*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1565991 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2618 στις: Μάρτιος 13, 2013, 03:05:44 μμ »
Έχω μπει με μερικη προκηρυξη σε καποιο ΙΕΚ το προηγουμενο εξαμηνο εγω και αλλα 3 ατομα και καποιος προισταμενος που δε σηκωνει το τηλεφωνο (καταλαβαινετε ολοι ποιον εννοω) ενεκρινε πριν απο 1 βδομαδα την προσληψη μας. Λογω προσωπικων του διαφορων με τη διευθυνση του ΙΕΚ "χτυπαει" εμας. Εχω κανει περιπου 30 ωρες μαθηματος, συμπληρωνα κανονικα το παρουσιολογιο, απουσιολογιο κ βιβλιο υλης και θα πληρωθω μονο 3 ωρες μαθηματος κ 4 επιτηρησης και εισηγησης.

Τι μπορω να κανω γι αυτο; Αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας με συμβουλευσει.
Αν παω στην επιθεωρηση εργασιας θα γινει τιποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 03:49:58 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2619 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:08:14 μμ »
Αντιγράφω από άρθρο της Καθημερινής (νομίζω του 2010, αλλά αν ψάξετε θα δείτε ότι τα ίδια δημοσίευσαν και το 2011 και το 2012).

"48. Πως και πότε δηλώνονται τα αναδρομικά από μισθούς και συντάξεις.

Οι μισθοί και οι συντάξεις θεωρούνται εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης τους και όχι του έτους μέσα στο οποίο εισέπραξε τα ποσά. Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.

Το ίδιο ισχύει και για δεδουλευμένες αποδοχές που καταβάλλονται σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο στο οποίο ανάγονται λόγω αδυναμίας του εργοδότη και εφόσον έγινε επίσχεση εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης. Στις περιπτώσεις αυτές οι αναδρομικές αποδοχές δηλώνονται ως εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο εισπράχθηκαν αφού μειωθούν κατά 20%.

Σε κάθε άλλη περίπτωση τα αναδρομικά δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση του έτους που ανάγονται, η οποία υποβάλλεται μέχρι τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται για τα εισοδήματα του έτους μέσα στο οποίο εισπράττονται (π.χ αναδρομικά έτους 2000, που εισπράχθηκαν το έτος 2002 δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση για το οικ. έτος 2001 μέχρι τη λήξη προθεσμίας για το συγκεκριμένο φορολογούμενο, για το οικ. έτος 2003)"


Πηγή: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_mc3_1_23/03/2010_329891
Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.
αυτο σου ειπα και εγω  με βαση νομο δικαστικη αποφαση κλπ Για τα ΙΕΚ δεν υπαρχει νομος ή δικαστική απόφαση  παρα μόνο υπουργική απόφαση του Σαχινιδη .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 05:32:25 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2620 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:20:02 μμ »
Να σου πω και το εξης: περα απο τη βεβαιωση που παιρνει ο καθενας μας γινεται και η ηλεκτρονικη υποβολή ΦΜΥ, καθως και η υποβολή των διπλοτυπων εισπραξης φορου. Εαν λοιπον τα ΙΕΚ τοτε εδιναν βεβαιωσεις αποδοχών και ειχες επιστροφη φορου και επεφτες στον ελεγχο διασταυρωση, δε θα επαιρνες καμμια επιστροφη αφου φορος δεν ειχε καταβληθει. Εξαλλου βασει της εργατικης νομοθεσίας εργοδοτης που δεν καταβαλλει τις αποδοχες εντος της 1ης εβδομαδας μετα το τελος του μηνα, αν γινει αγωγη απο εργαζομενο, κρατειται μεχρι να πληρωσει. Αυτο ισχυε και δεν ξερω αν ισχυει ακομη λογω τρόικας, νομικος δεν ειμαι. Ομως το κρατος ειχε βρει φορμουλα εγκυκλιο προς ΔΟΥ και ΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΧΡΕΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
Ο ΟΡΟΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΕΞΤΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΥ. Οι εκπαιδευτες στα ΙΕΚ και γενικα στο δημοσιο δεν εχουν αναδρομικες αποδοχες αλλα καθυστερουμενες και σου εξηγησα καθυστερουμενες αποδοχες δεν υπαρχουν, υπαρχουν αποδοχες που καταβαλλονται σε νομιμες προθεσμιες, ειδαλλως φτανουμε σε χρεη του δημοσιου, τα οποια εχουν και αλλη αντιμετωπιση. Σου αναφερω εδω την υποχρεωση απο την κομισσιον να καταβαλλει τοκους το δημοσιο 8% εαν καθυστερει την εξοφληση ιδιωτων (σημερα το διαβασα). Και εδω στη μεγαλη εφορια οι εκπαιδευτες δεν ειχαν θεμα να τα δηλωσουν οποτε ηθελαν, αλλα σε μια μικροτερη ΔΟΥ το εφαγαν το προστιμο.

