*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 01:52:28 μμ »
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ που και καλά θέλουν πολυγλωσσία και πράσινα άλογα!!!!!!!

Έγινε ήδη μια Α φάση, γιατί διαμαρτύρονται τόσο έντονα και για Β φάση όταν ούτε 2 μερούλες δεν πέρσασν;;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΛΑΔΟΙ ΣΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ !!!!

Τεχνικοί κλάδοι που μόνο μια Α φάση έγινε

Σοβαρέψου.... Καλά κάνουν και διεκδικούν εφόσον υπάρχουν κενά. Διεκδίκησε κι εσύ τις θέσεις του κλάδου σου!!!

Στο έχω ξαναπεί και ας μην σε αρέσει...γίνεσαι ΓΡΑΦΙΚΟΣ
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:05:14 μμ »
Παράθεση
Άρα το ότι ο μισθός μας θα είναι ίδιος αποτελεί προσωπική σου άποψη.

Δεν μπορω να καταλαβω....Εσυ αυτα που λες αποτελουν αυταποδεικτη αληθεια εκφραζεις την επισημη θεση καποιου οργανισμου η μας λες την δικη σου αποψη?Υπαρχει καποιος ιδιωτης εδω μεσα που εκφραζει αποψη αλλου?

Παράθεση
Να το επισημαίνεις πρώτα.

Αν εξεφραζα αποψεις τριτου θα το επεσημανα.Αν τωρα εσυ θες σωνει και καλα να κανεις πορεια εξω απο το υπουργειο...κανε.Αν το προσεξες πριν, μιλησε ο υπευθυνος του ΕΣΠΑ και ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ειναι οπως τα λεει η ΠΕΑΕ.Το ζητουμενο ειναι το τι θες να πιστεψεις...

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:09:28 μμ »
Παράθεση
Άρα το ότι ο μισθός μας θα είναι ίδιος αποτελεί προσωπική σου άποψη.

Δεν μπορω να καταλαβω....Εσυ αυτα που λες αποτελουν αυταποδεικτη αληθεια εκφραζεις την επισημη θεση καποιου οργανισμου η μας λες την δικη σου αποψη?Υπαρχει καποιος ιδιωτης εδω μεσα που εκφραζει αποψη αλλου?

Παράθεση
Να το επισημαίνεις πρώτα.

Αν εξεφραζα αποψεις τριτου θα το επεσημανα.Αν τωρα εσυ θες σωνει και καλα να κανεις πορεια εξω απο το υπουργειο...κανε.Αν το προσεξες πριν, μιλησε ο υπευθυνος του ΕΣΠΑ και ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ειναι οπως τα λεει η ΠΕΑΕ.Το ζητουμενο ειναι το τι θες να πιστεψεις...

Πού μίλησε ο υπεύθυνος του ΕΣΠΑ; Δεν το είδα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:09:50 μμ »
Η χρηματοδότηση από κοινοτικά κονδύλια συνήθως αργεί (λόγω γραφειοκρατίας, ανικανότητας κλπ), ενώ η έγκρισή της δεν είναι πάντα δεδομένη. Γι' αυτό και όσα προγράμματα λειτουργούν με αυτά (π.χ Βοήθεια στο σπίτι κλπ) μονίμως είναι στον αέρα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έχουμε επομένως αναπληρωτές δύο ταχυτήτων, αυτούς που θα πληρώνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό και αυτούς που πληρώνονται από το ΕΣΠΑ, εφόσον και όποτε εγκρίνονται τα σχετικά κονδύλια. Αυτή είναι η αλήθεια.
Ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα.
Η σύμβαση (και η εγκύκλιος) ΕΠΡΕΠΕ να έχει δοθεί στη δημοσιότητα πριν τις δηλώσεις για αναπληρωτές τον Ιούνιο. Μαζί με τις δηλώσεις.

