*

Αποστολέας Θέμα: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια  (Αναγνώστηκε 4051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2023, 11:54:17 πμ »
Δεν ξέρω τι ίσχυε όταν ήσουν εσύ. Τώρα ο νόμος λέει αυτό που παρέθεσα. Παίζουν ρόλο τόσο η προσέγγιση του προϊσταμένου όσο και του εκπαιδευτικού.

Υ.γ. Αν η απάντηση από το υπουργείο έλεγε ότι πρόκειται για μια βαθμίδα τότε εσύ γιατί έβλεπες μέχρι τρίτη δημοτικού;


Γιατί έτσι είχαμε κανονίσει μέσα στην υπηρεσία. Μπορούσα να δω και όλα τα παιδιά, θεωρητικά. Σαφώς και παίζει ρόλο η προσέγγιση του προϊσταμένου, γι’ αυτό άλλωστε είχα φτάσει μέχρι το υπουργείο. Και ο νομικός σύμβουλος της δοε μου είχε πει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί προβλέπεται στο νόμο, άρα δεν έχω νομική κάλυψη να μην δω μεγαλύτερα παιδιά. Αυτό μέχρι πριν από τρία χρόνια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2023, 11:57:05 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2023, 12:00:09 μμ »

Γιατί έτσι είχαμε κανονίσει μέσα στην υπηρεσία. Μπορούσα να δω και όλα τα παιδιά, θεωρητικά. Σαφώς και παίζει ρόλο η προσέγγιση του προϊσταμένου, γι’ αυτό άλλωστε είχα φτάσει μέχρι το υπουργείο. Αυτό μέχρι πριν από τρία χρόνια

Του προϊσταμένου και του εκπαιδευτικού. 
Εγώ πάντως, αξιοποιώντας τον πρόσφατο νόμο, αν και έλειπε φιλόλογος δεν έκανα ούτε μία αξιολόγηση στη γλώσσα. Θεωρητικά ναι, θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να κάνω τα πάντα, αν δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Αν ο εκπαιδευτικός συναινεί σε όλα τότε καταλήγει να βλέπει όλες τις βαθμίδες κι όλα τα αντικείμενα.
 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2023, 12:02:30 μμ »
Του προϊσταμένου και του εκπαιδευτικού. 
Εγώ πάντως, αξιοποιώντας τον πρόσφατο νόμο, αν και έλειπε φιλόλογος δεν έκανα ούτε μία αξιολόγηση στη γλώσσα. Θεωρητικά ναι, θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να κάνω τα πάντα, αν δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Αν ο εκπαιδευτικός συναινεί σε όλα τότε καταλήγει να βλέπει όλες τις βαθμίδες κι όλα τα αντικείμενα.

Ωραία τα λόγια! Το ξέρεις όμως ότι πρόκειται για άρνηση καθήκοντος. Μπορούνε να σε τρέχουνε και να μη φτάνεις. Έτσι ξεκίνησα και εγώ, το έψαξα όσο μπορούσα να το ψάξω, κίνησα διαφορά και τελικά την έφαγα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην πραγματικότητα. Κι αν κάποιος επιλέξει να το κάνει, καλό είναι να έχει υπόψη του Και τις συνέπειες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2023, 12:07:52 μμ »
Δεν έμεινα στα λόγια καλή μου αλλά στα έργα...δεν υπήρξε άρνηση καθήκοντος που εμμονικά βλέπεις, τουλάχιστον όχι περισσότερη από τη δική σου που συμφωνήσατε να βλέπεις μέχρι τρίτη δημοτικού. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.


Εγώ πάντως, αξιοποιώντας τον πρόσφατο νόμο, αν και έλειπε φιλόλογος δεν έκανα ούτε μία αξιολόγηση στη γλώσσα. Θεωρητικά ναι, θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να κάνω τα πάντα, αν δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Αν ο εκπαιδευτικός συναινεί σε όλα τότε καταλήγει να βλέπει όλες τις βαθμίδες κι όλα τα αντικείμενα.

και ξαναδιάβασε και το νόμο πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 30, 2023, 12:47:31 μμ »
Δεν έμεινα στα λόγια καλή μου αλλά στα έργα...δεν υπήρξε άρνηση καθήκοντος που εμμονικά βλέπεις, τουλάχιστον όχι περισσότερη από τη δική σου που συμφωνήσατε να βλέπεις μέχρι τρίτη δημοτικού. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

και ξαναδιάβασε και το νόμο πιο πάνω.

Εμμονικα δεν βλεπω τιποτα…..  Μεγαλο λαθος κανεις! Επισης, τις προσφωνησεις «καλη μου» και λοιπο, οχι σε μενα. Συναδελφοι ειμαστε! «Καλη» κανενος!


