*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #714 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 11:49:55 πμ »

Γεια Χαρά :)

Πληροφοριακά αναφέρω ότι στη διεύθυνση που υπάγομαι (Γ' Αθηνών) περίπου το 1/3 των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ έχει καταθέσει ήδη τις αιτήσεις επίσχεσης εργασίας.
Κανένας μας δεν είναι σίγουρος για το πως ακριβώς θα πάει αυτή η ιστορία, όλοι κάναμε διάφορες σκέψεις πριν προβούμε τελικά σε αυτή την κίνηση, αλλά νομίζω ότι πραγματικά είναι η ώρα να πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του.
Γιατί μπορούμε να γκρινιάζουμε όλοι μαζί, να συμφωνούμε όλοι στο ότι κάτι πρέπει να γίνει και όταν έρχεται η ώρα να κάνουμε αυτό που μπορούμε στις δεδομένες συνθήκες, να προκύπτει αυτή η διάσπαση?
Επαναλαμβάνω ότι καταλαβαίνω απόλυτα τον όποιον φόβο και ενδοιασμό με όλα αυτά που προκύπτουνε καθημερινά, όπως συμμερίζομαι και τη δυσπιστία απέναντι στα συνδικαλιστικά όργανα (η κατάντια του συνδικαλισμού είναι μεγάλη κουβέντα...)
Έχω ξανααναφέρει εδώ ότι η απόφαση της ΔΟΕ για επίσχεση στις 16/12 μας έβαλε σε σκέψεις. Αυτό όμως δεν είναι δεσμευτικό. Γιατί όσοι δεν συμφωνείτε με την έναρξη πριν από τις γιορτές, δεν προχωράτε σε επίσχεση με την επαναλειτουργία των σχολείων εφόσον θα παραμένουμε απλήρωτοι? Εκτός αν βλέπετε κάποια άλλη λύση πέραν της επίσχεσης αυτή τη στιγμή...

Νομίζω ότι το παρακάτω post μέσα από την ειλικρίνεια του, εξηγεί άψογα τον λόγο που δεν μπορούμε να δράσουμε συντονισμένα αυτή τη στιγμή ενώ μας ενώνει το ίδιο πρόβλημα όλους.

. Εγώ πάντως θα πάω για δουλειά αύριο, όχι γιατί φοβάμαι μη με καπελώσει η ΔΟΕ ή η Αννούλα αλλά διότι φοβάμαι μήπως με καπελώσουν οι συνάδελφοιι ΑΚΩ, ΑΜΩ και βρεθώ ο μοναδικός που θα κάνει επίσχεση και στοχοποιηθώ. Και το βρίσκω πολύ θλιβερό αυτό αλλά δεν έχω επιλογές.


Ο ένας φοβάται τον άλλον, όλοι θέλουμε να μπει κάποιος άλλος μπροστά για εμάς, να μην είμαστε εμείς αυτοί που θα την πληρώσουνε, αυτοί που θα βγάλουνε το φίδι από την τρύπα...
Ειλικρινά μέσα από το τρέξιμο αυτής της περιόδου σε συνελεύσεις, διαμαρτυρίες, δράσεις, έχω καταλήξει ότι ακριβώς αυτός ο τρόπος σκέψης, αυτή η νοοτροπία που λίγο πολύ όλοι είμαστε φορείς της, είναι αυτό που μας κρατάει καθηλωμένους. Ακόμα και τώρα που τόσα δεδομένα ανατρέπονται καθημερινά με τόσες επιπτώσεις για τη ζωή όλων μας, αρνούμαστε να πάρουμε το κόστος των αποφάσεων μας. Δεν θέλουμε να μας καπελώνουνε, δεν μας εκφράζουνε τα σωματεία και οι συνδικαλιστικοί φορείς (δικαίως), αλλά όταν έρχεται η ώρα να κάνουμε εμείς οι ίδιοι αυτό που μας αναλογεί, και πάλι βρίσκουμε δικαιολογίες....