Γιατί πόσοι συνειδητοποίησαν το καλοκαίρι ότι, αν προσληφθούν ως ΑΜΩ, ακόμα και να υπάρξει μέσα στη χρονιά κενό πλήρους ωραρίου, δεν θα μπορούν να το διεκδικήσουν παρά μόνο αν είναι στην ίδια περιοχή και πάλι υπό προϋποθέσεις;
Είναι σαν τα ψιλά γράμματα των δανείων. Όποιος πρόσεξε, πρόσεξε.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:13:50 μμ »
Πού μίλησε ο υπεύθυνος του ΕΣΠΑ; Δεν το είδα.
Δεν υπάρχει επίσημη δήλωση.
Παιδιά, καλημέρα. Πήρα πρωί-πρωί στο Υπουργείο στο τμήμα ΕΣΠΑ (Μουζάκης) και με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται. :P Λέει ότι καλά έκανα και του επεσήμανα ότι στην σελ.18 παρ.6 έτσι όπως τα λέει θεωρούμαστε ημερομίσθιοι για να προσέξει πώς θα το διατυπώσει στη δικιά μας σύμβαση (της Αγγλικής), η οποία ακόμα συντάσσεται. Δεν κόβονται αργίες, αλλά μιλάμε για κανονικό μισθό μηνιαίο. Μάλιστα, όταν του είπα ότι τον Ιούνιο είχα δώσει αίμα και θα ήθελα να μάθω αν δικαιούμαι την άδεια αφού είμαι μέσω ΕΣΠΑ, μου είπε ότι έχουμε τα ίδια δικαιώματα με τους κανονικούς αναπληρωτές.

Τι να σας πω βρε παιδιά. Θέλω πολύ να τον πιστέψω. Γιατί, όμως, δεν βάζουν την λέξη "ίδια" αντί για "αντίστοιχα" ή "κατ'αναλογία"; Χαίρονται με το να σπάνε τα νεύρα μας ή το κάνουν εν αγνοία τους; Θέλουν να μας εξοντώσουν ψυχολογικά; Άντε τώρα να δούμε πώς θα είναι η δικιά μας σύμβαση (η οποία λέει ότι θα είναι διαφορετική αφού στην Αγγλική υπάρχουν και φάσεις ΕΣΠΙΤΩΝ αλλά και κανονικών ανάκατα).

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:22:17 μμ »
Παράθεση
Άρα το ότι ο μισθός μας θα είναι ίδιος αποτελεί προσωπική σου άποψη.

Δεν μπορω να καταλαβω....Εσυ αυτα που λες αποτελουν αυταποδεικτη αληθεια εκφραζεις την επισημη θεση καποιου οργανισμου η μας λες την δικη σου αποψη?Υπαρχει καποιος ιδιωτης εδω μεσα που εκφραζει αποψη αλλου?

Παράθεση
Να το επισημαίνεις πρώτα.

Αν εξεφραζα αποψεις τριτου θα το επεσημανα.Αν τωρα εσυ θες σωνει και καλα να κανεις πορεια εξω απο το υπουργειο...κανε.Αν το προσεξες πριν, μιλησε ο υπευθυνος του ΕΣΠΑ και ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ειναι οπως τα λεει η ΠΕΑΕ.Το ζητουμενο ειναι το τι θες να πιστεψεις...

Όχι, το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Το ζητούμενο είναι ποια είναι η αλήθεια.  Η ΠΕΑΕ στην ανακοίνωσή της παραθέτει φράσεις από τον οδηγό υολοποίησης, δεν βγάζει από το κεφάλι της συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:25:56 μμ »
Παιδιά, καλημέρα. Πήρα πρωί-πρωί στο Υπουργείο στο τμήμα ΕΣΠΑ (Μουζάκης) και με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται. :P Λέει ότι καλά έκανα και του επεσήμανα ότι στην σελ.18 παρ.6 έτσι όπως τα λέει θεωρούμαστε ημερομίσθιοι για να προσέξει πώς θα το διατυπώσει στη δικιά μας σύμβαση (της Αγγλικής), η οποία ακόμα συντάσσεται.

