*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 764761 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος natasakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:31:04 μμ »


Τί βιβλίο να χρησιμοποιήσω για μία μαθήτρια 10 ετών που  θα ξεκινήσει τώρα?
[/quote]

αν και δεν εχω τεραστια εμπειρια στο θεμα, πιστεύω πως το wonderland απο longman συν grammarland της ιδιας σειρας είναι πολυ ενδιαφέροντα αν και κάπως ζορικα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:19:25 »

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:56:26 μμ »
Η σειρά "Here we go" , εκδόσεις Burlington είναι πολύ καλή. Αν θέλεις να ξεκινήσεις το παιδί από Pre-junior η σειρά "BigHeart" από τις εκδόσεις MacMillan εμένα με βόλεψε πολύ στο ιδιαίτερο. Σε συνδυασμό με ένα βιβλιαράκι για το αλφάβητο.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:21:35 μμ »
μιας που αναφέρθηκε, το big heart A ή Β το έχει κάνιε κα΄ποιος σας? το έχουμε στο φροντιστήριο κ μου φαινεται τόσο... πως να το πω.. μπερδεμένο, παραφορτωμένο σε κάποια κεφάλαια.. πάντως δεν μπορω να το δουλεψω με τπτ!

τό έχει κάνει κανείς αλλος?

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:13:26 πμ »
μιας που αναφέρθηκε, το big heart A ή Β το έχει κάνιε κα΄ποιος σας? το έχουμε στο φροντιστήριο κ μου φαινεται τόσο... πως να το πω.. μπερδεμένο, παραφορτωμένο σε κάποια κεφάλαια.. πάντως δεν μπορω να το δουλεψω με τπτ!

τό έχει κάνει κανείς αλλος?

ναι,  είχα δουλέψει το Α  πριν 3 χρόνια σε φροντιστήριο και ....... τι να πω κ γω? πραγματικά μπερδεμένη κατάσταση κ σε αρκετά σημεία παραφορτωμένη για τα παιδιά της συγκεκριμένης ηλικίας και κυρίως του συγκεκριμένου γνωστικού επιπέδου......θυμάμαι οτι είχα ζοριστει πολύ...
απο την αλλη ομως θα συμφωνήσω κ με το οτι σε ιδιαίτερο ειναι πολύ καλό, με ποιά "παράμετρο" όμως?... το είχα κάνει με πολύ δυνατή μαθήτρια κ η χρονιά είχε κυλήσει αν οχι υπέροχα ..τουλάχιστον ομαλά
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:19:25 »

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:33:37 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!!

Και 'γω σκεφτομουν να ξεκινήσω με το wonderland από longman που το έχω δουλέψει και μου αρέσει πολύ. Θα την δω αυτές τις ημέρες να βεβαιωθώ για το επίπεδό της, αν και μου είπαν ότι δεν είναι καλό.

Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!!!!

Αποσυνδεδεμένος shinigami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 08:16:17 μμ »
Γεια σας!

Θα αρχισω ιδιαιτερα με ενα κοριτσακι 5ης δημοτικου, απο αγγλικα ξερει μονο ο,τι εχουν κανει στο σχολειο!

Εχετε καποια βιβλια να μου προτεινετε?

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 09:09:18 μμ »
Εγώ έχω δουλέψει πολύ με Burlington κ σε φροντιστήρια κ σε ιδιαίτερα κ είμαι πολύ ικανοποιημένη. Το Ace from space a-b & Here we go 1-2-3 μέχρι τώρα με βόλεψαν αφάνταστα. Και για μεγαλύτερα επίπεδα-πτυχία πρώτα Burlington κοιτάω κ μετά κάτι άλλο

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:27:48 μμ »
βιβλια για esb ,ποια κυκλοφορουν?μονο απο μπουκουβαλα βρηκα!μηπως ξερει κανεις μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις?