Και ενα συμπληρωμα απαραιτητο: Νομιμος εκπροσωπος και εργοδοτης ειναι ο προεδρος του νομικου προσωπου.
Όλα αυτα δε που ανεφερα δεν ισχυουν στα τωρινα εξαμηνα γιατι υπογραφονται συμβασεις εργου και οχι χρονου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 05:02:38 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2621 στις: Μάρτιος 13, 2013, 05:01:24 μμ »
Έχω μπει με μερικη προκηρυξη σε καποιο ΙΕΚ το προηγουμενο εξαμηνο εγω και αλλα 3 ατομα και καποιος προισταμενος που δε σηκωνει το τηλεφωνο (καταλαβαινετε ολοι ποιον εννοω) ενεκρινε πριν απο 1 βδομαδα την προσληψη μας. Λογω προσωπικων του διαφορων με τη διευθυνση του ΙΕΚ "χτυπαει" εμας. Εχω κανει περιπου 30 ωρες μαθηματος, συμπληρωνα κανονικα το παρουσιολογιο, απουσιολογιο κ βιβλιο υλης και θα πληρωθω μονο 3 ωρες μαθηματος κ 4 επιτηρησης και εισηγησης.

Τι μπορω να κανω γι αυτο; Αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας με συμβουλευσει.
Αν παω στην επιθεωρηση εργασιας θα γινει τιποτα;
Συμβαση υπεγραψες; Αν ναι, απο ποτε γραφει; Απο 10/11/2012 πχ και για ποσες ωρες γραφει αν σου δοθηκε συμβαση για 3 ωρες και την υπεγραψες δεν εχεις καμμια τυχη, αλλα αν εχεις συμβαση για 30 ωρες τοτε  θα τους τα παρεις, γιατι τη συμβαση την υπογραφει ο προεδρος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 05:04:20 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2622 στις: Μάρτιος 13, 2013, 08:34:28 μμ »
Το πρόβλημα είναι τελικά ότι δεν γράφουν τη λέξη "αναδρομικές"; Προφανώς και είναι αναδρομικές εφόσον γράφει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για "Αμοιβές έτους 2009 που καταβλήθηκαν το 2010". Έχω κάνει 7-8 συμπληρωματικές δηλώσεις! Σε όλες έπεσα σε άσχετο έφορο και δε μου έβαλε πρόστιμο;

Τις βεβαιώσεις  για τους εκπαιδευτές τις συνέταξα και τις τύπωσα εγώ για τους εκπαιδευτές του ΙΕΚ που εργαζόμουν. Τις υπέγραφε το ίδιο άτομο που υπέγραφε και τις δικές σου. Τηλεφωνικά δεν θυμάμαι με ποιον είχα επικοινωνήσει, αλλά ήταν από το τμήμα που υπογράφοταν οι βεβαιώσεις. Οι βεβαιώσεις υπογραφόταν από το υπουργείο, αλλά τα ΙΕΚ έκαναν την πρακτική δουλειά. ΕΠίσης αν θυμάμαι καλά, επειδή είχαν διαμαρτυρηθεί πολλοί εκπαιδευτές τα προηγούμενα έτη, οτι δηλώνουν αποδοχές που δεν έχουν λάβει. πχ δηλώνεις εισόδημα από ΙΕΚ το 2008 ενώ  δεν είχες πληρωθεί και πληρώθηκες το 2010. Αυτό γινόταν στα ΙΕΚ για πολλά χρόνια. Δηλαδή άσχετα αν είχες πληρωθεί (που συνήθως δεν είχες πληρωθεί) έπαιρνες τη βεβαίωση και τραβούσες τα μαλλιά σου. Ο ΟΕΕΚ είχε έρθει σε συνεννόηση τότε με το Υπ. Οικονομικών και είχε εκδοθεί νομίζω υπουργική απόφαση μόνο για τα ΙΕΚ, όπου έλεγε οτι οι βεβαιώσεις αποδοχών θα εκδίδονται και θα αναφέρονται στο έτος πληρωμής και όχι εργασίας. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό. Απλά δεν με παραξενεύει οτι οι κατά τόπους δομές ενός κρατικού οργανισμού ακολουθούν διαφορετική πολιτική για ίδια θέματα. Αφού δεν υπάρχει οργάνωση και ενημέρωση. Ο καθένας μόνος του (αν θέλει και έχει φιλότιμο) προσπαθεί να μάθει πως να κάνει τη δουλειά του. Εδώ έχει τύχει εγκυκλίους να τις διαβάζουμε στον τύπο πριν σταλούν στις υπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2623 στις: Μάρτιος 13, 2013, 09:37:13 μμ »
Αντιγράφω από άρθρο της Καθημερινής (νομίζω του 2010, αλλά αν ψάξετε θα δείτε ότι τα ίδια δημοσίευσαν και το 2011 και το 2012).