Αν τα καταφερες και ειχες τη στηριξη του/της προϊσταμενου/ης σου, σαφως και το εκανες και μπραβο σου.
Εα δεν ειχες στηριξη, αλλα αντιθετα ειχες πιεση και κινηση διαδικασιων να δω τι θα εκανες……. Και οταν ολες οι κινησεις και οι ερωτησεις που εκανες ηταν αρνητικες και υπερ του/της προϊσταμενου/ης, αναγκαζεσαι ή να υποστεις συνεπειες (η απαντηση του υποργειου αλλα και του νομικου συμβουλου της δοε ηταν οτι προκειται για αρνηση καθηκοντος) ή να κανεις αυτο που σε βαζουν/υποχρεωνουν να κανεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος konstantina90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:10:25 μμ »
@patreas, επειδή από κάποιους υπάρχει παρανόηση. Οι 10000 δεν αφορούν και τις 2 βαθμίδες;

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:10:49 μμ »
Αν τα καταφερες και ειχες τη στηριξη του/της προϊσταμενου/ης σου, σαφως και το εκανες και μπραβο σου.
Εα δεν ειχες στηριξη, αλλα αντιθετα ειχες πιεση και κινηση διαδικασιων να δω τι θα εκανες……. Και οταν ολες οι κινησεις και οι ερωτησεις που εκανες ηταν αρνητικες και υπερ του/της προϊσταμενου/ης, αναγκαζεσαι ή να υποστεις συνεπειες (η απαντηση του υποργειου αλλα και του νομικου συμβουλου της δοε ηταν οτι προκειται για αρνηση καθηκοντος) ή να κανεις αυτο που σε βαζουν/υποχρεωνουν να κανεις.

Ήμουν ξεκάθαρος στις τοποθετήσεις μου και η συζήτηση οδεύει προς ανακύκλωση. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και να πράξει ανάλογα με το νόμο και τις περιστάσεις που επικρατούν στην υπηρεσία του.

Τη συναδελφική ιδιότητα μάθε να τη σέβεσαι πρώτα από την πλευρά σου που θα μιλήσεις για "άρνηση καθήκοντος" κάνοντας υποθέσεις ή ειρωνευτείς για "ωραία λόγια".

Αποσυνδεδεμένος konstantina90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:13:57 μμ »
Παιδιά συγγνώμη άλλου ήθελα να γράψω μήνυμα. Αγνοειστε το προηγούμενο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:25:37 μμ »
Ήμουν ξεκάθαρος στις τοποθετήσεις μου και η συζήτηση οδεύει προς ανακύκλωση. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και να πράξει ανάλογα με το νόμο και τις περιστάσεις που επικρατούν στην υπηρεσία του.

Τη συναδελφική ιδιότητα μάθε να τη σέβεσαι πρώτα από την πλευρά σου που θα μιλήσεις για "άρνηση καθήκοντος" κάνοντας υποθέσεις ή ειρωνευτείς για "ωραία λόγια".



ΟΚ!

Αν δεν θες να καταλαβεις κανενα προβλημα!!!!


Εγω θα το πω για τους υπολοιπους εδω μεσα

Εστειλα ερωτημα στο υπουργειο και η απαντηση του υπουργειου ηταν οτι αν δεν δεχτω να δω παιδια ολων των βαθμιδων, τοτε αρνιομουν καθηκον και υπηρχαν συνεπειες. Το υπουργειο τα ειπε, οχι εγω! Επισης, ειπε το υπουργειο οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος νηπιαγωγειο-δημοτικο γιατι προκειται για πρωτοβαθμια εκπαιδευση, οποτε το ερωτημα για την πρωτοβαθμια δεν υφισταται!
Εστειλα ερωτημα στη νομικη συμβουλο της ΔΟΕ και μου ειπε το ιδιο πραγμα. Το μονο διαφορετικο ηταν πτι προσθεσε τη λεξη «δυστυχως».

Εγω, παρολη την πιεση απο την προϊσταμενη μου εβλεπα μεχρι και τριτη δημοτικου. «Γλιτωσα» τη δευτεροβαθμια γιατι  προσεληφθη φιλολογος καπου στα μεσα Νοεμβρη, αν θυμαμαι καλα.


Με παλιο προϊσταμενο, που καταλαβαινε τηννπαρανοια του πραγματος, δεν ειχα κανενα θεμα…..

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:34:32 μμ »



ΟΚ!

Αν δεν θες να καταλαβεις κανενα προβλημα!!!!


Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω, για σένα αμφιβάλλω που αναπαράγεις συνεχώς την περίπτωσή σου η οποία όμως δεν είναι η μοναδική, πως να το κάνουμε. Και όχι, αυτό δε σημαίνει πως ότι συμβαίνει σε άλλους είναι μη νόμιμο ή παράβαση.


