*

Αποστολέας Θέμα: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!  (Αναγνώστηκε 5877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 10:00:40 πμ »
τα παιδιά  είναι καθρέπτες των γονιών τους...

Συμφωνώ,....προσθετω και του στενου περιβαλλοντος.
Επισης να πω πως η επόμενη γενια θα ειναι πολυ καλυτερη λογω της γενικοτερης οικονομικο-κοινωνικο-πολιτικης καταστασης.

 Η ιστορια λενε πως επαναλαμβανεται (οταν δεν την εχεις κατανοηση, και πως να την κατανοησεις αραγε?). Το μέλλον αποστομώνει σχεδον πάντα τους προφήτες! ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:39 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 10:22:03 πμ »
Επειδή και εγώ συνδέομαι με την συγκεκριμένη πόλη... συμφωνώ με τον new_pe06. Όχι πως σε άλλα μέρη είναι όλοι μπουμπούκια... απλώς η πόλη αυτή έζησε πριν από 30 χρόνια μεγάλη ανάπτυξη λόγω των εργοστασίων της ΔΕΗ, οι εργαζόμενοι, στην πλειονόητα τους απόφοιτοι Δημοτικού, βρέθηκαν να παίρουν μισθό 500.000 δραχμές προ 20ετίας  ;) Θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά, πως πάρα πολλές γνωστές μου πτυχιούχοι, αλλά άνεργοι, "αναγκάζονταν" (δεν είναι δικό μου το ρήμα!) να παντρευτούν κάποιον, επειδή αυτός εργαζόταν στη ΔΕΗ, είχε καλή δουλεια και έτσι μπορούσε να ζήσει οικογένεια. :o Είχα βρεθεί μάλιστα σε μια συζήτηση, όπου ο πατέρας έλεγε χαρακτηριστικά στο γιο: "και ποιος είναι ο δάσκαλος σου; ξέρεις ότι εγώ παίρνω σε μια εβδομάδα όσα παίρνει αυτός σε έναν μήνα;"... 

Η απαξίωση βέβαια στα γράμματα και στις σπουδές είναι καθολικό φαινόμενο. :(
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 03:23:33 μμ »
τα παιδιά  είναι καθρέπτες των γονιών τους...

Όχι πάντα και ειδικά στις μέρες μας που οι γονείς είναι από τα πρόσωπα που βλέπουν ολοένα και λιγότερες ώρες τα παιδιά.
Τα παιδιά είναι καθρέπτες μιας ευρύτερης κοινωνικής συγκυρίας και η συμπεριφορά τους δεν θα μπορούσε να διασώθεί από το κοινωνικό ναυάγιο που διαδραματίζεται.
Έχω πολλά παραδείγματα,παιδιών τις ίδιας οικογένειας,που όμως είναι εκ διαμέτρου αντίθετοι χαρακτήρες,χωρίς φυσικά να διατείνομαι ότι τούτο είναι ο κανόνας,αλλά σίγουρα δεν είναι η εξαίρεση.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:17:33 μμ »
κόμα ένα απίστευτο περιστατικό σε σχολείο, με πρωταγωνιστή ένα μαθητή που έκανε μάθημα οπλισμένος!
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=107726&catid=6

Το πρωτοφανές περιστατικό συνέβη σε αίθουσα διδασκαλίας του ΕΠΑΛ Αγίου Κήρυκα την περασμένη Παρασκευή (18-11-2011), αλλά η αστυνομία ενημερώθηκε μόλις το απόγευμα της Δευτέρας (21-11-2011) και ξεκίνησε αμέσως ανακρίσεις.

Σύμφωνα με τα όσα έχουν διαρρεύσει, ο καθηγητής έκανε παρατήρηση στον μαθητή και εκείνος, μπροστά στους συμμαθητές του, έβγαλε από την τσάντα το πυροβόλο όπλο που κουβαλούσε και τον απείλησε! Στην τάξη επικράτησε πανδαιμόνιο! Το μάθημα διακόπηκε και ύστερα από λίγο ο μαθητής ηρέμησε.

Ήδη έχουν δώσει καταθέσεις ο παθών εκπαιδευτικός, ο διευθυντής του σχολείου και εκπρόσωποι της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου. Μέσα στη μέρα, αναμένεται να κληθεί στην ασφάλεια και ο ανήλικος πρωταγωνιστής του επεισοδίου.

Για την υπόθεση που δεν έχει προηγούμενο σε ελληνικά σχολεία, αναμένεται να εκδώσει ανακοίνωση ο σύλλογος καθηγητών μόλις ολοκληρωθεί η κατεπείγουσα προανάκριση την οποία διέταξε η Εισαγγελία Ζακύνθου.

Όλα αυτά λίγες ώρες μετά από ακόμα ένα πρωτοφανές σκηνικό σε σχολείο της Πάτρας. Εκεί, μαθητής μπήκε με τσιγάρο στο αυτί και η καθηγήτρια έχασε τον έλεγχο
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:39 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ξυλοκοπήθηκε καθηγητής!
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:40:49 μμ »
Επειδή και εγώ συνδέομαι με την συγκεκριμένη πόλη... συμφωνώ με τον new_pe06. Όχι πως σε άλλα μέρη είναι όλοι μπουμπούκια... απλώς η πόλη αυτή έζησε πριν από 30 χρόνια μεγάλη ανάπτυξη λόγω των εργοστασίων της ΔΕΗ, οι εργαζόμενοι, στην πλειονόητα τους απόφοιτοι Δημοτικού, βρέθηκαν να παίρουν μισθό 500.000 δραχμές προ 20ετίας  ;) Θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά, πως πάρα πολλές γνωστές μου πτυχιούχοι, αλλά άνεργοι, "αναγκάζονταν" (δεν είναι δικό μου το ρήμα!) να παντρευτούν κάποιον, επειδή αυτός εργαζόταν στη ΔΕΗ, είχε καλή δουλεια και έτσι μπορούσε να ζήσει οικογένεια. :o Είχα βρεθεί μάλιστα σε μια συζήτηση, όπου ο πατέρας έλεγε χαρακτηριστικά στο γιο: "και ποιος είναι ο δάσκαλος σου; ξέρεις ότι εγώ παίρνω σε μια εβδομάδα όσα παίρνει αυτός σε έναν μήνα;"... 

Η απαξίωση βέβαια στα γράμματα και στις σπουδές είναι καθολικό φαινόμενο. :(

+++ 
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160109
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.