*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1565985 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolia_d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3080 στις: Μάιος 09, 2014, 10:09:59 πμ »
Καλημέρα,
όσοι έχουν είσπραξη πληρωμής πάνω από 1500€ για να γίνει η πληρωμή πρέπει να στείλουν φορολογική ενημερότητα.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3081 στις: Μάιος 09, 2014, 10:19:58 πμ »
Καλημέρα,
όσοι έχουν είσπραξη πληρωμής πάνω από 1500€ για να γίνει η πληρωμή πρέπει να στείλουν φορολογική ενημερότητα.
Καλή συνέχεια.

Υπολογίζεται επί των καθαρών ή μικτών αυτό;

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3082 στις: Μάιος 09, 2014, 12:05:53 μμ »
Δεν δινω δεκαρα για το τι προστιμα θα πληρωσει το ΙΕΚ αλλα ξερει κανεις αλλος τιποτα σχετικα με αυτο?
Πολύ σωστά. Αυτό έλλειπε, τις παραλείψεις και παρανομίες του ΙΕΚ/ΙΝΕΔΙΒΙΜ να τις πληρώσουμε εμείς. Απορώ αν θα μπορούσε να έχει κάποιος αντίρρηση να εφαρμοστεί ο νόμος, ιδιαίτερα σε περίπτωση κατάφωρης παραβίασης των δικαιωμάτων μας. Οσο για τον εν λόγω διευθυντή, θάπρεπε να ντρέπεται για τις παρανομίες που έκανε αυτός, γιατί δεν θα είχε αντίρρηση να τιμωρηθεί σκληρά ένας ιδιώτης για το ίδιο παράπτωμα. Η υποκρισία στο μεγαλείο της. Θα πρέπει επιτέλους κάποτε να τιμωρηθούν και όσοι συνήθισαν να κλαίγονται όταν τους ανακαλύπτουν να παρανομούν, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για όργανα του κράτους.

Ο νόμος φυσικά και ισχύει και το θέμα έχει ήδη συζητηθεί εδώ.

Η απόφαση του ΙΚΑ βασίζεται στο νόμο. Η απόφαση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε παράνομη εσωτερική απόφαση, που μπορεί να κηρυχθεί παράνομη στο δικαστήριο. Με όλες τις παρεπόμενες συνέπειες, αποζημίωση για επιγενόμενη ζημία απο την μη έγκαιρη ασφάλιση εκπαιδευτών, αλλά και την καταβολή σχετικών προσαυξήσεων του ΙΚΑ.

Τελικά, το θέμα δεν είναι στο αν είναι νόμιμη η συμπεριφορά του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είναι σαφώς παράνομη. Αλλά αυτό χρειάζεται να αποδειχθεί στο δικαστήριο, χωρίς δικαστική αποφαση, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα επιμένει στην παράνομη άποψή του. Και οι έχοντες έννομο συμφέρον είναι οι εκπαιδευτές κυρίως, και το ΙΚΑ. Αλλά ο διοικητής του ΙΚΑ δεν θα πάει κόντρα στον υπουργό που τον διόρισε, και οι  εκπαιδευτές (είτε σαν άτομα είτε σαν σύλλογοι) απλά τεμπελιάζουν.

Περιμένουν τους δικαστές να κινηθούν αυτεπάγγελτα. Αυτό δεν θα γίνει εφ όσον αυτοί που έχουν συμφέρον τεμπελιάζουν.

