*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 04:45:19 μμ »
Να ρωτήσω κάτι άλλο: η σύμβαση της Αγγλικής βγήκε; Ψάχνω στη Διαύγεια και δε βρίσκω τίποτα. Στη Διεύθυνση που πήγα σήμερα μου είπαν ότι την έχουν και την ετοιμάζουν για να την υπογράψουμε. ??? Ξέρει κανείς κάτι; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:13:42 μμ »
http://www.alfavita.gr/downit.php?id=14819

Προφανώς η "λάθος" διατύπωση συνεχίζεται. Ξανά τα ίδια με εμάς της αισθητικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:54:48 μμ »
ποια λαθος διατυπωση?

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 07:06:36 μμ »
ποια λαθος διατυπωση?

Όταν είχε βγει ο πρώτος οδηγός υλοποίησης είχαν πει ότι ήταν λάθος διατύπωση το ότι φαινόταν να μην πληρωνόμαστε γιορτές και αργίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:00:32 μμ »
Στο μεταξύ καθώς ανακοινώνονται περικοπές επιδομάτων, υπερωριών στο δημόσιο καταλαβαίνετε ότι ο μισθός του αναπληρωτή θα πέσει στα τάρταρα κατά συνέπεια κινδυνεύουν οι νυν ΑΜΩ να πληρώνονται την ώρα λιγότερο από ότι πέρισυ ως ωρομίσθιοι.
Βέβαια καθώς το ωρομίσθιο των 9 ευρώ καθαρών ήταν κατοχυρωμένο και εγκεκριμένο από το ΕΣΠΑ καταλαβαίνετε τώρα ότι αυτή η διαφορά θα παέι υπέρ ελληνικού δημοσίου και υπερ υγείας ορισμένων.
Στην καλύτερη θα πουν ότι μας πληρώνουν τις αργίες μεν αλλά καθώς η μείωση επιδομάτων και μισθών θα είναι αισθητή θα έρθουμε στα ίδια σαν να μην πληρωνόμασταν αργίες. Στη χειρότερη, ούτε αργίες ούτε τίποτα, διαίρεση του μισθού αναπληρωτή δια τις ώρες που πραγματοποιήθηκαν και έξω από την πόρτα...
Ταυτόχρονα θα παγώσουν τις προσλήψεις και θα παγιώσουν την ελαστική υποαπασχόληση, ενώ ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δεν θα εξασφαλίζει μόνιμο διορισμό στην πλειοψηφία των ειδικοτήτων αφού δεν θα δεσμεύονται για συγκεκριμένες θέσεις...
Μιλάμε οι άνθρωποι είναι δεξιοτέχνες, όχι αστεία!!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:16:28 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία... Με πήραν στην τελευταία φάση (πληροφορική και ολοήμερα δημοτικά)... Πήγα στη δ/νση πρωτοβάθμιας και εγώ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι, κάναμε ανάληψη υπηρεσίας (για υπογραφή σύμβασης δεν το συζητάω), μας έστειλαν να φτιάξουμε κάτι χαρτιά, υπογραφές απο εδώ υπογραφές απο εκεί και αφού τελειώσαμε, συμβαίνει το εξής... Λέει μια υπάλληλος (δεν ξέρω τη θέση της).. Από σήμερα πληρωνόσαστε και συγκεκριμένα ξεκινάτε δουλειά τώρα...κ μας κράτησαν με το έτσι θέλω στο οικονομικό τμήμα για να τους βοηθήσουμε με τη μισθοδοσία γιατί δεν έχουν λέει άτομα.. και μάλιστα μας είπαν ότι μέχρι να μας τοποθετήσουν μπορεί να "φάμε" εκεί κάποιες ώρες... χίλια συγγνώμη για την απορία μου... επιτρέπεται αυτό το πράγμα;; Μπορώ εγώ σαν αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου να αναλάβω τέτοια αρμοδιότητα; Τί είναι αυτά;;

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:41:30 μμ »
Ωρέ που πάμε;; Τι ναι αυτά τα άκυρα;; Βρήκε ευκαιρία ο καθένας να κάνει του κεφαλιού του με αυτό το μπάχαλο...
Μάλλον οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι μπερδεύουν τον υπολογιστή με την τηλεόραση και χρειάζονταν κάποιον που να ξέρει να τον χειρίζεται... Δηλαδή σε λίγο μήπως θα πηγαίνουμε να σκουπίζουμε και τα γραφεία για να συμπληρώνουμε ωράριο;
Ψάχνουν για θύματα μου φαίνεται, μη μασάτε, ζητήστε να σας δείξουν βάσει ποιου νόμου και ποιας εγκυκλίου σας ζητάνε το ο,τιδήποτε και μην δέχεστε το κάθε τι.
Άκου ΑΜΩ που συμπληρώνουν ώρες στα γραφεία... τί άλλο θα ακούσουμε;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:00:49 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΠΙΤΕΣ,
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ...
Kαλά αυτό το όλοι μην το λες. Σήμερα που το έλεγα στην συνάδελφο μου ΠΕ05 μού έλεγε ότι αυτήν δεν απεργεί ποτέ και η άλλη ΠΕ05 δεν θα απεργήσει για να μην φορτωθεί η πρώτη τα παιδιά της δικής της τάξης.... ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι δεν θέλω να πω τίποτα για τον κλάδο ΠΕ05. Απλά έτυχαν οι συγκεκριμμένες.
Συνάδελφε/σσα, ακριβώς πριν δώσεις την απάντηση που παράθεσα είχα απαντήσει πως απεργούμε και μάλιστα επίτηδες έβαλα τον κλάδο μου μήπως και δώσω κι εγώ παράδειγμα και έρθουν έτσι κι άλλοι στην απεργία. Γιατί δε το πήρες ως θετικό αλλά το αγνόησες κι έδωσες έμφαση στις 2-3 «κακές» συναδέλφους που λένε ότι δε θα απεργήσουν και δε συμμετείχαν καν στο φόρουμ; Το λέω για να μην έχουμε κι άλλη διάσπαση στον κλάδο γενικά των εκπαιδευτικών, δεν είναι το θέμα μου οι πε05 ή όποιοι άλλοι, για να μην παρεξηγούμαι. Κι εγώ βλέπω διάφορες ειδικότητες και τώρα πχ τα έχω πάρει με κάποιους δασκάλους μόνιμους στα σχολεία που δουλεύω που δεν απεργούν και ντρέπομαι για λογαριασμό τους που λυπούνται αυτοί τα 50-7-€ και δε τα λυπάμαι εγώ που παίρνω, όοοοταν τα παίρνω, τα 400€ και του χρόνου μάλλον θα είμαι εκτός αλλά δε το κάνω θέμα. Δε τα βάζω με όλους τους δασκάλους. Παντού υπάρχουν αυτοί που απεργούν κι αυτοί που δεν απεργούν, δεν είναι θέμα κλάδου. Δε μας κάνει καλό τους αδιόριστους να διαφωνούμε γιατί πάνω απ’όλα έχουμε ένα κοινό στόχο και κυρίως το ίδιο μεγάλο ΖΟΡΙ. Όσα λέω τα λέω πραγματικά με καλές προθέσεις.




