*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009  (Αναγνώστηκε 407693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2072 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:22:43 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Φέτος ο κλάδος μου (ΠΕ34 ΙΤΑΛΙΚΗΣ) συμμετείχε για πρώτη φορά στον ΑΣΕΠ κι έτσι δεν έχω την πείρα προηγούμενων διαγωνισμών, οπότε και μου γεννήθηκαν μερικές απορίες και θα παρακαλούσα κάποιος που ξέρει κάτι σχετικά, να με διαφωτίσει.
1) Να υποθέσω πως οι βαθμοί κάτω από την ένδειξη "μαθ1" και "μαθ2" είναι οι βαθμοί 2 διαφορετικών βαθμολογητών?? Αν ναι, τότε γιατί πάντα ο πρώτος βαθμολογητής βάζει έναν στρογγυλεμένο βαθμό π.χ. 77  ή  77,5 ενώ ο δεύτερος βάζει βαθμούς του τύπου 77, 27  ή  69,62? Αυτό το ,27  ή  ,62 πώς προκύπτει και κυρίως γιατί συμβαίνει πάντα με το δεύτερο βαθμολογητή (είτε στο γνωστικό, είτε στη Β θεματική)??
2) Μιλώντας για Β Θεματική, παρατηρώ ότι ο τελικός βαθμός από κάθε βαθμολογητή είναι ένα ενιαίο βαθμολογικό αποτέλεσμα του ερωτηματολογίου πολλαπλής επιλογής και των ζητημάτων ανάπτυξης (Ειδικής Διδακτικής). Άρα στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να ξέρει πώς έγραψε μόνο και μόνο επειδή τσέκαρε πόσες σωστές απαντήσεις είχε στο ερωτηματολόγιο πολλαπλής επιλογής. Σωστά? Αν ναι, τότε πώς μερικοί συνάδελφοι κατά καιρούς λένε ότι άλλο περίμεναν πως έγραψαν και άλλο πήραν π.χ. στο ερωτηματολόγιο??
3) Η μεγαλύτερη μου απορία όμως είναι η εξής: Ο μέσος όρος πώς βγαίνει για κάθε θεματική? Προσθέτουμε τους βαθμούς των 2 βαθμολογητών και διαιρούμε δια 2? Αν ναι, τότε γιατί π.χ. όταν κάποιος πάρει από τον 1ο βαθμολογητή 70,5 και από τον 2ο 71,35 ο μέσος όρος του δεν είναι 70,92, αλλά είναι 71,01??? Δεν μπορώ να καταλάβω. Μαθηματικοί, βοήθεια...!!!
4) Παρατήρησα πως όχι μόνο στον κλάδο μου, αλλά και σε άλλους κλάδους υπήρξε τεράστια βαθμολογική απόκλιση μεταξύ των 2 βαθμολογητών στην Β Θεματική, της τάξεως των 20, 30, ακόμα και 40 μονάδων!!!!! Πώς εξηγείται αυτό? Η Διδακτική δεν είναι Επιστήμη? Είναι έμπνευση? Πώς ένας βαθμολογητής θεωρεί ένα γραπτό για πέταμα, για να μην πω "πατσαβούρι" και ο άλλος το βλέπει για "διαμάντι"? Ε?? Και αυτό έγινε με πλήθος γραπτών. Ποιος απ' τους 2 έχει δίκιο και ποιος όχι? Δεν πρέπει να προβληματιστεί το Υπουργείο Παιδείας? Και το σπουδαιότερο? Άνθρωποι που κανονικά θα κόβονταν με τον χαμηλό βαθμό του 1ου, βρέθηκαν στην πρώτη τριάδα (και άρα διορίζονται...) με το σχεδόν "άριστα" του 2ου........ Φυσικά, ο καημένος ο αναβαθμολογητής αρκέστηκε στο μέσο όρο περίπου, αν και δεν ξέρουμε συνολικά τί συνέβη, αφού οι μισοί υποψήφιοι του κλάδου μου ούτως, ή άλλως κόπηκαν (και μπορεί και όχι άδικα). Απλώς αναρωτιέμαι πώς θα μελετήσουμε π.χ. για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Ποιος έχει δίκιο? Αυτός που "τσεκούρωσε", ή αυτός που "απλοχέριασε" (ευνοώντας κυρίως τους κομμένους απ' τον 1ο...)?
Ευχαριστώ για το χώρο που κατέλαβα και για την υπομονή σας και προσδοκώ μιαν απάντηση κυρίως στα ερωτήματα 1, 2 και 3.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:20 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2073 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:31:02 μμ »
1) Δεν είναι οι βαθμοί 2 διαφορετικών βαθμολογητών αλλά 2 διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων, η επεξήγηση των οποίων υπάρχει σε αρχείο excell από τον ΑΣΕΠ. Τα δεκαδικά βγαίνουν με ακρίβεια από τις πολλαπλές.
2) Σε διαφορετική στήλη είναι ο βαθμός στην Ειδική Διδακτική και σε διαφορετική ο βαθμός στα Παιδαγωγικά. Στο τέλος βγαίνει ένας Μ.Ο. για κάθε Θεματική Ενότητα.
3) Στη Διδακτική είναι 60% και στα Παιδαγωγικά 40% τα ποσοστά απ' όπου βγαίνει ο Μ.Ο. (αν θυμάμαι καλά).
4)Κανένας μας δεν γνωρίζει τον τρόπο που βαθμολογούνται οι Διδακτικές. Κι αυτές τελικά είναι που μας διορίζουν ή μας αφήνουν απ' έξω. Τουλάχιστον σ' εμένα αυτό συνέβη.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2074 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:49:58 μμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά τώρα μπερδεύτηκα τελείως!
Να σου πω γιατί? Γιατί τότε πού και πώς φαίνεται ο 2ος βαθμολογητής?
Κι ΑΝ ο βαθμός αφορά κάθε μάθημα χωριστά (π.χ. χώρια Ψυχοπαιδαγωγ./Γεν.Διδακτ. και χώρια η Ειδική Διδακτ.), τότε πώς μπορεί να πάρει κανείς 70 στο ερωτηματολόγιο , όταν το άριστα είναι 40?
Δεν πάει 32 ερωτήσεις χ 1,25 = 40 μονάδες για Ψυχοπαιδαγωγ./Γεν.Διδακτ. και 60 μονάδες για Ειδική?