Ισως το ΙΚΑ τώρα να αποφάσισε ότι καλύτερα να ρίξει το βάρος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ώστε να μην του λένε ότι δεν εισπράττει τις εισφορές και έχει έλλειμμα, και του ρίχνουν ευθύνες γι αυτό. Παλιότερα ο διοικητής του ΙΚΑ κοιμόταν, σαν τους εκπαιδευτές βέβαια.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3083 στις: Μάιος 12, 2014, 10:16:09 μμ »
Νομίζω ότι πλέον είναι οριστικό ότι οι περισσότεροι από εμάς θα πληρωθούμε με ΙΚΑ. Μου έδωσαν από ένα από τα ΙΕΚ που εργάζομαι να συμπληρώσω τη φόρμα στοιχείων εκπαιδευτή, έχουν γίνει αλλαγές σε σχέση με παλαιότερες φόρμες, ζητάει αριθμό μητρώου ΙΚΑ, και στις κατηγορίες αναφερει 3. Φυσικό Πρόσωπο και εκεί γράφονται όλοι όσοι έχουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ ακόμα και αν είναι μισθωτοί και σε άλλον εργοδότη (οι κατηγορίες γενικά είναι περισσότερες από τις παλαιότερες φόρμες). Από ό,τι κατάλαβα, ακόμα και αν κάποιος έχει ΤΠΥ αλλά έχει και ΙΚΑ (όπως πχ εγώ) θα πληρωθεί με ΙΚΑ. Μόνο όσοι είναι αμιγώς ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν έχουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ δε θα πληρωθούν με αυτό. Επίσης διευκρινιζόταν ότι παρόλα αυτά ισχύει η παρακράτηση 20%. Η αλήθεια είναι ότι κανονικά για όσους έχουν ήδη ασφάλιση ΙΚΑ δε συμφέρει μάλλον αυτό το καθεστώς διότι θα γίνεται παρακράτηση 20% συν παρακράτηση επί του μικτού για την ασφάλιση.
Μένει να δούμε τι είδους σύμβαση πλέον θα υπογράψουμε, μίσθωσης έργου ή ορισμένου χρόνου, όπως παλαιότερα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3084 στις: Μάιος 13, 2014, 08:51:47 πμ »
Παλιότερα επρόκειτο για "Μίσθωση Εργασίας" (οχι Μίσθωση Εργου). Η μίσθωση ορισμένου χρόνου δεν προσφέρεται για την περίπτωση των ΙΕΚ.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3085 στις: Μάιος 13, 2014, 10:35:25 πμ »
Νομίζω ότι πλέον είναι οριστικό ότι οι περισσότεροι από εμάς θα πληρωθούμε με ΙΚΑ. Μου έδωσαν από ένα από τα ΙΕΚ που εργάζομαι να συμπληρώσω τη φόρμα στοιχείων εκπαιδευτή, έχουν γίνει αλλαγές σε σχέση με παλαιότερες φόρμες, ζητάει αριθμό μητρώου ΙΚΑ, και στις κατηγορίες αναφερει 3. Φυσικό Πρόσωπο και εκεί γράφονται όλοι όσοι έχουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ ακόμα και αν είναι μισθωτοί και σε άλλον εργοδότη (οι κατηγορίες γενικά είναι περισσότερες από τις παλαιότερες φόρμες). Από ό,τι κατάλαβα, ακόμα και αν κάποιος έχει ΤΠΥ αλλά έχει και ΙΚΑ (όπως πχ εγώ) θα πληρωθεί με ΙΚΑ. Μόνο όσοι είναι αμιγώς ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν έχουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ δε θα πληρωθούν με αυτό. Επίσης διευκρινιζόταν ότι παρόλα αυτά ισχύει η παρακράτηση 20%. Η αλήθεια είναι ότι κανονικά για όσους έχουν ήδη ασφάλιση ΙΚΑ δε συμφέρει μάλλον αυτό το καθεστώς διότι θα γίνεται παρακράτηση 20% συν παρακράτηση επί του μικτού για την ασφάλιση.
Μένει να δούμε τι είδους σύμβαση πλέον θα υπογράψουμε, μίσθωσης έργου ή ορισμένου χρόνου, όπως παλαιότερα..
Αρα και οσοι ως τωρα ειναι AEΔ θα παρουν ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3086 στις: Μάιος 13, 2014, 11:55:51 πμ »
Καλημέρα!!!Εμάς που μας έδιωξαν στην μέση του εξαμήνου, τι θα γίνει συνάδελφοι?...Γνωρίζει κάποιος..έστω να μας πληρώσουν την βενζίνα μας!!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3087 στις: Μάιος 13, 2014, 01:03:44 μμ »
Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση...
Εγώ, για παράδειγμα, όπως και αρκετοί από εσάς, έχω ΤΠΥ, αλλά έχω πάρει εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ), διότι εργάζομαι και στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, όπου μου δίνουν ένσημα ΙΚΑ. Έτσι, ενώ έχω ΤΠΥ, η ασφάλιση μου αυτή τη στιγμή είναι στο ΙΚΑ. Ο διευθυντής μου είπε ότι ανήκω στην κατηγορία "Φυσικά Πρόσωπα" και θα πληρωθώ με ΙΚΑ. Είναι όμως σίγουρο αυτό; Το έχει ψάξει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3088 στις: Μάιος 15, 2014, 02:03:54 πμ »

