*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 162873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Πού την είδες; Εγώ προφανώς θα ζω σ' άλλο πλανήτη. Έχουμε κρίσιμη μάζα για να κάνουμε επανάσταση και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Όσο για τους εκπαιδευτικούς, μένει να κριθεί αν υπάρχει η κρίσιμη μάζα που μπορεί να τα δώσει όλα για να εμποδίσει την αναμόρφωση του δημόσιου σχολείου. Δεν είναι ένδειξη η 1-2 ημέρες. Θα δούμε!

Όσο για το τι μας λείπει, θα έλεγα πως τα μικροαστικά στρώματα που βίαια φτωχοποιούνται δεν αποκτούν αυτομάτως και εργατική συνείδηση. Δυστυχώς, ο μικροαστός δε θέλει να γίνει και δε νιώθει εργάτης, γιατί όνειρο του είναι να γίνει αστός. Όταν το όνειρό του μοιάζει ανέφικτο, τότε θυμώνει και κλείνεται στο καβούκι του περιμένοντας δια των εκλογών σωτήρες ή βάζει μερικά ούγκανα να ρίξουν δήθεν φάπες για πάρτη του, να μάθουν αυτοί που του στέρησαν το όνειρό του να γίνει αστός.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:48:01 μμ από newseditor »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αναστασία76
μπορεί τώρα απεργώντας να έχεις ανησυχία για το αν θα φτάσεις να κόψουν το ρεύμα για τα παιδιά σου, αλλά μη απεργώντας να είσαι σίγουρη πως τα παιδιά σου όχι μόνο ρεύμα δεν θα έχουν στην ενήλικη ζωή τους έτσι όπως πάμε, αλλά θα είναι και σβησμένα απ'τον εργασιακό χάρτη!! Αν ανησυχείς τόσο πολύ για μερικά 50ευρα χαμένα, άραγε όταν ενδεχομένως μείνεις άνεργη εντελώς (μην το παίρνεις προσωπικά...είναι μια πιθανότητα για όλους) τι θα λες με τα χρέη και τους λογαριασμούς να σε πνίγουν τότε;; Γιατί όσοι ψιλοαντέχουν έστω και με στήριξη συζύγου, γονιών, δανεικών ή αποταμιεύσεων...οφείλουν κατ'εμέ όπως προείπα να παλέψουν!! Αν έχουν παιδιά και δεν θέλουν να τα δουν στο δρόμο, οφείλουν  να αφήσουν στην άκρη τις μίζερες δικαιολογίες που δεν πείθουν κανένα παρά τον εαυτό τους!
Έχει χαθεί κάθε έννοια κοινωνικού αγώνα...ξεχνάμε πολύ εύκολα πως  κάποιοι πέθαναν στους δρόμους (βλέπε καπνεργάτες απεργοί το 1936) για να έχουμε εμείς σήμερα σύνταξη, δικαίωμα στην άδεια, στην αναρρωτική άδεια, στα επιδόματα ανθυγιεινής εργασίας και πολλά άλλα...
Εν έτει 2010 και βάλε που κάναν οι ιθύνοντες νόες και οι εξουσιαστές τα κόκαλα αυτών των ανθρώπων να τρίζουν καταργώντας όλα αυτά τα κεκτημένα  χωρίς ντροπή, εμείς τι κάναμε....;;;;; Κλαιγόμασταν για τους λογαριασμούς που τρέχαν και που δεν έχουμε να πληρώσουμε για τα ιδιαίτερα των παιδιών μας;;;!! Απ'το 2010 ήδη είμαστε απαράδεκτοι...ας μη γίνουμε τουλάχιστον τώρα στην ύστατη στιγμή οικτροί και αισχροί σε σχέση με κάποιους που είχαν ονειρευτεί μια κοινωνία  με δικαιώματα εργασιακά γι αυτούς και τα παιδιά τους!!
Και κάτι ακόμη, όπως είπε και η LK...δεν είχαν όλοι οι κλάδοι μαζί τους τη νεολαία και επίσης δεν είχαν όλοι οι κλάδοι το προνόμιο άμεσης ενημέρωσης των πολιτών για τους αγώνες τους, ενώ οι εκπαιδευτικοί έχουν την ευχέρεια να ενημερώσουν σωστά τους γονείς για το τι περιμένει τα παιδιά τους, αντί να τους έχουν αντιμέτωπους και να τους έχουν να κατακρίνουν τους "κακούς εκπαιδευτικούς" επειδή στερούν μαθήματα απ'τα παιδιά τους!! Οι γονείς...που είναι δηλαδή όλη η ελληνική κοινωνία, είναι η δύναμή μας μαζί με τους μαθητές...μπορείς να σκεφτείς κάποιον άλλο κλάδο με περισσότερα κοινωνικά στηρίγματα για αγώνα...;;;  ??? ??? ??? Εγώ όχι!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:33:46 μμ από newseditor »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ίσως για τον λόγο που ανέφερες LK δεν αντιδρά η κοινωνία όσο πρέπει...ίσως όντως η βίαιη φτωχοποίηση δεν ενεργοποίησε προς τη σωστή κατεύθυνση ακόμη την κοινωνία, ίσως ακόμη ο Νεοέλληνας δεν έχει καταλάβει πού τον έχουν φτάσει και πόσα περιθώρια του μένουν να κάνει τη Μαντάμ Σουσού.... :o :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:01:59 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Λωρα αδιοριστη και ανεργη ειμαι αυτη τη στιγμη...οποτε καταλαβαινεις..Σιγουρα δεν ειμαι στους απεργοσπαστες λοιπον... ;)
ΛΚ δεν ειμαι απεναντι σου απλα προσπαθω να καταλαβω οσο μπορω και τους αλλους. Σταματησα να κρινω τους ανθρωπους τοσο απολυτα πλεον..ισως γερασα ή ηττηθηκα δεν ξερω... :( :-[
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
ΛΚ δεν ειμαι απεναντι σου απλα προσπαθω να καταλαβω οσο μπορω και τους αλλους. Σταματησα να κρινω τους ανθρωπους τοσο απολυτα πλεον..ισως γερασα ή ηττηθηκα δεν ξερω... :( :-[
Δε σου είπα ότι είσαι απέναντί μου. Τους άλλους τους καταλαβαίνω γιατί και πώς σκέφτονται όπως σκέφτονται, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τους δικαιολογώ. Άλλο κατανοώ τα κίνητρα κάποιου και άλλο τα δικαιολογώ.

