*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1788692 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος justelene23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3150 στις: Αύγουστος 28, 2012, 02:38:49 πμ »
Συγγνώμη αν καταλάθος και χωρίς πρόθεση άναψε η συζήτηση..Δεν ήταν ειλικρινά πρόθεση μου αυτή. Απλά μια ερώτηση ήθελα να κάνω και να πάρω μια απάντηση γιατί δεν τα είχα ξεκαθαρισμένα στο μυαλό μου..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3151 στις: Αύγουστος 28, 2012, 09:35:58 πμ »
Το πιο δίκαιο θα ήταν να προσλαμβανόμαστε με βάση τα ίδια ακριβώς κριτήρια, αφού θα εργαστούμε στις ίδιες ακριβώς δουλειές. Το να βάζεις ποσόστωση σε θέσεις εργασίας, είναι σαν να αναγνωρίζεις μια αδύναμη ομάδα ανθρώπων τους οποίους οφείλεις για κοινωνικούς λόγους να ευνοήσεις. Παραδείγματα:

1. Οι αναπληρωτές του 40%, που έχουν αρκετή προϋπηρεσία και θα πρέπει να εκτιμηθεί κι ας μην έχουν βγει πολύ ψηλά στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

2. Οι ειδικές κατηγορίες που έχουν απόλυτη προτεραιότητα

3. Οι γυναίκες, που σε κάποιες θέσεις διεθνών οργανισμών προηγούνται με άτυπη/τυπική ποσόστωση, επειδή θεωρείται πως έχουν λιγότερες ευκαιρίες

Οι ΠΕ20, γιατί προστατεύονται με ποσόστωση; Γιατί να μη διαγωνιζόμαστε στα ίδια θέματα, αφού θα κάνουμε την ίδια δουλειά; Οι φιλόλογοι δεν γράφουν όλοι τα ίδια θέματα, ανεξάρτητα τι σχολή τελείωσαν; Εκεί γιατί να μην έχει ποσόστωση πχ για αυτούς που έχουν κατεύθυνση σχετικά με την Ιστορία (δεν ξέρω καλά τις σχολές τους);
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 09:37:33 πμ από larjohn »

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3152 στις: Αύγουστος 28, 2012, 09:44:08 πμ »
Καλημέρα και πάλι συνάδελφοι...
συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά γιατιί τρωγόμαστε και βριζόμαστε μεταξύ μας οι πε19 με τους πε20 και οι πε20 με τους πε19, για το ποιος φταίει και για το αν φταίει το κακό το ριζικό μας;;;
έχουμε άμεσα θεματάκια να αντιμετωπίσουμε. την προσεχή Δευτέρα οι μόνιμοι συνάδελφοι επιστρέφουν στις θέσεις τους. εμείς τι κάνουμε; έχουμε κάποια εικόνα για το πως θα κινηθούμε φέτος ή θα περιμένουμε και πάλι την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου για κάνα νεότερο...;;;

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3153 στις: Αύγουστος 28, 2012, 09:58:13 πμ »
Καλημέρα και πάλι συνάδελφοι...
συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά γιατιί τρωγόμαστε και βριζόμαστε μεταξύ μας οι πε19 με τους πε20 και οι πε20 με τους πε19, για το ποιος φταίει και για το αν φταίει το κακό το ριζικό μας;;;
έχουμε άμεσα θεματάκια να αντιμετωπίσουμε. την προσεχή Δευτέρα οι μόνιμοι συνάδελφοι επιστρέφουν στις θέσεις τους. εμείς τι κάνουμε; έχουμε κάποια εικόνα για το πως θα κινηθούμε φέτος ή θα περιμένουμε και πάλι την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου για κάνα νεότερο...;;;

Καλημέρα...

αφού δεν πρόκειται να διοριστούμε / προσληφθούμε, ας λύσουμε τουλάχιστον ό,τι μας έχει διασπάσει. Όσο ο καθένας από εμάς βολεύεται με μια ρύθμιση που τον ευνοεί μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, και κατόπιν εφευρίσκει επιχειρηματολογία για να δικαιολογήσει τις καταστάσεις, δεν πρόκειται να αντιμετωπίσουμε κανένα θεματάκι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3154 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:23:52 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:14:42 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3155 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:31:25 πμ »
Λύνοντας αυτό που έχει διασπάσει τους πε19-πε20 και προδιρίζοντας τις αιτίες της διχόνοιας λύνουμε κανένα πρόβλημα....?????

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3156 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:36:15 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:14:55 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3157 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:53:21 πμ »
οχι...αλλά δε καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί αυτός ο αλληλοσπαραγμός...