Εγώ πάντως, αξιοποιώντας τον πρόσφατο νόμο, αν και έλειπε φιλόλογος δεν έκανα ούτε μία αξιολόγηση στη γλώσσα. Θεωρητικά ναι, θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να κάνω τα πάντα, αν δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Αν ο εκπαιδευτικός συναινεί σε όλα τότε καταλήγει να βλέπει όλες τις βαθμίδες κι όλα τα αντικείμενα.

ο ν. 4823/2021 προβλέπει πως "αξιολόγηση πραγματοποιείται από διεπιστημονική ομάδα, που απαρτίζεται από έναν (1) εκπαιδευτικό Ε.Α.Ε. Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των κλάδων ΠΕ02 Φιλολόγων ή ΠΕ03 Μαθηματικών ή ΠΕ04 Φυσικών Επιστημών, έναν (1) Ψυχολόγο ΠΕ23 και έναν (1) Κοινωνικό Λειτουργό ΠΕ30. Στη διεπιστημονική ομάδα καλούνται και μέλη οποιουδήποτε κλάδου του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.), καθώς και εκπαιδευτικοί Ε.Α.Ε., κατά περίπτωση, η συνδρομή των οποίων κρίνεται απαραίτητη για την έκδοση της σχετικής αξιολογικής έκθεσης, οι οποίοι υπηρετούν στο οικείο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή σε άλλο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. "

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:36:53 μμ »
Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω, για σένα αμφιβάλλω που αναπαράγεις συνεχώς την περίπτωσή σου η οποία όμως δεν είναι η μοναδική, πως να το κάνουμε. Και όχι, αυτό δε σημαίνει πως ότι συμβαίνει σε άλλους είναι μη νόμιμο ή παράβαση.



Εχεις πει μια φράση κλειδι «συμφωνη γνωμη προϊσταμενου»

Εαν δεν συμφωνει ο προϊσταμενος τι κανεις;

Για πες;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2023, 03:21:38 μμ »


Εχεις πει μια φράση κλειδι «συμφωνη γνωμη προϊσταμενου»

Εαν δεν συμφωνει ο προϊσταμενος τι κανεις;

Για πες;

Οι τοποθετήσεις μου είναι ξεκάθαρες και δεν αφήνουν περιθώρια παρερμηνείας. Όποι@ έχει διάθεση να καταλάβει, καταλαβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΕΔΑΣΥ εμπειρια
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2023, 06:07:35 μμ »
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τι προσφέρει η εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ εκτός φυσικά από το να αποφύγεις την τάξη, που έτσι όπως είναι τα πράγματα, το καταλαβαίνω απολύτως. Ή για να πάει κάποιος κοντά στο σπίτι του.

Δεν πάει κάποιος στο ΚΕΔΑΣΥ για να αποφύγει την τάξη, γιατί ως εκπαιδευτικοί στην τάξη θα ξαναβρεθούμε. Οι ευθύνες που έχεις στο ΚΕΔΑΣΥ είναι μάλλον μεγαλύτερες, οπότε ναι δεν έχεις τάξη, αλλά έχεις απίστευτο όγκο εργασίας, περισσότερες ώρες και λιγότερες διακοπές. Άρα δεν πας στο ΚΕΔΑΣΥ για να "λουφάρεις" από την τάξη, αλλά για να μάθεις πάρα πολλά πράγματα που θα σε βοηθήσουν μετέπειτα να είσαι πολύ καλύτερος μέσα στην τάξη.

Εγώ θα θεωρούσα αυτονόητο για έναν εκπαιδευτικό ειδικής να θέλει να περάσει από ΚΕΔΑΣΥ, είναι η βάση για την ενασχόληση με την ειδική (και όχι μόνο, καθώς εγώ δούλευα στη γενική). Θεωρώ πολύ βοηθητική και ουσιαστική τη θητεία μου εκεί, όταν βρεθώ στο σχολείο, είτε στην ειδική είτε στη γενική,  θα έχω τελείως διαφορετική προσέγγιση, δε θα ξέρω απλά να διαβάζω μια γνωμάτευση, θα την έχω κάνει κτήμα μου σε βάθος, γιατί θα είμαι ήδη γνώστης όλης της διαδικασίας.

Αν κάποιος διαβάζοντας μια γνωμάτευση, δεν μπορεί να καταλάβει τι προσφέρει η εργασία στο ΚΕΔΑΣΥ ή δεν έχει την επιθυμία να μάθει και να εξελιχθεί, μέσα από την επαφή με μια διεπιστημονική ομάδα, τότε, έχει δώσει την απάντηση μόνος του. Μόνο σχολείο και τίποτα πέρα από αυτό.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.