Το πρόβλημα των αργιών ξεκινά από τη διατύπωση των οδηγιών που εξέδωσαν από το υπουργείο. Ο Μουζάκης φαίνεται να το αντιλήφθηκε. 
Ας το διατυπώσουν αλλιώς να τελειωνουμε με αυτό ώστε να επικεντρωθούμε σε αυτό που είναι βασικό: στη σύμβαση και τους όρους που πρέπει να καλύπτουν και τους εργαζόμενους.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:26:43 μμ »
Είμαι πληροφορικής μέσω ΕΣΠΑ και εγώ. Τηλεφώνησα προ ολίγου στο υπουργείο και μίλησα με τον κο. Ψαρούλη (2103442132), ο οποίος με διαβεβαίωσε πώς είμαστε κανονικά αναπληρωτές, ότι τα παρουσιολόγια υπάρχουν για άγνωστους τυπικούς λόγους, αλλά τις αργίες τις πληρωνόμαστε κανονικά και ότι θα παίρνουμε κανονικά επιδόματα (π.χ. οικογενειακά) και θα δικαιούμαστε τις ίδιες άδειες. Μου είπε ότι τη σύμβαση μας την είχε μπροστά του και ότι δεν ανέφερε πουθενά τίποτα για μη πληρωμή στις αργίες και ότι είναι ακριβώς ίδια με τη σύμβαση των κανονικών αναπληρωτών. Εγώ πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική με όλα αυτά. Τον ρώτησα αν όλα όσα μου είπε μπορεί να μου τα δώσει και γραπτά και μου είπε ναι, αλλά ότι δεν έχει νόημα αφού σε λίγες ημέρες θα τη δούμε τη σύμβαση. Σήμερα ήδη από νωρίς το πρωί πήγα στο γραφείο και έκανα αίτηση να ενημερωθώ επισήμως και πλήρως και αναλυτικά για όλα αυτά, και θα κοιτάξω αν γίνεται να ξαναυποβάλλω γραπτώς το ίδιο ερώτημα σε αυτόν ώστε να μου τα δώσει αυτά ενυπόγραφα.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:34:18 μμ »
Είμαι πληροφορικής μέσω ΕΣΠΑ και εγώ. Τηλεφώνησα προ ολίγου στο υπουργείο και μίλησα με τον κο. Ψαρούλη (2103442132), ο οποίος με διαβεβαίωσε πώς είμαστε κανονικά αναπληρωτές, ότι τα παρουσιολόγια υπάρχουν για άγνωστους τυπικούς λόγους, αλλά τις αργίες τις πληρωνόμαστε κανονικά και ότι θα παίρνουμε κανονικά επιδόματα (π.χ. οικογενειακά) και θα δικαιούμαστε τις ίδιες άδειες. Μου είπε ότι τη σύμβαση μας την είχε μπροστά του και ότι δεν ανέφερε πουθενά τίποτα για μη πληρωμή στις αργίες και ότι είναι ακριβώς ίδια με τη σύμβαση των κανονικών αναπληρωτών. Εγώ πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική με όλα αυτά. Τον ρώτησα αν όλα όσα μου είπε μπορεί να μου τα δώσει και γραπτά και μου είπε ναι, αλλά ότι δεν έχει νόημα αφού σε λίγες ημέρες θα τη δούμε τη σύμβαση. Σήμερα ήδη από νωρίς το πρωί πήγα στο γραφείο και έκανα αίτηση να ενημερωθώ επισήμως και πλήρως και αναλυτικά για όλα αυτά, και θα κοιτάξω αν γίνεται να ξαναυποβάλλω γραπτώς το ίδιο ερώτημα σε αυτόν ώστε να μου τα δώσει αυτά ενυπόγραφα.

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα. Αλλά έχω μία απορία. Με τις συμβάσεις τις αισθητικής αγωγής τι γίνεται;. Θα αλλάξουν και αυτές;

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:42:47 μμ »
Παράθεση
Όχι, το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Το ζητούμενο είναι ποια είναι η αλήθεια.  Η ΠΕΑΕ στην ανακοίνωσή της παραθέτει φράσεις από τον οδηγό υολοποίησης, δεν βγάζει από το κεφάλι της συμπεράσματα.