Ο διευθυντής μου είπε ότι ανήκω στην κατηγορία "Φυσικά Πρόσωπα" και θα πληρωθώ με ΙΚΑ.

Αναρωτιέμαι πού αλλού θα μπορούσες να ανήκεις κατά το διευθυντή σου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος puffpuff27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3089 στις: Μάιος 15, 2014, 02:47:30 πμ »
Όταν υπάρχει πρόβλημα με έναν εκπαιδευτή καθυστερεί όλο το συγκεκριμένο ΙΕΚ. Από τη στιγμή που πλέον οι πληρωμές γίνονται συγκεντρωτικά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για όλα τα ΙΕΚ και όχι όπως αρκετά χρόνια πίσω, που κάθε ΙΕΚ πλήρωνε μόνο του, αυτό είναι αναπόφευκτο. Σκεφτείτε 2-3 υπαλλήλους που ασχολούνται με αυτό το θέμα στο γραφείο τους με 94 φακέλους μπροστά τους έναν για κάθε ΙΕΚ. Θα κάνουν στοίβες στα πατώματα, στις καρέκλες γενικά όπου μπορούν. Σκεφτείτε λοιπόν να τους ανοίγουν έναν έναν και όταν υπάρχει πρόβλημα να τους πληρώνουν όλους εκτός από1-2 που υπάρχει πρόβλημα και να έχεις πχ 50 εκκρεμότητες. Μετά από 6 μήνες αυτοί οι φάκελοι θα παραμένουν ακόμα μπροστά τους, γιατί πάντα θα υπάρχει εκκρεμότητα με 1-2 και το μπάχαλο θα είναι τεράστιο. Όποιος έχει πρόβλημα, μπαίνει στην αναμονή. Έτσι πιέζονται και παρακάτω στα ΙΕΚ και όσοι εκπαιδευτές έχουν το θέμα να το διευθετήσουν άμεσα και έχεις φακέλους με δύο διαφορετικά "Status" πληρωμένοι, απλήρωτοι. Αν βάλεις και μερικώς πληρωμένους, μετά πηδάς από το παράθυρο.

Δεν ασχολούνται καν με τον έλεγχο των χαρτιών των εκπαιδευτών απ'όσο γνωρίζω. Απλά αυτό είναι μια δικαιολογία για την καθυστέρηση των πληρωμών.

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3090 στις: Μάιος 15, 2014, 03:01:26 μμ »
Οι εκπαιδευτές που θα αμείβονται με ΙΚΑ εκτός από την αίτηση συμπληρώνουν και υπεύθυνη δήλωση;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3091 στις: Μάιος 15, 2014, 10:33:56 μμ »
Αναρωτιέμαι πού αλλού θα μπορούσες να ανήκεις κατά το διευθυντή σου.

Τι εννοείς;
Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι αφού έχω βιβλία ΟΑΕΕ, πρέπει να μπω στην κατηγορία "ελεύθεροι επαγγελματίες"

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3092 στις: Μάιος 15, 2014, 11:37:05 μμ »
Οι εκπαιδευτές που θα αμείβονται με ΙΚΑ εκτός από την αίτηση συμπληρώνουν και υπεύθυνη δήλωση;
ναι. μαζί με τη νέα αίτηση μας δώσαν και μια υπεύθυνη δήλωση

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3093 στις: Μάιος 16, 2014, 07:49:43 μμ »
Τι εννοείς;
Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι αφού έχω βιβλία ΟΑΕΕ, πρέπει να μπω στην κατηγορία "ελεύθεροι επαγγελματίες"

Και οι ελεύθεροι επαγγελματίες φυσικά πρόσωπα είναι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 879

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.