοβάθμια θα υπάρχουν οι θέσεις για μόνο 1-2 χρόνια ακόμα
4) Δεν ξέρω αν θα είναι οργανικές θέσεις
5) και το σημαντικότερο για εμένα, ΑΝ κάνω αίτηση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ; Με ότι συνεπάγεται για τη συνέχεια αυτό....

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτά τα 5 που λέω;
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4581 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:51:29 μμ »
Έχω μεγάλη απορία, ΑΝ και ΠΟΣΟΙ έχουν κάνει αίτηση μετάταξης μέχρι στιγμής, με δεδομένο την άγνοια μας σε προφανείς ερωτήσεις.

Έχω θέση 960 χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου, αλλά αν δεν πάρω διευκρινήσεις αδυνατώ να κάνω αίτηση διότι:

1) Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσω τις 2 επιλογές μου
2) Δεν ξέρω τι γίνεται αν από το νομό μου κάνουν αίτηση λιγότεροι από όσοι και καλά είναι υπεράριθμοι
3) Δεν ξέρω αν στη πρωτοβάθμια θα υπάρχουν οι θέσεις για μόνο 1-2 χρόνια ακόμα
4) Δεν ξέρω αν θα είναι οργανικές θέσεις
5) και το σημαντικότερο για εμένα, ΑΝ κάνω αίτηση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ; Με ότι συνεπάγεται για τη συνέχεια αυτό....

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτά τα 5 που λέω;

Λογικές απορίες και προβληματισμοί κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:00 »

Αποσυνδεδεμένος elenhb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4582 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:54:34 μμ »
Loggin
έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες με εσένα και προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι για πολλά επίσης!!!!ελπίζω αν ξέρει κάποιος ή το υπουργείο , να  διευκρινίσει. Ωστόσο, φοβάμαι ότι οι απορίες μας δε θα λυθούν (επίτηδες!!!!!!) και θα μείνουμε στα τυφλά με ό,τι αυτο συνεπάγεται : πλεοναζων στη Β'θμια? πιθανή έξοδος από Α'θμια σε λίγο καιρό ?κλπ..........
πραγματικά έχω αγχωθεί και σκέφτομαι μήπως να ζητήσουμε νομικές συμβουλές! μήπως είναι υποχρεωμένοι να μας ενημερώσουν πλήρως για το όποιο καθεστώς και τις συνέπειες ??????/ δεν θα έπερεπε να γίνει αυτο?????

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4583 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:01:36 μμ »
 Loggin, εύλογα τα ερωτήματα που θέτεις και εδώ θα έπρεπε οι εκλεγμένοι εκπρόσωποί μας να αναλάβουν δράση και να απαιτήσουν απαντήσεις από το υπουργείο σε όλα τα ερωτήματα και άμεσα.
 Κατα τα άλλα το υπουργείο για άλλη μία φορά θα κόπτεται οτι όλα θα λειτουργούν ρολόϊ με την έναρξη της σχολικής χρονιάς!
  

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4584 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:23:25 μμ »
Έχω μεγάλη απορία, ΑΝ και ΠΟΣΟΙ έχουν κάνει αίτηση μετάταξης μέχρι στιγμής, με δεδομένο την άγνοια μας σε προφανείς ερωτήσεις.

Έχω θέση 960 χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου, αλλά αν δεν πάρω διευκρινήσεις αδυνατώ να κάνω αίτηση διότι:

1) Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσω τις 2 επιλογές μου
2) Δεν ξέρω τι γίνεται αν από το νομό μου κάνουν αίτηση λιγότεροι από όσοι και καλά είναι υπεράριθμοι
3) Δεν ξέρω αν στη πρωτοβάθμια θα υπάρχουν οι θέσεις για μόνο 1-2 χρόνια ακόμα
4) Δεν ξέρω αν θα είναι οργανικές θέσεις
5) και το σημαντικότερο για εμένα, ΑΝ κάνω αίτηση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ; Με ότι συνεπάγεται για τη συνέχεια αυτό....

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτά τα 5 που λέω;

Συνάδελφε, είναι οι κυριότερες απορίες ΟΛΩΝ μας...