Αποσυνδεδεμένος samouko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 05:14:29 μμ »
Καλησπέρα..
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Κατ'αρχήν δεν είμαι εκπαιδευτικός. ΜΑθήτρια είμαι με αποτυχία στο ecpe. θα ξαναδώσω το Μαή τώρα και θ΄λεω τη συμβουλή σας... έχω ήδη κάνει το gold ώς coursebook, με το mastermind το πορτοκαλι της burlington για γραμματική και από practice test το practice tests for the  michigan ECPE τoυ New Editions, το new generation Practice tests του Griva (λαχανί με μια κοκκινη φάσα που γράφει Michigan), το μπλε βιβλιο της Ελληνοαμερικάνικης με τα τεστ και κάτι λιγα από το Burlington Practice Tests for Michigan Proficiency (book 2) (ασπρο-ροζ).
Αυτά...
και ναι κόπηκα...
μια φίλη πιο παλια μου είχε πει για ενα βιβλίο που το έχει γράψει μια γριά μέσα από την Ελληνοαμερικάνικη που στην ουσία είναι past papers. έχει κανεις καμία ιδέα ποιο είναι αυτό το βιβλίο ή τέλος παντων κατι αλλο να μου προτείνει??? με δάσκαλο κάνω μαθήματα αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη...
Ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 12:30:54 πμ »
Δεν ξέρω σε ποιο βιβλίο αναφέρεσαι, ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορέσει να σου πει. Ωστόσο, δε νομίζω ότι έχει τόση σημασία να βρεις και να διαβάσεις ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Πάνω κάτω το λεξιλόγιο και τα θέματα είναι τα ίδια σε όλα τα βιβλία, ανακυκλώνονται. Θεωρώ ότι αν η ως τώρα προετοιμασία σου ήταν καλή και δεν έχεις πολλά κενα που να μην καλύπτονται εύκολα, θα σε βοηθήσει πολύ να κάνεις τεστ και να μαθαίνεις πολύ καλά αυτά στα οποία έκανες λάθος ανατρέχοντας αν χρειάζεται στη Γραμματική σου. Αφού έχεις καθηγητή, δε θα είναι τόσο δύσκολο. Αν συνεργαστείτε καλά, δείξεις εμπιστοσύνη και διαβάσεις θα τα πας καλά. Καλή σου επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 10:11:44 πμ »
Αφού έχεις καθηγητή, δε θα είναι τόσο δύσκολο. Αν συνεργαστείτε καλά, δείξεις εμπιστοσύνη και διαβάσεις θα τα πας καλά. Καλή σου επιτυχία!
Ακριβώς αυτό που λέει η Μαρία. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον καθηγητή σου και ψάχνεις να του προτείνεις εσύ βιβλίο, δεν κάνεις τίποτα. Είναι ανθρώπινο να μην κολλάμε με κάποιους ανθρώπους, ακόμα και με καθηγητές. Αν νιώθεις ότι δε σου εμπνέει εμπιστοσύνη, καλύτερα να πας αλλού. Αλλά είναι άκρως προσβλητικό να του προτείνεις εσύ βιβλίο. (Μου το είχε κάνει παλιά μια μαμά και με έκανε έξω φρενών! Φυσικά, ακολούθησα το δικό μου πρόγραμμα, και στο τέλος της χρονιάς τους άφησα.)
Όσον αφορά τώρα το διάβασμα: Δεν έχει σημασία το πόσα βιβλία έκανες αλλά πώς τα έκανες. Για μένα καλύτερα είναι να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου κάνοντας επαναλήψεις των βιβλίων που ήδη διδάχτηκες, κάνοντας τεστς και καλύπτοντας τα κενά σου με τον καθηγητή. Αυτά.... Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 06:07:16 μμ »
Γεια σας!!!θα κανω την Β class το καλοκαιρι σε δυο μαθητες που ειναι πολυ καλοι.Απο course book θα συνεχισω με το access 2 μετα το 1 που κανουμε τωρα.το θεμα ειναι στην γραμματικη.ποιο βιβλιο κανετε σε ταξεις Α-D???Εγω προς το παρον κανω του μπουκουβαλα το to the point. Εχει κανει καποιος Grammarway ή grammar steps?Τι προτεινετε? Επισης ποσες ωρες λετε οτι χρειαζονται τη βδομαδα?? 4 ειναι αρκετες δεδομενου οτι μιλαμε για ιδιαιτερο και για 2 μηνες μαθημα περιπου??Χρειαχομαι τα φωτα σας ειδικα για το βιβλιο της γραμματικης.Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 07:48:04 μμ »
Έχω δουλέψει και το Grammarway και το Grammar Steps, και τα δύο πολύ καλά βιβλία. Ίσως δίνω ένα προβάδισμα στο δεύτερο, γιατί έχω δει ότι και οι μαθητές το προτιμούν. Είναι και το μικρό του σχήμα που τους προδιαθέτει θετικά και δεν αισθάνονται ότι έχουν να καλύψουν καμιά τεράστια ύλη. Όσο για τις ασκήσεις του, θεωρώ ότι είναι πολύ καλές και to the point. Όσο για τις ώρες, θεωρώ ότι 4 είναι ok. Άλλωστε, μεγάλη σημασία έχει και η μελέτη από την πλευρά του μαθητή. Σε αδιάφορο μαθητή και 10 ώρες να κάνεις, λίγα θα καταφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2010, 07:58:44 μμ από maria_pol »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:30:52 πμ »
Συνάδελφοι και συναδέλφισσες,
τι βιβλία θα χρησιμοποιούσατε για παιδί επιπέδου lower που έχει ήδη δώσει 2 φορές FCE και ΕCCE κι έχει κοπεί (κυρίως λόγω άγχους)? Πήγαινε φροντιστήριο και θέλει να κάνει ιδιαίτερα για να δώσει το Μαϊο. Είναι λίγος ο χρόνος και μεγάλη η πρόκληση. Εσείς τι θα κάνατε και πόσο συχνά? Πόσες ώρες τη βδομάδα?
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.