 :'(
Πραγματικά δεν είχα κανέναν λόγο να στοχοποιήσω τους ΠΕ05 και νόμιζα ότι το διατύπωσα με σαφήνεια. Απλά ανέφερα το παράδειγμα που άκουσα εγώ η ίδια με τις ΠΕ05 με τις οποίες είμαστε "ζευγάρια" στο σχολείο. Σίγουρα υπάρχουν και πάρα πολλοί από τον κλάδο μου (ΠΕ07) και από άλλους κλάδους που έχουν τις ίδιες και χειρότερες απόψεις. Σού ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν θεωρείς ότι σας έθιξα. 

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:16:03 μμ »
Ωρέ που πάμε;; Τι ναι αυτά τα άκυρα;; Βρήκε ευκαιρία ο καθένας να κάνει του κεφαλιού του με αυτό το μπάχαλο...
Μάλλον οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι μπερδεύουν τον υπολογιστή με την τηλεόραση και χρειάζονταν κάποιον που να ξέρει να τον χειρίζεται... Δηλαδή σε λίγο μήπως θα πηγαίνουμε να σκουπίζουμε και τα γραφεία για να συμπληρώνουμε ωράριο;
Ψάχνουν για θύματα μου φαίνεται, μη μασάτε, ζητήστε να σας δείξουν βάσει ποιου νόμου και ποιας εγκυκλίου σας ζητάνε το ο,τιδήποτε και μην δέχεστε το κάθε τι.
Άκου ΑΜΩ που συμπληρώνουν ώρες στα γραφεία... τί άλλο θα ακούσουμε;

Μα δε συμπληρώνουμε ωράριο... μάλλον θέλουν να κάνουμε τη χαμαλοδουλειά μέχρι να μας στείλουν σε σχολείο;;;; Τι να πω... Εεεεεεερε.... δε θα έρθει η Δευτέρα..... Λαμόγια...

Αποσυνδεδεμένος Athena 81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:43:57 μμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 04:07:07 μμ από Athena 81 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 12:58:06 πμ »
Γειά σας. Είμαι αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου στην δευτεροβάθμια(Π.Ε 16.01). Με κάλεσαν να αναλάβω υπηρεσία στις 18/10. Θα ήθελα να κάνω τρεις ερωτήσεις.

1) Πως μπορώ να μάθω αν είμαι με σύμβαση εσπα? Είναι μόνο στην πρωτοβάθμια οι συμβάσεις εσπα?

2) Υπάρχει περίπτωση να πληρωθούμε ποτέ?

3) Με κάλεσαν για επιμόρφωση(ευτυχώς στην ίδια πόλη!). Τι σχέση μπορεί να έχω με τους ΠΕ 3, 4, 6, 14, 17, 18 που θα συμμετέχουν στην ίδια επιμόρφωση με εμένα(στην ίδια τάξη τις ίδιες ώρες)?

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

1. Δεν είσαι ΕΣΠΑ (ο διορισμός σας δεν αναφέρεται σε κάποια πράξη του ΕΣΠΑ)
2. Λογικά τον άλλο μήνα θα πληρωθείτε, ίσως και νωρίτερα.
3. Η επιμόρφωση είναι γενική και όχι κατά ειδικότητα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 08:20:06 πμ »
στην alfavita, στο σχέδιο σύμβασης που ανέβηκε χθες, αναγράφεται πως τελειώνει η σύμβασή του στις 21/6.
εγώ γνωρίζω ότι οι αναπληρωτές τελειώνουν τέλος Ιουνίου.
Αυτό το ρωτάω διότι το 21/6 μεταφράζεται σε πετσοκομμένα μόρια αλλά και μισθό.
αυτή η ημερομηνία μου θυμίζει ωρομισθία.......
Παρακαλώ ας μας διαφωτίσει ένας συνάδελφος που γνωρίζει...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:25:16 πμ »
Ναι
Οι αναπληρωτές (μέχρι πέρυσι) ολοκλήρωναν την σύμβασή τους την τελευταία μέρα του Ιουνίου.
Οι ωρομίσθιοι και οι της ΠΔΣ "τέλειωναν" πιο νωρίς

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:32:15 πμ »
στην αθμια η σύμβαση τελειώνει 21/06 για τους αναπληρωτές

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.