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3158 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:02:08 πμ »
@larjohn

Είναι θέμα του εργοδότη να προσλάμβει όποιους θέλει και με τον τρόπο που θέλει. Δες και στα άλλα υπουργεία τι γίνεται. 1 ΠΕ, 5 ΤΕ και 10 ΔΕ.
Επίσης σου θυμίζω ότι και στον κλάδο ΠΕ04 ισχύει διαχωρισμός και στους κλάδους των ξένων γλωσσών και ας είναι όλοι του Πανεπιστημίου. Όχι ότι έχει νόημα αυτό που λέω απλώς μου είπες για τους φιλόλογους



Στον ιδιωτικό τομέα, το αν θα πάρει ο ξενοδόχος μόνο μελαχρινές κοπέλες για την υποδοχή δε μας αφορά, αν και πάλι ελέγχεται σε κάποιους άλλους τομείς ως προς την ισότητα και την αποφυγή διακρίσεων. Στο Δημόσιο, όμως, ο εργοδότης είμαστε εμείς, οπότε εμείς δίνουμε λόγο για το τι διακρίνουμε και τι όχι.

Οι κλάδοι των ξένων γλωσσών κάνουν εντελώς διαφορετικά μαθήματα για εντελώς διαφορετικές γλώσσες. Το ίδιο ισχύει και στα άλλα υπουργεία. Άλλο πράγμα θα κάνει ο ΠΕ, άλλο ο ΤΕ και άλλο ο ΔΕ. Το τι έγραψε κάποιος στις Πανελλήνιες δε μας αφορά. Αφού θεωρεί το υπουργείο ότι έχει σαν απόφοιτος ΤΕΙ να διδάξει τα ίδια πράγματα με τον απόφοιτο ΑΕΙ, τότε θα πρέπει να έχουν και τις ίδιες ευκαιρίες. Όχι μόνον ίσες, αλλά τις ίδιες!

Έτσι ο τουρίστας θα μείνει εκτός εκπαίδευσης, είτε προέρχεται από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ. Άλλωστε, σκοπός του υπουργείου δεν είναι η αποκατάσταση των αποφοίτων, αλλά η παιδεία των παιδιών μας. Η σύνδεση με την αγορά εργασίας πρέπει να γίνει σε άλλο τομέα του υπουργείου. Θα πρέπει δηλαδή να φροντίσει ώστε οι πτυχιούχοι να απασχολούνται επειδή είναι χρήσιμοι και ανταγωνιστικοί και όχι κατά χάριν, για να μη μείνουν άνεργοι!

Όσο για το αν λύνονται τα προβλήματα έτσι - σκεφτείτε το γνωστό "Διαίρει και βασίλευε" το οποίο προσφέρει σε μας αλγορίθμους  O(n log n) και σε κάποιους άλλους ήσυχα πολιτικά απογεύματα! Αν ήμασταν όλοι ίσοι (επάρκεια, ΤΕΙ, 60-40, ιδιωτικά), θα ήμασταν πιο δυνατοί. Τώρα θα λουστούμε τα μικροσυμφέροντά μας....

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3159 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:17:33 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:15:12 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3160 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:28:12 πμ »
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αλλά kmos δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά... O Larjohn δεν λέει πουθενά ότι οι ΠΕ19 είναι απαραίτητα καλύτεροι από τους ΠΕ20. Αναφέρει αυτό που έχουμε πει και στο παρελθόν, ότι κακώς υπάρχει η ποσόστωση 60-40, ενώ διαγωνιζόμαστε για τις ίδιες θέσεις και με τα ίδια θέματα! Είναι ξεκάθαρο ότι εξαιτίας της ποσόστωσης δεν προσλαμβάνουν τους καλύτερους, αφού μένουν έξω επιτυχόντες από τη μία μεριά και προσλαμβάνονται μη επιτυχόντες από την άλλη. Πρόκειται για ένα αυθαίρετο ποσοστό που στο παρελθόν ορίστηκε για να προστατεύσει τους απόφοιτους ΤΕΙ και πλέον δεν έχει κανένα νόημα να υπάρχει.  Πες μου έναν και μόνο λόγο για τον οποίο πρέπει να υπάρχει η ποσόστωση!