"48. Πως και πότε δηλώνονται τα αναδρομικά από μισθούς και συντάξεις.

Οι μισθοί και οι συντάξεις θεωρούνται εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης τους και όχι του έτους μέσα στο οποίο εισέπραξε τα ποσά. Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.

Το ίδιο ισχύει και για δεδουλευμένες αποδοχές που καταβάλλονται σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο στο οποίο ανάγονται λόγω αδυναμίας του εργοδότη και εφόσον έγινε επίσχεση εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης. Στις περιπτώσεις αυτές οι αναδρομικές αποδοχές δηλώνονται ως εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο εισπράχθηκαν αφού μειωθούν κατά 20%.

Σε κάθε άλλη περίπτωση τα αναδρομικά δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση του έτους που ανάγονται, η οποία υποβάλλεται μέχρι τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται για τα εισοδήματα του έτους μέσα στο οποίο εισπράττονται (π.χ αναδρομικά έτους 2000, που εισπράχθηκαν το έτος 2002 δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση για το οικ. έτος 2001 μέχρι τη λήξη προθεσμίας για το συγκεκριμένο φορολογούμενο, για το οικ. έτος 2003)"


Πηγή: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_mc3_1_23/03/2010_329891
Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.
αυτο σου ειπα και εγω  με βαση νομο δικαστικη αποφαση κλπ Για τα ΙΕΚ δεν υπαρχει νομος ή δικαστική απόφαση  παρα μόνο υπουργική απόφαση του Σαχινιδη .
Αν δεν υπάρχει νόμος, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση για τα αναδρομικά, τότε πας στην πρώτη περίπτωση, που λέει ότι "Οι μισθοί και οι συντάξεις θεωρούνται εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης τους και όχι του έτους μέσα στο οποίο εισέπραξε τα ποσά.". Αν μου βρεις νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση ειδικά για τα ΙΕΚ, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Όταν μου λες ότι για τα ΙΕΚ υπάρχει μόνο υπουργική απόφαση, αυτό σημαίνει ότι δεν υπαγόμαστε στην περίπτωση που αναφέρεις.  Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Σχετικά με τα υπόλοιπα... Έχω εργαστεί σε 7 διαφορετικά ΙΕΚ την εποχή του ΟΕΕΚ. Όλες τις βεβαιώσεις που έχω πάρει, τις πήρα μόνο αφού πληρώθηκα και όχι τα έτη που είχα εργαστεί και έγραφαν ξεκάθαρα ποια έτη αφορούσαν. Επίσης, δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα για το τι θεωρείτε πιο λογικό. Να φορολογούμαστε αναδρομικά όταν πληρωνόμαστε για τα έτη που εργαστήκαμε ή να φορολογούμαστε στο έτος που τυχαίνει να μας πληρώνει το ΙΕΚ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 09:50:15 μμ από gpapage »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2624 στις: Μάρτιος 13, 2013, 09:49:12 μμ »