Φρασεις που ερμηνευει κατα το δοκουν...Αυτο ακριβως κανει.Βγαζει απο το κεφαλι της τα συμπερασματα.Πριν απο 5 λεπτα εβγαλε νεα ανακοινωση που καλει σε κινητοποιησεις.... ;D

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:44:30 μμ »
Παράθεση
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα. Αλλά έχω μία απορία. Με τις συμβάσεις τις αισθητικής αγωγής τι γίνεται;. Θα αλλάξουν και αυτές;

( Κατα την γνωμη μου )Δεν υπαρχουν διαφορετικες συμβασεις αισθητικης αγωγης απο αυτες της πληροφορικης η των αγγλικων.Ολοι θα υπογραψουμε την ΙΔΙΑ συμβαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 03:26:27 μμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:46:04 μμ »
Παράθεση
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα. Αλλά έχω μία απορία. Με τις συμβάσεις τις αισθητικής αγωγής τι γίνεται;. Θα αλλάξουν και αυτές;

( Κατα την γνωμη μου )Δεν υπαρχουν διαφορετικες συμβασεις αισθητικης αγωγης απο αυτες τις πληροφορικης η των αγγλικων.Ολοι θα υπογραψουμε την ΙΔΙΑ συμβαση.

Οκ, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 06:24:26 μμ »
Είμαι πληροφορικής μέσω ΕΣΠΑ και εγώ. Τηλεφώνησα προ ολίγου στο υπουργείο και μίλησα με τον κο. Ψαρούλη (2103442132), ο οποίος με διαβεβαίωσε πώς είμαστε κανονικά αναπληρωτές, ότι τα παρουσιολόγια υπάρχουν για άγνωστους τυπικούς λόγους, αλλά τις αργίες τις πληρωνόμαστε κανονικά και ότι θα παίρνουμε κανονικά επιδόματα (π.χ. οικογενειακά) και θα δικαιούμαστε τις ίδιες άδειες. Μου είπε ότι τη σύμβαση μας την είχε μπροστά του και ότι δεν ανέφερε πουθενά τίποτα για μη πληρωμή στις αργίες και ότι είναι ακριβώς ίδια με τη σύμβαση των κανονικών αναπληρωτών. Εγώ πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική με όλα αυτά. Τον ρώτησα αν όλα όσα μου είπε μπορεί να μου τα δώσει και γραπτά και μου είπε ναι, αλλά ότι δεν έχει νόημα αφού σε λίγες ημέρες θα τη δούμε τη σύμβαση. Σήμερα ήδη από νωρίς το πρωί πήγα στο γραφείο και έκανα αίτηση να ενημερωθώ επισήμως και πλήρως και αναλυτικά για όλα αυτά, και θα κοιτάξω αν γίνεται να ξαναυποβάλλω γραπτώς το ίδιο ερώτημα σε αυτόν ώστε να μου τα δώσει αυτά ενυπόγραφα.
Πολύ καλά έκανες, Elia! Αν δω ότι αργούν, κι εγώ το ίδιο θα κάνω.

Ένα άλλο θέμα τώρα: αν μέχρι την Δευτέρα δεν βγουν οι συμβάσεις μας, θα κάνουμε καταγγελία στα ΙΚΑ; Από πού μπορώ να ενημερωθώ, γιατί θέλω οπωσδήποτε να συμμετέχω;

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:01:53 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι γερμανικής ΑΜΩ.Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και υπέγραψα τη σύμβασή μου και ω τι έκπληξη στο σημείο για τις μηνιαίες καταβολές υπήρξε κενό!Όταν τους ρώτησα πώς θα υπογράψω μια ¨λευκή¨σύμβαση ο αρμόδιος με διαβεβαίωσε ότι δικαιούμαστε ένα κλάσμα του μισθού των αναπληρωτών ανάλογα με τις ώρες μας.Θα ληφθούν υπόψη κοινωνικά κριτήρια, προϋπηρεσία κτλ. για το μισθό και γι΄αυτό δεν αναγραφόταν κάποιο ποσό.Όταν τον ρώτησα για το πότε να περιμένουμε να μας πληρώσουν δαγκώθηκε πρασίνισε και μου είπε μάλλον πριν τα χριστούγεννα.Όταν τον ρώτησα αν έπρεπε να ανοίξουμε κάποιο λογαριασμό μου είπε όχι ακόμα και πως θα ειδοποιηθούμε.Επομένως μην περιμένετε με την υπογραφή της σύμβασης να ξέρετε κάτι ποιο συγκεκριμένο.Απροπό υπάγομαι στη Δ΄Αθήνας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 910
Σύνολο: 911

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.