Πως είναι δυνατόν συγκεκριμένα για την επίσχεση εργασίας να θέλουμε να έχει μαζικό χαρακτήρα εκ του ασφαλούς? Όλοι λέμε ότι θα έχει νόημα μόνο αν γίνει μαζικά. Για να συμβεί όμως αυτό δεν γίνεται να περιμένουμε να δούμε αν θα πάνε πολλοί για να πάμε και εμείς, γιατί ο καθένας μας είναι ένας από τους πολλούς. Αν σκεφτόμαστε και ενεργούμε έτσι εμείς, δικαιούμαστε να κρίνουμε το όποιο συνδικαλιστικό όργανο που παίζει τα διάφορα παιχνίδια του ποντάροντας ακριβώς σε αυτή τη λογική?

Sorry για το μεγάλο post  :-\
Καμία διάθεση κηρύγματος, καθοδήγησης ή στοχοποίησης κάποιου από εδώ με τα παραπάνω σχόλια.
Ο προβληματισμός προκύπτει από τις κουβέντες και τις συναντήσεις αυτών των ημερών για το συγκεκριμένο ζήτημα...


 8)






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #715 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:18:31 μμ »

...
Και ένα τραγούδι για την κατάστασή μας [ ;)]
...

http://www.youtube.com/watch?v=MOKKO3p2NHo



Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #716 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 09:38:09 μμ »
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
ή όπως αλλιώς λέγαν οι αρχαίοι :'Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς'.

Σύμφωνα με τις πηγές μου η υπουργός θα πραγματοποιήσει μία από τις σπάνιες εμφανίσεις της, στις 20 Δεκεμβρίου σε μεγάλο ξενοδοχείο στην Αλεξανδρούπολη.

Ευκαιρία να ακουστείτε.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #717 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 11:34:41 πμ »
Ξέρουμε πότε σκοπευει η Γ΄Αθήνας να πληρώσει Οκτώβρη και Νοέμβρη ?

Ο εκκαθαριστής της διεύθυνσης είναι τραγικός ! Προσφάτως μου έκλεισε το τηλ στα μούτρα γιατί, όπως είπε δεν τον άφηνα να ευχαριστηθεί τον καφέ του!!!!!!!!!!!!!!!
Τί να πείς ??????????????????
Καμία ντροπή !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #718 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 12:44:40 μμ »
Για  Γ΄Αθήνας.

Μίλησα σήμερα πάλι με τον εκκαθαριστή και μου είπε οτι αύριο θα δώσει εντολή στην τράπεζα για Οκτώβρη και μάλλον  (αν κατάλαβα καλά ) επίδομα Χριστουγέννων.

Όποιος ενδιαφέρεται , ας καλέσει στο 210 5745861, μήπως και το δεί πιό θερμά το ζήτημα (νομίζω οτι μπορείτε να καλέσετε και απόγευμα).

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #719 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 01:29:13 μμ »
Εγώ προσλήφθηκα 5/10 και είδα ότι χτες μου είχαν βάλει 1220 ευρώ περίπου. Πού θα ξέρουμε αυτά που μας βάζουν για τι είναι?
 Για Οκτώβρη εγώ περίμενα 1068 από ένα χαρτί που μου είχαν δώσει.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #720 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 03:47:07 μμ »
Εγω ανελαβα υπηρεσια 30/9 και παραμονη χριστουγεννων ειχαν βαλει στο λογαριασμο μισθους των 2 μηνων και 41 ευρω, τα οποια δεν καταλαβα αν ηταν η 1 μερα του Σεπτεμβρη ή δωρο Χριστουγεννων που αναλογει στους αναπληρωτες. Στο τηλεφωνο που πηρα στη διευθυνση μου ειπε η εκκαθαριστης:Τι ψαχνεις τωρα,κοπελια, δε φτανει που πληρωθηκες το ξεψειριζεις κιολας? Προσωπικα θα κανω μια βολτα απο εκει αυριο για να δω καταρχην τα μουτρα του τυπου που με αποκαλεσε κοπελια (αυτη η προσφωνηση μου χτυπαει ευαισθητη χορδη ) και να υπενθυμισω οτι ειναι υποχρεωμενος πρωτα να μας εξυπηρετησει (οι μισθοδοτικες μας καταστασεις δεν πηγαινουν στο σχολειο για να ξερουμε τι μας γινεται, και οι δυο διευθυντες μου ειχαν πει οτι οι του ΕΣΠΑ τα κανονιζουν με τη διευθυνση) και μετα να απολαυσει το καφεδακι του. Γιατι μιλαμε για Γ Αθηνας.