Τις βεβαιώσεις  για τους εκπαιδευτές τις συνέταξα και τις τύπωσα εγώ για τους εκπαιδευτές του ΙΕΚ που εργαζόμουν. Τις υπέγραφε το ίδιο άτομο που υπέγραφε και τις δικές σου. Τηλεφωνικά δεν θυμάμαι με ποιον είχα επικοινωνήσει, αλλά ήταν από το τμήμα που υπογράφοταν οι βεβαιώσεις. Οι βεβαιώσεις υπογραφόταν από το υπουργείο, αλλά τα ΙΕΚ έκαναν την πρακτική δουλειά. ΕΠίσης αν θυμάμαι καλά, επειδή είχαν διαμαρτυρηθεί πολλοί εκπαιδευτές τα προηγούμενα έτη, οτι δηλώνουν αποδοχές που δεν έχουν λάβει. πχ δηλώνεις εισόδημα από ΙΕΚ το 2008 ενώ  δεν είχες πληρωθεί και πληρώθηκες το 2010. Αυτό γινόταν στα ΙΕΚ για πολλά χρόνια. Δηλαδή άσχετα αν είχες πληρωθεί (που συνήθως δεν είχες πληρωθεί) έπαιρνες τη βεβαίωση και τραβούσες τα μαλλιά σου. Ο ΟΕΕΚ είχε έρθει σε συνεννόηση τότε με το Υπ. Οικονομικών και είχε εκδοθεί νομίζω υπουργική απόφαση μόνο για τα ΙΕΚ, όπου έλεγε οτι οι βεβαιώσεις αποδοχών θα εκδίδονται και θα αναφέρονται στο έτος πληρωμής και όχι εργασίας. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό. Απλά δεν με παραξενεύει οτι οι κατά τόπους δομές ενός κρατικού οργανισμού ακολουθούν διαφορετική πολιτική για ίδια θέματα. Αφού δεν υπάρχει οργάνωση και ενημέρωση. Ο καθένας μόνος του (αν θέλει και έχει φιλότιμο) προσπαθεί να μάθει πως να κάνει τη δουλειά του. Εδώ έχει τύχει εγκυκλίους να τις διαβάζουμε στον τύπο πριν σταλούν στις υπηρεσίες.
Αν το έκαναν αυτό οι συνάδελφοι, προφανώς παρανομούσαν. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις φόρο για χρήματα που δεν έχεις λάβει. Εγώ είχα ακούσει για περιπτώσεις τότε που δήλωναν πονηρά τα χρήματα στο ίδιο έτος (παράνομα) για να εισπράττουν την επιστροφή! Δηλαδή, έπαιρναν επιστροφή από φόρο που δεν είχαν καταβάλει και ενώ δεν είχαν ακόμα πληρωθεί!!! Για τις βεβαιώσεις, όπως αναφέρω και παραπάνω έχω μερικές δεκάδες από τέτοιες. Από 5-6 διαφορετικά ΙΕΚ και από το 2006. Όλες είναι ακριβώς ίδιες και γράφουν τις ημερομηνίες στις οποίες εργάστηκα. Μέχρι που έκλεισε ο ΟΕΕΚ και το ΙΔΕΚΕ εκδίδει διαφορετικές βεβαιώσεις. Ειλικρινά εκπλήσσομαι αν υπάρχουν ΙΕΚ που έκαναν κάτι διαφορετικό!

Αποσυνδεδεμένος peter pan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2625 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:09:18 πμ »
Έχω μπει με μερικη προκηρυξη σε καποιο ΙΕΚ το προηγουμενο εξαμηνο εγω και αλλα 3 ατομα και καποιος προισταμενος που δε σηκωνει το τηλεφωνο (καταλαβαινετε ολοι ποιον εννοω) ενεκρινε πριν απο 1 βδομαδα την προσληψη μας. Λογω προσωπικων του διαφορων με τη διευθυνση του ΙΕΚ "χτυπαει" εμας. Εχω κανει περιπου 30 ωρες μαθηματος, συμπληρωνα κανονικα το παρουσιολογιο, απουσιολογιο κ βιβλιο υλης και θα πληρωθω μονο 3 ωρες μαθηματος κ 4 επιτηρησης και εισηγησης.

Τι μπορω να κανω γι αυτο; Αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας με συμβουλευσει.
Αν παω στην επιθεωρηση εργασιας θα γινει τιποτα;

Πάρε τηλ. τον υπεύθυνο των ΙΕΚ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, 2131311609. Είναι σοβαρό αυτό που λες.
Αυτός επειδή μιλάει μόνο με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο και όχι με υφιστάμενους θα σου πει επίσημα τι ακριβώς συμβαίνει με την περίπτωσή σου και θα ξέρεις τί πρέπει να κάνεις.
Όσο για αυτόν που τελικά φταίει, άνθρωπο μέσα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή Διευθυντή, μια ωραία καταγγελία θα τον συνεφέρει και δεν θα παίζει με τους εκπαιδευτές και τα οικονομικά τους! Πόσο αναίσχυντοι είναι μερικοί...!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2626 στις: Μάρτιος 14, 2013, 02:14:17 μμ »