Μην περιμένετε το Υπουργείο να δώσει ΚΑΜΙΑ ξεκάθαρη απάντηση σε κανένα από τα 5 ερωτήματα...
Η εγκύκλιος των 960 ήταν κατατοπιστική..
Εδώ έχουμε Δ.Τ. που βαφτίζεται εγκύκλιος, χωρίς καμία απολύτως διευκρίνηση...
Και σίγουρα μόνο τυχαίο δεν είναι αυτό..
Ακόμη κι η ημερομηνία που αναρτήθηκε το Δ.Τ. μόνο τυχαία δεν ήταν..
Συνάδελφοι, τα Πανεπιστήμια είναι κλειστά...
Δεν έχει δοθεί κανένας διοικητικός ΑΕΙ/ΤΕΙ και ούτε θα δοθούν...
Θα πάνε για το κύμα εφεδρείας του Δεκεμβρίου οι πανεπιστημιακοί... -> Μέσα στη χρονιά θα διστάσουν να βγάλουν εκπαιδευτικούς... Ό,τι γίνει τώρα...
Πριν ανοίξουν τα σχολεία..
Οι 1500 του Υπουργείου θα προκύψουν μέσα από όλη αυτή τη συλλογιστική του πλεονάζοντος προσωπικού...
Ακόμη κι ο απλός ο κόσμος, δε θα αντιδράσει...
Δεν πειράζει, πλεόνασμα ήταν..
Μακάρι να κάνω λάθος...
Οι επαγγελματικές τύχες πολλών, δυστυχώς, κρίνονται από ένα Δελτίο Τύπου, που ούτε το μαντείο των Δελφών θα εξέδιδε...

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4585 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:31:51 μμ »
Η αιτηση ειναι υποχρεωτικη ή εθελοντικη για οσους εχουν οργανικη και συμπληρωνουν κανονικα ωραριο?

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4586 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:33:15 μμ »
Έχω μεγάλη απορία, ΑΝ και ΠΟΣΟΙ έχουν κάνει αίτηση μετάταξης μέχρι στιγμής, με δεδομένο την άγνοια μας σε προφανείς ερωτήσεις.

Έχω θέση 960 χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου, αλλά αν δεν πάρω διευκρινήσεις αδυνατώ να κάνω αίτηση διότι:

1) Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσω τις 2 επιλογές μου
2) Δεν ξέρω τι γίνεται αν από το νομό μου κάνουν αίτηση λιγότεροι από όσοι και καλά είναι υπεράριθμοι
3) Δεν ξέρω αν στη πρωτοβάθμια θα υπάρχουν οι θέσεις για μόνο 1-2 χρόνια ακόμα
4) Δεν ξέρω αν θα είναι οργανικές θέσεις
5) και το σημαντικότερο για εμένα, ΑΝ κάνω αίτηση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝ; Με ότι συνεπάγεται για τη συνέχεια αυτό....

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτά τα 5 που λέω;
Συγχαρητηρια συναδερφε.αυτες οι αποριες ειναι ακριβως αυτες που καινε ολον τον κοσμο.ειδικα το 5 το θεωρω πολυ πιθανο να συμβει.αν δεν διευκρινιστουν αυτα τα 5 δεν κανω αιτηση

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4587 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:40:12 μμ »
Θεωρητικά για ΟΛΟΥΣ είναι προαιρετική. Η εγκύκλιος δεν υποχρεώνει ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4588 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:43:01 μμ »
Ευχαριστω! Γιατί υπαρχει ο ορος υποχρεωτικη τοτε?