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2075 στις: Ιούλιος 07, 2009, 08:07:02 μμ »
Παίζει ρόλο και η αρνητική βαθμολογία που σου αφαιρεί το 1/3 από τη σωστή απάντηση. Δηλαδή για κάθε 3 λάθος αφαιρείται μια σωστή. Βγαίνει ποσοστό στα 100 όχι στα 40 και στο Μ.Ο. υπολογίζεται 60%  η Διδακτική και 40% τα Παιδαγωγικά.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:20 »

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2076 στις: Ιούλιος 07, 2009, 08:30:27 μμ »
Α, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα. Άλλα αντί άλλων είχα καταλάβει δηλαδή ως τώρα.......
Άδικα δηλ. έριξα το ανάθεμα στους βαθμολογητές!!! Τους ζητώ συγνώμη, αλλά δικαιολογούμαι, καθότι πρωτάρης. Άρα, λοιπόν, δεν φαίνονται πουθενά οι 2 βαθμολογητές. Σωστά? Αυτό που βλέπουμε εμείς δηλ. είναι ο μέσος όρος των 2. Ευτυχώς που έκανες αυτές τις διευκρινίσεις και ξεκαθάρισε το τοπίο για να μην μπερδέψω και κανέναν άλλο καινούριο!
Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2077 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:13:32 μμ »
Μήπως είναι το 1/4 και όχι το 1/3 η αρνητική?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2078 στις: Ιούλιος 08, 2009, 12:49:15 πμ »
Μήπως είναι το 1/4 και όχι το 1/3 η αρνητική?

Κι εγώ 1/4 θυμάμαι...

Αποσυνδεδεμένος adioristi78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2079 στις: Ιούλιος 08, 2009, 12:53:58 πμ »
Αυπνία από το άγχος!!!! Άντε να δούμε....θα βγουν αύριο;;;;;;;;;;;;;; Σήμερα δηλαδή, είναι ήδη 1 το πρωί................