Για το θέμα των βεβαιώσεων και επειδή έχει συζητηθεί ξανά το θέμα εκτενώς, πριν από μερικά χρόνια στο forum, θυμάμαι ότι έψαξα και βρήκα το νόμο ο οποίος διαχωρίζει το εισόδημα που εισπράττεται καθυστερημένα, σε βασικό ή συμπληρωματικό εισόδημα, ανάλογα δηλαδή με την ιδιότητα αυτού που εισπράττει και συνοδευόταν μάλιστα και από οδηγία του υπουργείου για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ.
Έτσι λοιπόν, ενώ οι μόνιμοι έπρεπε να πάρουν τη βεβαίωση αποδοχών και να δηλώσουν τα εισοδήματα το έτος που είχαν εισπράξει τα δεδουλευμένα, οι ωρομίσθιοι έπρεπε να το κάνουν το έτος που είχε αποκτηθεί το δικαίωμα είσπραξης, είτε είχαν εισπράξει είτε όχι.
Ό,τι φαίνεται παράλογο επομένως δεν είναι απαραίτητα και παράνομο.
Επίσης, σχετικά με το άρθρο που παρατέθηκε, άλλα εισοδήματα θεωρούνται αναδρομικά και άλλα καθυστερημένα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος georgio7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Δεν πάμε καλά
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2627 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:47:02 μμ »
Να ενημερώσω ότι το ΙΕΚ Νεαπολης πληρωθηκε για το υπολοιπο του 2010β, όπως ειχε ειπωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 10:27:00 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2628 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:53:40 μμ »

Για το θέμα των βεβαιώσεων και επειδή έχει συζητηθεί ξανά το θέμα εκτενώς, πριν από μερικά χρόνια στο forum, θυμάμαι ότι έψαξα και βρήκα το νόμο ο οποίος διαχωρίζει το εισόδημα που εισπράττεται καθυστερημένα, σε βασικό ή συμπληρωματικό εισόδημα, ανάλογα δηλαδή με την ιδιότητα αυτού που εισπράττει και συνοδευόταν μάλιστα και από οδηγία του υπουργείου για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ.
Έτσι λοιπόν, ενώ οι μόνιμοι έπρεπε να πάρουν τη βεβαίωση αποδοχών και να δηλώσουν τα εισοδήματα το έτος που είχαν εισπράξει τα δεδουλευμένα, οι ωρομίσθιοι έπρεπε να το κάνουν το έτος που είχε αποκτηθεί το δικαίωμα είσπραξης, είτε είχαν εισπράξει είτε όχι.
Ό,τι φαίνεται παράλογο επομένως δεν είναι απαραίτητα και παράνομο.
Επίσης, σχετικά με το άρθρο που παρατέθηκε, άλλα εισοδήματα θεωρούνται αναδρομικά και άλλα καθυστερημένα.
Δηλαδή πχ για τα δεδουλευμένα του 2010 όσοι είχαν τότε άλλο βασικό εισόδημα και δούλευαν ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ έπρεπε να τα δηλώσουν από τότε; Εδώ είμαστε στο 2013 και δεν έχουν εκδοθεί ακόμα οι βεβαιώσεις!

Από το 2007 μέχρι το 2011 είμαι σίγουρος ότι οι βεβαιώσεις των ΙΕΚ εκδίδονται μετά το τέλος του έτους που έγιναν οι πληρωμές. Όποιος διαφωνεί με αυτό, ας ρίξει μια ματιά στα χαρτιά του.

Για να ανακεφαλαιώσουμε... Έχουμε 4 σενάρια μέχρι τώρα για το πώς φορολογούνται οι ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ(*του ΟΕΕΚ)!!!  ;D
1. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που εργαστήκαμε, ακόμα και αν δεν έχουμε πληρωθεί.
2. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους.
3. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους, αλλά μόνο το 80% του ποσού.
4. Δηλώνουμε το έτος που πληρωνόμαστε με συμπληρωματική δήλωση για το έτος που εργαστήκαμε.