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4589 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:44:52 μμ »
Γιατί νομικά ξέρει ότι αυτό που έχει φτιάξει μπάζει από παντού.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4590 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:02:21 μμ »
Συνάδελφοι, νομίζω ότι μπερδεύουμε πολλά πράγματα μαζί, πιθανότατα επειδή σε κάθε ΠΕ τα δεδομένα είναι διαφορετικά: π.χ. Οι πλεονάζοντες ΠΕ01 δεν έχουν πρωτοβάθμια έχουν μόνο ΔΙΔΕ, οι ΠΕ02 δεν έχουν έχουν τίποτα από τα 2 κλπ.. Ας προσπαθήσουμε να τα ξεχωρίσουμε ιεραρχώντας τα:
1. Μπορεί (νομικά - συνταγματικά) το κράτος να απολύσει όσους δεν μεταταχθούν κάπου; (είτε γιατί οι επιλογές τους δεν τους βγήκαν, είτε γιατί δεν έκαναν καθόλου δήλωση)
2. Μπορεί να μετατάξει υποχρεωτικά όποιον δεν μετατάχθηκε κάπου;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ τι γίνεται νομικώς να απαντήσει.... Κυκλοφορεί ευρέως η άποψη (εγώ που ΔΕΝ κατέχω νομικά θέματα βρίσκω ότι στέκει) ότι δεν μπορεί να απολύσει π.χ. 10 ΠΕ05 που πλεονάζουν στο νομό Χ. Θα μπορούσε να το κάνει μόνο αν "αξιολογούσε" με κάποιο τρόπο ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ05 της επικράτειας και με εκείνα (τα όποια κριτήρια) έβρισκε του 10 τελευταίους. Λέω ότι το βρίσκω ότι στέκει γιατί αν είχε το δικαίωμα να βγάλει στη διάθεση όσους πλεόναζαν θα είχε "καθαρίσει" γύρω στους 2500 εκπαιδευτικούς από την προηγούμενη φορά με μεγάλη άνεση. Γι' αυτό και την προηγούμενη φορά αναγκάστηκε να καταργήσει ολόκληρους κλάδους. Άλλωστε ο Ψ ΠΕ05 εκπαιδευτικός δεν προσελήφθη σε μια θέση που προκηρύχτηκε στον νομό Χ (που τώρα είναι πλεονάζων). Προσελήφθη από το Υπουργείο ως καθηγητής ΠΕ05 και τέλος. Αν μπορεί να απολύσει οποιονδήποτε θεωρεί πλεονάζοντα (με αμφιβόλου εγκυρότητας διαδικασίες μάλιστα) τότε θα μπορούσε να μας απολύσει σχεδόν όλους σε λίγα χρόνια ασχέτως ΠΕ και προυπηρεσίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 02:05:04 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4591 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:09:01 μμ »
Συνάδελφοι, νομίζω ότι μπερδεύουμε πολλά πράγματα μαζί, πιθανότατα επειδή σε κάθε ΠΕ τα δεδομένα είναι διαφορετικά: π.χ. Οι πλεονάζοντες ΠΕ01 δεν έχουν πρωτοβάθμια έχουν μόνο ΔΙΔΕ, οι ΠΕ02 δεν έχουν έχουν τίποτα από τα 2 κλπ.. Ας προσπαθήσουμε να τα ξεχωρίσουμε ιεραρχώντας τα:
1. Μπορεί (νομικά - συνταγματικά) το κράτος να απολύσει όσους δεν μεταταχθούν κάπου; (είτε γιατί οι επιλογές τους δεν τους βγήκαν, είτε γιατί δεν έκαναν καθόλου δήλωση)
2. Μπορεί να μετατάξει υποχρεωτικά όποιον δεν μετατάχθηκε κάπου;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ τι γίνεται νομικώς να απαντήσει.... Κυκλοφορεί ευρέως η άποψη (εγώ που ΔΕΝ κατέχω νομικά θέματα βρίσκω ότι στέκει, ότι δεν μπορεί να απολύσει π.χ. 10 ΠΕ05 που πλεονάζουν στο νομό Χ. Θα μπορούσε να το κάνει μόνο αν "αξιολογούσε" με κάποιο τρόπο ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ05 της επικράτειας και με εκείνα (τα όποια κριτήρια) έβρισκε του 10 τελευταίους. Λέω ότι το βρίσκω ότι στέκει γιατί αν είχε το δικαίωμα να βγάλει στη διάθεση όσους πλεόναζαν θα είχε "καθαρίσει" γύρω στους 2500 εκπαιδευτικούς από την προηγούμενη φορά με μεγάλη άνεση. Γι' αυτό και την προηγούμενη φορά αναγκάστηκε να καταργήσει ολόκληρους κλάδους). Άλλωστε ο Ψ ΠΕ05 εκπαιδευτικός δεν προσελήφθη σε μια θέση που προκηρύχτηκε στον νομό Χ (που τώρα είναι πλεονάζων). Προσελήφθη από το Υπουργείο ως καθηγητής ΠΕ05 και τέλος. Αν μπορεί να απολύσει οποιονδήποτε θεωρεί πλεονάζοντα (με αμφιβόλου εγκυρότητας διαδικασίες μάλιστα) τότε θα μπορούσε να μας απολύσει σχεδόν όλους σε λίγα χρόνια ασχέτως ΠΕ και προυπηρεσίας...

Με βρίσκεις σύμφωνη, συνάδελφε. Δεν μπορεί έτσι απλά να απολύσει γιατί από τη στιγμή που διορίζεσαι έχεις οργανική θέση. Το πώς θα κατανείμει το προσωπικό είναι διαφορετικό πράγμα. Επίσης η μυστικότητα με την οποία έγιναν όλα είναι ύποπτη και δείχνει ότι και οι ίδιοι γνωρίζουν ότι μπάζει η όλη διαδικασία. Πόλεμο νεύρων μας κάνουν για να φτάσουμε να ζητάμε μόνοι μας να μετακινηθούμε.
Περιμένω πραγματικά να δω εαν και τι είδους διευκρινήσεις θα δώσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160655
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.