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2080 στις: Ιούλιος 08, 2009, 12:59:41 πμ »
Μήπως είναι το 1/4 και όχι το 1/3 η αρνητική?

Κι εγώ 1/4 θυμάμαι...

Η αρνητική βαθμολογία έχει να κάνει με το πλήθος των πιθανών απαντήσεων.
Αν είναι 4 (που σχεδόν πάντα είναι 4) αφαιρείται το 1/4. Αν, λέμε, αν οι πιθανές απαντήσεις είναι 3 αφαιρείται το1/3.
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος klot67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2081 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:20:30 πμ »
Καλημέρα σε όλους!Άλλη μια μέρα αγωνίας ξεκινάει χωρίς να έχω κοιμηθεί το βράδυ.Κανένα νέο από το "μέτωπο" παιδιά? ???

Αποσυνδεδεμένος per

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2082 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:42:51 πμ »
Καλημέρα. Μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι σήμερα δε θα βγουν αποτελέσματα. Θα βγουν όμως λογικά μέσα στην εβδομάδα. Βέβαια - μου είπε - ότι κάποιες ειδικότητες θα πάνε μετά τις 15!!! Δε μου είπε συγκεκριμένες ειδικότητες, γιατί δε γνώριζε, αλλά σε καμία περίπτωση - μου το τόνισε αυτό- δε θα βγουν όλες αυτή την εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος divided

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2083 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:46:44 πμ »
ΠΕ19 απο την άλλη βδομάδα και βλέπουμε........παρτε και εσείς κανένα τηλ στα 2131319100 και 2108706100 μήπως έχετε καλύτερη τύχη.

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2084 στις: Ιούλιος 08, 2009, 11:34:23 πμ »
Α, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα. Άλλα αντί άλλων είχα καταλάβει δηλαδή ως τώρα.......
Άδικα δηλ. έριξα το ανάθεμα στους βαθμολογητές!!! Τους ζητώ συγνώμη, αλλά δικαιολογούμαι, καθότι πρωτάρης. Άρα, λοιπόν, δεν φαίνονται πουθενά οι 2 βαθμολογητές. Σωστά? Αυτό που βλέπουμε εμείς δηλ. είναι ο μέσος όρος των 2. Ευτυχώς που έκανες αυτές τις διευκρινίσεις και ξεκαθάρισε το τοπίο για να μην μπερδέψω και κανέναν άλλο καινούριο!
Σε ευχαριστώ
italikoulis άπ'ότι ξέρω για να μπορέσεις να δεις τους βαθμούς κ των 2 βαθμολογητών πρέπει να κάνεις ένσταση κ να ζητήσεις να δεις το γραπτό σου.Διαφορετικά στους πίνακες που αναρτώνται ναι σωστα συμπέρανες βγαίνει μόνο ο μέσος όρος των 2 και όπως ήδη είπε η Rwxanh τα α και β που βλέπεις είναι για το μεν γνωστικό τα πολλαπλης κ η έκθεση κ για τη δεύτερη μέρα τα παιδαγωγικά κ η διδακτική.
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2085 στις: Ιούλιος 08, 2009, 02:15:38 μμ »
Καλή επιτυχία σε όσους περιμένουν αποτελέσματα αυτή την εβδομάδα.Σύμφωνα με την ΑΒ είναι σίγουρα οι της Αγγλικής φιλολογίας και δε θα είναι οι τελευταίοι:

alfavita.gr: Μέχρι την Παρασκευή εκτός απροόπτου νέα αποτελέσματα του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών - Σίγουρα ο κλάδος της Αγγλικής Φιλολογίας

 

Σύμφωνα με πληροφορίες της alfavita.gr το ΑΣΕΠ αναμένεται να ανακοινώσει μέχρι την Παρασκευή, εκτός απροόπτου, νέα αποτελέσματα του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών. Θα ανακοινωθούν πρώτα τα αποτελέσματα του κλάδου της Αγγλικής Φιλολογίας.

 

Αλλα αποτελέσματα (όχι όλα) αναμένεται να ανακοινωθούν την επόμενη εβδομάδα.
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.