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #721 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 06:45:17 μμ »
Τώρα τα έχει βρεί όλα σκούρα, για αυτό έχει νευράκια. Δεν έκανε Χριστούγεννα κ.τ.λ. Αλήθεια τί ειδικότητα είσαι που πήρες τόσα λεφτα ?

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #722 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 07:11:28 μμ »
Πάντως, για να πώ και του στραβού το δίκιο, απο μια πλευρά  τον καταλαβαίνω! Δεν είναι και λίγο να σου πέσει μέσα σ' ένα μήνα ο ουρανός στον κεφάλι (μισθοδοσίες ΕΣΠΑ) και να μην ξέρεις τί να κάνεις γιατί σου στέλνουν αντιφατικές οδηγίες (υπουργείο).

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #723 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 12:34:21 πμ »
Χμ...δηλαδη εμεις που προσληφθηκαμε Νοεμβριο δεν προβλεπεται να κανουμε γιορτες παλι φετος;  :-\

Δεν καταλαβαινω πως γινεται αλλες διευθυνσεις να πληρωνουν Οκτωβριο και Νοεμβριο αυτη τη στιγμη και η Γ΄Αθηνας μονο Οκτωβριο και με το ζορι...Το ξερω οτι ειναι στο συμπαν τους-δυστυχως και σαν ωρομισθια τα τελευταια χρονια σε αυτους υπαγομουν-αλλα ελεος πια!

Οσο για τις οδηγιες για το ΕΣΠΑ, ηταν δουλεια και του υπουργειου αλλα και των διευθυνσεων να το εχουν ξεκαθαρισει πριν καν καλεσουν κοσμο το Σεπτεμβριο, αν οχι απο τις αιτησεις μας τον Ιουνιο,  ειναι αδικαιολογητοι εντελως! :(

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #724 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 06:03:05 μμ »
Σήμερα έδωσαν εντολή στην τράπεζα για Οκτώβρη (αισθητική αγωγή) απο ΄Γ Αθήνας.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛΛITΣΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #725 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 06:58:55 μμ »
γ αθηνας και εγω....αγγλικης.....αναληψη νοεμβριο...αλλα τιποτα ακομα!!! φανταζομαι ο δεκεμβρησ θα μπει τελος γεναρη και αν....αλλα ας παρουμε νοεμβρη!!! αλλα καμια κινηση...η γ αθηνας ειναι στη ζιμπαμπουε!!!!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #726 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 01:12:02 πμ »
Σημερα πηρα τηλεφωνο κι εγω παλι τη διευθυνση, Γ' Αθηνας. Μου ειπαν οτι σημερα πιστωνεται Οκτωβριος μονο, Νοεμβριος και δωρο Χριστουγεννων 'ειναι δεσμευμενα απο υπουργειο και δεν ξερουμε ποτε θα τα παρουμε, αλλα δεν πιστευω να αργησουν πολυ΄, επι λεξει η απαντηση τους.

Για να δουμε...συνεχιστε να παιρνετε τηλεφωνα, συναδελφοι, οι συγκεκριμενοι πραγματικα θελουν σπρωξιμο,αλλιως τα ζωα μου αργα, που λενε! :-\
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #727 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 04:21:29 μμ »
Απο Γ Αθήνας.

Η εντολή για Οκτώβρη δώθηκε μεν, αλλά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιθανό να δούμε τα λεφτά του Οκτωβρίου την επόμενη εβδομάδα στους λογαριασμούς μας. Εξαιτίας  μεγάλου φόρτου εργασιών, συναλλαγών και πολλών αδειών , οι τράπεζες δυσκολεύονται να κάνουν πληρωμές τέτοιες μέρες (κάνουν μόνο τις επιβεβλημένες και απαραίτητες).

Προτείνω, αν δεν δούμε τα χρήματα στο λογαριασμό μας απόψε, όσοι έχουν-με άμεση ανάγκη αυτά τα χρήματα και είναι στην Αθήνα, αύριο το πρωί στην Εθνική Τράπεζα Αιγάλεω (εκεί μου είπε ο εκκαθαριστής οτι δίνει την εντολή) για να πιέσουν ! Ειδοποιήστε όποιον γνωρίζετε και επείγεται ! Εύχομαι να βγώ ΨΕΥΤΡΑ !

Καλή πρωτοχρονιά να έχουμε !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.