ΥΓ: Σε όσα σχολεία έχω πάει έως τώρα, στη δυσχερέστερη οικονομική θέση ήμουν εγώ, και από άποψη μισθού και από άποψη επιπέδου ζωής προ της κρίσης. Παρόλα αυτά είδα να μου κλαίγονται άνθρωποι που δε χρωστούσαν το σπίτι τους όπως εγώ, που ήταν δίπλα από το σπίτι τους, που είχαν ιδιαίτερα κτλ. Εγώ, πλέον, όταν ακούω να μου λένε "δε βγαίνω να κάνω απεργία" μεταφράζω στο μυαλό μου "δεν μπορώ να υποστηρίξω με τα χρήματα που θα χάσω τον τρόπο ζωής μου" .

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κι εγώ Αναστασία μου αδιόριστη είμαι και μάλιστα δεν έχω παιδιά, αλλά δεν μπορώ να μην ενστερνιστώ τους αγώνες για καλύτερη κοινωνία και για το μέλλον των παιδιών...δεν έχουμε περιθώρια να μιλάμε με ηττοπάθεια...όχι γιατί είμαστε ιδεαλιστές, αλλά γιατί απλά δεν μας έχουν μείνει άλλα περιθώρια ηττοπάθειας και μιζέριας και κλαψίματος της μοίρας μας ενόψει τέτοιων καταιγιστικών  αλλαγών προς το χειρότερο που έρχονται...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:27:48 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πολύ, πολύ σωστά...γιατί ο μικροαστός όπως είπες LK εκτός από έλλειψη ικανών αντανακλαστικών στη φτωχοποίησή και τον εξεφτελισμό του....έχει  και την ικανότητα να οδηγεί τον εαυτό του περαιτέρω  στον εξεφτελισμό με την παράλογη προσκόλλησή του στα υλικά αγαθά τη στιγμή που γύρω του γκρεμίζεται το ΣΥΜΠΑΝ  ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΙΣΤΟΣ!! Αυτοί οι άνθρωποι είναι τραγελαφικοί για να μην πω γελοίοι....και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι που ακόμη ασχολούνται με το τι smartphone θα παραγγείλουν και που διοργανώνουν γάμους με φαντεζί νυφικά...αδιαφορώντας με τη στάση τους για τα ίδια τα παιδιά που γέννησαν...... ::) ::) ::) ::)  :o :o :o :o :o :o




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:50:04 μμ από newseditor »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος picilopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση όπως και ο Nikitas
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τη ΛΩΡΑ στην απάντηση με αρ. 463.
Και για να καταφύγουμε λίγο σε μια πιο έντεχνη μορφή επικοινωνίας σας παραπέμπω στο τραγούδι "Κοιμήσου" του Κ. Μπραβάκη:
http://www.youtube.com/watch?v=95W5wJPq6a8&feature=player_detailpage

Καληνύχτα συνάδελφοι....
Οι λέξεις είναι σπόροι που είναι στο χέρι σου να βλαστήσουν ή να μαραθούν

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Μπράβο στους συναδέλφους. Εξαιρετική δουλειά και... χορταστική απάντηση σε φερέφωνα και φασιστοειδή.