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3161 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:36:56 πμ »
@Larjohn
- Για να μην μιλάμε διακαώς στο Λύκειο οι της Πληροφορικής κάνουμε ή δεν κάνουμε μάθημα Τεχνολογίας Επικοινωνιών που κανονικά το κάνουν οι τεχνολόγοι είναι λοιπόν άλλο μάθημα ή όχι. εκεί δεν είδα κάποιον της Πληροφρικής να διαμαρτύρεται ούτε βέβαια και τους Τεχνολόγους.
- Αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες από την ποσόστωση μπορείς αφού πληρώνεις φόρους και έχεις λόγο στις προσλήψεις να διαμαρτυρηθείς χρησιμοποιώντας όλα τα νόμιμα διαθέσιμα μέσα.
- Τρίτον και ίσως πιο σημαντικό. Γιατί δηλαδή να αξίζεις περισσότερο από κάποιον του ΤΕΙ και όχι μεταξύ των συναδέλφων από ΑΕΙ; Γιατί όταν γίνεται διαγωνισμός να μην είσαι ο πρώτος; Αν σου φταίει κάτι φίλε μου είναι ότι δεν γίνονται διορισμοί ή τέλος πάντων κάποιος που έχει τα βύσματα κάθεται και γελάει με αυτά που γράφουμε. Δεν σου φταίει κανένας συνάδελφος που δοκίμασε την τύχη του σύμφωνα με τους κανόνες της προκήρυξης.
- Τέλος προτού αρχίζουμε να κατηγορούμε τους άλλους ας δούμε τι λαθος κάναμε εμείς. Που και που είναι χρήσιμο...και στο λέω εντελώς φιλικά και μη παρεξηγήσιμα.

- Γνώμη μου είναι να το κάνουν οι τεχνολόγοι το μάθημα! Είναι οι πιο κατάλληλοι μάλλον. Διαφορετικά, μπορώ να κάνω και μαθηματικά στο Δημοτικό...εφόσον τα μαθηματικά τα γνωρίζω, γενικά παιδαγωγικά γνωρίζω (έχω δώσει ΑΣΕΠ) και για την ειδική διδακτική θα επιμορφωθώ μόλις διοριστώ...

- Θα διαμαρτυρηθώ αφού πρώτα εξαντλήσω τα υπόλοιπα μέσα που έχω στη διάθεσή μου, και αν έχω ακόμα στο νου μου την εκπαίδευση μετά τα όσα συμβαίνουν

- Δεν υποστήριξα ότι είμαι καλύτερος από έναν του ΤΕΙ. Με τους συναδέλφους από τα ΤΕΙ, θα προτιμούσα να συναγωνιζόμαστε με τους ίδιους όρους, ώστε πχ αν βγουν 100 αξιότεροι από ένα ΤΕΙ, να μην στερήσω στους 60 την ευκαιρία να εργαστούν στην εκπαίδευση, επειδή είμαι εγώ από ΑΕΙ. Για ποιο λόγο δεν το βρίσκεις δίκαιο; Όταν γίνεται διαγωνισμός, πρώτος θα είναι ο καλύτερος, όχι εγώ, επειδή είμαι από ΑΕΙ ούτε κάποιος άλλος, επειδή είναι από ΤΕΙ. Την ίδια θέση διεκδικούμε! Δεν ρίχνω την ευθύνη σε κάποιον συνάδελφο προσωπικά, αλλά σε αυτούς που πίεσαν για να γίνει αυτή η ρύθμιση, η οποία δεν έχει λογική βάση, ούτε με βάση την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας, ούτε με βάση κοινωνικά κριτήρια.

- Το ότι δε γίνονται διορισμοί δεν αποτελεί δικαιολογία για το να μην συζητάμε τα κακώς κείμενα του συστήματος των διορισμών. Στο κάτω-κάτω δεν κατηγορούμε κανέναν, προβάλλουμε τα επιχειρήματά μας και περιμένουμε απαντήσεις. Αν τα παιδιά από τα ΤΕΙ θεωρούν ότι αδικούνται από την κοινωνία σε σχέση με μας, και πρέπει να εξασφαλιστεί για αυτούς ένα σταθερό ποσοστό, ή, διαφορετικά, αν υπάρχει παιδαγωγική αιτιολόγηση ότι στην επικράτεια πρέπει να υπάρχει μια συγκεκριμένη αναλογία από ΑΕΙ/ΤΕΙ, πάω πάσο γιατί πέρα από το γράμμα, υπάρχει και το πνεύμα ενός νόμου...

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3162 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:50:50 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:15:44 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3163 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:57:02 πμ »
Ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπαίνει ο "διάολος" μέσα μας και προσπαθούμε να θυμηθούμε την υπεροχή των ΠΕ19, ΠΕ20 καθώς και τις ποσοστώσεις αλλά και τις αναλογίες των προσλήψεων και τα συναφή.
Μου φαίνεται γελοίο που σε 1-2 χρόνια ίσως να μην υπάρχουν πλέον διορισμοί και αυτοί που δουλεύουν να πληρώνονται 3 και 60, ενώ εμείς έχουμε το χαβά μας.
Το πιο αστείο δε από όλα είναι ότι μας ενδιαφέρει η παιδεία! Εδώ σε λίγο δε θα έχουμε ρεύμα από τα χαράτσια, δε θα έχουμε σπίτια από ανεξόφλητα δάνεια, δε θα έχουμε ελπίδα προσωπικής φιλοδοξίας-ματαιοδοξίας ούτε σε ιδιωτικό ούτε σε δημόσιο επίπεδο.
 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.