Για μένα η λογική και νόμιμη επιλογή είναι η 4. Αυτό μου είπαν και από την εφορία όταν ρώτησα, με τη δυνατότητα της 3ης επιλογής.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 08:11:52 μμ από gpapage »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2629 στις: Μάρτιος 14, 2013, 07:37:09 μμ »
αναζητηστε το έγγραφο 18/1/2007  αρ πρωτ Β/1470 της διευθυνσης οικονομικου ΟΕΕΚ σε συννενοηση με το τμήμα εισοδηματος του υπουργειου οικονομικων  και θα σας λυθουν οι οποιες απορίες,

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2630 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:56:26 μμ »

Για το θέμα των βεβαιώσεων και επειδή έχει συζητηθεί ξανά το θέμα εκτενώς, πριν από μερικά χρόνια στο forum, θυμάμαι ότι έψαξα και βρήκα το νόμο ο οποίος διαχωρίζει το εισόδημα που εισπράττεται καθυστερημένα, σε βασικό ή συμπληρωματικό εισόδημα, ανάλογα δηλαδή με την ιδιότητα αυτού που εισπράττει και συνοδευόταν μάλιστα και από οδηγία του υπουργείου για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ.
Έτσι λοιπόν, ενώ οι μόνιμοι έπρεπε να πάρουν τη βεβαίωση αποδοχών και να δηλώσουν τα εισοδήματα το έτος που είχαν εισπράξει τα δεδουλευμένα, οι ωρομίσθιοι έπρεπε να το κάνουν το έτος που είχε αποκτηθεί το δικαίωμα είσπραξης, είτε είχαν εισπράξει είτε όχι.
Ό,τι φαίνεται παράλογο επομένως δεν είναι απαραίτητα και παράνομο.
Επίσης, σχετικά με το άρθρο που παρατέθηκε, άλλα εισοδήματα θεωρούνται αναδρομικά και άλλα καθυστερημένα.
Δηλαδή πχ για τα δεδουλευμένα του 2010 όσοι είχαν τότε άλλο βασικό εισόδημα και δούλευαν ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ έπρεπε να τα δηλώσουν από τότε; Εδώ είμαστε στο 2013 και δεν έχουν εκδοθεί ακόμα οι βεβαιώσεις!

Από το 2007 μέχρι το 2011 είμαι σίγουρος ότι οι βεβαιώσεις των ΙΕΚ εκδίδονται μετά το τέλος του έτους που έγιναν οι πληρωμές. Όποιος διαφωνεί με αυτό, ας ρίξει μια ματιά στα χαρτιά του.

Για να ανακεφαλαιώσουμε... Έχουμε 4 σενάρια μέχρι τώρα για το πώς φορολογούνται οι ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ(*του ΟΕΕΚ)!!!  ;D
1. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που εργαστήκαμε, ακόμα και αν δεν έχουμε πληρωθεί.
2. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους.
3. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους, αλλά μόνο το 80% του ποσού.
4. Δηλώνουμε το έτος που πληρωνόμαστε με συμπληρωματική δήλωση για το έτος που εργαστήκαμε.

Για μένα η λογική και νόμιμη επιλογή είναι η 4. Αυτό μου είπαν και από την εφορία όταν ρώτησα, με τη δυνατότητα της 3ης επιλογής.
Το 80% ισχύει στο 3ο σενάριο ;;; προφανώς και για τον αναλογούντα φόρο εεε;;; εγώ εκεί την πάτησα πέρυσι έβαλα το 100% ... καλή καρδιά !!!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2631 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:04:55 μμ »
Το 80% ισχύει στο 3ο σενάριο ;;; προφανώς και για τον αναλογούντα φόρο εεε;;; εγώ εκεί την πάτησα πέρυσι έβαλα το 100% ... καλή καρδιά !!!
Μη σε πάρω στο λαιμό μου! Όπως βλέπεις είμαστε 5 άτομα που ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη και ενημέρωση για τον τρόπο που πρέπει να τα δηλώνουμε στην εφορία. Έχω διαβάσει για υπουργικές αποφάσεις, απαντήσεις από την εφορία, έγγραφα της διεύθυνσης του οικονομικού του ΟΕΕΚ, οδηγίες υπουργείων... Δεν αμφισβητώ τους συναδέλφους, απλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχει γίνει τόσο περίπλοκο το φορολογικό σύστημα, που όποια από τις 4 επιλογές και να επιλέξεις θα καλύπτεσαι από κάπου και θα είσαι εκτεθειμένος κάπου αλλού... Είναι θετικό ότι συζητήθηκε το θέμα, αλλά χωρίς να παρατεθούν συγκεκριμένα αποσπάσματα από νόμο, δεν πρόκειται να πειστεί κανείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 851
Σύνολο: 853

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.