Τι δεν μας λένε -βίντεο της ΟΛΜΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:40:37 μμ από newseditor »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

dd2

  • Επισκέπτης
17-09-2013 Όχι στις αυθαιρεσίες του Υπουργείου Παιδείας | ΟΛΜΕ
http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=6033
17-09-2013 Όχι στις αυθαιρεσίες του Υπουργείου Παιδείας

17/09/2013 BY ΟΛΜΕ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Όχι στις αυθαιρεσίες του Υπ. Παιδείας
 
Το ΥΠΑΙΘ συνεχίζει ακάθεκτο την αντιεκπαιδευτική επίθεση ενάντια στο Δημόσιο σχολείο και τους εκπαιδευτικούς: αφού με ψεύδη και υποκριτικές δηλώσεις ευαισθησίας επιχειρεί να συγκαλύψει την εικόνα διάλυσης που υπάρχει στα σχολεία με χιλιάδες ελλείψεις σε προσωπικό σε όλες σχεδόν τις ειδικότητες, αφού «ανάγκασε» τους συναδέλφους να υποβάλουν αιτήσεις μετάταξης, σε θέσεις που δεν είχαν προσδιοριστεί και χωρίς να ανακοινώνει τα μόρια για να υπάρχει διαφάνεια στις μετατάξεις, περνάει τώρα στην επόμενη φάση. Ήδη, από τις Δ/νσεις Εκπ/σης ανακοινώνονται ονόματα εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων που θα μετακινηθούν σε άλλον νομό εντός της περιφέρειας, την ίδια στιγμή που δεν προχωράει τις νόμιμες διαδικασίας μετακινήσεων (αποσπάσεις, εθελοντικές μετατάξεις, κ.λπ.).
Παρακάμπτοντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες και τα Υπηρεσιακά Συμβούλια, φτιάχνει λίστες υποχρεωτικών μετακινήσεων μέσα από ανεξέλεγκτους μηχανισμούς, χωρίς να δίνει στη δημοσιότητα τα απαραίτητα στοιχεία και τα κριτήρια.
 
Καταγγέλλουμε τις διαδικασίες αυτές.
Απαιτούμε από τα Υπηρ. Συμβούλια να μην δεχθούν την ακύρωση του ρόλου τους. Να προχωρήσουν στην τακτοποίηση του προσωπικού, όπως ορίζει η σχετική νομοθεσία.
Να υπολογίσουν τα κενά και τα πλεονάσματα με βάση τις θέσεις του εκπαιδευτικού κινήματος.
Να αρνηθούν να συντάξουν πίνακες μετακινούμενων εκτός νομού ή σε ολόκληρη την επικράτεια.
 
Καλούμε τους αιρετούς να πρωτοστατήσουν, μαζί με τις ΕΛΜΕ και τις απεργιακές επιτροπές αγώνα, ώστε να αποτραπούν αυτές οι εξελίξεις.
Υπογραμμίζουμε την ευθύνη όλων των μελών των ΠΥΣΔΕ για τη συμμετοχή τους σε παράτυπες ενέργειες.
 
Καλούμε όλους τους συναδέλφους στον αγώνα, στην απεργία.
Κανένας μαθητής, κανένας εκπαιδευτικός δεν περισσεύει.
 


Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Δεν έχει σχέση με εκπ/ση, αλλά είναι πολύ καλό και αξίζει να διαβαστεί...!!!

http://www.thepressproject.gr/article/46754/Oi-fules-ton-mnimoniakon

Καλημέρα όλη μέρα...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Πολύ καλό! Πράγματι θυμήθηκα άρθρα σε περιοδικά του Κωστόπουλου!!  ;D ;D 8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
καλημερα
επειδή προεκυψε θέμα ας εξηγήσει καποιος
αν απεργούμε,το δηλωνουμε στην οργανική μας θέση ή στη σχολειο απόσπασης ή το σχολειο αποσπασης το δηλώνει στο συστημα;;;τελικά εμεις πού δηλωνουμε την απεργία;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 898
Σύνολο: 898

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.